Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    04-01-2015
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Καλησπέρα,
    ουσιαστικά αυτό που θέλω είναι να έχω ένα backup τα αρχεία μου τα οποία είναι 40-70gb.
    Αυτα είναι κυρίως φωτογραφίες από διακοπές (το πιο valuable) και αρχεία από προπτυχιακό, μεταπτυχιακό καθώς και προσωπικά.

    Επομένως θα είναι data at rest και encrypted. Ό,τι χρησιμοποιώ καθημερινά ή σε μηνιαία βάση τα έχω στο cloud (pcloud/backblaze/sync.com).
    Σίγουρα οι hdd είναι πιο οικονομική λύση και αυτή τη στιγμή έχω έναν 160gb barracude το οποίο έχω σίγουρα 6-7 χρόνια και τα έχω εκεί τα αρχεία.
    Επειδή θέλω να είμαι χαλαρός σκέφτηκα να παίξω με καμια θηκούλα ugreen/orico από ali και έναν ssd 120gb (οικονομικό).

    Ποια η γνώμη σας; Παράλληλα κρατάω και ένα αντίγραφο ασφαλείας στο backblaze b2, απλά για cold storage backup μέθοδο το ήθελα.
    Προφανώς και ποια δεν βγαίνουν μικροί δίσκοι, οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να πάω σε μισό ή ένα τέρα σε μηχανικό.
    Ο κύριος ανασταλτικός παράγοντας που με κάνει να μην έχω κάνει αυτή τη μετάβαση είναι ο φόβος του να σβηστούν δεδομένα στον ssd με την πάροδο του χρόνου, εάν δεν τον χρησιμοποιώ,
    γιατί γενικά περνάνε μεγάλες περίοδοι αδράνειας μιας και έχω βολευτεί με το cloud.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-01-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    653
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    ssd αν βαρεσει παει ολος,σκληρος κατα την γνωμη μου HDD εξωτερικος για backup και hdsentinel για λεγχο των δισκο σου γενικα και αν ειναι σημαντικα καλητερα και 2 πλο backup και οχι ολλη την ωρα online γιατι ετσι ζοριζεται και αν δεν το εχεις κανει ηδη hdsentinel asap και ελεγχο ειδικα των 6-7 χρονων.μαρκα οχι με εκαψες παρε κανα hitachi η καποιον αλλο που θα σου προτεινουν τα παιδια.
    You pull me in Here we go again And my heart beats faster now And I don’t know Why I’m powerless And there’s no way out...
    https://www.youtube.com/watch?v=WPVv-Jjb0wQ

  3. #3
    Εγγραφή
    04-01-2015
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Το έχω περάσει με HDSentinel και έχει 100% health. Seagate barracuda είχα πάρει τότε γιατί είχαν χαμηλά failure rates.
    HGST στους μικρούς δίσκους έχει σχετικά υψηλότερο failure rate από άλλες εταιρείες. Το θέμα είναι ότι το σκέφτομαι να πάω να δώσω 30-40 ευρώ για κάθε έναν δίσκο και ουσιαστικά να μην τους αξιοποιώ.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-01-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    653
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    seagate ειναι καλος ναι και γω τετοιους παιρνω,απλα τον παιρνεις κανεις backup και τον εχεις και καθετε μετα και κατα διαστηματα αναλογα ποσο σημαντικη προοδο κανεις με τα αρχεια σου τον συνδεεις και μετα παλι στην αποσυνδεση,το κακο με την cloud ειναι οτι πρεπει να εχεις νετ ενω ο αλλος ειναι στα χερια σου,οποτε καλο ειναι να τα εχεις και τα δυο ενημερωμενα.οποτε εγω στην θεση σου θα επερνα εναν https://www.skroutz.gr/s/10706969/Se...acity-1TB.html μια θηκη εξωτερικη και θα κοιμομουν ησυχος ,το ξερω ειναι πολλα τα λεφτα αλλα ειναι enterprise edition και με την ελαχιστη χρηση που θα κανεις θα κρατησει παρα παρα πολυ!εκτος αν αρχιζεις και παιζεις μπασκετ με αυτον
    You pull me in Here we go again And my heart beats faster now And I don’t know Why I’m powerless And there’s no way out...
    https://www.youtube.com/watch?v=WPVv-Jjb0wQ

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Aν θέλεις ταχύτητα Western Digital Black και με 5 χρόνια εγγύηση, αλλιώς Western Digital Red.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Παρόμοια Θέματα

  1. port forwarding : internal vs external port
    Από johnyb98 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-18, 10:10
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-18, 03:51
  3. Laptop off external hdds ακόμα on
    Από Theodore στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-17, 20:56
  4. Μηνύματα: 123
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-17, 13:08
  5. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-17, 13:21

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας