Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    07-07-2013
    Περιοχή
    Παντού και πουθενά
    Μηνύματα
    477
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    TD-W8960N
    Καλησπέρα σας! Θα ήθελα ν' αγοράσω ένα smartwatch λόγω του fitness tracker του· δεν μ' ενδιαφέρει ιδιαίτερα το σχέδιο κ.α. Έβλεπα διάφορα, αλλά όλα είχαν σχόλια τύπου «δεν κάνει ακριβείς μετρήσεις». Πρόσφατα έπεσα πάνω στο Huawei Watch GT, το οποίο, λένε, κάνει πολύ ακριβείς μετρήσεις.
    α) Το έχει κανείς; Είναι καλό;
    β) Αξίζει η αγορά του;
    γ) Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο;

  2. #2
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    458
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Cosmote
    Το συγκεκριμένο δεν το έχω.
    Εγώ χρησιμοποιώ εδώ και 8 μήνες περίπου το Xiaomi Amzfit.
    Μια χαρά κάνει την δουλειά του ως fitness tracker. Για να έχω μια στο, περίπου, εικόνα του τι κάνω. Εγώ δεν χρειάζομαι κάτι παραπάνω.
    Στην κατηγόρια αυτή ναυαρχίδες θεωρούνται τα Garmin τα οποία όμως είναι αρκετά ακριβά.
    Τώρα όσον αφορά την ακρίβεια των μετρήσεων, τι να σου πω. Απλά, ότι όλα χρησιμοποιούν πάνω, κάτω την ίδια τεχνολογία και παρουσιάζουν αποκλείσεις.
    Εξαρτάται από το πόση ακρίβεια θες και τον τρόπο χρήσης.
    Ποιο ακριβείς μετρήσεις δίνουν οι ειδικές ζώνες που φοριούνται στο στήθος και συνδέονται με το κινητό, αλλά και σε αυτή την περίπτωση εξαρτάται τι θες.

  3. #3
    Εγγραφή
    07-07-2013
    Περιοχή
    Παντού και πουθενά
    Μηνύματα
    477
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    TD-W8960N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manara Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το συγκεκριμένο δεν το έχω.
    Εγώ χρησιμοποιώ εδώ και 8 μήνες περίπου το Xiaomi Amzfit.
    Μια χαρά κάνει την δουλειά του ως fitness tracker. Για να έχω μια στο, περίπου, εικόνα του τι κάνω. Εγώ δεν χρειάζομαι κάτι παραπάνω.
    Στην κατηγόρια αυτή ναυαρχίδες θεωρούνται τα Garmin τα οποία όμως είναι αρκετά ακριβά.
    Τώρα όσον αφορά την ακρίβεια των μετρήσεων, τι να σου πω. Απλά, ότι όλα χρησιμοποιούν πάνω, κάτω την ίδια τεχνολογία και παρουσιάζουν αποκλείσεις.
    Εξαρτάται από το πόση ακρίβεια θες και τον τρόπο χρήσης.
    Ποιο ακριβείς μετρήσεις δίνουν οι ειδικές ζώνες που φοριούνται στο στήθος και συνδέονται με το κινητό, αλλά και σε αυτή την περίπτωση εξαρτάται τι θες.
    Ποιο απ' όλα Amzfit έχεις; Xiaomi Amazfit Pace, Xiaomi Amazfit Stratos ή Xiaomi Amazfit Bip; Για πόσο καιρό κρατάει μπαταρία;
    Τέλος, πώς τις λένε αυτές τις ειδικές ζώνες;

  4. #4
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    458
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HugeG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιο απ' όλα Amzfit έχεις; Xiaomi Amazfit Pace, Xiaomi Amazfit Stratos ή Xiaomi Amazfit Bip; Για πόσο καιρό κρατάει μπαταρία;
    Τέλος, πώς τις λένε αυτές τις ειδικές ζώνες;
    Έχω το Pace. Η μπαταρία του κρατάει 6 ημέρες αν το χρησιμοποιήσω μόνο σαν ρολόι και για να βλέπω μόνο τις ειδοποιήσεις από το κινητό μου. Κρατάει 4 με 5 ημέρες αν έχω επιπλέον ανοικτή την συνεχή παρακολούθηση των καρδιακών παλμών και 3 με 4 ημέρες όταν κάνω "προπόνηση" μια ώρα την ημέρα (αν πάω κάθε μέρα θα κρατήσει 3 ημέρες, αν πάω μέρα παρά μέρα θα κρατήσει 4 ημέρες).
    Τώρα κάνε και όποιον συνδυασμό των παραπάνω θέλεις για να βγάλεις τα συμπεράσματα σου.
    Ζώνες υπάρχουν μόνο για την παρακολούθηση των καρδιακών παλμών (όσο ξέρω) και λέγονται Chest Straps ή Heart rates monitors. Η Garmin έχει ανάλογα προϊόντα. Εξαρτάται τι θέλεις να παρακολουθήσεις.
    Το Pace στα βήματα, την ταχύτητα και την απόσταση είναι αρκετά ακριβές (το έχω τσεκάρει ειδικά για την απόσταση, τα βήματα δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα καθώς γίνεται εύκολα μπέρδεμα με τις απότομες κινήσεις του χεριού).
    Και στην παρακολούθηση του ύπνου είναι ακριβές. Μπερδεύεται μόνο όταν την πέφτω στον καναπέ π.χ. για μπάλα και επειδή είμαι ακίνητος το αντιλαμβάνεται σαν ελαφρύ ύπνο. Αλλά αυτά είναι αναμενόμενα.
    Και στους καρδιακούς παλμούς τα πάει καλά, αρκεί να έχει πολύ καλή επαφή με το χέρι την ώρα που γυμνάζεσαι σε. Εκεί είναι που υπερέχουν τα chest straps.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Manara : 30-11-18 στις 12:07.

  5. #5
    Εγγραφή
    07-07-2013
    Περιοχή
    Παντού και πουθενά
    Μηνύματα
    477
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    TD-W8960N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manara Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω το Pace. Η μπαταρία του κρατάει 6 ημέρες αν το χρησιμοποιήσω μόνο σαν ρολόι και για να βλέπω μόνο τις ειδοποιήσεις από το κινητό μου. Κρατάει 4 με 5 ημέρες αν έχω επιπλέον ανοικτή την συνεχή παρακολούθηση των καρδιακών παλμών και 3 με 4 ημέρες όταν κάνω "προπόνηση" μια ώρα την ημέρα (αν πάω κάθε μέρα θα κρατήσει 3 ημέρες, αν πάω μέρα παρά μέρα θα κρατήσει 4 ημέρες).
    Τώρα κάνε και όποιον συνδυασμό των παραπάνω θέλεις για να βγάλεις τα συμπεράσματα σου.
    Ζώνες υπάρχουν μόνο για την παρακολούθηση των καρδιακών παλμών (όσο ξέρω) και λέγονται Chest Straps ή Heart rates monitors. Η Garmin έχει ανάλογα προϊόντα. Εξαρτάται τι θέλεις να παρακολουθήσεις.
    Το Pace στα βήματα, την ταχύτητα και την απόσταση είναι αρκετά ακριβές (το έχω τσεκάρει ειδικά για την απόσταση, τα βήματα δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα καθώς γίνεται εύκολα μπέρδεμα με τις απότομες κινήσεις του χεριού).
    Και στην παρακολούθηση του ύπνου είναι ακριβές. Μπερδεύεται μόνο όταν την πέφτω στον καναπέ π.χ. για μπάλα και επειδή είμαι ακίνητος το αντιλαμβάνεται σαν ελαφρύ ύπνο. Αλλά αυτά είναι αναμενόμενα.
    Και στους καρδιακούς παλμούς τα πάει καλά, αρκεί να έχει πολύ καλή επαφή με το χέρι την ώρα που γυμνάζεσαι σε. Εκεί είναι που υπερέχουν τα chest straps.
    Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ! Πολύτιμη η βοήθειά σου!

  6. #6
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.652
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Εμένα η συμβουλή μου θα ήταν να πας σε Garmin, έστω και φτηνό. Η διαφορά με τον ανταγωνισμό είναι τερατώδης.

  7. #7
    Εγγραφή
    07-07-2013
    Περιοχή
    Παντού και πουθενά
    Μηνύματα
    477
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    TD-W8960N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα η συμβουλή μου θα ήταν να πας σε Garmin, έστω και φτηνό. Η διαφορά με τον ανταγωνισμό είναι τερατώδης.
    Έχεις να προτείνεις κάνα μοντέλο;

  8. #8
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.652
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HugeG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις να προτείνεις κάνα μοντέλο;
    Πόσα μπορείς να διαθέσεις; Το θες αδιάβροχο; Το θες με οθόνη αφής;

  9. #9
    Εγγραφή
    07-07-2013
    Περιοχή
    Παντού και πουθενά
    Μηνύματα
    477
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    TD-W8960N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσα μπορείς να διαθέσεις; Το θες αδιάβροχο; Το θες με οθόνη αφής;
    Αδιάβροχο σίγουρα. Οθόνη αφής δεν με πολυπειράζει και να μην έχει. Ένα αξιοπρεπές garmin πόσα χρήματα κοστίζει; 200€ είναι καλά; Ας πούμε 250€.

  10. #10
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.652
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HugeG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αδιάβροχο σίγουρα. Οθόνη αφής δεν με πολυπειράζει και να μην έχει. Ένα αξιοπρεπές garmin πόσα χρήματα κοστίζει; 200€ είναι καλά; Ας πούμε 250€.
    Μπορείς να κοιτάξεις κάτι πολύ φτηνότερο:

    https://buy.garmin.com/en-US/US/p/552962

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά Smartwatch
    Από Kapnos στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-18, 19:32
  2. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-18, 20:18
  3. Αγορά κουζίνας υγραερίου
    Από Μάνος1952 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-17, 17:30

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας