Σελ. 24 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 4141922232425262934 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 346-360 από 546
  1. #346
    Καλησπέρα και απο μένα
    Έχω ένα σχετικά παλιό supermicro και έλεγα το βάλω proxmox και να αρχίζω να παίζω
    Έχω κάτι χύμα δίσκους να βάλω αλλά λεώ να παρω 3 2TB για raid 5 Θα ήταν φρόνιμο να βάλω εναν ssd για τον proxmox και τις vm να τις βάλω στο raid ή θα πρέπει να κάνω κάποιο άλλο setup;
    * Εϊμαι αρκετά πίσω σε αυτά και μάλλον η τεχνολογία με προσπέρασε...

  2. #347
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.630
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    η γνωμη μου ειναι vassilis3 , πως οτι τρεχει , να το εχεις σε ssd , τα αποθηκευτικα δεδομενα βαλτα σε δισκος hd .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  3. #348
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vassilis3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και απο μένα
    Έχω ένα σχετικά παλιό supermicro και έλεγα το βάλω proxmox και να αρχίζω να παίζω
    Έχω κάτι χύμα δίσκους να βάλω αλλά λεώ να παρω 3 2TB για raid 5 Θα ήταν φρόνιμο να βάλω εναν ssd για τον proxmox και τις vm να τις βάλω στο raid ή θα πρέπει να κάνω κάποιο άλλο setup;
    * Εϊμαι αρκετά πίσω σε αυτά και μάλλον η τεχνολογία με προσπέρασε...
    Κάνε το χωρίς δεύτερη σκέψη, θα μάθεις πολλά με αυτό.

  4. #349
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    και γιατι οχι truenas ?
    The gr81 .

  5. #350
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.805
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    και γιατι οχι truenas ?
    Καλό και άγιο το truenas, αλλά δεν το λες υποδομή virtualization, παρότι έχουν βελτιωθεί οι δυνατότητές του σε αυτόν τον τομέα...

  6. #351
    Τα πρώτα συμπεράσματα...
    Μετά απο αρκετή ώρα δίπλα του (supermicro 2U) είμαι σε δείλημα ή να παρω οτοασπίδες για την οικογένεια ή να βρω άλλο σπίτι να μείνω ή να τον πουλησω.

  7. #352
    Εγγραφή
    08-01-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    661
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/9999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    Vodafone AETHRA BG8542EW
    SNR / Attn
    15.5(dB) / 11.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vassilis3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα πρώτα συμπεράσματα...
    Μετά απο αρκετή ώρα δίπλα του (supermicro 2U) είμαι σε δείλημα ή να παρω οτοασπίδες για την οικογένεια ή να βρω άλλο σπίτι να μείνω ή να τον πουλησω.
    2U για σπίτι ; Μόνο σε υπόγειο θαμμένο .... Ειδικά καλοκαίρι θα νομίζεις ότι ετοιμάζεται να απογειωθεί

    Εδώ έναν Microserver έχω και άλλαξα δίσκο και ακούω το χρστ χρστ της κεφαλής και μου έρχεται να τον ξανααλλάξω !
    (Τώρα τον χειμώνα που είναι μικρότερες θερμοκρασίες και κλειστά παράθυρα / ησυχία )

  8. #353
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Και εγώ με το m900 μόνο τον μηχανικό δίσκο ακούω και αυτό το βράδυ που έχει ησυχία. Και φαντάσου το έχω στο σαλόνι κάτω απ την τηλεόραση.

  9. #354
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Magnum Εμφάνιση μηνυμάτων
    2U για σπίτι ; Μόνο σε υπόγειο θαμμένο .... Ειδικά καλοκαίρι θα νομίζεις ότι ετοιμάζεται να απογειωθεί

    Εδώ έναν Microserver έχω και άλλαξα δίσκο και ακούω το χρστ χρστ της κεφαλής και μου έρχεται να τον ξανααλλάξω !
    (Τώρα τον χειμώνα που είναι μικρότερες θερμοκρασίες και κλειστά παράθυρα / ησυχία )
    Απογοηθτεύτηκα
    Τι τιμή λετε να πιάνει;
    supermicro 2u, dual E3-2670 V3, 128GB Ram (χωρίς HDD)

  10. #355
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Magnum Εμφάνιση μηνυμάτων
    2U για σπίτι ; Μόνο σε υπόγειο θαμμένο .... Ειδικά καλοκαίρι θα νομίζεις ότι ετοιμάζεται να απογειωθεί

    Εδώ έναν Microserver έχω και άλλαξα δίσκο και ακούω το χρστ χρστ της κεφαλής και μου έρχεται να τον ξανααλλάξω !
    (Τώρα τον χειμώνα που είναι μικρότερες θερμοκρασίες και κλειστά παράθυρα / ησυχία )
    4U καστομιά Αθόρυβοι ανεμιστήρες Noctua και fanless Cisco και EdgeCore switches (το δεύτερο PoE) και pfSense router

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vassilis3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απογοηθτεύτηκα
    Τι τιμή λετε να πιάνει;
    supermicro 2u, dual E3-2670 V3, 128GB Ram (χωρίς HDD)
    1000€, βαριά 1500€ ίσως; Δες και τι τιμές παίζουν για αντίστοιχο hardware στο ebay.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  11. #356
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    4U καστομιά Αθόρυβοι ανεμιστήρες Noctua και fanless Cisco και EdgeCore switches (το δεύτερο PoE) και pfSense router

    - - - Updated - - -


    1000€, βαριά 1500€ ίσως; Δες και τι τιμές παίζουν για αντίστοιχο hardware στο ebay.

    ενδειαφέρον
    όταν λες αθόρυβο αναροτιέμαι τι εννοεις κ αν αξίζει τελικα ο κόπος και το κόστος

  12. #357
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vassilis3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ενδειαφέρον
    όταν λες αθόρυβο αναροτιέμαι τι εννοεις κ αν αξίζει τελικα ο κόπος και το κόστος
    Δες τα specs των Noctua. O server έχει 4x 8άρηδες ανεμηστήρες (συμπεριλαμβανομένων κι αυτών της ψύκτρας του επεξεργαστή) και 2x 12άρηδες. Πραγματικά ακούγεται ελάχιστα.

    Τώρα αν αξίζει ο κόπος και το κόστος; Για εκμάθηση καλό είναι. Αν το ξανάκανα από την αρχή, μάλλον όχι. Θα έστηνα μόνο το Proxmox σε κάνα 1U ή 2U και για αποθηκευτικό κάποιο μικρό Synology ή Qnap αναλόγως και του διαθέσιμου προϋπολογισμού (προσωπικά μάλλον το δεύτερο μια και αρκετά μοντέλα υποστηρίζουν ZFS, αλλά είναι κάπως ακριβότερα). Και κάνα Raspberry Pi για να τρέχω Volumio.

    Πάντως ήταν ευχάριστη η όλη διαδικασία, ενώ γλύτωσα και πολύ από το κόστος, μια και δίσκους βρήκα από κάτι μηχανάκια στη δουλειά που ήταν για πέταμα, και κάτι άλλες κάρτες τις πήρα κοψωχρονιά από ebay.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος megahead13 : 11-11-22 στις 13:42. Αιτία: typo
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  13. #358
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες τα specs των Noctua. O server έχει 4x 8άρηδες ανεμηστήρες (συμπεριλαμβανομένων κι αυτών της ψύκτρας του επεξεργαστή) και 2x 12άρηδες. Πραγματικά ακούγεται ελάχιστα.

    Τώρα αν αξίζει ο κόπος και το κόστος; Για εκμάθηση καλό είναι. Αν το ξανάκανα από την αρχή, μάλλον όχι. Θα έστηνα μόνο το Proxmox σε κάνα 1U ή 2U και για αποθηκευτικό κάποιο μικρό Synology ή Qnap αναλόγως και του διαθέσιμου προϋπολογισμού (προσωπικά μάλλον το δεύτερο μια και αρκετά μοντέλα υποστηρίζουν ZFS, αλλά είναι κάπως ακριβότερα). Και κάνα Raspberry Pi για να τρέχω Volumio.

    Πάντως ήταν ευχάριστη η όλη διαδικασία, ενώ γλύτωσα και πολύ από το κόστος, μια και δίσκους βρήκα από κάτι μηχανάκια στη δουλειά που ήταν για πέταμα, και κάτι άλλες κάρτες τις πήρα κοψωχρονιά από ebay.
    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες
    Διάθεση υπάρχει
    Χρόνος δεν υπάρχει.

  14. #359
    Supermicro 2U
    Είχα κάνει μια εγκατάσταση windows server σε έναν ssd
    Αποφάσισα και υλοποιησα proxmox σε έναν νέο ssd
    Όλα καλά
    Κατόπιν έβαλα σε raid 5 του 8 δίσκος 2ΤΒ έκαστος ίδιας μάρκας και χωρητικότητας
    Το πρόβλημα είναι ότι ο proxmox δεν βλέπει τους raid έκανα το εξής ξεκουμπισα τον ssd με το proxmox κ κουμπωσα τον ssd με τα Windows
    Τα Windows bootαρουν αλλά φτάνουν στη γνωστή οθόνη με το ότι κάτι δεν πήγε καλά και να επιλέξω διάφορες ενεργειες...
    Αφαιρώ τον controler του raid κ τα Windows ξεκινάνε κανονικά. ΟεΟ!
    Καμία ιδέα; που είναι το λάθος;

  15. #360
    Εγγραφή
    08-01-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    661
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/9999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    Vodafone AETHRA BG8542EW
    SNR / Attn
    15.5(dB) / 11.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vassilis3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Supermicro 2U
    Είχα κάνει μια εγκατάσταση windows server σε έναν ssd
    Αποφάσισα και υλοποιησα proxmox σε έναν νέο ssd
    Όλα καλά
    Κατόπιν έβαλα σε raid 5 του 8 δίσκος 2ΤΒ έκαστος ίδιας μάρκας και χωρητικότητας
    Το πρόβλημα είναι ότι ο proxmox δεν βλέπει τους raid έκανα το εξής ξεκουμπισα τον ssd με το proxmox κ κουμπωσα τον ssd με τα Windows
    Τα Windows bootαρουν αλλά φτάνουν στη γνωστή οθόνη με το ότι κάτι δεν πήγε καλά και να επιλέξω διάφορες ενεργειες...
    Αφαιρώ τον controler του raid κ τα Windows ξεκινάνε κανονικά. ΟεΟ!
    Καμία ιδέα; που είναι το λάθος;
    Αν τα Windows τα είχες κάνει εγκατάσταση με μόνο τον SSD και ρύθμιση του Controller σαν AHCI τότε για αυτό ξεκινάνε τα Windows.

    Αν μετά την εγκατάσταση γυρνάς τον Controller σε RAID, μόνο αν έχεις φορτώσει τους αντίστοιχους driver (για RAID) στα Windows θα μπορέσουν να ξεκινήσουν αλλιώς περιμένουν να δουν τον AHCI. (και βλέπεις την ΒοD).


    (Αντίστοιχα είναι και στο Linux / Proxmox αν δεν έχει τους drivers δεν πρόκειται να δει τους δίσκους επάνω, στο Proxmox δεν ξέρω πως μπορείς να φορτώσεις ...)

Σελ. 24 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 4141922232425262934 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νέα υπηρεσία COSMOTE Smart Home
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-24, 00:06
  2. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-21, 02:31
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-18, 17:45
  4. Unaccessible home server from my own network.
    Από 404 ERROR στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-17, 01:37
  5. Home mail server
    Από puntomania στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-17, 10:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας