Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 72
  1. #16
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε μένα και σε σένα όχι, αλλά για τον ξάδερφο μου τον Κωστάκη, την μαμά του περιπτερά με το iPad της, της συναδέλφου μου graphic designer με το iPad Pro της, ναι

    Ειδικότερα ο ξαδερφός μου ο Κωστάκης, την στιγμή που θα βρει στο web free/cracked PUBG [DOWNLOAD NOW] από το Appydia Store, θα το κατεβάσει και θα το ανοίξει να παίξει. Και ο A12 Bionic του θα κάνει χρυσές δουλειές mining
    Ας banάρουμε τότε και το αλκοόλ γιατί μπορεί να οδηγήσει σε ατυχήματα, τα μαχαίρια γιατί μπορούν να αποτελέσουν όπλο εγκλήματος, τα σκυλιά γιατί πολλοί δεν μαζεύουν τα περιττώματα και πάει λέγοντας.

  2. #17
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.739
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας banάρουμε τότε και το αλκοόλ γιατί μπορεί να οδηγήσει σε ατυχήματα, τα μαχαίρια γιατί μπορούν να αποτελέσουν όπλο εγκλήματος, τα σκυλιά γιατί πολλοί δεν μαζεύουν τα περιττώματα και πάει λέγοντας.
    Κλασσική ατυχής προσπάθεια παρομοίωσης

    Αν είχα μαγαζί και υπήρχαν συγκεκριμένα ποτά με ελεγχόμενο από μένα αλκοόλ πως δεν έχουν παρενέργειες όπως ζάλη / μειωμένη ικανότητα οδήγησης / hangover και κίρρωση ήπατος τότε στο δικό μου μαγαζί θα πουλούσα αποκλειστικά και μόνο αυτά τα ποτά και θα έκανα έλεγχο στους προμηθευτές μου

    Είσαι σαν να μου λες οτι η ποτοποιία που έφαγε άκυρο και δεν την επέλεξα διαμαρτύρεται και θέλει να ανοίξει 2ο bar μέσα στο μαγαζί μου και να πουλάει τα δικά της ποτά, με δικό της ταμείο. Ή ακόμα πιο αστεία είναι να μου λες οτι οι πελάτες του μαγαζιού μου διαμαρτύρονται που έχουν επιλογές μόνο από το δικό μου bar και δεν αφήνω να ανοίξουν κι άλλα bars μέσα στο μαγαζί μου με το δικό τους ταμείο. Γιατί ναι μεν δεν τους καλύπτει το bar μου, αλλά τους αρέσει πάρα πολύ ο χώρος μου, δεν θέλουν να πάνε αλλού. Μάλιστα δεν θέλουν απλά να περάσουν μπουκάλια μαζί τους μέσα, θέλουν να μπορούν να αγοράσουν τα μπουκάλια από άλλο bar μέσα στο μαγαζί μου.

    OK boomer

  3. #18
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κλασσική ατυχής προσπάθεια παρομοίωσης

    Αν είχα μαγαζί και υπήρχαν συγκεκριμένα ποτά με ελεγχόμενο από μένα αλκοόλ πως δεν έχουν παρενέργειες όπως ζάλη / μειωμένη ικανότητα οδήγησης / hangover και κίρρωση ήπατος τότε στο δικό μου μαγαζί θα πουλούσα αποκλειστικά και μόνο αυτά τα ποτά και θα έκανα έλεγχο στους προμηθευτές μου

    Είσαι σαν να μου λες οτι η ποτοποιία που έφαγε άκυρο και δεν την επέλεξα διαμαρτύρεται και θέλει να ανοίξει 2ο bar μέσα στο μαγαζί μου και να πουλάει τα δικά της ποτά, με δικό της ταμείο. Ή ακόμα πιο αστεία είναι να μου λες οτι οι πελάτες του μαγαζιού μου διαμαρτύρονται που έχουν επιλογές μόνο από το δικό μου bar και δεν αφήνω να ανοίξουν κι άλλα bars μέσα στο μαγαζί μου με το δικό τους ταμείο. Γιατί ναι μεν δεν τους καλύπτει το bar μου, αλλά τους αρέσει πάρα πολύ ο χώρος μου, δεν θέλουν να πάνε αλλού. Μάλιστα δεν θέλουν απλά να περάσουν μπουκάλια μαζί τους μέσα, θέλουν να μπορούν να αγοράσουν τα μπουκάλια από άλλο bar μέσα στο μαγαζί μου.

    Κλασική περίπτωση cherry picking και strawman argument.

    Αλλά ακόμα και έτσι το αλκοόλ που βρήκες έχει παρενέργειες, να σου θυμίσω την περίπτωση malware anti-malware στο app store, και κάποιοι επίσης θέλουν να πίνουν αλκοόλ γιατί γουστάρουν τις παρενέργειες. Εσύ από την άλλη έχεις πάρει ένα τεράστιο αριθμό χώρων στην περιοχή με τον κόσμο να πληρώνει έτσι και αλλιώς είσοδο, και μάλιστα αδρά, και αν θέλει να πιει κάτι του πουλάς αποκλειστικά δικής σου ετικέτας ενώ μπορεί να υπάρχει πολύς κόσμος που θέλει κάτι άλλο.

    Για τα άλλα παραδείγματα έχεις να πεις κάτι; Μήπως για κάποιο έξυπνο μαχαίρι apple που κόβει μόνο όταν θες να το χρησιμοποιήσεις για να κόψεις ψωμί ή κάποιο μεταλλαγμένο σκυλί apple που δεν βγάζει περιττώματα αλλά frozen yoghurt;

  4. #19
    Εγγραφή
    24-02-2012
    Μηνύματα
    514
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    122880/122880
    ISP
    HCN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κλασσική ατυχής προσπάθεια παρομοίωσης

    Αν είχα μαγαζί και υπήρχαν συγκεκριμένα ποτά με ελεγχόμενο από μένα αλκοόλ πως δεν έχουν παρενέργειες όπως ζάλη / μειωμένη ικανότητα οδήγησης / hangover και κίρρωση ήπατος τότε στο δικό μου μαγαζί θα πουλούσα αποκλειστικά και μόνο αυτά τα ποτά και θα έκανα έλεγχο στους προμηθευτές μου

    Είσαι σαν να μου λες οτι η ποτοποιία που έφαγε άκυρο και δεν την επέλεξα διαμαρτύρεται και θέλει να ανοίξει 2ο bar μέσα στο μαγαζί μου και να πουλάει τα δικά της ποτά, με δικό της ταμείο. Ή ακόμα πιο αστεία είναι να μου λες οτι οι πελάτες του μαγαζιού μου διαμαρτύρονται που έχουν επιλογές μόνο από το δικό μου bar και δεν αφήνω να ανοίξουν κι άλλα bars μέσα στο μαγαζί μου με το δικό τους ταμείο. Γιατί ναι μεν δεν τους καλύπτει το bar μου, αλλά τους αρέσει πάρα πολύ ο χώρος μου, δεν θέλουν να πάνε αλλού. Μάλιστα δεν θέλουν απλά να περάσουν μπουκάλια μαζί τους μέσα, θέλουν να μπορούν να αγοράσουν τα μπουκάλια από άλλο bar μέσα στο μαγαζί μου.

    Κλασσική ατυχής περίπτωση να δικαιολογήσει κάποιος έναν κολοσσό. Αν κάποιος θεωρεί ότι ένα τυχαίο μπαρ ή ένα σουβλατζίδικο έχει στην παγκόσμια οικονομία, συνείδηση, κάλυψη αναγκών την ίδια επιρροή με ένα έκ των δύο mobile λειτουργικών συστημάτων και το store του, γύρω από το οποίο δραστηριοποιούνται εκατομμύρια άνθρωποι και εταιρείες, τότε απλά δεν έχει νόημα η συζήτηση γιατί η βάση είναι εντελώς λάθος. Αν πας με τη λογική του να χρησιμοποιήσεις νόμους ή ερμηνείες που προορίζονται για μεμονωμένα άτομα και μικρές επιχειρήσεις στην κλίμακα των σημερινών κολοσσών, απλά δείχνει παραλογισμό, γιατί εξ' αρχής πας για να ηττηθείς...

  5. #20
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.616
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν γίνεται, κάνε μου define πως μπορεί να μην γίνει ξέφραγκο αμπέλι αλλά ταυτόχρονα να υπάρχει η δυνατότητα εναλλακτικών επιλογών.



    Σε μένα και σε σένα όχι, αλλά για τον ξάδερφο μου τον Κωστάκη, την μαμά του περιπτερά με το iPad της, της συναδέλφου μου graphic designer με το iPad Pro της, ναι

    Ειδικότερα ο ξαδερφός μου ο Κωστάκης, την στιγμή που θα βρει στο web free/cracked PUBG [DOWNLOAD NOW] από το Appydia Store, θα το κατεβάσει και θα το ανοίξει να παίξει. Και ο A12 Bionic του θα κάνει χρυσές δουλειές mining
    Άλλο η ασφάλεια, άλλο οι επιλογές. Με βάση όσα λες όμως και τα παραδείγματα που φέρνεις, μάλλον δεν καταλαβαίνεις αρκετά πράγματα, οπότε ας το αφήσουμε.

  6. #21
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.739
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλο η ασφάλεια, άλλο οι επιλογές. Με βάση όσα λες όμως και τα παραδείγματα που φέρνεις, μάλλον δεν καταλαβαίνεις αρκετά πράγματα, οπότε ας το αφήσουμε.
    Απέφυγες βλέπω να μου κάνεις define πως μπορεί να μην γίνει ξέφραγκο αμπέλι αλλά ταυτόχρονα να υπάρχει η δυνατότητα εναλλακτικών επιλογών. Ή όπως το έθεσες στο τελευταίο μήνυμα, απέφυγες να μου κάνεις define πως μπορεί να υπάρξει ασφάλεια με επιλογή οποιουδήποτε 3rd party app store.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ από την άλλη έχεις πάρει ένα τεράστιο αριθμό χώρων στην περιοχή
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2018-11-28 at 00.54.58.png 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  203,1 KB 
ID: 199133

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dkgr_ser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κλασσική ατυχής περίπτωση να δικαιολογήσει κάποιος έναν κολοσσό. Αν κάποιος θεωρεί ότι ένα τυχαίο μπαρ ή ένα σουβλατζίδικο έχει στην παγκόσμια οικονομία, συνείδηση, κάλυψη αναγκών την ίδια επιρροή με ένα έκ των δύο mobile λειτουργικών συστημάτων και το store του, γύρω από το οποίο δραστηριοποιούνται εκατομμύρια άνθρωποι και εταιρείες, τότε απλά δεν έχει νόημα η συζήτηση γιατί η βάση είναι εντελώς λάθος. Αν πας με τη λογική του να χρησιμοποιήσεις νόμους ή ερμηνείες που προορίζονται για μεμονωμένα άτομα και μικρές επιχειρήσεις στην κλίμακα των σημερινών κολοσσών, απλά δείχνει παραλογισμό, γιατί εξ' αρχής πας για να ηττηθείς...
    Δεν ξέρω αν πρόσεξες, αλλά δεν ήμουν εγώ αυτός που πήγα να δικαιολογήσω κάτι χρησιμοποιόντας προϊόντα τυχαίου μπαρ ή σουβλατζίδικου. Απάντηση σε δικαιολογία έδωσα

    Καταλαβαίνετε οτι μιλάμε για app store και όχι για 3rd party apps γενικά έτσι;

    Αλήθεια αν δεν είχε καν app store, τίποτα, 0, μόνο δικά της 1st party apps στην συσκευή, θα έτρεχε το ίδιο δικαστήριο απαιτώντας να φτιάξει app store?
    OK boomer

  7. #22
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    83
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Στο βωμό των επιλογών θα θυσιάσουμε την ασφάλεια. Εγώ δεν θέλω επιλογές. Γιατί δεν με αφήνετε στην ασφάλεια μου; Έχετε τόσες πολλές επιλογές στην απέραντη όχθη Android. Γιατί πρέπει να γίνουμε όλοι μπάτε σκύλοι αλέστε; Έλεος πια!

  8. #23
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.616
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Επιλογές σημαίνει ότι μπορείς να διαλέξεις το store που εμπιστεύεσαι.

  9. #24
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2018-11-28 at 00.54.58.png 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  203,1 KB 
ID: 199133
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  StatCounter-os_combined-ww-yearly-2009-2018.png 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  207,7 KB 
ID: 199135

    Όπως βλέπεις εκεί που 1 στους 3 χώρους ήταν δικός της ο κόσμος άρχισε να ξενερώνει με τις επιλογές και άρχισε να φεύγει.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν πρόσεξες, αλλά δεν ήμουν εγώ αυτός που πήγα να δικαιολογήσω κάτι χρησιμοποιόντας προϊόντα τυχαίου μπαρ ή σουβλατζίδικου. Απάντηση σε δικαιολογία έδωσα

    Καταλαβαίνετε οτι μιλάμε για app store και όχι για 3rd party apps γενικά έτσι;

    Αλήθεια αν δεν είχε καν app store, τίποτα, 0, μόνο δικά της 1st party apps στην συσκευή, θα έτρεχε το ίδιο δικαστήριο απαιτώντας να φτιάξει app store?
    Να με συγχωράς αλλά εσύ μίλησες πρώτος για μπαρ. Μπορείς να βρεις αλκοόλ και αλλού. Στην τελική ανέφερα και άλλα παραδείγματα.

  10. #25
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.739
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιλογές σημαίνει ότι μπορείς να διαλέξεις το store που εμπιστεύεσαι.
    Πότε θα γίνεται αυτή η επιλογή; Καθολικά 1 φορά; Κατά το αρχικό device set-up? Ή όποτε θέλει ο χρήστης μπορεί να αλλάζει;

    Με άλλα λόγια, ο ξάδερφος μου ο Κωστάκης, θα μπορεί να εγκαταστήσει το free PUBG που βρήκε σε warez forum?
    OK boomer

  11. #26
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.438
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πότε θα γίνεται αυτή η επιλογή; Καθολικά 1 φορά; Κατά το αρχικό device set-up? Ή όποτε θέλει ο χρήστης μπορεί να αλλάζει;

    Με άλλα λόγια, ο ξάδερφος μου ο Κωστάκης, θα μπορεί να εγκαταστήσει το free PUBG που βρήκε σε warez forum?
    Δεν καταλαβαίνω τι σε πειράζει το να υπάρχουν επιλογές. Μπορείς να επιλέξεις να βάλεις μόνο το apple store το οποίο σου διαφημίζει την οποια ασφάλεια - εμπιστοσύνη έχεις στην apple και να βάλεις και το xxxx store που σου διαφημιζει ότι ειναι απλα φθηνό.

    Αυτο λέγεται δικαίωμα επιλογών... Όπως έχω την επιλογή να πάω να αγοράσω Mercedes επειδή μου διαφημίζει ποιοτητα-ανεση-ασφάλεια έτσι έχω και την επιλογή να επιλέξω kia γιατί μου διαφημίζει την τιμη (τυχαίο παράδειγμα γιατί δεν μου ερχόταν κατι φτηνιαρικο). Ειναι παράλογο να λες "να κλείσει η κια και η κάθε κια γιατί καποιος μπορεί να κάνει λάθος επιλογή".

    Αν το ξαδερφακι σου θέλει να βρει σπασμένο το pubg σε ενα φτηνιάρικο κατάστημα πρέπει να είναι επιλογή του με βάση τη γνώση του και όχι επιβολή του απο κάποιον άλλον. Δεν κάνουμε κατι, όχι γιατί δεν μπορούμε, αλλα γιατι δεν πρέπει. Οποτε στο ξαδερφακι σου πρέπει να του μάθεις γιατι δεν πρέπει, ώστε να μην κάνει την λάθος επιλογή... Ή απλα να μάθει απο τα λάθη του με ότι κόστος συνεπάγεται αυτό (χρόνος - χρήμα)

  12. #27
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.616
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαίνω τι σε πειράζει το να υπάρχουν επιλογές. Μπορείς να επιλέξεις να βάλεις μόνο το apple store το οποίο σου διαφημίζει την οποια ασφάλεια - εμπιστοσύνη έχεις στην apple και να βάλεις και το xxxx store που σου διαφημιζει ότι ειναι απλα φθηνό.

    Αυτο λέγεται δικαίωμα επιλογών... Όπως έχω την επιλογή να πάω να αγοράσω Mercedes επειδή μου διαφημίζει ποιοτητα-ανεση-ασφάλεια έτσι έχω και την επιλογή να επιλέξω kia γιατί μου διαφημίζει την τιμη (τυχαίο παράδειγμα γιατί δεν μου ερχόταν κατι φτηνιαρικο). Ειναι παράλογο να λες "να κλείσει η κια και η κάθε κια γιατί καποιος μπορεί να κάνει λάθος επιλογή".

    Αν το ξαδερφακι σου θέλει να βρει σπασμένο το pubg σε ενα φτηνιάρικο κατάστημα πρέπει να είναι επιλογή του με βάση τη γνώση του και όχι επιβολή του απο κάποιον άλλον. Δεν κάνουμε κατι, όχι γιατί δεν μπορούμε, αλλα γιατι δεν πρέπει. Οποτε στο ξαδερφακι σου πρέπει να του μάθεις γιατι δεν πρέπει, ώστε να μην κάνει την λάθος επιλογή... Ή απλα να μάθει απο τα λάθη του με ότι κόστος συνεπάγεται αυτό (χρόνος - χρήμα)
    Ακριβώς αυτό.

  13. #28
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.739
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο λέγεται δικαίωμα επιλογών... Όπως έχω την επιλογή να πάω να αγοράσω Mercedes επειδή μου διαφημίζει ποιοτητα-ανεση-ασφάλεια έτσι έχω και την επιλογή να επιλέξω kia γιατί μου διαφημίζει την τιμη (τυχαίο παράδειγμα γιατί δεν μου ερχόταν κατι φτηνιαρικο). Ειναι παράλογο να λες "να κλείσει η κια και η κάθε κια γιατί καποιος μπορεί να κάνει λάθος επιλογή".

    Αν το ξαδερφακι σου θέλει να βρει σπασμένο το pubg σε ενα φτηνιάρικο κατάστημα πρέπει να είναι επιλογή του με βάση τη γνώση του και όχι επιβολή του απο κάποιον άλλον. Δεν κάνουμε κατι, όχι γιατί δεν μπορούμε, αλλα γιατι δεν πρέπει. Οποτε στο ξαδερφακι σου πρέπει να του μάθεις γιατι δεν πρέπει, ώστε να μην κάνει την λάθος επιλογή... Ή απλα να μάθει απο τα λάθη του με ότι κόστος συνεπάγεται αυτό (χρόνος - χρήμα)
    Δεκτά όλα αυτά, αλλά προσπαθώ να σας δώσω να καταλάβετε οτι το θέμα της συζήτησης είναι meta. Δεν ζητάς την επιλογή να μπορείς να αγοράσεις Kia, ζητάς την επιλογή να πας στην Mercedes να αγοράσεις Kia

    Ή για να το θέσω αλλιώς, ζητάς την επιλογή να πας στην Mercedes, να αγοράσεις Mercedes, και η Mercedes να σου πουλάει after sale extra accessories που έχει φτιάξει η Kia, με δικό της ταμείο μέσα στο κατάστημα της Mercedes και χωρίς η Mercedes να κάνει οποιοδήποτε έλεγχο ποιότητας σε αυτά τα extra accesories

    Η επιλογή να αγοράσεις Kia παρέμενε και παραμένει πάντα. Όπως και επίσης η επιλογή της Kia να πουλήσει accessories για μοντέλα Mercedes μέσα από το κατάστημα της Mercedes, αφού έχουν περάσει από έλεγχο και με απόδειξη από την Mercedes

    Το "Αυτο λέγεται δικαίωμα επιλογών..." δεν υφίσταται στο επίπεδο που συζητάτε. Δεν έχετε κανένα "δικαίωμα" τέτοιας επιλογής μέσα στο μαγαζί του άλλου. Πας απλά σε άλλο μαγαζί
    OK boomer

  14. #29
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    83
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Μα αυτό ακριβώς λέμε κι εμείς. Όποιος θέλει επιλογές να μείνει με android. Δε θέλουμε επιλογές γι αυτό και επιλέξαμε Apple. Χορτάσαμε επιλογές τόσα χρόνια με τα Windows στα pc. Δεν είναι μόνο ζήτημα ασφάλειας. Είναι θέμα ομαλής λειτουργίας και πολλά άλλα. Όπως ακριβώς ανάβω μια Sony τηλεόραση και δεν επιτρέπεται να βάλω λογισμικό από Samsung τηλεόραση γιατί πολύ απλά δεν θα μπορώ να αλλάξω κανάλια μετά. Θέλω να έχω 2g ram και να είναι όλα μια χαρά. Δε θέλω 8g ram για να το πετάξω μετά στο τοίχο. Θέλω να πληρώνω το προϊόν για να μη γίνομαι εγώ το προϊόν. Το λέω ακόμα μια φορά... μείνετε με τα android σας και αφήστε την Apple ήσυχη

  15. #30
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.438
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Έχετε δικιο με τον τρόπο που το αναφέρετε: "έτσι ειναι και αν δεν σου αρέσει πήγαινε αλλού" και εν μέρη σύμφωνο.

    Αλλα σαν developer σύμφωνο και με την άλλη πλευρά. Γιατί για να πουλήσω μια εφαρμογή για apple να πρέπει υποχρεωτικά να την βάλω στο store; γιατί να μην με αφήνει να την πουλάω ανεξάρτητα όπως στο android; αν ο χρήστης επιλέξει να βάζει εφαρμογές εκτος store, δεχόμενος το ρίσκο, τότε να μπορεί.

    Δεν ειναι ίδιο σαν να πας στην Mercedes και να ζητάς Kia γιατί δεν ειναι όλες οι εφαρμογές της apple. Η apple απλα παρέχει την πλατφόρμα πώλησης και παίρνει 30%. Εκμεταλλεύεται τη θέση της για να μην αφήσει κάποιον να πουλήσει εκτός store. Είναι σαν να απαγορεύσει η Mercedes να πωλούνται οχήματα και ανταλλακτικά της εκτος αντιπροσωπίας. Γιατί να μην έχεις το δικαίωμα να το αγοράσεις και απο μια μάντρα; αν σου βγει κλεμμένο ειναι δικό σου πρόβλημα που εμπιστεύτικες τη μάντρα. Ναι μεν τα αυτοκίνητα τα φτιάχνει η Mercedes αλλα ανήκουν στον τελικό καταναλωτή να τα κάνει ότι θέλει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psideras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα αυτό ακριβώς λέμε κι εμείς. Όποιος θέλει επιλογές να μείνει με android. Δε θέλουμε επιλογές γι αυτό και επιλέξαμε Apple.
    Το ότι δεν θέλεις επιλογές δεν σημαίνει ότι πρέπει να σου απαγορεύσει τις επιλογές. Ας σου αφήσει την επιλογή και μην την κανεις ποτε γιατί δεν θέλεις. Ο άλλος που θέλει όμως (έστω 1/100000) να μπορεί επιλέξει. Για αυτό ειναι ελεύθερη αγορά, γιατί κάποιος μπορεί να επιλέξει. Η αγορά δεν ειναι μόνο το κινητό και το λειτουργικό, αλλά και απο που θα αγοράσω και την συσκευή και τις εφαρμογές.

    - - - Updated - - -

    Καταλαβαίνω την εταιρία που δεν θέλει να αμαυρωθει το ονομα της επειδή κάποιος έβαλε εφαρμογές με malware εκτός store και κατηγορεί το κινητό που αργεί, αλλά δεν συμφωνώ με το να μην δώσεις κανένα δικαίωμα επιλογής γιατί απλά μπορείς και δεν θέλεις...

Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-18, 01:54
  2. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-18, 19:05
  3. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-18, 18:41
  4. Μηνύματα: 56
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-18, 16:00
  5. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-17, 16:29

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας