Σελ. 2 από 36 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 527
  1. #16
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ήξερα ότι το ZFS θέλει μνήμη αλλά είχα διαβάσει 1GB μνήμη για κάθε ΤΒ και τα 8GM minimum μου φάνηκαν too much. patch, δεν χάνεις με το zfs στο linux λόγω fuse? Έλεγα να μείνω σε ext4 γιατί αυτό ξέρω αυτό εμπιστεύομαι.
    Όπως λένε και οι Αγγλόφωνοι, the rule of thumb για το ZFS είναι όντως 1GB μνήμης άνα ΤΒ αποθηκευτικού χώρου. Αυτό όμως αφορά κυρίως εταιρικά συστήματα που τρέχουν επιπλέον ZFS services, πχ compression, de-dup, κτλ. Σε ένα σπιτικό file server με ZFS με το ελάχιστο των 8GB μνήμης, δεν υπάρχει πρόβλημα.

    Κατά τ' άλλα, όπως είπε ο patch, εδώ και χρόνια ZFS on Linux, ακόμα και σε εταιρικά συστήματα, πχ το Proxmox το υποστηρίζει εδώ και χρόνια ως local datastore για VMs/Containers.

    Επίσης OK για ext4, αλλά προσωπικά έχω αρχίσει να το γυρνάω σε xfs τον τελευταίο καιρό. Είναι και default πλέον σε RHEL7.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έπαιξα λίγο με τις έτοιμες λύσεις (clearos και openmediavault - το amahi δεν θέλει να ξεκινήσει) αλλά δεν τρελάθηκα. Από την άλλη είναι ωραίο να τα έχεις όλα σε ένα dashboard/web interface και να παίζεις από browser. Ίσως η μόνη λύση να τους προτιμήσει κανείς.
    ClearOS, OpenMediaVault, κτλ δεν τα έχω δοκιμάσει. Έχω δοκιμάσει όμως Synology στην προηγούμενη δουλειά μου, που τα είχαμε ως φθηνή λύση για backup των δεδομένων των χρηστών από τα laptop τους και επίσης ως μια γρήγορη λύση όταν η εταιρία άνοιξε/εξαγόρασε κάποια καινούργια μικρά γραφεία μέχρι να στήσουμε κανονική υποδομή. Αν το xpenology είναι τόσο καλό όσο λένε τα παιδιά εδώ, τότε το συνιστώ κι εγώ ανεπιφύλακτα. Πολλά native plug-ins, δυνατότητα για VMs, κτλ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την λύση με τα VMs δεν την είχα πάρει πολύ ζεστά γιατί πίστευα ότι δεν θα αντέχει το hardware, ακόμα και άλλα 4GB να βάλω. Βλέπω την προτείνετε. Δεν θα χάνω πολύ σε απόδοση; Έβαλα το proxmox αλλά δεν πρόλαβα να παίξω πολύ. Θα δω αύριο τι μπορεί να σηκώσει.
    Το hardware σήμερα είναι πολύ δυνατό και το overhead των hypervisor δεν έχει καμία σχέση με το παρελθόν. Ακόμα θυμάμαι πως σερνόταν το VMware Workstation όταν το είχα βάλει στο Gentoo ~15 χρόνια πριν. Τώρα τρέχω κάνα VM στο λαπτόπι της δουλειάς όποτε χρειάζεται και πάει νερό. Αυτό που έχω αρχίσει να στείνω το Proxmox θα έχει ως βάση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος megahead13 : 29-11-18 στις 14:41. Αιτία: typo
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  2. #17
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Παρά πολύ καλό το DSM της Synology για αυτό το χρησιμοποιώ χρόνια. Επειδή το κυριότερο για μένα ήταν όσο το δυνατόν να έχω μεγαλύτερη ασφάλεια στα data ήταν μονόδρομος η κύρια επιλογή να γινόταν βάσει fs. Έτσι λοιπόν το xpenology θα παίξει σαν vm όμορφα και ωραία και δεν θα κάνει κιχ. Δημοκρατικά

  3. #18
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Πάντως για έναν απλό file server που κάνει export NFS δε χρειάζονται όλα αυτά. Σε μισή ώρα (εγκατάσταση λειτουργικού συν ρύθμιση NFS server) είσαι έτοιμος. Αν θες παραπάνω κόλπα τότε ναι, όλα αυτά που αναφέρθηκαν (FreeNAS, Xpenology, ClearOS, κτλ) είναι ότι πρέπει.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  4. #19
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως για έναν απλό file server που κάνει export NFS δε χρειάζονται όλα αυτά. Σε μισή ώρα (εγκατάσταση λειτουργικού συν ρύθμιση NFS server) είσαι έτοιμος. Αν θες παραπάνω κόλπα τότε ναι, όλα αυτά που αναφέρθηκαν (FreeNAS, Xpenology, ClearOS, κτλ) είναι ότι πρέπει.
    +100
    Δουλεύει το arch είκοσι χρόνια, το ξέρει απέξω, θα το φτιάξει σε μισή ώρα που λέει ο λόγος

  5. #20
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως λένε και οι Αγγλόφωνοι, the rule of thumb για το ZFS είναι όντως 1GB μνήμης άνα ΤΒ αποθηκευτικού χώρου. Αυτό όμως αφορά κυρίως εταιρικά συστήματα που τρέχουν επιπλέον ZFS services, πχ compression, de-dup, κτλ. Σε ένα σπιτικό file server με ZFS με το ελάχιστο των 8GB μνήμης, δεν υπάρχει πρόβλημα.

    Το hardware σήμερα είναι πολύ δυνατό και το overhead των hypervisor δεν έχει καμία σχέση με το παρελθόν. Ακόμα θυμάμαι πως σερνόταν το VMware Workstation όταν το είχα βάλει στο Gentoo ~15 χρόνια πριν. Τώρα τρέχω κάνα VM στο λαπτόπι της δουλειάς όποτε χρειάζεται και πάει νερό. Αυτό που έχω αρχίσει να στείνω το Proxmox θα έχει ως βάση.
    Για καλό σας ρώτησα; Ανοίγεται δουλειές... Εκεί που έλεγα μια χαρά είμαι από hw, τώρα κοιτάω για μνήμη
    Πάντως για το VM το ξέρω. Τρέχω VBox 7ρια και XP (για2-3 παλιά προγράμματα) στο laptop που πήρα 5+ χρόνια πριν που ήρθα εδώ και πάει σφαίρα. Καμιά σχέση με τις πρώτες απόπειρες χρόνια πριν.
    Πέρασα στον server χτες το proxmox, ενεργό το hardware virtualization στο bios, θα πειράξω και τον kernel που λέει και ο pmav99 (αν και παίζει να είναι έτοιμο) και βλέπουμε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως για έναν απλό file server που κάνει export NFS δε χρειάζονται όλα αυτά. Σε μισή ώρα (εγκατάσταση λειτουργικού συν ρύθμιση NFS server) είσαι έτοιμος. Αν θες παραπάνω κόλπα τότε ναι, όλα αυτά που αναφέρθηκαν (FreeNAS, Xpenology, ClearOS, κτλ) είναι ότι πρέπει.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    +100
    Δουλεύει το arch είκοσι χρόνια, το ξέρει απέξω, θα το φτιάξει σε μισή ώρα που λέει ο λόγος
    Κοίτα, αρχικά θέλω file server για το μουσική, kodi και το local repo του arch (μπορεί και το /var/cache/pacman/packages ).
    Αλλά επειδή τρώγοντας έρχεται η όρεξη, γιατί να μην πετάξω αργότερα ένα owncloud ή κάτι αντίστοιχο, ένα DynDNS, autobackup κτλ;

    Και ναι, arch είναι η εύκολη λύση. Αλλά χτες που πήγα να κάνω update το proxmox και έκανα 5 λεπτά να θυμηθώ τις εντολές του apt, κατάλαβα τόσα χρόνια σε arch είναι σαν να με χτύπησε το The PhD syndrome

    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  phd081508s.gif 
Εμφανίσεις:  35 
Μέγεθος:  17,3 KB 
ID: 199193


    Καλό είναι να μάθω/θυμηθώ και κάτι άλλο.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων

    edit: Το πουλας??
    Ψήνεσαι να κάνεις 3500 Km να έρθεις να το πάρεις;

  6. #21
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.738
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ψήνεσαι να κάνεις 3500 Km να έρθεις να το πάρεις;
    Καβαλαω το "παπακι" και εφτασα... χααχχααχχα Βρε νομιζα εδω κοντα θα ησουν.
    The gr81 .

  7. #22
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Μηνύματα
    2.427
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πριν μερικούς μήνες έπεσε στα χέρια μου ένα dell με i3 και 8gb ram και είχα το ίδιο δίλημμα, ήξερα μόνο πως ήθελα να τρέχω vm's. Αρχικά για δοκιμές και γενικά να παίξω λίγο με virtualization και αργότερα να δω fileserver και άλλα...

    Αρχικά έβαλα esxi, ωραίο και σταθερό αλλά μου φάνηκε πολύ "επαγγελματικό" γ' αυτό που ήθελα. Μου άφησε καλές εντυπώσεις όμως. Έτσι δοκίμασα το proxmox, και έμεινα εκεί. Σταθερό χωρίς να έχω προβλήματα, βέβαια η χρήση που κάνω μέχρι σήμερα είναι κυρίως δοκιμές με λίγα vm αλλά ο server δουλεύει 24/7 χωρίς προβλήματα. Και σε vm με windows δεν τα πήγαινε άσχημα. Οπότε θα σου έλεγα κ εγώ να δεις το proxmox, δώστου μια ευκαιρία.

    Το xpenology δεν το ήξερα, είχα δοκιμάσει σε ένα vm το freenas και δεν μου άρεσε ούτε το ui ούτε και ο χρόνος που ήθελε για να κάνει boot. Όταν βρω λίγο χρόνο θα δω και το xpenology.

  8. #23
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για καλό σας ρώτησα; Ανοίγεται δουλειές... Εκεί που έλεγα μια χαρά είμαι από hw, τώρα κοιτάω για μνήμη
    Πάντως για το VM το ξέρω. Τρέχω VBox 7ρια και XP (για2-3 παλιά προγράμματα) στο laptop που πήρα 5+ χρόνια πριν που ήρθα εδώ και πάει σφαίρα.

    Εαν θεωρεις το virtualbox σφαιρα και σταθερο, τοτε το virtualisation που θα στησεις δεν θα το νιωσεις καν.
    Καμμια συγκριση σε καθε περιπτωση.


    Αλλα ετσι αφου σας αρεσει το arch, γιατι δεν βαζετε ενα arch και εκει πανω ενα kvm με virtmanager?

  9. #24
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.643
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το λειτουργικό το έχω σε ένα ssd ext4. Το pool/raid είναι zfs.
    Παει το fuse, εμεινες πίσω
    Όχι το zfs είναι εδώ και χρόνια πλέον native Linux module που θα παραμείνει τέτοιο λόγο άδειας και μόνο, αλλιώς θα μπορούσε να ήταν ήδη μέσα στον kernel
    ZOL(ZfsOnLinux) είναι η νέα μόδα εδώ 3~4 χρόνια τουλάχιστον. Όλο και περισσότεροι σέρβερ γυρνάνε σε Linux σπο *bsd

    Το vm βαραίνει το σύστημα αλλά θα το έχεις headless πχ. Πρόσβαση στο vm μόνο από browser, ssh.
    Λίγο Offtopic αλλά βρήκα αυτό το ωραίο άρθρο σχετικά με τα λεγόμενά σου
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  10. #25
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Έπαιξα λίγο χτες με το proxmox, έκανα το πρώτο μου VM, όλα καλά για την ώρα.
    Ευκαιρία να δοκιμάσω 1-2 προτάσεις και μετά βλέπω αν παραμένω σε VMs ή το γυρίζω σε καθαρόαιμο (arch ή whatever).

    Σχετικά με το xpenology που προτείνετε όλοι, λίγο το έψαξα και χάθηκα. Απ ότι φαίνεται μπαίνει με πλάγιο τρόπο και δεν είναι ξεκάθαρο τι κατεβάζεις. Αν κατάλαβα καλά, ακροβατεί στα όρια της νομιμότητας;

  11. #26
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.738
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έπαιξα λίγο χτες με το proxmox, έκανα το πρώτο μου VM, όλα καλά για την ώρα.
    Ευκαιρία να δοκιμάσω 1-2 προτάσεις και μετά βλέπω αν παραμένω σε VMs ή το γυρίζω σε καθαρόαιμο (arch ή whatever).

    Σχετικά με το xpenology που προτείνετε όλοι, λίγο το έψαξα και χάθηκα. Απ ότι φαίνεται μπαίνει με πλάγιο τρόπο και δεν είναι ξεκάθαρο τι κατεβάζεις. Αν κατάλαβα καλά, ακροβατεί στα όρια της νομιμότητας;
    Στην ουσια αυτο που μπαινει ειναι ο BOOTLOADER. και ειναι για να κανεις οποιοδηποτε μηχανημα (baremetal) να ειναι συμβατο με το λογισμικο της SYNOLOGY.
    Ειναι ξεκαθαρο τι μπαινει αφου το λογισμικο που τρεχει , κατεβαινει απο την ιδια την εταιρεια.

    Αν θεωρειται το "hackintosh" παρανομια.... τοτε ναι.. γιατι ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα.
    The gr81 .

  12. #27
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικά με το xpenology που προτείνετε όλοι, λίγο το έψαξα και χάθηκα. Απ ότι φαίνεται μπαίνει με πλάγιο τρόπο και δεν είναι ξεκάθαρο τι κατεβάζεις. Αν κατάλαβα καλά, ακροβατεί στα όρια της νομιμότητας;
    Δε νομίζω: https://sourceforge.net/projects/dsg...0GPL%20Source/

    Δεν το έχω ψάξει όμως και περισσότερο. Τεχνικά πάντως είναι αυτό που είπε ο griniaris.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  13. #28
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    ναι είναι ανοικτό, αλλά από την άλλη βλέπω για να προχωρήσεις θες αυτό
    https://xpenogen.github.io/serial_generator/index.html

    Κατέβασα τα αρχεία και θα δοκιμάσω.
    θα επανέλθω εντός του σκ

  14. #29
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι είναι ανοικτό, αλλά από την άλλη βλέπω για να προχωρήσεις θες αυτό
    https://xpenogen.github.io/serial_generator/index.html

    Κατέβασα τα αρχεία και θα δοκιμάσω.
    θα επανέλθω εντός του σκ
    Βρες ένα serial στο ΝΕΤ και δήλωσε το στην Synology. Με αυτό θα πορευτεί το VM σου για να πάρει αναβάθμιση και για όλες τις λειτουργίες του DSM
    Ότι είπε ο φίλος από πάνω για την νομιμότητα. Το λογισμικό είναι δωρεάν και πάει μαζί με Synology hardware.
    Ναι μεν λες ψέματα ότι έχεις Synology hardware αλλά και η Synology δεν μοιράζει ακριβώς το DSM ως όφειλε λόγο open source

  15. #30
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.738
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρες ένα serial στο ΝΕΤ και δήλωσε το στην Synology. Με αυτό θα πορευτεί το VM σου για να πάρει αναβάθμιση και για όλες τις λειτουργίες του DSM
    Ότι είπε ο φίλος από πάνω για την νομιμότητα. Το λογισμικό είναι δωρεάν και πάει μαζί με Synology hardware.
    Ναι μεν λες ψέματα ότι έχεις Synology hardware αλλά και η Synology δεν μοιράζει ακριβώς το DSM ως όφειλε λόγο open source
    Δεν χρειαζεται να το δηλωσει πουθενα. Ειναι standalone εγκατασταση. Θα το δηλωσει ΜΟΝΟ αν θελει να αξιοποιησει το DDNS της synology. που αποψη μου ειναι αχρηστο.
    Αναβαθμισεις παιρνει κανονικα απλα θελει λιγο προσοχη μιας και δεν ειναι στην ουσια κανονικο μηχανημα... μηπως εχουν κανενα bug και δεν δουλευψει.

    Θα πρεπει να βρεις το ειδικο bootloader για VM πχ εδω.
    Το serial θα χρειαστει ΜΟΝΟ για την αρχικη εγκατασταση αφου βασει αυτου καθοριζεται "και καλα" τι μηχανημα εχεις. πχ ποσους δισκους κλπ κλπ .

    Αν δεν βρεις ακρη , εδω ειμαστε.
    The gr81 .

Σελ. 2 από 36 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νέα υπηρεσία COSMOTE Smart Home
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-24, 00:06
  2. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-21, 02:31
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-18, 17:45
  4. Unaccessible home server from my own network.
    Από 404 ERROR στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-17, 01:37
  5. Home mail server
    Από puntomania στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-17, 10:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας