Σελ. 12 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314172232 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 166-180 από 546
  1. #166
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ ενδιαφέρον. Έριξες πολύ δουλειά βλέπω.
    Από κατανάλωση/θόρυβο πως πάει; Ίσως είναι υπερβολή ο i7 αλλά αφού το είχες και καθόταν...

    Για το xpenology συμφωνώ. Και εγώ νοιώθω περιορισμένος. Και ένα παραπάνω το ότι δεν χρησιμοποιεί πολλά standards του linux. πχ δεν μπορείς να πειράξεις απλά το fstab ή το rc.conf γιατί το δημιουργεί σε κάθε boot κτλ
    Όμως έχει τον πληρέστερο Media server / player (DS Audio) και κάνει όλα όσα θέλω. Πέρασα και κάτι λίστες που είχα χρόνια και τώρα που περνάω αρκετά περισσότερη ώρα στο αυτοκίνητο το χρησιμοποιώ καθημερινά.
    Αυτός ήταν ο λόγος που έφυγα από openmediavault, δεν με κάλυψε καμιά άλλη λύση τύπου subsonic κτλ
    Το καλό είναι ότι είμαι σε proxmox και μπορώ να κάνω δοκιμές ώστε αν δω κάτι ενδιαφέρων να το γυρίσω.

    Emby είχα δοκιμάσει αλλά δεν θυμάμαι γιατί δεν το κράτησα. Το jellyfin φαίνεται ενδιαφέρον και απ ότι βλέπω υπάρχει και για synology, άρα μπορώ να το δοκιμάσω ευκολότερα.

    Βγάζεις τον server στο ίντερνετ ή μόνο τοπικά;
    Κατανάλωση το μέτρησα ξανά τώρα με μεγαλύτερη ακρίβεια, γύρω στα 18 watt μέσο όρο με όλους τους servers να τρέχουν.
    Θόρυβος μηδέν, γιατί όπως είπα ο ανεμιστήρας δεν λειτουργεί υπό κανονικές συνθήκες. Όταν τρέχει κάτι πολύ CPU intensive (σπάνια δηλαδή) τότε παίρνει μπρος και κάνει τον θόρυβο που κάνει ένα laptop όταν λειτουργεί ο ανεμιστήρας (ίσως λιγότερο, γιατί έχει πιο ελεύθερο air flow). Αν και προσωπικά δεν με νοιάζει γιατί, εφόσον δεν εκτελεί πλέον χρέη HTPC, τον έχω βάλει σε αποθήκη.

    Όσο για τον i7, σκέψου ότι o φθηνότερος i3 σήμερα (9100F) έχει στο PassMark rating 9107 ενώ ο δικός μου έχει 3008!
    Δεν είναι αυτό που φαντάζεσαι δηλαδή όταν ακούς i7, 10 χρόνια και 9 γενιές έχουν κάνει τεράστια διαφορά! Για τα χρέη που εκτελεί, νομίζω είναι ιδανικός.

    Όσο για την τελευταία ερώτηση, μόνο τοπικά. Στο αυτοκίνητο τελευταία το έχω ρίξει στα audiobooks, οπότε δεν με απασχολεί

    Τα υπόλοιπα ακόμα τα ψάχνω (βασικά το κομμάτι της μουσικής, τα άλλα νομίζω θα με καλύψουν). Λογικά θα τα κρατήσω έτσι λίγο καιρό για να τα αξιολογήσω σε βάθος και σε λίγο καιρό εννοείται θα αρχίσει πάλι η φαγούρα

  2. #167
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Ωραία

    Ναι αυτή η μουσική είναι το θέμα. Και δυστυχώς οι επιλογές σε linux servers είναι περιορισμένες...

  3. #168
    Εγγραφή
    20-04-2007
    Περιοχή
    Stuttgart/Πεντέλη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    473
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24/1, 150/10
    ISP
    OTE / VF Deutschland
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    DSL-AC68U/Fritz 6690Cable
    Είμαι κι εγω σε παρόμοια φάση πειραμάτων, σχεδίων και στησίματος, οπότε ας γράψω κι εγώ τι κάνω.
    Βασικά ήθελα να ποστάρω μια ερώτηση οπότε βρήκα αφορμή
    Η ερώτηση στο τέλος....

    Σχεδόν όλα τα κομμάτια υπήρχαν, μόνο μικρές προσθήκες έγιναν/γίνονται.
    Δεν είναι η τελευταία λέξη της τεχνολογίας, αλλά για το σκοπό που προορίζονται είναι υπερ αρκετα.

    1. Κουτι: Coolermaster Stacker STC-T01. Φοβερο κουτι, το έχω χρόνια, τέρας.
    Έχω ήδη δύο STB-3T4-E3-GP 4-in-3 modules, το τρίτο έρχεται αύριο (26Ε με μεταφορικα).
    Αργότερα θα αντικατασταθούν με 3 Icy Dock MB155SP-B ή κάτι παρόμοιο για να κάνω τους δίσκους hotswap,
    αλλά αυτά από μόνα τους είναι 300+ Ευρώ. Προς το παρόν βολεύομαι με τα μικρά "racks" της CM.

    2. Δίσκοι: Υπάρχουν 5 Toshiba SATA3 των 2ΤΒ 7200rpm 64MB cache, αυτοί πάνε όλοι για data. Περισσότερα παρακάτω.
    Υπάρχουν επίσης αρκετοί άλλοι του 1TB, 500GB, μέχρι και 320GB (όλοι αυτοί όμως είναι SATA2).
    Σκέφτομαι να πάρω ένα SSD για το λειτουργικό αλλά ίσως είναι overkill (περισσότερα παρακάτω).

    3. Έρχεται ένα HBA με 8 Sata3 ports: LSI 9211-8i, 40USD από ebay, συν άλλα 8 ports στο Μ/Β (4xSata3, 4xSata2).

    4. M/B: Asus P8P67 Deluxe. Το λές και "ωριμο" αλλά σκυλί . Προς το παρόν έχει 16GB, θέλω να το πάω στα 32 (max).
    Δύο GB Lan on board, θα του βάλω και 1 ή 2 ακόμα GB Lan PCI κάρτες που έχω.

    Και τωρα πάμε στα διασκεδαστικά:

    Tρέχει ήδη vmware esxi 6.7U2, είναι free, παιζω περίπου 2 μήνες και μου αρέσει πολύ. Έχω και Vmware workstation πολλά χρόνια και ξέρω τη φιλοσοφια.
    Φυσικά καμία σχέση το ένα με το άλλο, έχω πολλά να μάθω για το esxi, αλλά μου έχει κάνει φοβερη εντύπωση πόσο εύκολα γίνοντα όλα. Μετέφερα με export/import
    virtual machines από το VMware workstation με 10-12 mouse clicks, έστησα καινούρια VMs από ISOs επίσης σε χρόνο ρεκορ. Οι δοκιμές μέχρι στιγμής έγιναν με VMs
    Win7, Win10, 2008R2, 2012R2, Debian 10, Ubuntu και FreeNAS (FreeBSD).
    Bootαρει προς το παρόν από ένα Sata2 320GB (!) , "σηκώνεται" σε περίπου 1 λεπτό. Δεν υπάρχει λόγος για κάτι ταχύτερο ή μεγαλύτερο εδώ.
    Caching κλπ δεν με ενδιαφέρουν (home lan είμαστε ), snapshots στο esxi εννοείται δεν παίρνεις σε ssd.

    Οι 5 Toshiba λοιπον θα γίνουν η αποθήκη του FreeNAS, άρα αυτό θα είναι ένα VM που θα τρέχει πάντα.
    (Δεν ξέρω εδώ αν θα είxε νόημα ένας μικρός ssd για caching......)
    Ανάλογα την περίσταση θα "σηκώνω" και κάποιο απο τα Windows (μέχρι να αναβαθμίσω τη RAM για να αντέχει μόνιμα 1-2 VMs ακόμα ή και παραπάνω).
    Ένα Linux που θα τρέχει επίσης πάντα θα είναι κάποιο για πολυ ελαφρια πράγματα πχ internal DNS, media server πχ Emby ή Kodi (μόνο τη library όμως,
    όχι τα ίδια τα αρχεία video/photos/music - αυτά θα είναι στο FreeNAS). Transcoding κλπ δεν με ενδιαφέρει να γίνεται εκεί. Άρα αυτό το - μάλλον ubuntu - linux
    δεν θα έχει πολλές απαιτήσεις. Δεν πρόκειται επίσης ποτέ να γίνει share/access η library εκτός σπιτιού/Lan. Μπορεί και το ίδιο το FreeNAS VM να τρέχει το emby
    plugin, οπότε 2 σε 1.

    Και τώρα η ερώτηση: η CPU. Το Μ/Β είχε ένα Core i5 2500 με TDP 95W. Παρόλο που δεν θα τρέχει όλο αυτό το setup 24x7, είπα να κάνω κάπως οικονομία
    στην κατανάλωση, οπότε πηρα από το ebay έναν Core i5 2500T με TDP 45W (και 1GHz λιγότερο, αλλά δεν "φάνηκε" αυτό). Θεώρησα - αφελώς ? - ότι θα έχω οικονομία.
    Έκανα λοιπον μετρήσεις και δοκιμές με παρόμοια χρήση και με τους 2 επεξεργαστες και τα αποτελέσματα είναι ΙΔΙΑ. Πως (μπορεί να) εξηγείται αυτό ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος isurfer : 15-10-19 στις 01:55.
    Βασίλης

    isurfer@outlook.com.gr

  4. #169
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.622
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    μετρησεις εκανες σε διαστημα ωρων και ημερων , η απλα για λιγη ωρα ειδες την καταναλωση ;
    για την πρωτη περιπτωση , ισως το συστημα , να παιζει επι το πλειστον σε idle κατασταση και μοιαζουν οι καταναλωσεις των δυο επεξεργαστων σε αυτο το mode λειτουργιας .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  5. #170
    Εγγραφή
    20-05-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    408
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από isurfer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι κι εγω σε παρόμοια φάση πειραμάτων, σχεδίων και στησίματος, οπότε ας γράψω κι εγώ τι κάνω.
    Βασικά ήθελα να ποστάρω μια ερώτηση οπότε βρήκα αφορμή
    Η ερώτηση στο τέλος....

    Σχεδόν όλα τα κομμάτια υπήρχαν, μόνο μικρές προσθήκες έγιναν/γίνονται.
    Δεν είναι η τελευταία λέξη της τεχνολογίας, αλλά για το σκοπό που προορίζονται είναι υπερ αρκετα.

    1. Κουτι: Coolermaster Stacker STC-T01. Φοβερο κουτι, το έχω χρόνια, τέρας.
    Έχω ήδη δύο STB-3T4-E3-GP 4-in-3 modules, το τρίτο έρχεται αύριο (26Ε με μεταφορικα).
    Αργότερα θα αντικατασταθούν με 3 Icy Dock MB155SP-B ή κάτι παρόμοιο για να κάνω τους δίσκους hotswap,
    αλλά αυτά από μόνα τους είναι 300+ Ευρώ. Προς το παρόν βολεύομαι με τα μικρά "racks" της CM.

    2. Δίσκοι: Υπάρχουν 5 Toshiba SATA3 των 2ΤΒ 7200rpm 64MB cache, αυτοί πάνε όλοι για data. Περισσότερα παρακάτω.
    Υπάρχουν επίσης αρκετοί άλλοι του 1TB, 500GB, μέχρι και 320GB (όλοι αυτοί όμως είναι SATA2).
    Σκέφτομαι να πάρω ένα SSD για το λειτουργικό αλλά ίσως είναι overkill (περισσότερα παρακάτω).

    3. Έρχεται ένα HBA με 8 Sata3 ports: LSI 9211-8i, 40USD από ebay, συν άλλα 8 ports στο Μ/Β (4xSata3, 4xSata2).

    4. M/B: Asus P8P67 Deluxe. Το λές και "ωριμο" αλλά σκυλί . Προς το παρόν έχει 16GB, θέλω να το πάω στα 32 (max).
    Δύο GB Lan on board, θα του βάλω και 1 ή 2 ακόμα GB Lan PCI κάρτες που έχω.

    Και τωρα πάμε στα διασκεδαστικά:

    Tρέχει ήδη vmware esxi 6.7U2, είναι free, παιζω περίπου 2 μήνες και μου αρέσει πολύ. Έχω και Vmware workstation πολλά χρόνια και ξέρω τη φιλοσοφια.
    Φυσικά καμία σχέση το ένα με το άλλο, έχω πολλά να μάθω για το esxi, αλλά μου έχει κάνει φοβερη εντύπωση πόσο εύκολα γίνοντα όλα. Μετέφερα με export/import
    virtual machines από το VMware workstation με 10-12 mouse clicks, έστησα καινούρια VMs από ISOs επίσης σε χρόνο ρεκορ. Οι δοκιμές μέχρι στιγμής έγιναν με VMs
    Win7, Win10, 2008R2, 2012R2, Debian 10, Ubuntu και FreeNAS (FreeBSD).
    Bootαρει προς το παρόν από ένα Sata2 320GB (!) , "σηκώνεται" σε περίπου 1 λεπτό. Δεν υπάρχει λόγος για κάτι ταχύτερο ή μεγαλύτερο εδώ.
    Caching κλπ δεν με ενδιαφέρουν (home lan είμαστε ), snapshots στο esxi εννοείται δεν παίρνεις σε ssd.

    Οι 5 Toshiba λοιπον θα γίνουν η αποθήκη του FreeNAS, άρα αυτό θα είναι ένα VM που θα τρέχει πάντα.
    (Δεν ξέρω εδώ αν θα είxε νόημα ένας μικρός ssd για caching......)
    Ανάλογα την περίσταση θα "σηκώνω" και κάποιο απο τα Windows (μέχρι να αναβαθμίσω τη RAM για να αντέχει μόνιμα 1-2 VMs ακόμα ή και παραπάνω).
    Ένα Linux που θα τρέχει επίσης πάντα θα είναι κάποιο για πολυ ελαφρια πράγματα πχ internal DNS, media server πχ Emby ή Kodi (μόνο τη library όμως,
    όχι τα ίδια τα αρχεία video/photos/music - αυτά θα είναι στο FreeNAS). Transcoding κλπ δεν με ενδιαφέρει να γίνεται εκεί. Άρα αυτό το - μάλλον ubuntu - linux
    δεν θα έχει πολλές απαιτήσεις. Δεν πρόκειται επίσης ποτέ να γίνει share/access η library εκτός σπιτιού/Lan. Μπορεί και το ίδιο το FreeNAS VM να τρέχει το emby
    plugin, οπότε 2 σε 1.

    Και τώρα η ερώτηση: η CPU. Το Μ/Β είχε ένα Core i5 2500 με TDP 95W. Παρόλο που δεν θα τρέχει όλο αυτό το setup 24x7, είπα να κάνω κάπως οικονομία
    στην κατανάλωση, οπότε πηρα από το ebay έναν Core i5 2500T με TDP 45W (και 1GHz λιγότερο, αλλά δεν "φάνηκε" αυτό). Θεώρησα - αφελώς ? - ότι θα έχω οικονομία.
    Έκανα λοιπον μετρήσεις και δοκιμές με παρόμοια χρήση και με τους 2 επεξεργαστες και τα αποτελέσματα είναι ΙΔΙΑ. Πως (μπορεί να) εξηγείται αυτό ?
    To vmware esx δε σε αφηνει να κάνουν sleep οι δίσκοι όταν δε χρησιμοποιουνται. Αυτο απο μόνο του μπορει να ειναι 5 δισκοι *6 watt = 30watt
    Δοκιμασε proxmox για το virtualization το οποιο πάλι default δε σε αφηνει αλλά οντας linux το πειραζεις ευκολα.
    To ESXi ειναι optimized για εταιρειες που δεν τους νοιαζει 100watt 100 κάτω προκειμένου να αποφυγουν το συνεχές σταμάτα - ξεκίνα των δίσκων (που δε θα το εχει εσυ σε ενα home lan)

    Πέρασα απο τη θεση σου...
    Επίσης μπορεις να φορτωσεις TLW στο linux

    Το tdp που δίνει η intel ειναι πρακτικά το maximum που μπορει να κάψει ο επεξεργαστης.
    Δες επίσης τη δυνατότητα για κάτι τέτοιο υπάρχουν και πιο φθηνα)
    https://hdplex.com/hdplex-400w-hi-fi...age-input.html
    ή
    http://www.mini-box.com/picoPSU-160-XT
    σε συνδυασμο με τρoφοδοτικο laptop κατηγορίας VI
    κλπ
    Μονο από το τροφοδοτικό μπορεις να κερδίσεις κανένα 20αρι ακόμη.

    Μετά είναι το Motherboard -επεξεργαστής

    Εγω με proxmox σε Skylake 6500 2 σκληρους και ένα SSD kai 2 lan καίω σε idle(όχι sleep) συνολικά 12watt για όλο το σύστημα και το έχω 24h ανοιχτο.
    (με το ESX το λιγοτερο που κατάφερα να έχω ήταν 26watt αν θυμαμαι καλα)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nkar : 15-10-19 στις 08:29.

  6. #171
    Εγγραφή
    20-04-2007
    Περιοχή
    Stuttgart/Πεντέλη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    473
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24/1, 150/10
    ISP
    OTE / VF Deutschland
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    DSL-AC68U/Fritz 6690Cable
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    μετρησεις εκανες σε διαστημα ωρων και ημερων , η απλα για λιγη ωρα ειδες την καταναλωση ;
    για την πρωτη περιπτωση , ισως το συστημα , να παιζει επι το πλειστον σε idle κατασταση και μοιαζουν οι καταναλωσεις των δυο επεξεργαστων σε αυτο το mode λειτουργιας .
    Οι μετρησεις εγιναν σε διαστημα ημερων.
    Αυτο που δεν ανεφερα ειναι οτι το συστημα ειναι dual boot με Win7, οποτε οι μετρησεις περιλάμβαναν και αυτές τις χρήσεις (πχ κατέβασμα και εγκατάσταση updates, κατασταση idle, κλπ κλπ).

    Με τον i5 2500: 74,5 ωρες, 7,24 KWh
    Με τον i5 2500T: 75,5 ωρες, 7,35 KWh

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkar Εμφάνιση μηνυμάτων
    To vmware esx δε σε αφηνει να κάνουν sleep οι δίσκοι όταν δε χρησιμοποιουνται. Αυτο απο μόνο του μπορει να ειναι 5 δισκοι *6 watt = 30watt
    Δοκιμασε proxmox για το virtualization το οποιο πάλι default δε σε αφηνει αλλά οντας linux το πειραζεις ευκολα.
    To ESXi ειναι optimized για εταιρειες που δεν τους νοιαζει 100watt 100 κάτω προκειμένου να αποφυγουν το συνεχές σταμάτα - ξεκίνα των δίσκων (που δε θα το εχει εσυ σε ενα home lan)

    Πέρασα απο τη θεση σου...
    Επίσης μπορεις να φορτωσεις TLW στο linux

    Το tdp που δίνει η intel ειναι πρακτικά το maximum που μπορει να κάψει ο επεξεργαστης.
    Δες επίσης τη δυνατότητα για κάτι τέτοιο υπάρχουν και πιο φθηνα)
    https://hdplex.com/hdplex-400w-hi-fi...age-input.html
    ή
    http://www.mini-box.com/picoPSU-160-XT
    σε συνδυασμο με τρoφοδοτικο laptop κατηγορίας VI
    κλπ
    Μονο από το τροφοδοτικό μπορεις να κερδίσεις κανένα 20αρι ακόμη.

    Μετά είναι το Motherboard -επεξεργαστής

    Εγω με proxmox σε Skylake 6500 2 σκληρους και ένα SSD kai 2 lan καίω σε idle(όχι sleep) συνολικά 12watt για όλο το σύστημα και το έχω 24h ανοιχτο.
    (με το ESX το λιγοτερο που κατάφερα να έχω ήταν 26watt αν θυμαμαι καλα)
    Νομιζω η απαντηση είναι εδω, στους δισκους. Το μηχανημα ειναι στο υπογειο, οποτε δεν ειχα εντοπισει "ακουστικα" οτι οι δισκοι δεν κανουν spin down.
    Επισης, μια και ακομα πειραματιζομαι, δεν υπηρξε περιπτωση να τους αφησω σε ησυχια, και αυτο ακριβως (το spindown) ειναι απο τα πραγματα που δεν
    ειχα ψαξει ακομα. Μολις το επιβεβαιωσα κιολας μ' ενα γρηγορο googling.....

    Με τα ρευματα, τροφοδοτικα κλπ γενικα δεν εχω ασχοληθει και δεν το βλεπω κιολας να ανοιγω και αλλο κεφαλαιο.......

    Proxmox δοκιμασα και το απερριψα σχεδον αμεσως. Απ' οτι καταλαβα το UI ειναι μονο για μοστρα, αν θες να κανεις κατι πρεπει να καταφυγεις σε command line.
    Sorry αλλα ειμαστε στο 2019, και επισης ειμαστε home lan και οχι data center

    Η αλλη επιλογη που επισης δοκιμασα και δινω ακομα ενα 5-10% να γυρισω εκει, ειναι FreeNAS κατ'ευθειαν στο σιδερο και να τρεχω ολα τα VMs εκει.
    Απλα τεινω να το απορριψω γιατι δεν σηκωνει Win7 VMs χωρις ματσακονιες και ειλικρινα βαριεμαι να παιδευομαι (και εκνευριζομαι με τετοιες "παραξενιες").
    Βασίλης

    isurfer@outlook.com.gr

  7. #172
    Εγγραφή
    20-05-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    408
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
    To proxmox εχει πολύ ανεπτυγμένο web interface.
    Όλα τα βασικα των guest γίνονται απο εκεί.

    Αν τώρα θέλεις να πειράξεις προχωρημένα πράγματα τότε ναι θέλεις command line

  8. #173
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από isurfer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tρέχει ήδη vmware esxi 6.7U2, είναι free...
    Έχεις κανένα διαθέσιμο link για να το κατεβάσω;
    Στη σελίδα τους έχει μόνο τη 6.7U3 που δεν είναι free και άν πατήσεις Select Version και διαλέξεις τη 6.7U2 λέει Content Not Available

  9. #174
    Εγγραφή
    20-04-2007
    Περιοχή
    Stuttgart/Πεντέλη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    473
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24/1, 150/10
    ISP
    OTE / VF Deutschland
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    DSL-AC68U/Fritz 6690Cable
    Το esxi το δινει free γενικα, δεν νομιζω το U3 (που βγηκε πρόσφατα) να ειναι εξαιρεση.
    Σε μενα παντως δουλευει το link και για το U2, ανοιγει τη σελιδα κανονικα.

    Κάνε register (αν δεν εχεις κανει) και ισως δοκιμασε αλλο browser?


    EDIT: δοκιμασα κι εγω το U3, οντως μου λεει το ιδιο.

    EDIT 2: ειναι βλαμμενοι οι ανθρωποι
    Πηγαινε απο την κεντρικη σελιδα https://www.vmware.com.
    Στο products διαλεξε Free Products, κανε click στο vSphere Hypervisor, θα σε παει στη σελιδα του esxi κατ' ευθειαν και θα εχει το u3 διαθεσιμο για κατεβασμα.
    Κανε login (ή register αν δεν εχεις κανει ηδη) και θα σε αφησει να το κατεβασεις, το εκανα ηδη.
    Για καποιο λογο αν πας απο το MyVmware δεν σε αφηνει
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος isurfer : 15-10-19 στις 13:13.
    Βασίλης

    isurfer@outlook.com.gr

  10. #175
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.988
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις κανένα διαθέσιμο link για να το κατεβάσω;
    Στη σελίδα τους έχει μόνο τη 6.7U3 που δεν είναι free και άν πατήσεις Select Version και διαλέξεις τη 6.7U2 λέει Content Not Available
    Ότι είπε ο isurfer:

    https://www.virten.net/2018/05/free-...-license-keys/

    @isurfer: Έχε υπ' όψη σου πως την κάρτα της LSI θα πρέπει να την γυρίσεις σε IT mode αν είναι να παίξεις με FreeNAS/ZFS:

    https://nguvu.org/freenas/Convert-LS...rd-to-IT-mode/
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος megahead13 : 15-10-19 στις 13:59. Αιτία: typo
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  11. #176
    Εγγραφή
    20-04-2007
    Περιοχή
    Stuttgart/Πεντέλη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    473
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24/1, 150/10
    ISP
    OTE / VF Deutschland
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    DSL-AC68U/Fritz 6690Cable
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ότι είπε ο isurfer:

    https://www.virten.net/2018/05/free-...-license-keys/

    @isurfer: Έχε υπ' όψη σου πως την κάρτα της LSI θα πρέπει να την γυρίσεις σε IT mode αν είναι να παίξεις με FreeNAS/ZFS:

    https://nguvu.org/freenas/Convert-LS...rd-to-IT-mode/
    Ευχαριστω, το ξερω
    Ειναι ηδη φλασαρισμενη απο τον πωλητη παντως
    Βασίλης

    isurfer@outlook.com.gr

  12. #177
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.988
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Έλεγξε μόνο ότι η έκδοση του firmware είναι συμβατή με την έκδοση FreeNAS/FreeBSD που θες να βάλεις. Λογικά θα είναι, μια και στις παλιότερες κάρτες της LSI έχουν σταματήσει να βγαίνουν καινούργια firmware και οι drivers στο BSD είναι up-to-date/synced με τα εν λόγω firmware.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  13. #178
    Εγγραφή
    20-04-2007
    Περιοχή
    Stuttgart/Πεντέλη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    473
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24/1, 150/10
    ISP
    OTE / VF Deutschland
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    DSL-AC68U/Fritz 6690Cable
    Ευχαριστω, θα το εχω υπ' οψη. Αναμενεται σε καμια 10αρια μερες.
    Παντως το ebay ειναι γεματο τετοιες, ακομα και brandname καρτες (πχ Dell, Fujitsu, IBM ιδιως) cross-flashed για αυτο ακριβως το λογο.
    Μας πηραν χαμπαρι οι Κινεζοι

    Προτιμησα "plain" LSI καλου κακου γιατι ειδα μερικα comments σε διαφορα sites για τις cross-flashed οποτε προτιμησα να εχω το κεφαλι μου ησυχο.
    Αλλωστε, το ιδιο πραγμα ειναι
    Βασίλης

    isurfer@outlook.com.gr

  14. #179
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.988
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από isurfer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω, θα το εχω υπ' οψη. Αναμενεται σε καμια 10αρια μερες.
    Παντως το ebay ειναι γεματο τετοιες, ακομα και brandname καρτες (πχ Dell, Fujitsu, IBM ιδιως) cross-flashed για αυτο ακριβως το λογο.
    Μας πηραν χαμπαρι οι Κινεζοι

    Προτιμησα "plain" LSI καλου κακου γιατι ειδα μερικα comments σε διαφορα sites για τις cross-flashed οποτε προτιμησα να εχω το κεφαλι μου ησυχο.
    Αλλωστε, το ιδιο πραγμα ειναι
    Προσωπικά βρήκα/έχω πάρει μια LSI SAS9207-8i που είναι μαμά IT mode. Δεν είναι μόνο οι Κινέζοι. Πχ, εδώ στο ΗΒ παίζουν πάρα πολλές τέτοιες κάρτες και άλλο server υλικό ή επαγγελματικές σειρές λάπτοπ σε τιμές χώμα από εταιρείες που κάνουν ανακύκλωση ηλεκτρονικών/IT εξοπλισμού. Επίσης από αυτούς εδώ έχω πάρει επεξεργαστή και μνήμη με 3 χρόνια εγγύηση παρακαλώ! Ίσως στέλνουν και Ελλάδα, δεν ξέρω.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  15. #180
    Εγγραφή
    20-04-2007
    Περιοχή
    Stuttgart/Πεντέλη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    473
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24/1, 150/10
    ISP
    OTE / VF Deutschland
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    DSL-AC68U/Fritz 6690Cable
    Ξανα-μανα ευχαριστω, εγω μονο μια τετοια εταιρεια ειχα βρει εδω (ειμαι Γερμανια) και ειναι ψιλικατζηδες.
    Βεβαια δεν το εψαξα και παραπανω για να ειμαι ειλικρινης.
    Το link που εδωσες ομως εβγαλε και redirect σε γερμανικο site, παω για χαζεμα
    Βασίλης

    isurfer@outlook.com.gr

Σελ. 12 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314172232 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νέα υπηρεσία COSMOTE Smart Home
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-24, 00:06
  2. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-21, 02:31
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-18, 17:45
  4. Unaccessible home server from my own network.
    Από 404 ERROR στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-17, 01:37
  5. Home mail server
    Από puntomania στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-17, 10:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας