Σελ. 22 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 2121720212223242732 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 316-330 από 546
  1. #316
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνεχίζοντας τη συζήτησή μας και με μια σχετική αναζήτηση νομίζω ότι το παρακάτω είναι μια καλή επιλογή
    https://www.aliexpress.com/item/1005...c00oX5Du2&mp=1

    RAM: 16GB DDR4
    SSD: 256GB NVMe
    CPU: Ryzen 7 2700U

    Στα 460 ευρώ

    Αν έχω καταλάβει καλά καίει 15Watt ο επεξεργαστής σε idle ή αν δεν ζορίζεται και είναι σύγχρονο και δυνατό μηχάνημα (κάποιες φορές πιο δυνατό από ένα Raspberry Pi4 και με συγκρίσιμη κατανάλωση).

    Δεν έχω καταλήξει ακόμα αλλά ειδικά για θέμα κατανάλωσης και value for money δείχνει καλή λύση
    αυτά πολλές φορές είναι ακατάλληλα για server,
    από την άποψη ότι έχουν φθηνό hardware ακατάλληλο για διάφορες διανομές,
    πχ το συγκεκριμένο δεν είδα (στα γρήγορα) να λέει τι NIC έχει, πιθανότατα αν θες να στήσεις πχ Sophos XG ή TrueNAS να μην έχεις τύχη

    θα προτιμούσα καινούριο ή μτχ SFF ςορκστατιον από τους γνωστούς κατασκευαστές ή εναλλακτικά NUC,
    αν δεν ήθελα κανονικό server hardware (έστω με τη μορφή desktop ή micro)

  2. #317
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτά τα λεφτά, δε βρίσκεις εγχώρια;; Επίσης αν είναι να το πάρεις από τον Ali, αγόρασέ το χωρίς μνήμη και δίσκο. Θα γλυτώσεις έτσι αρκετά από ΦΠΑ και δασμούς. Για την κατανάλωση για ένα τέτοιο μηχανάκι τσάμπα ανησυχείς.
    Νομίζω ότι τα εγχώρια είναι +100/200 ευρώ με παρόμοια specs για να μην πω παραπάνω (μιλάμε για κάτι mini, σύγχρονο κλπ).
    Η τιμή αν δεν κάνω λάθος είναι τελική. Πια στα κινέζικα βάζουν τον φόρο από την αρχή και μάλιστα από 0 ευρώ (για ΕΕ - αλλαξε πριν 1 μήνα το νομοθετικό πλαίσιο).

    - - - Updated - - -

    Χμ... όμως το παρακάτω δεν είναι τόσο πιο ακριβό και κοντά σε specs σε αυτό που έβαλα
    https://www.cosmodata.gr/product/354...BoCjyIQAvD_BwE
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  3. #318
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι τα εγχώρια είναι +100/200 ευρώ με παρόμοια specs για να μην πω παραπάνω (μιλάμε για κάτι mini, σύγχρονο κλπ).
    Η τιμή αν δεν κάνω λάθος είναι τελική. Πια στα κινέζικα βάζουν τον φόρο από την αρχή και μάλιστα από 0 ευρώ (για ΕΕ - αλλαξε πριν 1 μήνα το νομοθετικό πλαίσιο).
    Την αλλαγή αυτή την είδα στο Θωμά (www.thomann.de, το μεγαλύτερο κατάστημα σε μουσικά όργανο, και όχι μόνο στην Ευρώπη). Μέχρι και τέλος Ιούνη στις τιμές για εμάς που είμαστε στο ΗΒ, δεν περιλάμβανε βρετανικό ΦΠΑ/δασμούς. Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με το νομοθετικό πλαίσιο.

    Δες πάντως και αυτό που λέει ο kiriakk. Πάρε κάτι που επιβεβαιωμένα παίζει με *nix, ιδιαίτερα όσον αφορά την κάρτα δικτύου. Αυτό που έβαλες από την Cosmodata (υπάρχουν ακόμα αυτοί;;; ) έχει δυνατά χαρακτηριστικά, αλλά δε λέει τι κάρτα δικτύου έχει ακριβώς. Συν ότι είναι ακριβό.

    Δες αυτό που ανέφερα από την αρχή, και επίσης προτείνει και ο kiriakk, για καινούργιο ή μεταχειρισμένο SFF workstation. Με ένα τέτοιο της Lenovo έχω στήσει NAS σε φίλο. Και ο ranger που άνοιξε το θέμα κάτι αντίστοιχο έχει αν θυμάμαι καλά.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  4. #319
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Με τους αντίστοιχους περιορισμούς όμως ανάλογα την χρήση. πχ αυτά τα SFF για χρήση NAS είναι ωραία μικρά, δεν καίνε δεν πιάνουν χώρο αλλά έχουν περιορισμένη επεκτασιμότητα. Ένα sata ένα NVMe έχω και τα χρησιμοποιώ και τα δύο τώρα.
    Δεν μου φαίνεται ακόμα το πρόβλημα αλλά ξέρω ότι στο μέλλον θα με περιορίσει.
    Απ την άλλη αν θες να πετάξεις 5 κάμερες πάνω, φτάνει και περισσεύει

  5. #320
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τους αντίστοιχους περιορισμούς όμως ανάλογα την χρήση. πχ αυτά τα SFF για χρήση NAS είναι ωραία μικρά, δεν καίνε δεν πιάνουν χώρο αλλά έχουν περιορισμένη επεκτασιμότητα. Ένα sata ένα NVMe έχω και τα χρησιμοποιώ και τα δύο τώρα.
    Δεν μου φαίνεται ακόμα το πρόβλημα αλλά ξέρω ότι στο μέλλον θα με περιορίσει.
    Απ την άλλη αν θες να πετάξεις 5 κάμερες πάνω, φτάνει και περισσεύει
    Αυτό για την επεκτασημότητα είναι σωστό (το ίδιο βέβαια ισχύει και για RPi ή τύπου NUC). Στο φίλο μου με το Lenovo SFF workstation, κατάφερα και χώρεσα τον SSD για το λειτουργικό/OpenMediaVault και 2x 2TB 3.5" HDDs (ZFS mirror == RAID1) και το χαίρεται μια χαρά Δεν είναι όλοι παλαβοί σαν την αφεντιά μου να στήνουν 4U servers συν 2U UPS, switches, access points, κτλ (για να μη μιλήσω για κάτι θεοπάλαβους στο homelab subreddit που κάνουν τα σπίτια τους data centre )

    Από την άλλη όποιος θέλει/χρειάζεται επεκτασιμότητα και μικρό μέγεθος υπάρχουν ωραιότατα κουτάκια που χωράνε 4-5x δίσκους και είναι μια χαρά:

    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  6. #321
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    και επιμένω με ~200 βρίσκεις supermicro X11 me intel dual lan, M2, ECC, IPMI και πολλές φορές με δώρο lsi raid
    βάλε πάνω έναν celeron, i3 αν δεν θες να πας για xeon , proxmox και ξέχασε το

  7. #322
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    και επιμένω με ~200 βρίσκεις supermicro X11 me intel dual lan, M2, ECC, IPMI και πολλές φορές με δώρο lsi raid
    βάλε πάνω έναν celeron, i3 αν δεν θες να πας για xeon , proxmox και ξέχασε το
    Σε κάτι τέτοιο ίσως να πήγαινα κι εγώ, αν δεν ήθελα κάτι ετοιματζίδικο, και για ένα τέτοιο πρότζεκτ κι εφόσον τα χρήματα δεν είναι περιοριστικός παράγοντας. Επίσης η Supermicro έχει ωραιότατες μητρικές με ενσωματωμένους σύγχρονους Intel Atom ή Xeon-D. Αν μιλάμε για 500€ ενός τύπου NUC, σαν κι αυτά που πόσταρε ο Φανερός, τότε προσωπικά θα προτιμούσα μια τέτοια λύση (ειδικά οι Xeon-D έχουν χαμηλή κατανάλωση, αλλά τρομερή απόδοση. πχ, ακόμα και σε κάτι θηρία NAS/SAN αυτούς χρησιμοποιεί η NetApp). Εκτός και αν ως μέγεθος απαιτείται κάτι πολύ πολύ μικρό (βλέπε NUC, RPi).
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  8. #323
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παιδιά για ποστάρετε συγκεκριμένες λύσεις με i3, i5 low power (δλδ mobile) ή αντίστοιχης απόδοσης AMD σε λογική τιμή για παράδοση Ελλάδα. Για να προχωρήσει η συζήτηση
    Γιατί με μια μικρή αναζήτηση που έκανα για mini workstations από γνωστές μάρκες οι τιμές είναι 500+ για σαφώς χειρότερα specs από τον κινέζο που έβαλα.

    Πέρα από αυτό, θα μου έκανε τρομερή εντύπωση να μην παίζει η ethernet κάρτα. Πέρα από το ότι λέει ο Κινέζος ότι παίζει με ubuntu, είχα την αίσθηση ότι τέτοιου είδους components είναι standardised και υποστηρίζοντια από όλους.
    Δεν είναι π.χ. κάρτες γραφικών.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  9. #324
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    κατσε να το παρει πρεφα ο wantilles αυτο που εγραψες και θα σου πω μετα
    περα απο την πλακα για τετοιο project οτι και να εχει η ΜB θα βαλεις εσυ ο ιδιος intel lan

    εγω στην εκανα την προταση, supermicro x11, celeron/i3, ECC οτι σου αρεσει, εγω εχω samsung 2x32Gb, ssd οτι σου αρεσει, case οτι σου αρεσει. Καποου στα 500 θα εισαι
    εισαι σε server hw, 24/7

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε κάτι τέτοιο ίσως να πήγαινα κι εγώ, αν δεν ήθελα κάτι ετοιματζίδικο, και για ένα τέτοιο πρότζεκτ κι εφόσον τα χρήματα δεν είναι περιοριστικός παράγοντας. Επίσης η Supermicro έχει ωραιότατες μητρικές με ενσωματωμένους σύγχρονους Intel Atom ή Xeon-D. Αν μιλάμε για 500€ ενός τύπου NUC, σαν κι αυτά που πόσταρε ο Φανερός, τότε προσωπικά θα προτιμούσα μια τέτοια λύση (ειδικά οι Xeon-D έχουν χαμηλή κατανάλωση, αλλά τρομερή απόδοση. πχ, ακόμα και σε κάτι θηρία NAS/SAN αυτούς χρησιμοποιεί η NetApp). Εκτός και αν ως μέγεθος απαιτείται κάτι πολύ πολύ μικρό (βλέπε NUC, RPi).
    xeon-D θα ειναι το επομενο μου project. Τρομερη αποδοση για τετοια project αλλα ειναι ακομα ψηλα η τιμη τους

  10. #325
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.632
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνεχίζοντας τη συζήτησή μας και με μια σχετική αναζήτηση νομίζω ότι το παρακάτω είναι μια καλή επιλογή
    https://www.aliexpress.com/item/1005...c00oX5Du2&mp=1

    RAM: 16GB DDR4
    SSD: 256GB NVMe
    CPU: Ryzen 7 2700U

    Στα 460 ευρώ

    Αν έχω καταλάβει καλά καίει 15Watt ο επεξεργαστής σε idle ή αν δεν ζορίζεται και είναι σύγχρονο και δυνατό μηχάνημα (κάποιες φορές πιο δυνατό από ένα Raspberry Pi4 και με συγκρίσιμη κατανάλωση).

    Δεν έχω καταλήξει ακόμα αλλά ειδικά για θέμα κατανάλωσης και value for money δείχνει καλή λύση
    ουτε nvme χρεαζεσαι , ουτε 16 γιγα ram , ουτε ryzen 7 .

    εχει διαφορους τυπους mini pc , για τις απαιτησεις ftp , home assistant , ολα πρεπει να κανουν με εξαιρεση τις απαιτησεις σε χωρο δισκου για τις εγγραφες .
    για την επεξεργασια των βιντεο , παλι φανταζομαι οτι 50 βιντεο μπορουν να τα αναλαβουν σαν επεξεργαστικη ισχυ .

    δεν σου λεω να παρεις με 2 γιγα ραμ , αλλα απο 4 αρχιζει και φτανει (αναλογιζομενος και ραμ που μπορει να αποδιδεται σε καρτα γραφικων )
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  11. #326
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά για ποστάρετε συγκεκριμένες λύσεις με i3, i5 low power (δλδ mobile) ή αντίστοιχης απόδοσης AMD σε λογική τιμή για παράδοση Ελλάδα. Για να προχωρήσει η συζήτηση
    Γιατί με μια μικρή αναζήτηση που έκανα για mini workstations από γνωστές μάρκες οι τιμές είναι 500+ για σαφώς χειρότερα specs από τον κινέζο που έβαλα.

    Πέρα από αυτό, θα μου έκανε τρομερή εντύπωση να μην παίζει η ethernet κάρτα. Πέρα από το ότι λέει ο Κινέζος ότι παίζει με ubuntu, είχα την αίσθηση ότι τέτοιου είδους components είναι standardised και υποστηρίζοντια από όλους.
    Δεν είναι π.χ. κάρτες γραφικών.
    Αν και γενικά παίζουν, προσωπικά αποφεύγω δια ροπάλου ότι έχει Realtek NIC, μια και ακόμα και τα τελευταία 2-3 χρόνια έχει πάρει το μάτι μου σε διάφορα forums/blogs αρκετές αναφορές για προβλήματα κυρίως σε σχέση με χαμηλές ταχύτητες (σε γενικές γραμμές οι κάρτες αυτές καθ' αυτές αναγνωρίζονται από *nix πυρήνες). Τώρα αν μιλάμε για Supermicro μητρική για i3/i5 (αν και μπορείς να βρεις και Low Power Xeon, πχ ο Intel Xeon E5-2630L v3 με TDP 55W που έχω στο δικό μου σύστημα που έχω αγοράσει από αυτούς όπως έχω γράψει και σε παλαιότερο μήνυμά μου εδώ) θα σου προτείνω κάποια/κάποιες μόλις παίξει η σελίδα της εταιρείας (εδώ και ώρα έχει πρόβλημα).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    ουτε nvme χρεαζεσαι , ουτε 16 γιγα ram , ουτε ryzen 7 .

    εχει διαφορους τυπους mini pc , για τις απαιτησεις ftp , home assistant , ολα πρεπει να κανουν με εξαιρεση τις απαιτησεις σε χωρο δισκου για τις εγγραφες .
    για την επεξεργασια των βιντεο , παλι φανταζομαι οτι 50 βιντεο μπορουν να τα αναλαβουν σαν επεξεργαστικη ισχυ .

    δεν σου λεω να παρεις με 2 γιγα ραμ , αλλα απο 4 αρχιζει και φτανει (αναλογιζομενος και ραμ που μπορει να αποδιδεται σε καρτα γραφικων )
    Επειδή μιλάμε για επεξεργασία βίδεο δε θα ήμουν τόσο απόλυτος όσον αφορά τη μνήμη, επεξεργαστική ισχύ, τύπο SSD. Βέβαια ο ίδιος ο Φανερός γνωρίζει πολύ καλύτερα την εφαρμογή του και τι ακριβώς χρειάζεται αυτή για να παίζει γρήγορα χωρίς να σπάει καρύδια, οπότε...
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  12. #327
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Το κακο ειναι οτι τελευταια βρωμισαν και κατι intel nics, δεν ξερουμε απο που να φυλαχτουμε.
    Παντως αν αρχισεις το virtualisation, τα 8 γιγα ειναι εντελως entry level, ta 16 normal και τα 32 ανετα.
    Κυριως γιατι τρωγοντας ερχεται η ορεξη.
    Δεν θες κατι για router? θες...Κατι για pbx,ε ναι, κατι για home automation, εε μαλλον, και κατι σε windows, γιατι δεν γινετια αλλιως...
    (πρωτου αγγιξουμε torrents, seedboxes, kodi κλπ)

  13. #328
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κακο ειναι οτι τελευταια βρωμισαν και κατι intel nics, δεν ξερουμε απο που να φυλαχτουμε.
    Σε 1Gb Intel i350 based NICs είναι στανταράκι και παίζουν τούμπανο εδώ και πολλά, πολλά χρόνια

    - - - Updated - - -

    Mini-ITX:

    X10SDV-F: Έχει ενσωματωμένο Intel Xeon-D 1540 ή 1541 (ανάλογα αν είναι PCB v1.0x ή PCB v2.00). Υπάρχουν διάφορες εκδόσεις του συγκεκριμένου X10SDV board (διάφορες επιλογές σε Xeon-D dual core, quad core, κτλ και dual ή quad port NICs, ψάχτο ) Αν το βρεις σε καλή τιμή και είσαι διατεθειμένος να δώσεις κάτι παραπάνω, το συστήνω ανεπιφύλακτα
    X11SCL-IF
    X11SSV-Q: Δεν έχει IPMI (πολύ χρήσιμο για headless), αλλά Intel ΑΜΤ (δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ, μια και το IPMI είναι το πλέον καθιερωμένο στάνταρ)

    Micro-ATX:
    X10SLM-F/X10SLM+-F
    X11SSM-F
    X11SSL-F
    X11SSZ-F/X11SSZ-QF: Το πρώτο υποστηρίζει και Xeon E3, ενώ λέει πως και τα δύο έχουν IPMI και Intel ΑΜΤ
    X11SCL-F

    Σε γενικές γραμμές όλα τα παραπάνω motherboards προσφέρουν τα ίδια με μικροδιαφορές στα chipsets για τις κάρτες δικτύου (πάντα Intel), M2 ports, κτλ. Προσοχή στην επιλογή μνήμης ανάλογα τον επεξεργαστή/chipset (i3/i5 vs Xeon E3/Xeon-D και ECC vs non-ECC). Supermicro μπορείς να πάρεις και από αυτούς:

    https://www.lambda-tek.gr/shop/

    Νομίζω Βρετανοί είναι αλλά έχουν παρουσία και σε ΕΕ χώρες. Απ' ότι λένε δεν έχουν πρόβλημα λόγω Brexit:

    https://www.lambda-tek.gr/shop/?region=GR&brexit=1

    Δεν τους γνωρίζω, δεν έχω αγοράσει ποτέ από αυτούς, αλλά είναι γνωστοί στο χώρο.

    Εκτός από Supermicro, θα κοίταζα και τις σερβερομητρικές της ASrock και ίσως Asus (θα έλεγα και Mitac/Tyan, αλλά μάλλον πιο δύσκολο να βρεις στην Ευρώπη). Προσωπικά όταν πρόκειται για σερβεροκαταστάσεις εμπιστεύομαι τη Supermicro
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  14. #329
    Εγγραφή
    30-09-2014
    Περιοχή
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΡΙΝΘΟΣ
    Router
    AVM FritzBox 7490
    Ψάχνομαι σε hardware για home server.
    Απαιτήσεις:
    • Ένα σημείο για backup από pc, κινητά, κλπ
    • Firewall (sophos ή pfsense)
    • file server, media server
    • ενδεχομένως ένα mini τηλεφωνικό κέντρο (σε αντικατάσταση του fritz)
    • smart home (home assistant).

    Αυτή τη στιγμή κάποια από τα παραπάνω υπάρχουν σαν εικονικές μηχανές σε δεύτερο σκληρό δίσκο στο pc που τα χρησιμοποιώ για δοκιμές, όταν δεν χρειάζεται να χρησιμοποιηθεί για άλλους λόγους
    Το συγκεκριμένο μηχάνημα είναι ένας AMD a8-3850 με την ενσωματωμένη GPU και 16GB Ram.
    Να χρησιμοποιήσω το συγκεκριμένο σύστημα για βασικό στήσιμο του server, να του βάλω δίσκους και να αλλάξω τροφοδοτικό ή να προβώ σε αγορά νέου hardware;

  15. #330
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.703
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elio_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάχνομαι σε hardware για home server.
    Απαιτήσεις:
    • Ένα σημείο για backup από pc, κινητά, κλπ
    • Firewall (sophos ή pfsense)
    • file server, media server
    • ενδεχομένως ένα mini τηλεφωνικό κέντρο (σε αντικατάσταση του fritz)
    • smart home (home assistant).

    Αυτή τη στιγμή κάποια από τα παραπάνω υπάρχουν σαν εικονικές μηχανές σε δεύτερο σκληρό δίσκο στο pc που τα χρησιμοποιώ για δοκιμές, όταν δεν χρειάζεται να χρησιμοποιηθεί για άλλους λόγους
    Το συγκεκριμένο μηχάνημα είναι ένας AMD a8-3850 με την ενσωματωμένη GPU και 16GB Ram.
    Να χρησιμοποιήσω το συγκεκριμένο σύστημα για βασικό στήσιμο του server, να του βάλω δίσκους και να αλλάξω τροφοδοτικό ή να προβώ σε αγορά νέου hardware;
    To πουλάς το fritz ? Ποιό είναι ?
    Θα απογοητευτείς, αλλά δικό σου γούστο.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

Σελ. 22 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 2121720212223242732 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νέα υπηρεσία COSMOTE Smart Home
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-24, 00:06
  2. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-21, 02:31
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-18, 17:45
  4. Unaccessible home server from my own network.
    Από 404 ERROR στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-17, 01:37
  5. Home mail server
    Από puntomania στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-17, 10:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας