Σελ. 3 από 36 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 527
  1. #31
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Τον ddns το θέλει για να έχει τα app της Synology χωρίς χρήση VPN η ανοιχτές πόρτες κτλ

  2. #32
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.738
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον ddns το θέλει για να έχει τα app της Synology χωρίς χρήση VPN η ανοιχτές πόρτες κτλ
    δεκτο... αλλα υπο την προυποθεση οτι θα εχει και το UPnP ενεργοποιημενο. Επειδη απο οτι διαβαζω εισαστε ολοι πιο "ψαγμενοι" απο τον μεσο χρηστη θεωρησα οτι δεν αφηνετε οτιδηποτε στην τυχη.
    Ανοιγμα πορτων χειροκινητα για να ξερουμε τι γινεται.
    The gr81 .

  3. #33
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Πως και από που βάλατε όλοι το xpenology; Όσο και να προσπάθησα πέφτω είτε σε dead links είτε σε outdated HowTo, ειδικά από το xpenology.com
    πχ ο loader εδώ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πρεπει να βρεις το ειδικο bootloader για VM πχ εδω.
    δεν υπάρχει πλέον.
    Τελευταία απόπειρα από εδώ
    https://xpenology.club/install-xpeno...6-1-x-proxmox/
    και καταλήγει σε recovery shell
    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  pic-20181202-152324.png 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  35,4 KB 
ID: 199292

    και λογικό αφού δεν λέει πουθενά τι να κάνεις το PAT file, ενώ και τον loader τον πήρα από τον mirror και δεν ξέρω αν είναι και το σωστό

  4. #34
    Εγγραφή
    19-05-2004
    Περιοχή
    Ροδος
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΑΛΥΣΟΣ
    Προσοχή ο κάθε loader είναι για κάποιες εκδόσεις του λογισμικού της synology.
    Ο τελευταίος
    https://mega.nz/#F!Fgk01YoT!7fN9Uxe4lpzZWPLXPMONMA

  5. #35
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    thanks
    Φτάνω στον bootloader τώρα αλλά δεν βρίσκω τον server στο find.synology
    Θα το παλέψω λίγο ακόμα

  6. #36
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.738
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δοκιμασε με το synology assistant.
    The gr81 .

  7. #37
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    μπα... δεν παίρνει ip καθόλου. το βλέπω και στο ρουτερ

  8. #38
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Μετά από 3+ μήνες, να κάνω ένα update/follow up.

    Έστησα ένα proxmox για αρχή με ένα openmediavault για ftp/nfs κτλ και ένα arch για δοκιμές. Αργότερα μπορεί να τα περάσω όλα σε μια native εγκατάσταση.

    Εντυπώσεις πάρα πολύ καλές για την ώρα. Πραγματικά έχω ξεχάσει ότι υπάρχει, μπαίνω μια στο τόσο για να κάνω τα updates. Κατανάλωση αμελητέα, δεν είχα καμία αύξηση σε σχέση με τους προηγούμενους μήνες. Το nfs έχει βολέψει απίστευτα, streamάρω σειρές κτλ από 3 συσκευές και μεταφέρω αρχεία με 5.
    Επίσης με την μουσική. Από τότε που άρχισα να χρησιμοποιώ laptop και ο χώρος λόγω ssd είναι περιορισμένος έχω όλη την μουσική στον εξωτερικό δίσκο. Τα πέρασα όλα στον server και τα έχω όλα διαθέσιμα.

    Και 2 ερωτήσεις:
    Για την μουσική ξεκίνησα με mpd για να καταλάβω ότι δεν είναι αυτό που θέλω. Δεν το είχα χρησιμοποιήσει ποτέ και απορούσα γιατί δεν ακούω τίποτα. Μέχρι που I RTFM και είδα αυτό
    Question: I can’t hear music on my client!

    That problem usually follows a misunderstanding of the nature of MPD. MPD is a remote-controlled music player, not a music distribution system. Usually, the speakers are connected to the box where MPD runs, and the MPD client only sends control commands, but the client does not actually play your music.
    Άρα απ ότι φαίνεται δεν μου κάνει ο mpd. Δοκίμασα subsonic και μετά τον δωρεάν μήνα πέρασα στο δωρεάν airsonic. ΟΚ φαίνεται, αλλά και τα δύο φαίνεται να μην έχουν κάποια features. Δοκίμασα και Plex αλλά δεν αξίζει η συνδρομή.
    Τι εναλλακτικές έχουμε/προτείνετε; Με ενδιαφέρει κυρίως μουσική, αν streamάρει και βίντεο καλοδεχούμενο αλλά δεν καίγομαι.

    Σκέφτομαι να στήσω και ένα own (ή next) cloud. Μέχρι τώρα ο server είναι "εσωτερικός". Πόσο safe είναι να έχω ένα cloud να βγαίνει 24/7 προς τα έξω;
    Το ίδιο ισχύει και για τον music server. Θα ήθελα να έχω access στην μουσική από παντού και να φτιάξω ένα δικό μου spotify αλλά το φοβάμαι και λίγο

  9. #39
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Πως ακούς μουσική; Τι χρησιμοποιείς; Κλασικό πρόγραμμα ή θες να παίζεις και δικτυακά;

    Αν χρησιμοποιείς κλασικό πρόγραμμα τότε αναγκαστικά πας με shared folder και τον προσαρτάς ανάλογα το λειτουργικό που θες.

    Αν θες να παίξεις δικτυακά υπάρχουν αρκετές λύσεις. Κατ' αρχάς το Plex που δε σε βόλεψε. Και το δωρεάν είναι καλό παίζει και με DLNA και φυσικά τις ταινίες σου. Αλλιώς πας στο https://minimserver.com/index.html που είναι δωρεάν και υποστηρίζεται από τους πάντες.

    Πάντως το Plex μη το εγκαταλείπεις. Αυτή τη στιγμή είναι μακράν το Νο.1 σε χρήση. Μπορεί στη μουσική να είναι λίγο σπάσιμο αλλά στις ταινίες δεν παίζει αντίπαλος.

  10. #40
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Δεν ξέρω τι features σου λείπουν αλλά δες και τον ampache, ο οποίος φαίνεται να χάνει στις mobile συσκευές.

  11. #41
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.597
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέφτομαι να στήσω και ένα own (ή next) cloud. Μέχρι τώρα ο server είναι "εσωτερικός". Πόσο safe είναι να έχω ένα cloud να βγαίνει 24/7 προς τα έξω;
    Το ίδιο ισχύει και για τον music server. Θα ήθελα να έχω access στην μουσική από παντού και να φτιάξω ένα δικό μου spotify αλλά το φοβάμαι και λίγο
    νομιζω ο καλυτερος τροπος να εχεις προσβαση στις υπηρεσιες του σερβερ σου ειναι μεσω vpn ,ωστε να μην εχεις καθε υπηρεσια εκτεθειμενη στο ιντερνετ .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  12. #42
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέφτομαι να στήσω και ένα own (ή next) cloud. Μέχρι τώρα ο server είναι "εσωτερικός". Πόσο safe είναι να έχω ένα cloud να βγαίνει 24/7 προς τα έξω;
    Το ίδιο ισχύει και για τον music server. Θα ήθελα να έχω access στην μουσική από παντού και να φτιάξω ένα δικό μου spotify αλλά το φοβάμαι και λίγο
    Τώρα θα σε βάλω στην πρίζα: Δεν ξέρω τη σύνδεση έχεις στο Νεόκαστρο, αλλά θα κοίταζα δύο περιπτώσεις γι' αυτό: OpenWRT στο wifi router σου (αν έχεις κι αν το σηκώνει) ή pfSense.

    Προσωπικά έχω στήσει το δεύτερο σε ένα κινεζοκουτάκι σαν κι αυτό: https://www.aliexpress.com/store/pro...32fd1e2eJtrTUM

    To OpenWRT λέω να το στήσω ως AP σε 'κανα TP-Link από ebay. Γενικά, όρεξη, (λίγο) χρήμα και (πολύ) χρόνο να 'χεις και μπορείς να κάνεις απίστευτα πράγματα με το σπιτικό προτζεκτάκι.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  13. #43
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως ακούς μουσική; Τι χρησιμοποιείς; Κλασικό πρόγραμμα ή θες να παίζεις και δικτυακά;

    Αν χρησιμοποιείς κλασικό πρόγραμμα τότε αναγκαστικά πας με shared folder και τον προσαρτάς ανάλογα το λειτουργικό που θες.

    Αν θες να παίξεις δικτυακά υπάρχουν αρκετές λύσεις. Κατ' αρχάς το Plex που δε σε βόλεψε. Και το δωρεάν είναι καλό παίζει και με DLNA και φυσικά τις ταινίες σου. Αλλιώς πας στο https://minimserver.com/index.html που είναι δωρεάν και υποστηρίζεται από τους πάντες.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω τι features σου λείπουν αλλά δες και τον ampache, ο οποίος φαίνεται να χάνει στις mobile συσκευές.
    Δεν το διευκρίνησα καλά. Όλα τα αρχεία του server γίνονται automount στον υπολογιστή κατά το boot. Με ενδιαφέρουν mobile συσκευές (android/ios).
    Γιαυτό και άφησα το plex γιατί θέλει συνδρομή για να streamάρεις από mobile. Και (σε συνδυασμό με την δεύτερη ερώτηση) θα ήθελα στο μέλλον να streamάρω και μέσω internet όχι μόνο στο τοπικό δίκτυο.
    Το subsonic και το (δωρεάν) airsonic το υποστηρίζουν αυτό αλλά οι clients που δοκίμασα πχ δεν υποστηρίζουν αναζήτηση στα tags, smart playlists κτλ. Δεν ξέρω αν είναι αναπηρία των clients ή γενικά της πλατφόρμας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως το Plex μη το εγκαταλείπεις. Αυτή τη στιγμή είναι μακράν το Νο.1 σε χρήση. Μπορεί στη μουσική να είναι λίγο σπάσιμο αλλά στις ταινίες δεν παίζει αντίπαλος.
    Κυρίως με ενδιαφέρει μουσική... και δεν αποκλείω να του δώσω μία ευκαιρία ακόμα, αλλά δεν με ενθουσιάζει η συνδρομή.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα θα σε βάλω στην πρίζα: Δεν ξέρω τη σύνδεση έχεις στο Νεόκαστρο, αλλά θα κοίταζα δύο περιπτώσεις γι' αυτό: OpenWRT στο wifi router σου (αν έχεις κι αν το σηκώνει) ή pfSense.
    δυστυχώς το κλασικό hub3 που δίνει η Virgin στην fiber της δεν υποστηρίζει και πολλά. Εδώ DynDNS δεν έχει και πρέπει να τρέξω μόνος μου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    νομιζω ο καλυτερος τροπος να εχεις προσβαση στις υπηρεσιες του σερβερ σου ειναι μεσω vpn ,ωστε να μην εχεις καθε υπηρεσια εκτεθειμενη στο ιντερνετ .


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά έχω στήσει το δεύτερο σε ένα κινεζοκουτάκι σαν κι αυτό: https://www.aliexpress.com/store/pro...32fd1e2eJtrTUM
    Απ' ότι είδα αυτά τα δύο μπορούν να συνδυαστούν. vpn πάνω στο pfsense. Χρειάζεται ξεχωριστό hardware όμως ή μπορεί να στηθεί στο proxmox κατευθείαν; Ότι μπορεί μπορεί δηλαδή, το θέμα είναι αν κάνεις compromise on safety

  14. #44
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.617
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Για streaming
    γιατί δεν δοκιμάζεις vlc

    Στριμάρει την μάνα του και τον πατέρα του, με πολλούς διαφορετικούς τρόπους, μέχρι που σηκώνει web server σε tv boxes για να πάρει από nas
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  15. #45
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Χρησιμοποιώ ήδη vlc για τα βίντεο και πάει μια χαρά. Αλλά για μουσική δεν νομίζω να υποστηρίζει απομακρυσμένη βιβλιοθήκη. Έχω μεγάλη συλλογή και δεν βολεύει να παίζω με φακέλους και προσθήκη στην λίστα για κάθε τραγούδι ξεχωριστά. Στα βίντεο είναι εύκολο αλλά για μουσική...

Σελ. 3 από 36 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νέα υπηρεσία COSMOTE Smart Home
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-24, 00:06
  2. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-21, 02:31
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-18, 17:45
  4. Unaccessible home server from my own network.
    Από 404 ERROR στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-17, 01:37
  5. Home mail server
    Από puntomania στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-17, 10:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας