Σελ. 32 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 1222273031323334 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 466-480 από 546
  1. #466
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από riddle3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κυρίως για λόγους διαχείρισης και να είναι πιο εύκολο να τα μεταφέρεις σε κάποιο άλλο host.

    Π.χ. σου ψοφαει το μηχάνημα, στήνεις ακόμα ένα με proxmox, φορτώνεις τα backup από τα vm και τα containers και είσαι έτοιμος.
    Ή έχεις στημένο ένα cluster με high availability και network storage.

    Τώρα ο τρόπος που το κάνεις αλλάζει για την κάθε περίπτωση, μπορείς να κάνεις passthrough adapters ή ξεχωριστούς δίσκους ή ακόμα και mount points αν θες να παίζεις με containers.
    δεν ισχύει αυτό που λες. Ένα zfs pool είναι ανεξάρτητο απο το hardware και OS. Μπορείς να το μεταφέρεις όπου υπάρχει υποστήριξη τοu zfs filesystem
    Δλδ μου μοιάζει πιο περίπλοκο αυτό που περιγράφεις απο το να μεταφέρω αλλού το pool το όποιο πιθανών να έχει και τα backup από τα vm. Μπορω αυριο δλδ να μεταφέρω το pool σε bsd και να επαναφέρω τα vm, η σε arch γιατί μου την έσπασε η debian και να επαναφέρω τα lxc οπως τα ειχα. Τπ οτι βολεύει αλλα παντα το ειχα απορία γιατί πχ εγώ κανονίζω απο το lxc.conf τι θα δει, που και με τι permissions κατι που δεν μου φαίνεται το ίδιο εύκολο με να μοιράζει ενα vm. Δλδ πρεπει να ειναι up το vm για να μοιραζει το pool, εννω σε μενα με το που ειναι up το proxmox μοιραζει στα vm

  2. #467
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά από την προτροπή σου το προσπάθησα και εγώ και ακολούθησα τον ίδιο οδηγό.
    Κόλλησα στο βήμα 21 "./rploader.sh build broadwellnk-7.1.0-42661" που δεν καταλαβαίνει το "broadwellnk-7.1.0-42661" σαν argument.
    Έκανα κάτι λάθος στα προηγούμενα βήματα ή είναι outdated ο οδηγός;
    ότι σου λέει ο patch αλλά επίσης σιγουρέψου ότι έχεις κατεβάσει την έκδοση 8.x του loader και όχι την 9

  3. #468
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiriakk Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν έχεις κάποιο οποιοδήποτε pc που κάθεται, ακόμη και σχετικά μικρό ή παλιό
    ή
    δυνατότητα να το στήσεις σε VM

    θα μπορούσες να τσεκάρεις μόνος σου

    Εγώ που το δοκίμασα,
    για τη δική μου χρήση σχεδόν αποκλειστικά σαν NAS, δεν είχα λόγο (ακόμη) να φύγω από το TrueNAS Core
    (αρχάριος χρήστης και επίσης δεν κάνω χρήση του NFS)
    Καλά να το δοκιμάσω σε VM είναι το μόνο εύκολο. Απλώς είπα αν υπάρχουν κάποιες εντυπώσεις απ' όσους το έχουν δοκιμάσει ήδη. Επίσης δε θέλω το Core που είναι σε FreeBSD. Αν το γυρίσω από OMV θα είναι το SCALE λόγω Linux (Debian).

    Υπήρχε κάτι που δε σου άρεσε στο SCALE; Κάποια bugs που συνάντησες; Πότε το είχες δοκιμάσει;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπαρχει καποιος λογος που περνατε τον χωρο σε vm και οχι native στο proxmox;
    Προσωπικά, και νομίζω το έχω ξαναγράψει, ναι μεν τρέχω το OMV σε VM, αλλά ο χώρος είναι απ' ευθείας από τους σκληρούς. Περνάω την HBA κάρτα με PCI passthrough στο VM κι αυτό βλέπει όλους τους δίσκους που είναι πάνω στην εν λόγω κάρτα. Το pool μου είναι raidz2 με ένα hot spare.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  4. #469
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....
    Προσωπικά, και νομίζω το έχω ξαναγράψει, ναι μεν τρέχω το OMV σε VM, αλλά ο χώρος είναι απ' ευθείας από τους σκληρούς. Περνάω την HBA κάρτα με PCI passthrough στο VM κι αυτό βλέπει όλους τους δίσκους που είναι πάνω στην εν λόγω κάρτα. Το pool μου είναι raidz2 με ένα hot spare.
    ναι, οι περισσότεροι αυτό νομίζω κάνουν, περνάνε native τους δίσκους στο vm. Αυτό μου φαίνεται λογικό στην περίπτωση του xpenology η unraid που έχουν διαφορετικό filesystem. Σε περίπτωση που κάποιος διαλέγει zfs μου φαίνεται ευκολότερο να φτιαχτεί native στο proxmox αλλά δεν επιμένω, απλά ρωτάω απο περιέργεια τι μου διαφεύγει

  5. #470
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    δωσε απλα ./rploader.sh build για να δεις την λιστα. Μετα δωσε ./rploader.sh build οτι διαλεξες
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    ότι σου λέει ο patch αλλά επίσης σιγουρέψου ότι έχεις κατεβάσει την έκδοση 8.x του loader και όχι την 9
    Κατέβασα την τελευταία, την 0.9.4 που ήταν και η τελευταία.
    Έτρεξα το "./rploader.sh build" που προτείνει ο οδηγός και δεν υπήρχε κάτι σαν "broadwellnk-*" σαν επιλογή. Οπότε προφανώς κάτι τέτοιο αποτύγχανε.
    Επέλεξα το "ds3622xsp-7.1.1-42962" (δλδ "./rploader.sh build ds3622xsp-7.1.1-42962") μια που μου φάνηκε το πιο "λογικό" μια που η εγκατάσταση ήταν για DS3622xs+

    Έφτασα στο τέλος (βήμα 27) και ενώ έδωσα στο VM συγκεκριμένη IP από το DHCP:
    - όταν πάω στη συγκεκριμένη IP μου δείχνει μια αρχική σελίδα του TinyCore Redpill με τα διαθέσιμα resources του VM
    - όταν πάω στο https://find.synology.com, δεν βρίσκει κανένα διαθέσιμο DSM

    Δηλαδή να ξαναδοκιμάσω με κάποια έκδοση 8.x;
    Αν ναι, δεν θα έπρεπε να δουλεύει με την 9.x που είναι και πιο πρόσφατη;
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  6. #471
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι, οι περισσότεροι αυτό νομίζω κάνουν, περνάνε native τους δίσκους στο vm. Αυτό μου φαίνεται λογικό στην περίπτωση του xpenology η unraid που έχουν διαφορετικό filesystem. Σε περίπτωση που κάποιος διαλέγει zfs μου φαίνεται ευκολότερο να φτιαχτεί native στο proxmox αλλά δεν επιμένω, απλά ρωτάω απο περιέργεια τι μου διαφεύγει
    Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Όταν σχεδίαζα το σύστημα αποφάσισα να το κάνω έτσι. Ένας παράγοντας ήταν ότι ήθελα να έχω ξεχωριστά το data store για τα VMs από αυτό για το file server. Επίσης ήθελα να παίξω με το PCI passthrough. Γενικά η λογική του όλου εγχειρήματος ήταν πειραματισμός και για να μάθω και κάτι. Έχω ξαναπεί αν το ξαναέστεινα θα έπαιρνα κάτι έτοιμο (μάλλον ένα μικρό QNAP που να τρέχει QuTS Hero για ZFS). Για τα VMs θα έστεινα ξεχωριστά κάνα μικρό server. Κάποια στιγμή θέλω να ανεβάσω φωτογραφίες για όποιον ενδιαφέρεται και θέλει να πάρει ιδέες για πιθανόν δικό του homelab.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  7. #472
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατέβασα την τελευταία, την 0.9.4 που ήταν και η τελευταία.
    Έτρεξα το "./rploader.sh build" που προτείνει ο οδηγός και δεν υπήρχε κάτι σαν "broadwellnk-*" σαν επιλογή. Οπότε προφανώς κάτι τέτοιο αποτύγχανε.
    Επέλεξα το "ds3622xsp-7.1.1-42962" (δλδ "./rploader.sh build ds3622xsp-7.1.1-42962") μια που μου φάνηκε το πιο "λογικό" μια που η εγκατάσταση ήταν για DS3622xs+

    Έφτασα στο τέλος (βήμα 27) και ενώ έδωσα στο VM συγκεκριμένη IP από το DHCP:
    - όταν πάω στη συγκεκριμένη IP μου δείχνει μια αρχική σελίδα του TinyCore Redpill με τα διαθέσιμα resources του VM
    - όταν πάω στο https://find.synology.com, δεν βρίσκει κανένα διαθέσιμο DSM

    Δηλαδή να ξαναδοκιμάσω με κάποια έκδοση 8.x;
    Αν ναι, δεν θα έπρεπε να δουλεύει με την 9.x που είναι και πιο πρόσφατη;
    αν βλέπεις το tinycore η μουταρε από αυτό το vm η δεν εγκαταστάθηκε το image. Μπες στα option του vm να σιγουρευτείς απο που έχει πρώτη επιλογή boot

    αν έχει εγκατασταθεί το image και έχει bootαρει σε dsm στο console του vm θα βλέπεις κάτι τέτοιο
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2023-02-05 at 19.14.56.png 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  110,9 KB 
ID: 245575
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος patch : 05-02-23 στις 21:16.

  8. #473
    Εγγραφή
    25-01-2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.630
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ισχύει αυτό που λες. Ένα zfs pool είναι ανεξάρτητο απο το hardware και OS. Μπορείς να το μεταφέρεις όπου υπάρχει υποστήριξη τοu zfs filesystem
    Δλδ μου μοιάζει πιο περίπλοκο αυτό που περιγράφεις απο το να μεταφέρω αλλού το pool το όποιο πιθανών να έχει και τα backup από τα vm. Μπορω αυριο δλδ να μεταφέρω το pool σε bsd και να επαναφέρω τα vm, η σε arch γιατί μου την έσπασε η debian και να επαναφέρω τα lxc οπως τα ειχα. Τπ οτι βολεύει αλλα παντα το ειχα απορία γιατί πχ εγώ κανονίζω απο το lxc.conf τι θα δει, που και με τι permissions κατι που δεν μου φαίνεται το ίδιο εύκολο με να μοιράζει ενα vm. Δλδ πρεπει να ειναι up το vm για να μοιραζει το pool, εννω σε μενα με το που ειναι up το proxmox μοιραζει στα vm
    Αν έχεις zfs pools, sure μπορείς να τα πας όπου θες, αλλά και πάλι μπορείς να είσαι συνηθισμένος στο management του truenas και να θέλεις να τα βλέπεις εκεί.

    Πολλοί επίσης θέλουν να δοκιμάσουν άλλα config οπότε και εκεί βολεύει να τα κάνεις pass.

    Στην δική μου περίπτωση έχω έναν 14tb σε ext4 στο prox, και τα lxc βλέπουν mount points, οπότε συμφωνούμε
    A very minor case of serious brain damage.

  9. #474
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Όταν σχεδίαζα το σύστημα αποφάσισα να το κάνω έτσι. Ένας παράγοντας ήταν ότι ήθελα να έχω ξεχωριστά το data store για τα VMs από αυτό για το file server. Επίσης ήθελα να παίξω με το PCI passthrough. Γενικά η λογική του όλου εγχειρήματος ήταν πειραματισμός και για να μάθω και κάτι. Έχω ξαναπεί αν το ξαναέστεινα θα έπαιρνα κάτι έτοιμο (μάλλον ένα μικρό QNAP που να τρέχει QuTS Hero για ZFS). Για τα VMs θα έστεινα ξεχωριστά κάνα μικρό server. Κάποια στιγμή θέλω να ανεβάσω φωτογραφίες για όποιον ενδιαφέρεται και θέλει να πάρει ιδέες για πιθανόν δικό του homelab.
    το κόκκινο το μόνο σίγουρο, αφού έχουμε τις επιλογές το κάνουμε όπως μας γουστάρει
    το άλλο με ξεχωριστά datasets εννοείτε αλλά το κάνεις εύκολα με πχ samba lxc που βλέπει μόνο οτι datasets θέλω να βλέπει και όχι όλο το pool
    για nfs απλα zfs set sharenfs dataset και εισαι οκ

  10. #475
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή να ξαναδοκιμάσω με κάποια έκδοση 8.x;
    Αν ναι, δεν θα έπρεπε να δουλεύει με την 9.x που είναι και πιο πρόσφατη;
    H 9 είναι "beta"

    - - - Updated - - -

    Αν δεν θες να μην παιδευτείς καθόλου υπάρχει έτοιμο template, ακριβώς μετά την εγκατάσταση του DSM και πριν το πρώτο boot.
    Απλά το φορτώνεις στο proxmox και τέλος
    https://drive.google.com/file/d/1nw-...aSklSVNbw/view

  11. #476
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά να το δοκιμάσω σε VM είναι το μόνο εύκολο. Απλώς είπα αν υπάρχουν κάποιες εντυπώσεις απ' όσους το έχουν δοκιμάσει ήδη. Επίσης δε θέλω το Core που είναι σε FreeBSD. Αν το γυρίσω από OMV θα είναι το SCALE λόγω Linux (Debian).

    Υπήρχε κάτι που δε σου άρεσε στο SCALE; Κάποια bugs που συνάντησες; Πότε το είχες δοκιμάσει;
    αρχάριος χρήστης είμαι και ότι σου πω μικρή σημασία έχει

    στο Scale τα βρήκα λίγο δύσκολα με τα permissions και ειδικά ACL, ενώ τα έστησα εύκολα στο Core
    και επίσης με δυσκόλεψε το σετάρισμα του storage εκτός των cubernettes

    από bugs, αυτό που είχα διαβάσει και είδα με τα μάτια μου ήταν η πολύ γρήγορη δημιουργία δεκάδων και εκατοντάδων snapshots αν έχεις containers, που υπήρχε ένα θέμα στη διαχέιριση και διαγραφή τους, δεν κατάλαβα γιατί

    αυτά πριν 3-6 μήνες

    και επειδή το κύριο ενδιαφέρον μου είναι το data integrity παραμένω σε Core που είναι βράχος και κάνει πολύ καλά όσα θέλω
    και έστησα ένα OMV σε ένα HP elitedesk mini των 100 ευρώ μτχ για να τρέχω λίγα απλά docker containers που χρειάζομαι και είναι ON 24/7
    και έτσι και λόγω ΔΕΗ το Core ανοίγει κάθε ΣΚ οπότε γίνονται και όλες οι εργασίες (backups από και προς το NAS, scrubs κλπ)

  12. #477
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    το κόκκινο το μόνο σίγουρο, αφού έχουμε τις επιλογές το κάνουμε όπως μας γουστάρει
    το άλλο με ξεχωριστά datasets εννοείτε αλλά το κάνεις εύκολα με πχ samba lxc που βλέπει μόνο οτι datasets θέλω να βλέπει και όχι όλο το pool
    για nfs απλα zfs set sharenfs dataset και εισαι οκ
    Δεν κατάλαβα τίποτα απ' ότι λες. Έχω datasets και τα κάνω NFS/SMB share κατά πως θέλω. To pool δεν το βλέπει κανένας client. Επίσης με LXC δεν παίζω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiriakk Εμφάνιση μηνυμάτων
    αρχάριος χρήστης είμαι και ότι σου πω μικρή σημασία έχει

    στο Scale τα βρήκα λίγο δύσκολα με τα permissions και ειδικά ACL, ενώ τα έστησα εύκολα στο Core
    και επίσης με δυσκόλεψε το σετάρισμα του storage εκτός των cubernettes

    από bugs, αυτό που είχα διαβάσει και είδα με τα μάτια μου ήταν η πολύ γρήγορη δημιουργία δεκάδων και εκατοντάδων snapshots αν έχεις containers, που υπήρχε ένα θέμα στη διαχέιριση και διαγραφή τους, δεν κατάλαβα γιατί

    αυτά πριν 3-6 μήνες

    και επειδή το κύριο ενδιαφέρον μου είναι το data integrity παραμένω σε Core που είναι βράχος και κάνει πολύ καλά όσα θέλω
    και έστησα ένα OMV σε ένα HP elitedesk mini των 100 ευρώ μτχ για να τρέχω λίγα απλά docker containers που χρειάζομαι και είναι ON 24/7
    και έτσι και λόγω ΔΕΗ το Core ανοίγει κάθε ΣΚ οπότε γίνονται και όλες οι εργασίες (backups από και προς το NAS, scrubs κλπ)
    Κατάλαβα. Ότι λες δε με αφορά. Απλώς ZFS και NFS θέλω σε γενικές γραμμές. Ευχαριστώ για την απάντηση.

    Α, επίσης μόλις θυμήθηκα ότι ένας λόγος που δεν πήγα στο τότε FreeNAS ήταν ότι το PCI passthrough δε μου έπαιζε σωστά εξαιτίας του FreeBSD που υπάρχει από κάτω. Έτσι κατέληξα σε OMV που τρέχει πάνω σε Debian. Και με τον kernel από Proxmox καθώς και το ZFS plugin από το omvextras παίζει και το ZFS τζάμι. Όπως είπα όμως η διαχείριση του NFS από το WebUI του OMV είναι επιεικώς για τα μπάζα (ακόμα και στο 6 που έκανα την αναβάθμιση).
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  13. #478
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.800
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κατάλαβα τίποτα απ' ότι λες. Έχω datasets και τα κάνω NFS/SMB share κατά πως θέλω. To pool δεν το βλέπει κανένας client. Επίσης με LXC δεν παίζω.


    Κατάλαβα. Ότι λες δε με αφορά. Απλώς ZFS και NFS θέλω σε γενικές γραμμές. Ευχαριστώ για την απάντηση.

    Α, επίσης μόλις θυμήθηκα ότι ένας λόγος που δεν πήγα στο τότε FreeNAS ήταν ότι το PCI passthrough δε μου έπαιζε σωστά εξαιτίας του FreeBSD που υπάρχει από κάτω. Έτσι κατέληξα σε OMV που τρέχει πάνω σε Debian. Και με τον kernel από Proxmox καθώς και το ZFS plugin από το omvextras παίζει και το ZFS τζάμι. Όπως είπα όμως η διαχείριση του NFS από το WebUI του OMV είναι επιεικώς για τα μπάζα (ακόμα και στο 6 που έκανα την αναβάθμιση).
    Απ' ότι θυμάμαι, στο OMV μπορείς να πειράζεις ό,τι θέλεις απευθείας από config files, προσπερνώντας το GUI. Στο Scale δεν ξέρω τι γίνεται, αλλά στο core δεν μπορείς να πειράξεις ρυθμίσεις παρά μόνο από το GUI.

  14. #479
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ' ότι θυμάμαι, στο OMV μπορείς να πειράζεις ό,τι θέλεις απευθείας από config files, προσπερνώντας το GUI. Στο Scale δεν ξέρω τι γίνεται, αλλά στο core δεν μπορείς να πειράξεις ρυθμίσεις παρά μόνο από το GUI.
    Ναι, το γνωρίζω αυτό, αλλά την επόμενη φορά που θα κάνεις κάτι από το WebUI, θα γράψει τα δικά του σε ότι έχεις πειράξει με το χέρι.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  15. #480
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Σας ευχαριστώ και τους 2 σας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν βλέπεις το tinycore η μουταρε από αυτό το vm η δεν εγκαταστάθηκε το image. Μπες στα option του vm να σιγουρευτείς απο που έχει πρώτη επιλογή boot

    αν έχει εγκατασταθεί το image και έχει bootαρει σε dsm στο console του vm θα βλέπεις κάτι τέτοιο
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2023-02-05 at 19.14.56.png 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  110,9 KB 
ID: 245575
    Όχι, δεν δείχνει κάτι τέτοιο. Οπότε πήγε λάθος η εγκατάσταση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    H 9 είναι "beta"

    - - - Updated - - -

    Αν δεν θες να μην παιδευτείς καθόλου υπάρχει έτοιμο template, ακριβώς μετά την εγκατάσταση του DSM και πριν το πρώτο boot.
    Απλά το φορτώνεις στο proxmox και τέλος
    https://drive.google.com/file/d/1nw-...aSklSVNbw/view
    Θα δοκιμάσω ξανά με την τελευταία 8.x έκδοση.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

Σελ. 32 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 1222273031323334 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νέα υπηρεσία COSMOTE Smart Home
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-24, 00:06
  2. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-21, 02:31
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-18, 17:45
  4. Unaccessible home server from my own network.
    Από 404 ERROR στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-17, 01:37
  5. Home mail server
    Από puntomania στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-17, 10:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας