Σελ. 1 από 36 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 527
  1. #1
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Εδώ και λίγο καιρό έχει πέσει στα χέρια μου ένα tiny pc (specs αλλά με 4GB Ram & 1TB hdd).
    Απ' το να έχω να κάθεται, λέω μιας και αθόρυβο είναι και χώρο δεν πιάνει, να το βάλω δίπλα στο router και να στήσω ένα home server.

    Χρήση αρχικά file server για μουσική και kodi. Αν του πετάξω και τον εξωτερικό δίσκο πάνω είμαι οκ από χώρο. Δεν πολυχρησιμοποιώ stream addons και βλέπω από laptop και από το odroid. Δεν θα χρειάζεται να μεταφέρω αρχεία από το ένα στο άλλο.
    Παράλληλα όμως λέω να το επεκτείνω σιγά σιγά, πχ homecloud, DDNS, κάνα firewall, vpn κτλ
    Το hardware πιστεύω είναι αρκετό για αυτά.

    Το θέμα είναι τι κάνουμε με OS.

    Ψάχνοντας χθες είδα μερικές έτοιμες λύσεις και κατέβασα amahi (Fedora) και openmediavault (debian) για δοκιμή. Το amahi δεν έλεγε να κάνει boot από usb ότι και αν δοκίμασα (dd, unetbootin από linux και από win, rufus) και το παράτησα. Το άφησα με openmediavault για την ώρα αλλά δεν το σκάλισα πολύ. Σήμερα είδα και το ClearOS (CentOS) που μοιάζει ενδιαφέρων.

    Από την άλλη λέω μήπως αυτές οι έτοιμες λύσεις είναι οκ για NAS αλλά με περιορίζουν για κάτι παραπάνω. Δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να "βάλεις χέρι" και μήπως αξίζει να το στήσω από την αρχή μόνος μου με κάποια διανομή linux.

    Καμιά ιδέα; Έχει δοκιμάσει κανείς κάτι από τα παραπάνω;

    Βέβαια με τρώει ... το χέρι μου να κάνω απόπειρα με κάνα BSDoειδες, μιας που μιλάμε για server ("αν δεν το τρέξεις σε server, που αλλού") και ήθελα να δοκιμάσω. Τις έτοιμες λύσεις (FreeNAS, NAS4FREE) τις απέρριψα γιατί έχουν ελάχιστες απαιτήσεις 8GB RAM!! (ενδεικτικά το openmediavault έχει 512ΜΒ, 1GB για το ClearOS).

  2. #2
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Εγώ έχω arch για DNS, VPN, mailserver, zfs raid, filrserver, mpd, VM σε παρόμοιο hardware (μόνο ραμ πρόσθεσα λόγο zfs)
    Ram θα θέλει όμως και το cache του DNS

  3. #3
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Με αυτό το hardware θα έστεινα κάτι μόνος μου. FreeNAS θέλει 8GB μίνιμουμ λόγω ZFS.

    Έχω αρχίσει να φτιάχνω κάτι παρόμοιο αυτή την εποχή (κάτι που είχα στο πρόγραμμα για πολλά χρόνια). Σιγά, σιγά παραγγέλνω/παραλαμβάνω το hardware
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  4. #4
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Για τίποτα Windows server datacenter δεν το σκέφτεσαι;
    Το προτέρημα που έχουν κατά την άποψη μου τα Windows server είναι η υπηρεσία WDS. Τέρμα τα DVD και τα στικάκια. Απλά κουμπώνεις το καλώδιο δικτύου και ξεκινάς εγκατάσταση όποιας έκδοσης Windows θέλεις. Αν βάλεις και τους drivers απο το driverpack έχεις κυριολεκτικά σε 5 λεπτά (αν έχεις gigabit δίκτυο) έτοιμα στημένα Windows
    File server παιχνιδάκι με λίγα κλικ με τους κοινόχρηστους φακέλους των Windows, αλλά και ftp server, file backup, print server, DNS server, DHCP server HyperV server, WebDAV και τέλος πάντων ένα σκασμό από υπηρεσίες

  5. #5
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    windoze server;;;;; Μη μολύνετε το Linux section του φόρουμ κύριε!

    Πέρα από πλάκα ο γιατρός παίζει με Linux γενικά -> NFS. Και ναι υπάρχουν τα Unix services for Windows, αλλά δεν είναι το ίδιο. Εκτός και αν παίξεις με Samba, το οποίο σε ένα αμιγώς Linux περιβάλλον δεν έχει νόημα imho.

    ΥΓ. Χρόνια πολλά για τη γιορτή σου προχθές
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  6. #6
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    free vmware? Centos kvm? proxmox? το να βαλεις αλλα 4 giga ram δεν ειναι κατι.
    Και μετα παιζεις με διαφορα.Τα καλυτερα σε καθε κατηγορια.

  7. #7
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    free vmware? Centos kvm? proxmox? το να βαλεις αλλα 4 giga ram δεν ειναι κατι.
    Και μετα παιζεις με διαφορα.Τα καλυτερα σε καθε κατηγορια.
    +10
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  8. #8
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    windoze server;;;;; Μη μολύνετε το Linux section του φόρουμ κύριε!

    Πέρα από πλάκα ο γιατρός παίζει με Linux γενικά -> NFS. Και ναι υπάρχουν τα Unix services for Windows, αλλά δεν είναι το ίδιο. Εκτός και αν παίξεις με Samba, το οποίο σε ένα αμιγώς Linux περιβάλλον δεν έχει νόημα imho.
    ooops δεν είχα δει οτι το νήμα βρίσκεται στο Linux section
    Να προτείνω τότε άλλη λύση :
    Xpenology Oλοι έχουμε ακούσει φαντάζομαι για το λειτουργικό των synology NAS. Φοβερό λειτουργικό, μικρές απαιτήσεις σε RAM εύχρηστο όμορφο. Αξίζει μια δοκιμή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ. Χρόνια πολλά για τη γιορτή σου προχθές
    Ευχαριστώ

  9. #9
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Το xpenology τρέχει νεράκι σαν vm

  10. #10
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    free vmware? Centos kvm? proxmox? το να βαλεις αλλα 4 giga ram δεν ειναι κατι.
    Και μετα παιζεις με διαφορα.Τα καλυτερα σε καθε κατηγορια.
    Συμφωνώ και εγώ. Αντικειμενικά μπορούν να τρέξουν όλα σε ένα instance λειτουργικού, αλλά για σπιτική χρήση μιλάμε. Είναι δηλαδή και ευκαιρία για παιχνίδι.

  11. #11
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    stelios, ναι σπίτι παίζei 99% linux άρα το να στήσω τον server σε win και να παίζω με samba δεν έχει τόσο νόημα. Συν ότι πράγματι "δεν είναι το ίδιο". Θυμάμαι όταν πήγα να στήσω apache σε win και... άσε. Αλλά το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι το fs. Άπειρες φορές έχω μπλέξει με found.000 και CHK files σε ntfs. Δεν θα το έβαζα για file server. πχ αν πάω να μεταφέρω εκεί το local repo μου για το arch θα στραβώσει με τα file names, τύπου foo-1:1.0.0

    Το ήξερα ότι το ZFS θέλει μνήμη αλλά είχα διαβάσει 1GB μνήμη για κάθε ΤΒ και τα 8GM minimum μου φάνηκαν too much. patch, δεν χάνεις με το zfs στο linux λόγω fuse? Έλεγα να μείνω σε ext4 γιατί αυτό ξέρω αυτό εμπιστεύομαι.

    Έπαιξα λίγο με τις έτοιμες λύσεις (clearos και openmediavault - το amahi δεν θέλει να ξεκινήσει) αλλά δεν τρελάθηκα. Από την άλλη είναι ωραίο να τα έχεις όλα σε ένα dashboard/web interface και να παίζεις από browser. Ίσως η μόνη λύση να τους προτιμήσει κανείς.

    Την λύση με τα VMs δεν την είχα πάρει πολύ ζεστά γιατί πίστευα ότι δεν θα αντέχει το hardware, ακόμα και άλλα 4GB να βάλω. Βλέπω την προτείνετε. Δεν θα χάνω πολύ σε απόδοση; Έβαλα το proxmox αλλά δεν πρόλαβα να παίξω πολύ. Θα δω αύριο τι μπορεί να σηκώσει.

  12. #12
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.597
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    το clearos το χρησιμοποιω κανα δεκαρι χρονια , το ειχα στην αρχη σε virtual machine για 2-3 χρονια και μετα του πηρα κομπιουτερ , ενα με ατομ επεξεργαστη και 4 γιγα μνημη . του εχω βαλει και 5 δισκους για data , και το εχω και για firewall , να κοβει αρκετες διαφημισεις , router ,qos , dns , dhcp ,http , proxy , ftp , για κατι καμερες να αποθηκευει screenshots , και γενικα κανει τα παντα ευκολα . (το ευκολα δεν ειναι παντα καλο )
    θυμαμαι τοτε ειχα καταληξει μεταξυ του clearos και του zeroshell , το zeroshell ειχε πιο δυσκολο περιβαλον αλλα ειχε captive portal λειτουργιες που ηθελα να δοκιμασω τοτε .
    τελικα εστησα δοκιμαστικα το captive portal στο zeroshell και εμεινα να χρησιμοποιω το clearos για ολες τις αλλες λειτουργιες του .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  13. #13
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Το λειτουργικό το έχω σε ένα ssd ext4. Το pool/raid είναι zfs.
    Παει το fuse, εμεινες πίσω
    Όχι το zfs είναι εδώ και χρόνια πλέον native Linux module που θα παραμείνει τέτοιο λόγο άδειας και μόνο, αλλιώς θα μπορούσε να ήταν ήδη μέσα στον kernel
    ZOL(ZfsOnLinux) είναι η νέα μόδα εδώ 3~4 χρόνια τουλάχιστον. Όλο και περισσότεροι σέρβερ γυρνάνε σε Linux σπο *bsd

    Το vm βαραίνει το σύστημα αλλά θα το έχεις headless πχ. Πρόσβαση στο vm μόνο από browser, ssh.

  14. #14
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Μηνύματα
    747
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    O επεξεργαστής σου υποστηρίζει hardware virtualization. Ενεργοποίησέ το στον kernel (πιθανά να θέλει ενεργοποίηση και στο BIOS) και πρακτικά δεν θα έχεις overhead. Δες εδώ τα prerequisites και το setting up IOMMU (αν είναι για headless μηχάνημα, δεν σε ενδιαφέρει το pci passthrough):
    https://wiki.archlinux.org/index.php...#Prerequisites
    Οδηγός για LaTeX στα Ελληνικά
    Οδηγός για Linux στα Ελληνικά

  15. #15
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ και λίγο καιρό έχει πέσει στα χέρια μου ένα tiny pc (specs αλλά με 4GB Ram & 1TB hdd).
    Απ' το να έχω να κάθεται, λέω μιας και αθόρυβο είναι και χώρο δεν πιάνει, να το βάλω δίπλα στο router και να στήσω ένα home server.

    Χρήση αρχικά file server για μουσική και kodi. Αν του πετάξω και τον εξωτερικό δίσκο πάνω είμαι οκ από χώρο. Δεν πολυχρησιμοποιώ stream addons και βλέπω από laptop και από το odroid. Δεν θα χρειάζεται να μεταφέρω αρχεία από το ένα στο άλλο.
    Παράλληλα όμως λέω να το επεκτείνω σιγά σιγά, πχ homecloud, DDNS, κάνα firewall, vpn κτλ
    Το hardware πιστεύω είναι αρκετό για αυτά.

    Το θέμα είναι τι κάνουμε με OS.

    Ψάχνοντας χθες είδα μερικές έτοιμες λύσεις και κατέβασα amahi (Fedora) και openmediavault (debian) για δοκιμή. Το amahi δεν έλεγε να κάνει boot από usb ότι και αν δοκίμασα (dd, unetbootin από linux και από win, rufus) και το παράτησα. Το άφησα με openmediavault για την ώρα αλλά δεν το σκάλισα πολύ. Σήμερα είδα και το ClearOS (CentOS) που μοιάζει ενδιαφέρων.

    Από την άλλη λέω μήπως αυτές οι έτοιμες λύσεις είναι οκ για NAS αλλά με περιορίζουν για κάτι παραπάνω. Δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να "βάλεις χέρι" και μήπως αξίζει να το στήσω από την αρχή μόνος μου με κάποια διανομή linux.

    Καμιά ιδέα; Έχει δοκιμάσει κανείς κάτι από τα παραπάνω;

    Βέβαια με τρώει ... το χέρι μου να κάνω απόπειρα με κάνα BSDoειδες, μιας που μιλάμε για server ("αν δεν το τρέξεις σε server, που αλλού") και ήθελα να δοκιμάσω. Τις έτοιμες λύσεις (FreeNAS, NAS4FREE) τις απέρριψα γιατί έχουν ελάχιστες απαιτήσεις 8GB RAM!! (ενδεικτικά το openmediavault έχει 512ΜΒ, 1GB για το ClearOS).
    Δες την λυση SYNOLOGY οπως προταθηκε και πιο πανω (xpenology) . Τρεχει ακομα και με 512ΜΒ. με την δικια σου 4GB θα πεταει.

    Μετα μπορεις να κανεις οτι θες απο εκει μεσα. ριξε μια ματια και θα εκπλαγεις απο την πληθωρα ετοιμων εφαρμογων.

    Θα δεις και τις δυνατοτητες ειδοποιησεων που εχει για τα παντα. Ειλικρινα απο οταν το εβαλα μια φορα δεν το ξαναεβγαλα.
    παιζει απροβληματιστα χρονια τωρα.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το xpenology τρέχει νεράκι σαν vm

    +1 αλλα προτιμω να το εχω μονο του σε μηχανημα.


    edit: Το πουλας??
    The gr81 .

Σελ. 1 από 36 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νέα υπηρεσία COSMOTE Smart Home
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-24, 00:06
  2. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-21, 02:31
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-18, 17:45
  4. Unaccessible home server from my own network.
    Από 404 ERROR στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-17, 01:37
  5. Home mail server
    Από puntomania στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-17, 10:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας