Σελ. 20 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 101518192021222530 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 286-300 από 546
  1. #286
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    μιλάς για δυο σερβερ; εαν ναι το zfs send recv δεν κανει;

  2. #287
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    μιλάς για δυο σερβερ; εαν ναι το zfs send recv δεν κανει;
    Δες τα προηγούμενα δύο μηνύματά μου (στο τελευταίο έκανα edit και πρόσθεσα πληροφορίες). To zfs send/recv κάνει (το pve-zsync στην ουσία αυτό χρησιμοποιεί), αλλά με το PBS είναι πιο αυτοματοποιημένη η όλη διαδικασία. Το pve-zsync πρέπει να το τρέχεις για κάθε VM, εκτός αν φτιάξεις ένα script και το έχεις στο cron. Κι επειδή βαριόμουν και επειδή όταν έχει κάνει κάποιος άλλος τη δουλειά για μένα δεν κάθομαι να ξαναεφεύρω τον τροχό, έστησα το PBS
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  3. #288
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παντού ZFS O server μου έχει 4x τετράδες δίσκων. Οι 3x πρώτες ελέγχονται μέσω του OMV και του LSI SAS9207-8i (που κάνω passthrough στο OMV VM) συν ένα Intel RES2SV240 port expander. Οι δίσκοι εδώ είναι 3TB και έχω σετάρει ZFS RAIDZ2 pool (== RAID6) με ένα hot spare.

    Η τελευταία τετράδα δίσκων ελέγχεται από την onboard LSI SAS3008 που την έχω γυρίσει σε IT mode, ενώ εδώ τρέχω ένα pool striped mirror (== RAID10) με 2TB δίσκους. Αυτό το pool είναι το datastore για το Proxmox.

    To Proxmox τρέχει σε ένα ZFS mirror (== RAID1) με 2x Intel 128GB SSDs στα SATA ports της μητρικής.

    H μητρική είναι μία Supermicro X10SRH-CLN4F με έναν Intel Xeon E5-2630L v3 @ 1.80GHz και 64GB ECC DDR4 RAM. Το κουτί είναι αυτό.
    ωραία πράματα

  4. #289
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiriakk Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωραία πράματα
    Άσε, έχω βρει τη χαρά μου με το παιχνίδι μου!

    Τις τελευταίες μέρες ασχολούμαι με το monitoring αυτών που έχω εγκαταστήσει από πέρσι ήδη. Τελικά έβαλα LibreNMS, αντί για Zabbix που έλεγα. Πολύ καλή λύση που στήνεται αρκετά εύκολα θα έλεγα για όποιον έχει μια σχετική εμπειρία με Linux και monitoring. Πιστεύω ότι είναι κάπως αρνητικό ότι τα περισσότερα, αν όχι όλα, από τα extensions/plugins στηρίζονται σε SNMP extends με scripts (ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να σπάσει αν πχ κάτι αλλάξει στο output του hddtemp ή του SMART του host που κάνεις monitor, οπότε θα πρέπει να ρυθμίσεις ανάλογα και τα grep μέσα στο script), αντί για API calls ή κάτι αντίστοιχο.

    Γενικά όμως πολύ καλό. Μου αρέσει που έχει integration με το Smokeping κι έτσι μπορώ να βλέπω ανά πάσα στιγμή αν η σύνδεσή μου στο Internet έχει πρόβλημα. Ρύθμισα και το Proxmox να στέλνει metrics σε InfluxDB με frontend για τα γραφήματα το Grafana. Και τέλος έτσι για την πλάκα έβαλα και PagerDuty για να με καλεί στο τηλέφωνο σε περίπτωση προβλήματος (εκτός από τα email alerts). To PagerDuty είναι δωρεάν για μέχρι 5 χρήστες

    Τα τελευταία που θέλω να κάνω είναι να σετάρω syslog και Graylog, όπως και να ρυθμίσω να κλείνουν όλα όταν σε περίπτωση διακοπής ρεύματος, η μπαταρία του UPS μείνει στο τελευταίο πχ 5-10%.

    Κάποια στιγμή θέλω να ανεβάσω φωτό στο homelab subreddit (έχει κάτι τρελαμένους εκεί μέσα που έχουν κάνει τα σπίτια τους μικρά data centre, πχ 1, 2 ), οπότε θα ποστάρω κι εδώ

    ΥΓ Πριν από λίγο είδα ότι μόλις σήμερα βγήκε Proxmox 6.3 με αρκετές βελτιώσεις Release notes εδώ. Θα αφήσω 1-2 μήνες πριν κάνω το update. Να βρουν όλα τα bugs πρώτα τα guinea pigs στο forum του Proxmox και μετά
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  5. #290
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.624
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    μια πολυ συμπαθητικη και οικονομικη προταση για nas συναντησα ,το ODROID-HC4



    - - - Updated - - -

    και ενα screenshot , απο το unraid που δοκιμαζω απο τον νοεμβρη .
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  undraid.jpg 
Εμφανίσεις:  37 
Μέγεθος:  273,9 KB 
ID: 224017

    τα εγραψα και αλλου , αλλα ας περιγραψω λιγο τι μου αρεσε ,
    μου αρεσε ο τροπος που χρησιμοποιει τους δισκους για ασφαλεια , με εναν δισκο να αποτελει το parity bit κατα καποιο τροπο , των δεδομενων των αλλων δισκων ετσι ωστε αν ενας δισκος χαλασει , οσους και αν εχει απο τους μεχρι 24 δισκους που παιρνει , να μπορει να το επαναφερει τα δεδομενα , ακομη και αν τον αφαιρεσουμε και τοποθετησουμε εναν αλλον στην θεση του . με περισσοτερους parity νομιζω μπορει να επαναφερει και περισσοτερους δισκους της συστοιχιας.
    επισης ,αρκετα σημαντικο , οι δισκοι δεν χρειαζεται να ειναι της ιδιας χωρητικοτητας
    και παιρνει και δισκους ως cache που μπορει να μπει ενας ssd , για αμεσοτητα ανταποκρισης στις παγιες δικτυακες λειτουργιας , αλλα και για να μην χρειαζεται να "ξυπνανε" οι δισκοι του array για καθε περιηγηση στον σερβερ

    επισης το κυριοτερο που με ενδιεφερε , και ηθελα να το κανω εδω και καμποσα χρονια , ειναι το virtualization , να μπορω να εχω hardware στον σερβερ , που να το αξιοποιω σε μηχανηματα που δεν ειναι ικανα για gaming παραδειγματος χαριν .
    δηλαδη να του βαλω μια καλη καρτα και να μπορω να παιξω , ενα παιχνιδι απο εναν κομπιουτερ που εχω στην τηλεοραση και δεν εχει αλλη καρτα γραφικων απο αυτην της μητρικης . (δεν το εχω δοκιμασει ακομη αυτο , αλλα θεωρητικα , γινεται)

    μετα εχει και τα dockers, που ειναι και αυτα ενας τυπος virualization , με εφαρμογες που αποτελουνται και απο υποτυπωδες αυτονομα λινουξοειδες λειτουργικα συστημα , που αντιμετωπιζονται και σαν ξεχωριστα μηχανηματα δικτυου , αλλα και περιφερειακνω , οπως πχ tvheadend , pihole και αλλα .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  6. #291
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.447
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Γνωρίζει κανένας τι παίζει με τα μεταφορικά στα Odroid; Παλαιότερα που είχα παραγγείλει το είχαν στείλει με courier και κατέληξα να πληρώσω 60€ το μηχάνημα και 70€ μεταφορικά και τελωνείο!

  7. #292
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.894
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωρίζει κανένας τι παίζει με τα μεταφορικά στα Odroid; Παλαιότερα που είχα παραγγείλει το είχαν στείλει με courier και κατέληξα να πληρώσω 60€ το μηχάνημα και 70€ μεταφορικά και τελωνείο!
    Καλύτερα από κάποιον Ευρωπαϊκό reseller.
    πχ https://www.pollin.de/p/odroid-hc4-811266

  8. #293
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    μια πολυ συμπαθητικη και οικονομικη προταση για nas συναντησα ,το ODROID-HC4



    - - - Updated - - -

    και ενα screenshot , απο το unraid που δοκιμαζω απο τον νοεμβρη .
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  undraid.jpg 
Εμφανίσεις:  37 
Μέγεθος:  273,9 KB 
ID: 224017

    τα εγραψα και αλλου , αλλα ας περιγραψω λιγο τι μου αρεσε ,
    μου αρεσε ο τροπος που χρησιμοποιει τους δισκους για ασφαλεια , με εναν δισκο να αποτελει το parity bit κατα καποιο τροπο , των δεδομενων των αλλων δισκων ετσι ωστε αν ενας δισκος χαλασει , οσους και αν εχει απο τους μεχρι 24 δισκους που παιρνει , να μπορει να το επαναφερει τα δεδομενα , ακομη και αν τον αφαιρεσουμε και τοποθετησουμε εναν αλλον στην θεση του . με περισσοτερους parity νομιζω μπορει να επαναφερει και περισσοτερους δισκους της συστοιχιας.
    επισης ,αρκετα σημαντικο , οι δισκοι δεν χρειαζεται να ειναι της ιδιας χωρητικοτητας
    και παιρνει και δισκους ως cache που μπορει να μπει ενας ssd , για αμεσοτητα ανταποκρισης στις παγιες δικτυακες λειτουργιας , αλλα και για να μην χρειαζεται να "ξυπνανε" οι δισκοι του array για καθε περιηγηση στον σερβερ

    επισης το κυριοτερο που με ενδιεφερε , και ηθελα να το κανω εδω και καμποσα χρονια , ειναι το virtualization , να μπορω να εχω hardware στον σερβερ , που να το αξιοποιω σε μηχανηματα που δεν ειναι ικανα για gaming παραδειγματος χαριν .
    δηλαδη να του βαλω μια καλη καρτα και να μπορω να παιξω , ενα παιχνιδι απο εναν κομπιουτερ που εχω στην τηλεοραση και δεν εχει αλλη καρτα γραφικων απο αυτην της μητρικης . (δεν το εχω δοκιμασει ακομη αυτο , αλλα θεωρητικα , γινεται)

    μετα εχει και τα dockers, που ειναι και αυτα ενας τυπος virualization , με εφαρμογες που αποτελουνται και απο υποτυπωδες αυτονομα λινουξοειδες λειτουργικα συστημα , που αντιμετωπιζονται και σαν ξεχωριστα μηχανηματα δικτυου , αλλα και περιφερειακνω , οπως πχ tvheadend , pihole και αλλα .
    Τα περισσότερα από αυτά που λες (VMs, containers/docker, ssd cache, disk redundancy με parity) τα κάνουν όλα τα λειτουργικά τύπου UNRAID (Synology, OpenMediaVault με ZFS, Free/TrueNAS, κτλ) με κάποιο τρόπο. Από αυτά που έχω διαβάσει το σημαντικό με το UNRAID είναι αυτό που έκανα bold. Το μειονέκτημα είναι ότι πρέπει να το αγοράσεις (μικρό η αλήθεια κόστος).

    Προσωπικά μετά το ZFS/CoW filesystems δεν κοιτάω αλλού
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  9. #294
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.624
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα περισσότερα από αυτά που λες (VMs, containers/docker, ssd cache, disk redundancy με parity) τα κάνουν όλα τα λειτουργικά τύπου UNRAID (Synology, OpenMediaVault με ZFS, Free/TrueNAS, κτλ) με κάποιο τρόπο. Από αυτά που έχω διαβάσει το σημαντικό με το UNRAID είναι αυτό που έκανα bold. Το μειονέκτημα είναι ότι πρέπει να το αγοράσεις (μικρό η αλήθεια κόστος).

    Προσωπικά μετά το ZFS/CoW filesystems δεν κοιτάω αλλού
    χωρις να εχω δοκιμασει τα αλλα , ψαχνοντας το ομως μεσα απο τις προδιαγραφες τους , το virtualization του unraid εχει την ιδιοτητα να μπορεις να αναθεσεις καποιο φυσικο hardware που εχεις κουμπωσει στον σερβερ , σε ενα εικονικο μηχανημα , ωστε να τρεχει το περιφερειακο στις πληρης δυνατοτητες του .

    με τα filesystems , δεν εχω ασχοληθει σε καποιο βαθος ωστε να αποφασιζω εγω το τι χρειαζομαι

    το raid του unraid μου αρεσε πολυ , γιατι δεν σπαταλας χωρο παραπανω απο εναν δισκο , αλλα εχει και τροπο να επιταχυνει ,την λειτουργια των αλλων δισκων μεσω αυτου . (διαβαζοντας parity και τους αλλους δισκους με τον τροπο που θα επανασυνθετε εναν χαλασμενο δισκο , μπορει να υποβοηθησει την αναγνωση απο καποιον δισκο που ηδη λειτουργει προσφεροντας αμεσοτητα και ταχυτητα )

    ο τροπος που εχει το raid για διφορετικα μεγεθη δισκων , εχει την μονη απαιτηση , να μπει ο μεγαλυτερος δισκος ως parity (για να επικαλυπτει τα δεδομενα των αλλων )

    δεν εχω χρησιμοποιησει synology και openmediavolt , freenas ειχα δοκιμασει πριν πολυ πολυ καιρο οποτε παλι ειναι σαν να μην το ξερω .
    ηθελα να κανω καποιες δοκιμες προσφατα αλλα δεν εχω προχωρησει ακομη .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  10. #295
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Εμένα με προβληματίζει το γεγονός πως θέλει USB stick για να τρέξει και όχι κανονικό σκληρό. Πότε δεν τα εμπιστεύομαι πόσο μάλλον για τόσο σημαντικά πράγματα.

  11. #296
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    χωρις να εχω δοκιμασει τα αλλα , ψαχνοντας το ομως μεσα απο τις προδιαγραφες τους , το virtualization του unraid εχει την ιδιοτητα να μπορεις να αναθεσεις καποιο φυσικο hardware που εχεις κουμπωσει στον σερβερ , σε ενα εικονικο μηχανημα , ωστε να τρεχει το περιφερειακο στις πληρης δυνατοτητες του.
    PCI passthrough λέγεται αυτό και δεν είναι αποκλειστικότητα του UNRAID. Φαντάζομαι KVM χρησιμοποιεί για το virtulisation.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    το raid του unraid μου αρεσε πολυ , γιατι δεν σπαταλας χωρο παραπανω απο εναν δισκο , αλλα εχει και τροπο να επιταχυνει ,την λειτουργια των αλλων δισκων μεσω αυτου . (διαβαζοντας parity και τους αλλους δισκους με τον τροπο που θα επανασυνθετε εναν χαλασμενο δισκο , μπορει να υποβοηθησει την αναγνωση απο καποιον δισκο που ηδη λειτουργει προσφεροντας αμεσοτητα και ταχυτητα )
    Παρομοίως. Δεν είναι αποκλειστικότητα του UNRAID αυτό.

    Για να μην παρεξηγηθώ, δε λέω ότι το UNRAID δεν είναι καλό. Αυτό που λέω είναι πως τις δυνατότητες που αναφέρεις τις έχουν όλοι λίγο, πολύ σήμερα. Η διαφορετικότητα/μοναδικότητα του UNRAID βασίζεται στην υλοποίηση της δικιάς τους τεχνολογίας ας πούμε "RAID", που είναι αρκετά διαφορετική από το κλασσικό RAID ή το ZFS. Αυτό σε κάποιους αρέσει μια και απ' ότι καταλαβαίνω απλοποιεί αρκετά τα πράγματα για τους όχι και τόσο γνώστες του αντικειμένου (αποθηκευτικά συστήματα, file systems, κτλ), αλλά ακόμα και στους πιο γνώστες.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα με προβληματίζει το γεγονός πως θέλει USB stick για να τρέξει και όχι κανονικό σκληρό. Πότε δεν τα εμπιστεύομαι πόσο μάλλον για τόσο σημαντικά πράγματα.
    Δεν το θεωρώ πρόβλημα. Σε πολλά server συστήματα το λειτουργικό τρέχει σε ένα USB stick ή σε SD cards οι οποίες τρέχουν σε RAID 1 (ή ακόμα και diskless με PXE booting, πρακτική παμπάλαια). Προσωπικά προτιμώ το δεύτερο ή κλασσικούς δίσκους/ssd σε RAID 1 (πιο εύκολοι στην πρόσβαση/αντικατάσταση από τη φάτσα του server σε σχέση με ένα USB stick, SATA DOM (Disk on Module) ή Μ2 καρφωμένα πάνω στην μητρική). Άσε που πια οι μικροί SSD, ίσα για την εγκατάσταση του λειτουργικού, είναι πάμφθηνοι σήμερα.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  12. #297
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα με προβληματίζει το γεγονός πως θέλει USB stick για να τρέξει και όχι κανονικό σκληρό. Πότε δεν τα εμπιστεύομαι πόσο μάλλον για τόσο σημαντικά πράγματα.
    ετσι ημουν και εγω. αλλα πλεον με 6 αγορασμενες αδειες ειμαι υπερευχαριστημενος απο αυτο τον τροπο.

    το usb χρησιμοποιειται μονο για το αρχικο μπουτ και την αποθηκευση των ρυθμισεων. αφου μπουταρει ολα τρεχουν απο την μνημη.

    μεσα στο gui εχει κουμπι "flash backup" που σου φερνει ενα zip ( 300MB περιπου) .

    αν για καποιο λογο δεν ξεκιναει το μηχανημα πχ μετα απο διακοπη ρευματος ριχνεις το backup και ξαναπαιζει κανονικα.
    αν παρολα αυτα "σκασει" το stick .... ριχνεις το backup σε νεο στικακι και με μια απλουστατη διαδικασια δηλωνεις το νεο στικακι και παιζει .

    τα εχουν προβλεψει ολα. τα εχω δοκιμασει ολα ( πριν μου συμβουν) και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.
    The gr81 .

  13. #298
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Δε διαφωνώ. Απλά είναι κάτι που δε μου κάθεται καλά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tiffany : 01-02-21 στις 23:07.

  14. #299
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.802
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε διαφωνώ. Απλά είναι κάτι που δε μου κάθεται καλά.
    Σχεδόν όλα τα παραπάνω NAS-oriented λειτουργικά συστήματα έχουν αυτή την προσέγγιση - όχι γιατί γλιτώνεις κόστος με το USB/SDCard, αλλά γιατί μεγιστοποιείς τις θέσεις δίσκων που μπορείς να τοποθετήσεις.
    Πάντως το αποθηκευτικό μέσο καθεαυτό (συνήθως) είναι αναλώσιμο, είτε πρόκειται για το λειτουργικό σύστημα, είτε για τα δεδομένα.
    Η λογική είναι ότι εάν κάποιο χαλάσει, το αντικαθιστάς και συνεχίζεις να δουλεύεις.

    Το unraid καλό και άγιο, και κάποτε ήταν μπροστά από την εποχή του από πλευράς χρηστικότητας και λειτουργιών (γι' αυτό και ζητάει χρήματα άλλωστε).
    Παρότι έχω πληρώσει και άδεια στο παρελθόν, από τότε που έκοψε τη δωρεάν έκδοση για έως 3 δίσκους έχω στραφεί αλλού, υπάρχουν προτιμότερες εναλλακτικές.

  15. #300
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Το αφήνω αυτό εδώ να υπάρχει...

    Πολύ χρήσιμο να έχεις κάπου να τρέχεις τον δικό σου vpn server.
    Ειδικά όταν πετάς με αεροπλάνο.
    Και το αεροπλάνο έχει WiFi.
    Spoiler:
    Επί πληρωμή


    Φυσικά αναφέρομαι στην ασφάλεια της σύνδεσης, τίποτα άλλο

Σελ. 20 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 101518192021222530 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νέα υπηρεσία COSMOTE Smart Home
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-24, 00:06
  2. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-21, 02:31
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-18, 17:45
  4. Unaccessible home server from my own network.
    Από 404 ERROR στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-17, 01:37
  5. Home mail server
    Από puntomania στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-17, 10:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας