Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    22-10-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    218
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΙΝΔΟΣ
    Γεια χαρά στο forum.
    Έχω ένα θεματάκι σχετικά με ένα USB Flash Drive των 32GB. Ενώ έπαιζε κανονικά τις ταινίες που είχα μέσα σ' αυτό, ξαφνικά η τηλεόρασή μου έβγαλε μήνυμα ότι υπάρχει πρόβλημα με τη συσκευή. Έκανα διαμόρφωση αρχικά μέσα από Ubuntu. Και μετά αρχίζουν τα προβλήματα...
    Το δοκιμάζω σ' άλλη τηλεόραση και παίζει κανονικά.
    Το κάνω διαμόρφωση σε NTFS έπειτα σε FAT32 μέσα από Windows 10 αλλά ούτε και πάλι έπαιζε.
    Σκέφτηκα μήπως έχει πρόβλημα η θύρα usb της τηλεόρασης και συνδέω άλλο φλασάκι των 8GB (ένα ξεχαρβαλωμένο που είχα) και παίζει κανονικά τις ταινίες.


    Τι έπαθε και τα έπαιξε;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος testament : 27-11-18 στις 11:09.

  2. #2
    Εγγραφή
    22-10-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    218
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΙΝΔΟΣ
    Ε, λοιπόν αυτό δεν μου έχει ξανατύχει....
    Το USB Flash Drive για το οποίο γίνεται λόγος είναι το Kingston Datatraveler G4 - Usb Flash Drive - 32 Gb.
    Η μόνη δουλειά του ήταν να αποθηκεύει ταινίες από τον υπολογιστή να τις παίζει στην τηλεόραση, να σβήνονται οι ταινίες και να γράφονται άλλες.

    Επειδή είχα πάθει μια ζημιά στον υπολογιστή (αντικατάσταση μητρικής-επεξεργαστή και μνημών) χρειάστηκε να περάσω το νέο λειτουργικό (Windows 10) και επειδή το dvd δεν μου έφτανε θα χρησιμοποιούσα το USB για να μπουτάρω.
    Έγινε ότι έγινε και μετά αντί να κάνω delete τα περιεχόμενα που είχε το φλασάκι από το λειτουργικό, κάνω διαμόρφωση (δεν ξέρω πως μου ήρθε).

    Από κει και πέρα όπως τα έγραψα παραπάνω...
    Λέω αφού δεν θα μπορώ να βλέπω ταινίες από το usb ας βάλω μια διανομή linux μέσα να υπάρχει (να την δω με την ησυχία μου μετά). Δημιουργώ με το rufus τη bootable διανομή και σκέφτομαι να βάλω μέσα κι ένα μικρό απόσπασμα από βίντεο.

    Τo κουμπώνω στη θύρα usb της τηλεόρασης και ναι, μπορούσα να ξαναδώ ταινίες. Δηλαδή είχα παγκόσμια πρωτοτυπία, ταινία με λειτουργικό μαζί. Φυσικά το λειτουργικό έγινε delete με την μία.

    Ψάχνοντας στο net βρήκα κάποιες περιπτώσεις που είχαν πρόβλημα σε sticks από τη στιγμή που έριξαν μέσα bootable λειτουργικό. Έτρεξα και κάποιες εντολές που βρήκα σκόρπιες από δω κι από κει σε cmd αλλά τίποτα δεν βοήθησε.

    Τέλος καλό....

  3. #3
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Για να μην ανοίγω άλλο νήμα, υπάρχει guide για στικάκια μνήμης, πχ τι συνιστάται, τι να αποφεύγεται, τι τα πειράζει (κρύο, ζέστη, χρήση, παρατημένα) κλπ?
    Μέχρι τώρα ελάχιστες φορές υπήρξε θέμα με USB memory αλλά πρόσφατα μου έχουν τύχει 2-3 περιστατικά, το ίδιο και σε άλλους.

    Κάπου διάβασα ότι έχουν κυκλοφορήσει Β' διαλογής μνήμες, άλλος λέει ότι εξαρτάται από την μάρκα, αν είναι USB 2 ή 3, ή αν το χρησιμοποιείς αραιά/συχνά, πολλά και διάφορα, ευτράπελα και σοβαρά.

    Αν τα έχετε για recovery drive στα windows ή backup τότε καλύτερα φτιάξτε και σε DVD έτσι για ασφάλεια.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να μην ανοίγω άλλο νήμα, υπάρχει guide για στικάκια μνήμης, πχ τι συνιστάται, τι να αποφεύγεται, τι τα πειράζει (κρύο, ζέστη, χρήση, παρατημένα) κλπ?
    Μέχρι τώρα ελάχιστες φορές υπήρξε θέμα με USB memory αλλά πρόσφατα μου έχουν τύχει 2-3 περιστατικά, το ίδιο και σε άλλους.

    Κάπου διάβασα ότι έχουν κυκλοφορήσει Β' διαλογής μνήμες, άλλος λέει ότι εξαρτάται από την μάρκα, αν είναι USB 2 ή 3, ή αν το χρησιμοποιείς αραιά/συχνά, πολλά και διάφορα, ευτράπελα και σοβαρά.

    Αν τα έχετε για recovery drive στα windows ή backup τότε καλύτερα φτιάξτε και σε DVD έτσι για ασφάλεια.
    Όλα όσα έχεις αναφέρει παίζουν τον δικό τους ρόλο, άλλο για την ταχύτητα, άλλο για την μακροζωία, άλλο για την ασφάλεια των αρχείων μας, κ.λ.π.

    Το backup σε DVD στερείται πρακτικότητας και ασφάλειας.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Το backup σε DVD στερείται πρακτικότητας και ασφάλειας.
    Εν μέρει σωστό, όμως τα DVD (συνήθως) προειδοποιούν όταν είναι να συμβεί κάτι, επίσης (συνήθως ή δεν έτυχε σε μένα) δεν χάνεις το 100% των αρχείων.
    Εδώ όμως δεν μιλάμε για DVD αλλά για τρόπους καλής (αν υπάρχουν) συμπεριφοράς σε στικάκια.

    Επίσης παλιά τα στικάκια ήταν μικρά (σε GB) και πήγαιναν σιγά αλλά δούλευαν πάντα και ακόμα δουλεύουν.
    Τώρα τελευταία με τα καινούργια φοβάμαι.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εν μέρει σωστό, όμως τα DVD (συνήθως) προειδοποιούν όταν είναι να συμβεί κάτι, επίσης (συνήθως ή δεν έτυχε σε μένα) δεν χάνεις το 100% των αρχείων.
    Εδώ όμως δεν μιλάμε για DVD αλλά για τρόπους καλής (αν υπάρχουν) συμπεριφοράς σε στικάκια.

    Επίσης παλιά τα στικάκια ήταν μικρά (σε GB) και πήγαιναν σιγά αλλά δούλευαν πάντα και ακόμα δουλεύουν.
    Τώρα τελευταία με τα καινούργια φοβάμαι.
    Δεν το έγραψα τυχαία για τα DVD, κάτι είδα
    Αν τα έχετε για recovery drive στα windows ή backup τότε καλύτερα φτιάξτε και σε DVD έτσι για ασφάλεια.


    Οι εταιρίες έχουν ανεβασμένες στις ιστοσελίδες τους διάφορες συμβουλές που λίγο-πολύ όλοι τις ξέρουμε.

    Προσωπικά έχω 3~4 στικάκια που τα χρησιμοποιώ για δοκιμές και τα ξεπατώνω στις διαμορφώσεις και τα secure erase και μετά από μερικά χρόνια απλά αρχίζουν να κλειδώνουν ή να μην αναγνωρίζονται, με ένα ήμουν τυχερός και χάλασε μέσα στην εγγύηση και το άλλαξα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    ... διάφορες συμβουλές που λίγο-πολύ όλοι τις ξέρουμε. ...
    link παρακαλώ.

    Για το ξεπάτωμα δεν ισχύει ότι και στους SSD, δηλαδή μέχρι τόσες φορές? (πχ μέχρι 1,000 ή 10,000 φορές κλπ.)

    Για DVD που έκαψα εγώ και που πέρασε verify και μετά fc /b δεν είχα πρόβλημα. Είχα όμως με DVD (disk) και DVD (drive) άλλων.

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    link παρακαλώ.

    Για το ξεπάτωμα δεν ισχύει ότι και στους SSD, δηλαδή μέχρι τόσες φορές? (πχ μέχρι 1,000 ή 10,000 φορές κλπ.)

    Για DVD που έκαψα εγώ και που πέρασε verify και μετά fc /b δεν είχα πρόβλημα. Είχα όμως με DVD (disk) και DVD (drive) άλλων.
    Yπάρχουν αρκετά αν το Googlαρεις, π.χ.

    https://www.kingston.com/en/flash/ca...r_flash_memory

    https://www.datarecovery.net/newslet...ash-drive.aspx

    Για μένα το βασανίζεις πολύ και πιστεύω δεν χρειάζεται, αυτά(τα USB Sticks) είναι για να παίρνεις και να μεταφέρεις κάτι εύκολα ή να περνάς λειτουργικά, να τρέχεις προσωρινά κάποια εργαλεία που σου χρειάζονται, κ.λ.π., αν χαλάσουν τα πετάς ή τα αντικαθιστάς και πάλι από την αρχή, ποτέ δεν κρατάς σημαντικά αρχεία μέσα σε ένα USB Stick και φυσικά ποτέ μόνο σε ένα σημείο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Εγώ για το πρόβλημα που λέει ο άνθρωπος θα του πρότεινα να κάνει ένα low level format στο στικάκι και ίσως επανέλθει για να κάνει την δουλειά του. Το έκανα σε ένα stick δικό μου, που από το πολλά γράψε σβήσε, από τα 2GB κατέβηκε στο 1,12. Μετά το format επανήλθε όλη η χωρητικότητα. Ασφάλεια δεν υπάρχει σε τίποτα. Αλλά συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό για την αποθήκευση σημαντικών δεδομένων σε DVD πλέον. Γιατί ακόμα και backupιέρα να πάρει κανείς, μπορεί να υπάρξει αστοχία υλικού. Στο dvd μόνο αν σου πάρει φωτιά το σπίτι θα χαλάσει, αν τηρείς μερικούς κανόνες. Έχω dvd ετών σπίτι και ακόμα λειτουργούν κανονικά. Έχω ακόμα το cd εγκατάσταση των win 98 και μου δουλεύει. Κατά τη γνώμη μου, ένα cd - dvd είναι το ασφαλές μέσο αποθήκευσης, αρκεί να μην το κρεμάσουμε στον ήλιο για να διώχνουμε τα πουλιά ή να το κάνουμε σουβέρ (που το έχω ακούσει και αυτό).
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  10. #10
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    sweet dreams,
    ναι, κάτι τέτοια θυμόμουν και εγώ, δεν ήξερα το retention στο 2ο link και την θερμοκρασία.
    Ενα στικάκι που το είχα 24/7 σε μηχανάκι με μέτριο r/w κάποια στιγμή ψόφισε, 2-3 χρόνια μετά όμως αναστήθηκε ...
    Το 2o λινκ δεν λέει τι εννοεί θερμοκρασία... δηλαδή το φλασάκι που έχω στην τσέπη του σκακακιού μου μπορεί και να το καταστρέφω σιγά-σιγά και να μην τόχω πάρει χαμπάρι?
    Πάντως μερικά στικάκια ζεματάνε από μόνα τους, φαντάζομαι ότι γιαυτά πρέπει νάχουμε το νου μας.
    Εννοείται ότι το policy στα windows το αφήνουμε στο default, δλδ όχι delayed writes.

    Subaru #9,
    τα στικάκια κάνουν 5-10 ευρώ, το low level format ίσως να ξοδεύει erase cycles, πολλά ή λίγα, αλήθεια πως γίνεται?
    Ο τεχνικός όρος back-up έχει πολλές σημασίες, εγώ εννοώ την φύλαξη αρχείων σε μέσα (media ή devices) που δεν χρειάζεται να είναι 24/7 on-line όπως πχ (μηχανικός) δίσκος. Οποτε χρειαζομαι αρχείο του 2010 το φορτώνω από CD ή DVD, ή βάζω τον HDD που το έχει.
    Εννοείται ότι τα CD-DVD είναι απλώς recordable και καλής ποιότητος.
    Εννοείται ότι για τα κρίσιμα πράγματα έχουμε 2 σετ back up και ασχέτως αν είναι δίσκος ή CD/DVD ή εκτύπωση σε χαρτί.
    Τα back up ημέρας σε 2ο (μηχανικός) HDD που μετά αποσυνδέεται.


    Γενικά τα φλασάκια δουλεύουν, όμως σχετικά πρόσφατα έχουν παρατηρηθεί σε αρκετούς και κάτω από διάφορες συνθήκες λειτουργίας πάρα πολλές αστοχίες ακόμα και σε καινούργια και με ελάχιστο χρόνο λειτουργίας. Και παλιά συνέβαινε κάτι, όχι όμως τόσο συχνά.

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε τέτοια μέσα καλύτερα να κάνουμε Secure Erase, μπορούμε να το κάνουμε με το εργαλείο του κατασκευαστή ή με κάποιο άλλο πρόγραμμα.

    https://www.disk-partition.com/help/...ure-erase.html

    https://partedmagic.com/secure-erase/

    https://www.adslgr.com/forum/threads...19#post6159619

    https://www.makeuseof.com/tag/secure...ut-destroying/
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #12
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Subaru #9,
    τα στικάκια κάνουν 5-10 ευρώ, το low level format ίσως να ξοδεύει erase cycles, πολλά ή λίγα, αλήθεια πως γίνεται?
    Ο τεχνικός όρος back-up έχει πολλές σημασίες, εγώ εννοώ την φύλαξη αρχείων σε μέσα (media ή devices) που δεν χρειάζεται να είναι 24/7 on-line όπως πχ (μηχανικός) δίσκος. Οποτε χρειαζομαι αρχείο του 2010 το φορτώνω από CD ή DVD, ή βάζω τον HDD που το έχει.
    Εννοείται ότι τα CD-DVD είναι απλώς recordable και καλής ποιότητος.
    Εννοείται ότι για τα κρίσιμα πράγματα έχουμε 2 σετ back up και ασχέτως αν είναι δίσκος ή CD/DVD ή εκτύπωση σε χαρτί.
    Τα back up ημέρας σε 2ο (μηχανικός) HDD που μετά αποσυνδέεται.


    Γενικά τα φλασάκια δουλεύουν, όμως σχετικά πρόσφατα έχουν παρατηρηθεί σε αρκετούς και κάτω από διάφορες συνθήκες λειτουργίας πάρα πολλές αστοχίες ακόμα και σε καινούργια και με ελάχιστο χρόνο λειτουργίας. Και παλιά συνέβαινε κάτι, όχι όμως τόσο συχνά.
    Μα αυτή είναι και η έννοια του backup. Να έχεις τα αρχεία σου κάπου ασφαλή μέχρι να συμβεί κάτι και να μπορείς να ανακάμψεις όταν συμβεί το "κακό". Την πάτησα από εξυπνάδα δική μου και του αδερφού μου, όταν ήμουν στη σχολή, επειδή φορτώσαμε ένα παιχνίδι σε εξωτερικό μηχανικό δίσκο (τότε δεν υπήρχαν ακόμα stickάκια) και λόγω θερμοκρασίας κόλλησαν οι κεφαλές και έχασα ΟΛΗ τη δουλειά και τις εργασίες που είχα κάνει στη σχολή και ένα κομμάτι της πτυχιακής μου μελέτης. Από τότε έμαθα αρκετά καλά τι σημαίνει backup και πλέον όταν το λέω σε κάποιους με λένε γκαντέμη... :P


    Εγώ επειδή δεν ξέρω τι μάρκα είναι το stickακι μου, δοκίμασα το Hard Disk Low Level Format Tool, από τη σελίδα :http://hddguru.com/software/HDD-LLF-...l-Format-Tool/ και μου έφτιαξε μια χαρά. Έκανα μία φορά με αυτό, μου γύρισε το fs σε raw και μετά έκανα κανονική διαμόρφωση με το windows και είναι όλα καλά. Αλλά όπως λέει και ο sweet dreams καλύτερα με το εργαλείο της μάμας.
    The quieter you become, the more you are able to hear...

Παρόμοια Θέματα

  1. Μετρήσεις ταχύτητας USB flash drives και καρτών μνημης
    Από phantom77 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 960
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-20, 19:20
  2. Πρόβλημα με ρωτηματολόγιο από τις φόρμες του Google Drive
    Από voulastaur στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-18, 20:31
  3. Δεν έχω πρόσβαση στο usb flash drive
    Από xaris2335 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-18, 20:21
  4. Πώς να δω το usb flash drive μέσω ίντερνετ? TG799vn v2
    Από schumifer στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-18, 00:36
  5. Προβλημα με usb stick [solved]
    Από Niepce 68 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-18, 15:41

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας