Σελ. 9 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 47891011141929 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 121-135 από 546
  1. #121
    Εγγραφή
    09-04-2009
    Περιοχή
    Παλλήνη
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Router
    pfSense 2.4.4_p3
    SNR / Attn
    4.4(dB) / 14.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά είμαι ευχαριστημένος με το openwrt. Εύκολο στο στήσιμο. Και η εμβέλεια του Archer btw είναι , έρχομαι με το αυτοκίνητο και μπαίνει στο wifi μία γωνία πριν το σπίτι.

    Εκεί που θέλησα το κάτι παραπάνω ήταν όταν θέλησα εκτός του openvpn server να τρέχω παράλληλα και έναν client και να περνάει μόνο μία τοπική ip από αυτό, όλα τα άλλα να βγαίνουν ελεύθερα στο δίκτυο. Βρήκα σε προσφορά μία lifetime συνδρομή vpn και είπα να το δοκιμάσω για το synology και μόνο (δεν εμπιστεύομαι να περνάνε όλα από vpn)

    Προσπάθησα να το κάνω με το openwrt αλλά δεν κατάφερα να τρέχουν και τα δύο παράλληλα, κάποιο δεν μπορούσε να συνδεθεί. Και το documentation του openwrt δεν βοήθησε. Σκέφτηκα να δοκιμάσω pfSense στο proxmox να δω αν γίνεται αυτό που θέλω, αλλά διάβασα ότι δεν τρέχει τόσο καλά. Και δεν νομίζω να δουλέψει το media HUB -> openwrt -> pfSense, αφού η δουλειά έχει ήδη γίνει στο openwrt.
    Τελικά τρέχω τον vpn server κανονικά στο openwrt και τον vpn client τον έβαλα κατευθείαν στο synology από τις ρυθμίσεις του. Του πέταξα και ένα sonarr πάνω και έτοιμος.

    Επίσης το adblock του openwrt δεν κόβει πάντα τις διαφημίσεις του youtube και είχα διαβάσει για καλύτερες λύσεις, αλλά στον υπολογιστή το adblocker τα κόβει όλα και στο κινητό δεν βλέπω πολύ youtube
    Όταν βάζεις ένα VPN client σε έναν υπολογιστή αυτός ανοίγει ένα tunnel με τον VPN server για να περάσει κρυπτογραφημένα την όποια κίνηση θες από τον υπολογιστή σου προς το internet μέσω του VPN Server. Από την άλλη όταν στήνεις έναν VPN server στο ρουτερ σου και φεύγεις εκτός τοπικού σου δικτύου και συνδέεσαι πάνω του μέσω του VPN client που έχει κάνει export ο VPN server σου τότε παίζουν δυο σεναρια. Είτε το κάνεις για να πάρεις ασφαλή σύνδεση με το εσωτερικό σου δίκτυο απομακρυσμένα είτε να περάσεις την κίνηση σου προς το internet από το σημείο στο οποίο βρίσκεσαι μέσω της δικιάς σου γραμμής. Και στις δυο αυτές περιπτώσεις ανοίγεις πάλι ένα νέο tunnel από τον client προς τον server. Όταν λοιπόν προσπαθείς να χρησιμοποιήσεις τις δυο υπηρεσίες έχεις conflict γιατί και οι δυο υπηρεσίες περνάνε από το ίδιο gateway. Δεν ξέρω αν έχεις δει αυτό https://openwrt.org/docs/guide-user/.../server_client αλλά εικάζω οτι μάλλον θα σε βοηθήσει στο πρόβλημα σου. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι τι ακριβώς θες να κάνεις με το pfsense στο proxmox όπως και τι σημαίνει ότι δεν εμπιστεύεσαι να περνάνε όλα από VPN.
    Τώρα σε οτι αφορά το adblock. Εγώ προσωπικά στο pfsense έχω εγκαταστήσει το pfblock με DNSBL, στο οποίο έχω φορτώσει τις λίστες block του pi-hole που υπάρχουν github και κόβει τα πάντα σχεδόν. Τώρα σε ότι αφορά το Youtube. Όταν το youtube τρέχει μέσω browser επίσης δεν έχω διαφημίσεις. Όταν όμως το έχω να τρέχει στην εφαρμογή του android τότε δεν κόβει τίποτα και ακόμη δεν έχω καταλάβει γιατί.

  2. #122
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Σας μπέρδεψα

    Λοιπόν, το setup στο τέλος ήταν/είναι:
    Media hub σε modem mode -> openwrt στο archer -> DSM synology στο proxmox
    Για να συνδέομαι στο DS audio του synology τρέχω vpn στο archer και όλα καλά.

    Αυτό που δεν δούλεψε:
    Βρήκα προσφορά και αγόρασα lifetime συνδρομή σε ένα vpn για να τρέχω sonarr στο synology χωρίς να "φαίνεται". Ήθελα να περνάει μόνο η κίνηση του synology μέσω το vpn client και οι υπόλοιπες συσκευές να βγαίνουν έξω κατευθείαν, καθώς δεν ήθελα να κάνω πχ e-banking μέσω vpn

    Αρχικά ήθελα να τρέχω στο archer openvpn, να συνδέομαι στο vpn που αγόρασα και να στέλνω εκεί μόνο την κίνηση της εσωτερικής ip του synology. Είδα ότι μπορείς να τρέχεις παράλληλα server και client. Σέταρα τον client, άνοιξα το firewall κτλ αλλά όταν έτρεχε ο server δεν μπορούσα να συνδεθώ στον cleint κτλ
    Έτσι πλέον τρέχω vpn server στο Archer και με τον vpn client στο synology συνδέομαι μόνιμα στο vpn που πήρα. Έτσι τρέχω μόνιμα sonarr στο synology (μέσω Νορβηγίας) αλλά παράλληλα μπορώ να συνδεθώ στον vpn server του archer και να ακούω μουσική ή να βλέπω τα αρχεία μου στο synology

  3. #123
    Εγγραφή
    09-04-2009
    Περιοχή
    Παλλήνη
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Router
    pfSense 2.4.4_p3
    SNR / Attn
    4.4(dB) / 14.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας μπέρδεψα

    Λοιπόν, το setup στο τέλος ήταν/είναι:
    Media hub σε modem mode -> openwrt στο archer -> DSM synology στο proxmox
    Για να συνδέομαι στο DS audio του synology τρέχω vpn στο archer και όλα καλά.

    Αυτό που δεν δούλεψε:
    Βρήκα προσφορά και αγόρασα lifetime συνδρομή σε ένα vpn για να τρέχω στο synology χωρίς να "φαίνεται". Ήθελα να περνάει μόνο η κίνηση του synology μέσω το vpn client και οι υπόλοιπες συσκευές να βγαίνουν έξω κατευθείαν, καθώς δεν ήθελα να κάνω πχ e-banking μέσω vpn

    Αρχικά ήθελα να τρέχω στο archer openvpn, να συνδέομαι στο vpn που αγόρασα και να στέλνω εκεί μόνο την κίνηση της εσωτερικής ip του synology. Είδα ότι μπορείς να τρέχεις παράλληλα server και client. Σέταρα τον client, άνοιξα το firewall κτλ αλλά όταν έτρεχε ο server δεν μπορούσα να συνδεθώ στον cleint κτλ
    Έτσι πλέον τρέχω vpn server στο Archer και με τον vpn client στο synology συνδέομαι μόνιμα στο vpn που πήρα. Έτσι τρέχω μόνιμα sonarr στο synology (μέσω Νορβηγίας) αλλά παράλληλα μπορώ να συνδεθώ στον vpn server του archer και να ακούω μουσική ή να βλέπω τα αρχεία μου στο synology
    Και γιατί το έκανες όλο αυτό? Επίσης κάπου έχω χάσει τι έχεις στήσει και που. Έχεις ένα proxmox που χρησιμοποιείς ως hypervisor σωστά? Πάνω σε αυτό έχεις στήσει NAS με το software της synology. Καλά τα έχω ως εδώ? Πάντως το link που σου στειλα πιο πάνω και με βαση αυτά που μου λες τώρα κατά πάσα πιθανότητα θα σε βοηθήσει να το φτιάξεις όπως το είχε σκεφτεί από την αρχή. Πάντως ενδιαφέρον ακούγεται.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Οβίδιος : 31-07-19 στις 23:32. Αιτία: Διορθωση

  4. #124
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Τελικό setup εδώ
    https://www.adslgr.com/forum/threads...88#post6595688


    Αυτό το έκανα γιατί ήθελα το sonarr να κατεβάζει μέσω vpn

  5. #125
    Εγγραφή
    09-04-2009
    Περιοχή
    Παλλήνη
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Router
    pfSense 2.4.4_p3
    SNR / Attn
    4.4(dB) / 14.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικό setup εδώ
    https://www.adslgr.com/forum/threads...88#post6595688


    Αυτό το έκανα γιατί ήθελα το sonarr να κατεβάζει μέσω vpn
    Είχα χάσει την σειρά των posts και δεν είχα δει το συγκεκριμένο. Προσωπικά προτιμω κανονική εγκατάσταση αντί για VM.

  6. #126
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Έτσι το έστησα όταν πήρα τον δεύτερο δίσκο αλλά δεν υποστηρίζεται αποθηκευτικός χώρος σε nmve και δεν έχω πολλά slots.

  7. #127
    Εγγραφή
    09-04-2009
    Περιοχή
    Παλλήνη
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Router
    pfSense 2.4.4_p3
    SNR / Attn
    4.4(dB) / 14.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι το έστησα όταν πήρα τον δεύτερο δίσκο αλλά δεν υποστηρίζεται αποθηκευτικός χώρος σε nmve και δεν έχω πολλά slots.
    Που δεν υποστηρίζεται αποθηκευτικός χώρος σε NVMe?

  8. #128
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Δες το post μου που έκανα παράθεση 2 posts παραπάνω. Είναι περίληψη του μισού thread

  9. #129
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Γιατρέ για πες για τη lifetime VPN συνδρομή που βρήκες. Μην το κρατάς για τον εαυτό σου μόνο!
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  10. #130
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Βρήκα σε προσφορά lifetime συνδρομή από το fastest vpn. Για μία συσκευή ~£8 (one time payment, όχι τον μήνα). Μετά βέβαια το μετάνιωσα γιατί έβγαλαν προσφορά για 10 συσκευές (10 multi logins) στα $12.

    Δεν υπάρχει η προσφορά στην σελίδα με τις τιμές τους, το είχα βρει μέσω ενός site με προσφορές κτλ. Link για την προσφορά:

    https://fastestvpn.com/lifetime-special-deals

    (δεν είναι affiliate link, δεν βγάζω τίποτα)

    Το έχω γύρω στους 2,5 μήνες. Συνδέομαι Νορβηγία (το δοκίμασα, δούλεψε και δεν το άλλαξα), από ταχύτητες πιάνει γύρω στα 5-5,5 ΜΒ/s down - 1MB/s up, αλλά αυτά είναι τα όρια της γραμμής μου. Δεν έχω δοκιμάσει netflix από άλλη χώρα κτλ. Έχω βάλει sonnar στο synology και τον vpn να τρέχει με την εφαρμογή της synology και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Έχουν εφαρμογές δικές τους αλλά δίνουν και τα αρχεία για το openvpn, δεν χρειάστηκε να κάνω τίποτα.

  11. #131
    Εγγραφή
    09-04-2009
    Περιοχή
    Παλλήνη
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Router
    pfSense 2.4.4_p3
    SNR / Attn
    4.4(dB) / 14.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρήκα σε προσφορά lifetime συνδρομή από το fastest vpn. Για μία συσκευή ~£8 (one time payment, όχι τον μήνα). Μετά βέβαια το μετάνιωσα γιατί έβγαλαν προσφορά για 10 συσκευές (10 multi logins) στα $12.

    Δεν υπάρχει η προσφορά στην σελίδα με τις τιμές τους, το είχα βρει μέσω ενός site με προσφορές κτλ. Link για την προσφορά:

    https://fastestvpn.com/lifetime-special-deals

    (δεν είναι affiliate link, δεν βγάζω τίποτα)

    Το έχω γύρω στους 2,5 μήνες. Συνδέομαι Νορβηγία (το δοκίμασα, δούλεψε και δεν το άλλαξα), από ταχύτητες πιάνει γύρω στα 5-5,5 ΜΒ/s down - 1MB/s up, αλλά αυτά είναι τα όρια της γραμμής μου. Δεν έχω δοκιμάσει netflix από άλλη χώρα κτλ. Έχω βάλει sonnar στο synology και τον vpn να τρέχει με την εφαρμογή της synology και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Έχουν εφαρμογές δικές τους αλλά δίνουν και τα αρχεία για το openvpn, δεν χρειάστηκε να κάνω τίποτα.
    Μήπως κατά τύχη ρώτησες αν κρατάει logs από τις συνδέσεις των πελατών στους servers? Έψαχνα στο site τους να το δω αλλά δεν βρήκα τίποτα

  12. #132
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Γιατρέ θενξ. Πήρα κι εγώ μια συνδρομή να υπάρχει. Το ποσό είναι πολύ μικρό.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  13. #133
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Για τα λεφτά αυτά αξίζει. Με τιμή lifetime όσο θέλουν οι άλλοι για έναν μήνα, πόσο στραβά μπορεί να πάει;

    @Οβίδιος,
    το είχα ψάξει λίγο πριν κάνω την μεγάλη επένδυση των 9€ και αυτό που είχα βρει είναι ότι δεν κρατάνε Log και ότι η εταιρεία είναι στα νησιά Cayman τα οποία έχουν γενικά δεν δίνουν πληροφορίες και δεν είναι μέλος των 5 eyes, 9 eyes, 14 eyes κτλ άρα δεν είναι υποχρεωμένοι να κρατάνε αρχεία και να δίνουν στοιχεία.
    Αυτά στην θεωρία βέβαια, όπως με κάθε vpn.

  14. #134
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.265
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Η τιμή είναι εξαιρετική. δεν το συζητάμε. Αν δοκιμάσεις και "σπάει" και το netflix geolocation (για US server/ US περιεχόμενο), παρακαλώ, ενημέρωσε.
    Προς το παρόν, expressvpn. Για να τρέχει, όπως λες, το NAS χωρίς να "φαίνεται" και μετά επιλεκτικά σε TV ή όποια άλλη συσκευή για το ως άνω περιεχόμενο.

    ΥΓ. To sonarr θέλει σε κάποια υπηρεσία συνδρομή ή λάθος κατάλαβα;

  15. #135
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Όχι το sonarr είναι δωρεάν. Έχει πακέτο για synology και το τρέχω εδώ και λίγο καιρό. Το σετάρεις και το ξεχνάς. Τραβάει πληροφορίες από trakt (δεν θέλει λογαρισμό) και έχει κάποιους indexers και κοιτάει για νέα επεισόδια.
    Απλά καλό είναι να τρέχει κάπου μόνιμα (server, κατεβαστήρι, nas), δεν έχει πχ νόημα να το τρέχεις στο pc σου αν δεν είναι συνέχεια ανοικτό.

Σελ. 9 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 47891011141929 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νέα υπηρεσία COSMOTE Smart Home
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-24, 00:06
  2. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-21, 02:31
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-18, 17:45
  4. Unaccessible home server from my own network.
    Από 404 ERROR στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-17, 01:37
  5. Home mail server
    Από puntomania στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-17, 10:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας