Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 72
  1. #31
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων

    Καταλαβαίνω την εταιρία που δεν θέλει να αμαυρωθει το ονομα της επειδή κάποιος έβαλε εφαρμογές με malware εκτός store και κατηγορεί το κινητό που αργεί, αλλά δεν συμφωνώ με το να μην δώσεις κανένα δικαίωμα επιλογής γιατί απλά μπορείς και δεν θέλεις...
    Μα για αυτό τις βάζει στο δικό της Store

  2. #32
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.438
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα για αυτό τις βάζει στο δικό της Store
    Εντάξει, όλοι ξέρουμε ότι αυτή ειναι η δικαιολογία που εχει βρει για να "πείθει" και να αναπαραγουν όλοι. Ο πραγματικός λόγος ειναι τα κέρδη...

    Εννοούσες τα malware! :P Αυτά τα ανιχνεύει αυτόματα μετα τα παράπονα των χρηστών...

  3. #33
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    83
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Εγώ σαν χρήστης θέλω να υπάρχει ένας έλεγχος και μην κάνει ο καθένας ό,τι γουστάρει. Το αν η Apple παίρνει μεγάλη προμήθεια εμένα δεν με αφορά. Ξέρω όμως ότι αυτό με προστατεύει. Το ότι ακολουθεί πολιτική αισχροκέρδειας στα πάντα είναι γνωστό. Αν με ενοχλούσε δεν θα αγόραζα iPhone. Ξεκίνησε το λάθος από τη δεκαετία του 80 όταν πάλι φώναζε η Apple αλλά τη γράψανε όλοι. Και μάθαμε μεγαλώνοντας με αυτό το λάθος. Μόνο με κλειστό σύστημα υλικολογισμικού λειτουργούν τα πράγματα σωστά. Όπως σε όλες τις ηλεκτρονικές συσκευές και ακόμη και στα σύγχρονα αυτοκίνητα. Αλλά πάντα εκεί που μας παίρνει ξυπνάει ο επαναστάτης μέσα μας και το παίζουμε μάγκες. Και θέλουμε να τα έχουμε όλα τζάμπα. Δε μας νοιάζει αν κάποιοι μόχθησαν να φτιάξουν ένα πρόγραμμα μια ταινία ένα τραγούδι. Να πάμε και στο μανάβη αν είμαστε μάγκες να του σηκώσουμε το μαγαζί.

  4. #34
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.438
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psideras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ σαν χρήστης θέλω να υπάρχει ένας έλεγχος και μην κάνει ο καθένας ό,τι γουστάρει. Το αν η Apple παίρνει μεγάλη προμήθεια εμένα δεν με αφορά. Ξέρω όμως ότι αυτό με προστατεύει. Το ότι ακολουθεί πολιτική αισχροκέρδειας στα πάντα είναι γνωστό. Αν με ενοχλούσε δεν θα αγόραζα iPhone. Ξεκίνησε το λάθος από τη δεκαετία του 80 όταν πάλι φώναζε η Apple αλλά τη γράψανε όλοι. Και μάθαμε μεγαλώνοντας με αυτό το λάθος. Μόνο με κλειστό σύστημα υλικολογισμικού λειτουργούν τα πράγματα σωστά. Όπως σε όλες τις ηλεκτρονικές συσκευές και ακόμη και στα σύγχρονα αυτοκίνητα. Αλλά πάντα εκεί που μας παίρνει ξυπνάει ο επαναστάτης μέσα μας και το παίζουμε μάγκες. Και θέλουμε να τα έχουμε όλα τζάμπα. Δε μας νοιάζει αν κάποιοι μόχθησαν να φτιάξουν ένα πρόγραμμα μια ταινία ένα τραγούδι. Να πάμε και στο μανάβη αν είμαστε μάγκες να του σηκώσουμε το μαγαζί.
    Και εγώ σαν χρήστης θέλω να υπάρχει έλεγχος αλλά και να κάνω εγώ ότι γουστάρω (σε φυσιολογικά πλαίσια, δεν ζητάω να μου δώσουν τον κώδικα προφανώς). Το κινητό το πλήρωσα μαζί με το λογισμικό και πρέπει πλέον να ανήκει σε εμένα. Τη δουλειά που έκαναν κάποιοι για να φτιάξουν υλικό και λογισμικό την πλήρωσα! Γιατί να μην μπορώ να αλλάξω κάποια πράγματα που δεν μου αρέσουν; Γιατί να πρέπει υποχρεωτικά να έχω gmail για να χρησιμοποιήσω το android και να μην μπορώ με ένα άλλο email; Γιατί να μην μπορώ να απενεργοποιήσω μία εφαρμογή πλήρως και να βάλω μία άλλη που με βολεύει καλύτερα; γιατί να μην έχω δικαίωμα επιλογής από που θα αγοράσω μία εφαρμογή;
    Εσύ που δεν θέλεις εφαρμογές έξω από το store μια χαρά. Εγώ που θέλω έξω γιατί να μην μπορώ;

  5. #35
    Εγγραφή
    05-01-2007
    Μηνύματα
    538
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psideras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ σαν χρήστης θέλω να υπάρχει ένας έλεγχος και μην κάνει ο καθένας ό,τι γουστάρει. Το αν η Apple παίρνει μεγάλη προμήθεια εμένα δεν με αφορά. Ξέρω όμως ότι αυτό με προστατεύει. Το ότι ακολουθεί πολιτική αισχροκέρδειας στα πάντα είναι γνωστό. Αν με ενοχλούσε δεν θα αγόραζα iPhone. Ξεκίνησε το λάθος από τη δεκαετία του 80 όταν πάλι φώναζε η Apple αλλά τη γράψανε όλοι. Και μάθαμε μεγαλώνοντας με αυτό το λάθος. Μόνο με κλειστό σύστημα υλικολογισμικού λειτουργούν τα πράγματα σωστά. Όπως σε όλες τις ηλεκτρονικές συσκευές και ακόμη και στα σύγχρονα αυτοκίνητα. Αλλά πάντα εκεί που μας παίρνει ξυπνάει ο επαναστάτης μέσα μας και το παίζουμε μάγκες. Και θέλουμε να τα έχουμε όλα τζάμπα. Δε μας νοιάζει αν κάποιοι μόχθησαν να φτιάξουν ένα πρόγραμμα μια ταινία ένα τραγούδι. Να πάμε και στο μανάβη αν είμαστε μάγκες να του σηκώσουμε το μαγαζί.
    Οτι να ναι... απο την Apple στην αναρχία και τούμπαλιν.

  6. #36
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    83
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kstefanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οτι να ναι... απο την Apple στην αναρχία και τούμπαλιν.
    Έτσι ακριβώς

  7. #37
    Εγγραφή
    07-11-2005
    Περιοχή
    /dev/null
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.610
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    OpenBSD -stable
    SNR / Attn
    6(dB) / 12(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psideras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο βωμό των επιλογών θα θυσιάσουμε την ασφάλεια.
    Μία σημείωση: το security through obscurity ΔΕΝ είναι ασφάλεια. Είναι αίσθηση ασφάλειας.
    Richard Stallman: "I see you are being your usual friendly self ;-}."
    Theo de Raadt: "Yes, and you are being the usual slimy hypocritical asshole."

  8. #38
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.169
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ESP1982 Εμφάνιση μηνυμάτων


    Μία σημείωση: το security through obscurity ΔΕΝ είναι ασφάλεια. Είναι αίσθηση ασφάλειας.
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  9. #39
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Περιοχή
    Εκάλη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    1.532
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΚΑΛΗ
    Router
    ZTE H1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί να μην μπορώ να απενεργοποιήσω μία εφαρμογή πλήρως και να βάλω μία άλλη που με βολεύει καλύτερα; γιατί να μην έχω δικαίωμα επιλογής από που θα αγοράσω μία εφαρμογή;
    Εσύ που δεν θέλεις εφαρμογές έξω από το store μια χαρά. Εγώ που θέλω έξω γιατί να μην μπορώ;
    Γιατί αυτή η πολιτική ήταν γνωστή από την πρώτη στιγμή. Τη στιγμή που αποφασίζει κάποιος να δώσει τα χρήματά του για μια ios συσκευή, γνωρίζει αυτόν τον περιορισμό. Αν κάποιος διαφωνεί δεν είναι υποχρεωμένος να πάει σε apple. Υπάρχει το android που σου δίνει περισσότερες ελευθερίες. Αν ήταν μονοπώλειο στον τομέα η apple, τότε θα σου έλεγα πως έχεις δίκιο και έχεις το δικαίωμα να ζητάς περισσότερες επιλογές. Ναι η συσκευή σου ανήκει, αλλά έχει κάποιους περιορισμούς που τους ήξερες απ' την αρχή. Δεν αγορασες τη συσκευή και μετά ένα πρωί σου είπε "από σήμερα όλες οι αγορές θα γίνονται ΜΟΝΟ από το app store".

  10. #40
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    83
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ σαν χρήστης θέλω να υπάρχει έλεγχος αλλά και να κάνω εγώ ότι γουστάρω (σε φυσιολογικά πλαίσια, δεν ζητάω να μου δώσουν τον κώδικα προφανώς). Το κινητό το πλήρωσα μαζί με το λογισμικό και πρέπει πλέον να ανήκει σε εμένα. Τη δουλειά που έκαναν κάποιοι για να φτιάξουν υλικό και λογισμικό την πλήρωσα! Γιατί να μην μπορώ να αλλάξω κάποια πράγματα που δεν μου αρέσουν; Γιατί να πρέπει υποχρεωτικά να έχω gmail για να χρησιμοποιήσω το android και να μην μπορώ με ένα άλλο email; Γιατί να μην μπορώ να απενεργοποιήσω μία εφαρμογή πλήρως και να βάλω μία άλλη που με βολεύει καλύτερα; γιατί να μην έχω δικαίωμα επιλογής από που θα αγοράσω μία εφαρμογή;
    Εσύ που δεν θέλεις εφαρμογές έξω από το store μια χαρά. Εγώ που θέλω έξω γιατί να μην μπορώ;
    Διότι πολύ απλά αυτό πρεσβεύει και αυτό πουλάει η Apple. Εσύ σαν χρήστης πάντα με διαφορετικά θέλω έχεις ένα σωρό επιλογές σε hardware και μάλιστα καλύτερες πολλές φόρες. Σημασία έχει ότι δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα μαζί δυστυχώς. Και το iphone-ios είναι αυτό που είναι διότι είναι τόσο κλειστό. Όμως σαν developer τα πράγματα τα βλέπεις τελείως διαφορετικά και καλά κάνεις. Διότι όλος ο ντόρος γι αυτό γίνεται νομίζω. Εμένα σαν απλό μέσο χρήστη νομίζω με συμφέρει να μην μπορεί να χωθεί το οτιδήποτε από οπουδήποτε με τα γνωστά αποτελέσματα. Και δε νομίζω πως θα κερδίσω κάτι από ένα δεύτερο μαγαζί. Ίδιες τιμές παίζουν στα δύο μεγάλα store

  11. #41
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psideras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διότι πολύ απλά αυτό πρεσβεύει και αυτό πουλάει η Apple. Εσύ σαν χρήστης πάντα με διαφορετικά θέλω έχεις ένα σωρό επιλογές σε hardware και μάλιστα καλύτερες πολλές φόρες. Σημασία έχει ότι δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα μαζί δυστυχώς. Και το iphone-ios είναι αυτό που είναι διότι είναι τόσο κλειστό. Όμως σαν developer τα πράγματα τα βλέπεις τελείως διαφορετικά και καλά κάνεις. Διότι όλος ο ντόρος γι αυτό γίνεται νομίζω. Εμένα σαν απλό μέσο χρήστη νομίζω με συμφέρει να μην μπορεί να χωθεί το οτιδήποτε από οπουδήποτε με τα γνωστά αποτελέσματα. Και δε νομίζω πως θα κερδίσω κάτι από ένα δεύτερο μαγαζί. Ίδιες τιμές παίζουν στα δύο μεγάλα store
    Μαζί σου, αν το έκανε......

    iOS malware, XcodeGhost, infects millions of Apple Store customers
    Mac App Store apps are stealing user data

    Υπάρχουν και άλλα, αν θέλεις μια αναζήτηση στο Google θα βοηθήσει, ανάλογα θα βρείς φυσικά και για το play store.

  12. #42
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    83
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ESP1982 Εμφάνιση μηνυμάτων


    Μία σημείωση: το security through obscurity ΔΕΝ είναι ασφάλεια. Είναι αίσθηση ασφάλειας.
    Πριν λίγο καιρό ένας φίλος βρήκε ένα Huawei p10 lite κλειδωμένο στον χρήστη που το έχασε. Το ότι το ξεκλείδωσα και τώρα το χρησιμοποιεί άλλος είναι το λιγότερο. Αν χάσω το iphone το λιγότερο που θα με νοιάζει είναι αν θα το καρπωθεί άλλος. Μέσα σε λίγη ώρα είχα πρόσβαση στα πάντα του προηγούμενου χρήστη. Φωτογραφίες κωδικοί επαφές... τα πάντα. Αυτό είναι αίσθηση ασφάλειας

  13. #43
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.616
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Ας μην ξεχνάμε ότι η επιλογή δεν είναι "Όλα κλειστά (Apple) αλλιώς αν δεν μου αρέσει πάω σε Android". Εδώ είναι το λάθος που γίνεται στη συζήτηση μέχρι στιγμής. Η επιλογή είναι "θέλω κινητό, έχω τα εξής 2 λειτουργικά, ποιο μου αρέσει;", ή εναλλακτικά "θέλω κινητό, υπάρχουν οι εξής 4-5 μάρκες hardware, ποιά μου αρέσει;" Εγώ έτσι διάλεξα το δικό μου. Αν εσείς διαλέγετε με κριτήριο το αν το κινητό σας θα ταιριάζει καλύτερα στο τραπεζάκι της καφετέριας, ή πιστεύετε ότι είναι γκομενοπαγίδα, είναι δικό σας θέμα.

  14. #44
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    83
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαζί σου, αν το έκανε......

    iOS malware, XcodeGhost, infects millions of Apple Store customers
    Mac App Store apps are stealing user data

    Υπάρχουν και άλλα, αν θέλεις μια αναζήτηση στο Google θα βοηθήσει, ανάλογα θα βρείς φυσικά και για το play store.
    Στα Mac τα πράγματα είναι όντως διαφορετικά. Και σίγουρα έχει κάνει τελευταία κάποιες χαζομάρες και η Apple στο ios τις οποίες διόρθωσε μετά από παράπονα. Δε νομίζω όμως ότι είναι τόσο σουρωτήρι όσο το android

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας μην ξεχνάμε ότι η επιλογή δεν είναι "Όλα κλειστά (Apple) αλλιώς αν δεν μου αρέσει πάω σε Android". Εδώ είναι το λάθος που γίνεται στη συζήτηση μέχρι στιγμής. Η επιλογή είναι "θέλω κινητό, έχω τα εξής 2 λειτουργικά, ποιο μου αρέσει;", ή εναλλακτικά "θέλω κινητό, υπάρχουν οι εξής 4-5 μάρκες hardware, ποιά μου αρέσει;" Εγώ έτσι διάλεξα το δικό μου. Αν εσείς διαλέγετε με κριτήριο το αν το κινητό σας θα ταιριάζει καλύτερα στο τραπεζάκι της καφετέριας, ή πιστεύετε ότι είναι γκομενοπαγίδα, είναι δικό σας θέμα.
    Και πολύ εύκολα όσοι επιλέγουν iphone τους κολλάμε τη ταμπέλα του κομπλεξικού ψωνάρα που θέλει να κάνει μόστρα και να ρίξει γκόμενες. Όμως δεν είναι πάντα έτσι. Υπάρχουν και κάποιοι που επιλέγουν iphone πιο συνειδητά το καμουφλαρουν να μην πολυφαινεται και το κρατάνε 5-6 χρόνια

  15. #45
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psideras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πολύ εύκολα όσοι επιλέγουν iphone τους κολλάμε τη ταμπέλα του κομπλεξικού ψωνάρα που θέλει να κάνει μόστρα και να ρίξει γκόμενες. Όμως δεν είναι πάντα έτσι. Υπάρχουν και κάποιοι που επιλέγουν iphone πιο συνειδητά το καμουφλαρουν να μην πολυφαινεται και το κρατάνε 5-6 χρόνια
    Τότε τι πρόβλημα έχεις να έχει οποίος θελει την επιλογή; Εσένα που δεν πρόκειται να βγεις εκτός οικοσυστήματος πως σε επηρεάζει και γιατί να σε νοιάζει;

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-18, 01:54
  2. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-18, 19:05
  3. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-18, 18:41
  4. Μηνύματα: 56
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-18, 16:00
  5. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-17, 16:29

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας