Σελ. 16 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 6111415161718212636 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 226-240 από 546
  1. #226
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    @ranger

    Ναι, δίκιο έχεις. Ούτε εγώ θα το έκανα έτσι.

    Απλά πρότεινα αυτή τη λύση για 3 λόγους:

    α) Γιατί παρέχει άμεση και δωρεάν (σε αντίθεση π.χ. με το Plex Pass) λύση στο 1, το οποίο θα ήταν αρκετά περίπλοκο έως αδύνατο να υλοποιηθεί manually.

    β) Ο pantelikas ανέφερε πως δεν έχει εμπειρία linux, οπότε υπέθεσα πως και μια λύση με vpn server για το εκτός σπιτιού κομμάτι των 1,2,3 ίσως ήταν πιο περίπλοκη απ'ότι θα ήθελε. Ενώ αυτό που πρότεινα είναι πολύ απλό.

    γ) Τα κάνει όλα εκτός του 5. Ενώ οι άλλες λύσεις είναι πιο "σπασμένες". Π.χ. το xpenology λύνει το 2 και το 3 και μόνο για το τοπικό δίκτυο, δηλάδη θέλει VPN για εκτός σπιτιού, δεν λύνει το 1, δεν λύνει το 4 απ'όσο ξέρω (οπότε εκεί χρειάζεσαι owncloud ή κάτι τέτοιο) συν προφανώς το 5, και τελικά καταλήγουμε σε μια πιο περίπλοκη λύση η οποία δεν καλύπτει τα "δεν έχω εμπειρία linux", "μπορώ να αποφύγω τα VMs" και "κάτι που δεν θα θέλει τακτική φροντίδα" (όσο πιο περίπλοκη η λύση, τόσο μεγαλύτερες οι πιθανότητες να χρειάζεται κάτι maintenance)

    Σε κάθε περίπτωση όπως είπε ο pantelikas, λόγω του χώρου που χρειάζεται δεν παίζει αυτή η λύση (λόγω κόστους). Οπότε αναγκαστικά θα πάει σε πιο σπασμένη λύση.

  2. #227
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    @ranger

    Ναι, δίκιο έχεις. Ούτε εγώ θα το έκανα έτσι.

    Απλά πρότεινα αυτή τη λύση για 3 λόγους:

    α) Γιατί παρέχει άμεση και δωρεάν (σε αντίθεση π.χ. με το Plex Pass) λύση στο 1, το οποίο θα ήταν αρκετά περίπλοκο έως αδύνατο να υλοποιηθεί manually.

    β) Ο pantelikas ανέφερε πως δεν έχει εμπειρία linux, οπότε υπέθεσα πως και μια λύση με vpn server για το εκτός σπιτιού κομμάτι των 1,2,3 ίσως ήταν πιο περίπλοκη απ'ότι θα ήθελε. Ενώ αυτό που πρότεινα είναι πολύ απλό.

    γ) Τα κάνει όλα εκτός του 5. Ενώ οι άλλες λύσεις είναι πιο "σπασμένες". Π.χ. το xpenology λύνει το 2 και το 3 και μόνο για το τοπικό δίκτυο, δηλάδη θέλει VPN για εκτός σπιτιού, δεν λύνει το 1, δεν λύνει το 4 απ'όσο ξέρω (οπότε εκεί χρειάζεσαι owncloud ή κάτι τέτοιο) συν προφανώς το 5, και τελικά καταλήγουμε σε μια πιο περίπλοκη λύση η οποία δεν καλύπτει τα "δεν έχω εμπειρία linux", "μπορώ να αποφύγω τα VMs" και "κάτι που δεν θα θέλει τακτική φροντίδα" (όσο πιο περίπλοκη η λύση, τόσο μεγαλύτερες οι πιθανότητες να χρειάζεται κάτι maintenance)

    Σε κάθε περίπτωση όπως είπε ο pantelikas, λόγω του χώρου που χρειάζεται δεν παίζει αυτή η λύση (λόγω κόστους). Οπότε αναγκαστικά θα πάει σε πιο σπασμένη λύση.
    Για το β) σου, μπορείς να ρυθμίσεις openvpn μέσα από το xpenology control panel, χωρίς κονσόλα (δεν το έχω κάνει αλλά υπάρχει). Και για το γ) υπάρχει το sylogoly cloud αλλά μπορείς όπως είπες να βάλεις και owncloud πάλι από το control panel - package manager. Αντίστοιχα το openmediavault

    Πάντως το αυτόματο backup φωτογραφιών κτλ ακούγεται πολύ ενδιαφέρον. Υποθέτω θα στο plex που λες πρέπει να τρέχει κάποιο service στο κινητό;

  3. #228
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως το αυτόματο backup φωτογραφιών κτλ ακούγεται πολύ ενδιαφέρον. Υποθέτω θα στο plex που λες πρέπει να τρέχει κάποιο service στο κινητό;
    Να έχεις απλά το app του Plex στο κινητό σου, απ'ότι κατάλαβα.

  4. #229
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.894
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Για τις φωτό σκέψου και κάτι με p2p συγχρονισμό όπως το syncthing. Οπότε έτσι τα έχει τοπικά η κάθε συσκευή όπως και ο server. Από εκεί και έπειτα παίρνεις backup από τον server.

  5. #230
    Εγγραφή
    03-05-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Κυκλοφορεί και αυτό https://youtu.be/oPrKUSizQVQ UNLIMITED Google Drive Storage for $12/month με επαγγελματικό λογαριασμό. Όταν με το καλό έρθει η fiber στο σπίτι το σκέφτομαι σοβαρά να το κάνω. Αλλά με σάπια vdsl τόσο εγώ όσο και οι παππούδες (10άρα και 4άρα γραμμή)
    Σε λίγο σχολάω και θα πάω να δοκιμάσω στο xpenology. Όποιος προλαβαίνει ας κοιμηθεί λίγο για εμένα
    Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια, τις παρατηρήσεις, προτάσεις

  6. #231
    Εγγραφή
    01-06-2020
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα σας,
    Καινούργιος εδώ
    Θα ήθελα να φτιάξω έναν server στο σπίτι μου για να φιλοξενώ προγράμματα που φτιάχνω και βάση δεδομένων για να μπορέσω να φτιάξω μια εφαρμογή που θέλω για κινητά.
    Όπως καταλαβαίνετε δεν είναι server για αποθήκευση αρχείων γιατί θα πρέπει να μπορεί να κάνεις κλήσεις στον server οποιοσδήποτε με τα σωστά cridentials φυσικά.
    Απ'τι έχω διαβάσει θα χρειαστώ και κάποιον domain για να μπορέσει να γίνει αυτό.
    Τέλος, σε περίπτωση που δεν γίνεται αυτό έχει κάποιος να μου προτείνε κανένα αξιόλογο hosting που να ανεβάζω asp.net και sql server database;

  7. #232
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dominik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας,
    Καινούργιος εδώ
    Θα ήθελα να φτιάξω έναν server στο σπίτι μου για να φιλοξενώ προγράμματα που φτιάχνω και βάση δεδομένων για να μπορέσω να φτιάξω μια εφαρμογή που θέλω για κινητά.
    Όπως καταλαβαίνετε δεν είναι server για αποθήκευση αρχείων γιατί θα πρέπει να μπορεί να κάνεις κλήσεις στον server οποιοσδήποτε με τα σωστά cridentials φυσικά.
    Απ'τι έχω διαβάσει θα χρειαστώ και κάποιον domain για να μπορέσει να γίνει αυτό
    .
    Τέλος, σε περίπτωση που δεν γίνεται αυτό έχει κάποιος να μου προτείνε κανένα αξιόλογο hosting που να ανεβάζω asp.net και sql server database;
    Εννοείς να συνδέεσαι (εντός και εκτός τοπικού δικτύου) εσύ ή όσοι άλλοι ασχολούνται με το development της εφαρμογής ή γενικά οι χρήστες της εφαρμογής;
    Θεωρητικά μπορείς να το κάνεις και στον τοπικό σου server αυτά, αλλά αν μιλάς για επαγγελματικά πράγματα ίσως σε περιορίζει το upload σου, το πιθανό downtime κ.α.
    Αν μιλάς για μια μικρή ομάδα ατόμων όμως μπορείς να τα κάνεις με τον server του σπιτιού σου και να στήσεις εκεί ότι θες

  8. #233
    Εγγραφή
    01-06-2020
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείς να συνδέεσαι (εντός και εκτός τοπικού δικτύου) εσύ ή όσοι άλλοι ασχολούνται με το development της εφαρμογής ή γενικά οι χρήστες της εφαρμογής;
    Θεωρητικά μπορείς να το κάνεις και στον τοπικό σου server αυτά, αλλά αν μιλάς για επαγγελματικά πράγματα ίσως σε περιορίζει το upload σου, το πιθανό downtime κ.α.
    Αν μιλάς για μια μικρή ομάδα ατόμων όμως μπορείς να τα κάνεις με τον server του σπιτιού σου και να στήσεις εκεί ότι θες
    Καταρχήν σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
    Βασικά η εφαρμογή που θα έχουν οι χρήστες να μπορεί να χτυπάει τον server που ανέφερα για να γυρίζει αποτελέσματα από την βάση μέσω ενός API.
    Δεν μιλάω για επαγγελματικά. Απλά δεν ξέρω πόσοι θα είναι οι χρήστες που θα την κατεβάσουν την εφαρμογή.
    Όσο για το ιντερνετ μου έχω 50 γραμμή και 5 upload. Καλά ναι εννοείται ότι αν δω ότι η εφαρμογή έχει ανταπόκριση θα πρέπει να την ανεβάσω σε κανονικόν server.

  9. #234
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Προτείνω να δεις και τη λύση ενός VPS provider. Θα έλεγα και κάτι σε AWS, αλλά εκεί ίσως το κόστος να είναι μεγαλύτερο συν την πολυπλοκότητα που έχει το AWS μέχρι να το μάθεις.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  10. #235
    Εγγραφή
    01-06-2020
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προτείνω να δεις και τη λύση ενός VPS provider. Θα έλεγα και κάτι σε AWS, αλλά εκεί ίσως το κόστος να είναι μεγαλύτερο συν την πολυπλοκότητα που έχει το AWS μέχρι να το μάθεις.
    Κοίταξα και από το amazon μήπως κάνω κάτι από εκεί αλλά όταν πάς να βάλεις τι θες ανεβαίνει το κόστος κατακόρυφα.
    Επίσης τα περισσότερα hosting που υπάρχουν δεν διαθέτουν για asp.net έτσι ώστε να μπορείς να ανεβάζεις publish το πρόγραμμα.
    Τ είναι το VPS provider?

  11. #236
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.447
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Αφού θα ασχοληθείς με asp.net και sql server εγώ θα πρότεινα το development να το κάνεις τοπικά στον υπολογιστή σου και για το production να πας στο Azure. Για αυτό που θέλεις θα μπεις στο free πακέτο για την εφαρμογή και στο ελάχιστο για τον sql server (~4€/μήνα).

  12. #237
    Εγγραφή
    01-06-2020
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού θα ασχοληθείς με asp.net και sql server εγώ θα πρότεινα το development να το κάνεις τοπικά στον υπολογιστή σου και για το production να πας στο Azure. Για αυτό που θέλεις θα μπεις στο free πακέτο για την εφαρμογή και στο ελάχιστο για τον sql server (~4€/μήνα).
    Στο azure σε πιο συγκεκριμένα γιατί έχει τόσα μέσα για να διαλέξεις;

  13. #238
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.447
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dominik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο azure σε πιο συγκεκριμένα γιατί έχει τόσα μέσα για να διαλέξεις;
    App Service: Free Tier (0€)

    Azure SQL Database: Purchase Model DTU, Service Tier Basic (5 DTU) (4.13€)

  14. #239
    Εγγραφή
    01-06-2020
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    App Service: Free Tier (0€)

    Azure SQL Database: Purchase Model DTU, Service Tier Basic (5 DTU) (4.13€)
    Σε ευχαριστώ πολύ!!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    App Service: Free Tier (0€)

    Azure SQL Database: Purchase Model DTU, Service Tier Basic (5 DTU) (4.13€)
    Μήπως μπορείς να μου στείλεις και το λινκ;

  15. #240
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.447
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Ποιο link;

Σελ. 16 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 6111415161718212636 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νέα υπηρεσία COSMOTE Smart Home
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-24, 00:06
  2. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-21, 02:31
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-18, 17:45
  4. Unaccessible home server from my own network.
    Από 404 ERROR στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-17, 01:37
  5. Home mail server
    Από puntomania στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-17, 10:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας