Σελ. 5 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 34567101525 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 546
  1. #61
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    και το Asuswrt-Merlin φαίνεται ενδιαφέρον, άρα παίζουν και περισσότερα asus απ όσα βλέπω στο openwrt

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά σοβαρά τώρα; 400€ για router για να χρησιμοποιηθεί ως NAS; Δεν αγοράζει έναν έτοιμο NAS καλύτερα και τα ρέστα να τα κάνει δίσκους;
    Υπερβάλεις, £304 το βρήκα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατέβασε και τρέξε το Xpenology_Tool_V141.exe
    Έχει λίνκ για loaders και DSM αλλά και διάφορα εργαλεια
    Σε τί υπολογιστή θα το τρέξεις; έχει uefi bios;
    Ο υπολογιστής είναι στο πρώτο Post και δεν έχει uefi. Αλλά μιλάμε για VM στο proxmox, αυτό δημιουργεί το πρόβλημα. Αν ακολουθήσω την λύση με ξεχωριστό router και μπορώ να έχω εκεί τα εξτραδάκια, δεν με χαλάει να το βάλω κανονικά αλλά θέλω να το δω πρώτα.

  2. #62
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο υπολογιστής είναι στο πρώτο Post και δεν έχει uefi. Αλλά μιλάμε για VM στο proxmox, αυτό δημιουργεί το πρόβλημα. Αν ακολουθήσω την λύση με ξεχωριστό router και μπορώ να έχω εκεί τα εξτραδάκια, δεν με χαλάει να το βάλω κανονικά αλλά θέλω να το δω πρώτα.
    Δεν το έχω βάλει σε VM οπότε δεν ξέρω να σε βοηθήσω.
    Αν όμως αποφασίσεις να το στήσεις σε πραγματικό μηχάνημα και σκοντάψεις κάπου κάνε μια ερώτηση εδώ.
    Μη φανταστείς ότι είμαι κανένας expert απλά το έχω στήσει σε 4 μηχανήματα με διαφορετικά specs οπότε είναι πιθανό ότι εκεί που θα συναντήσεις κάποιο πρόβλημα να το έχω συναντήσει και εγώ
    Καλό θα ήταν βέβαια να ανοίγαμε ένα καινούριο θέμα για Xpenology ώστε να ανταλλάσσουμε πληροφορίες όσοι ασχολούμασε

  3. #63
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    ranger δεν έχω δοκιμάσει το proxmox αλλά αυτό εδώ που βρήκα στα σχόλια τα έχουν καταφέρει και δουλεύει
    ίσως να μην δουλεύει ακόμα το 6,2 σε proxmox

  4. #64
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Πάλι τα ίδια, με το που πήγαινε να bootαρει τον loader έβγαζε error

    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  pic-20190322-175404.png 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  12,2 KB 
ID: 202528



    Βρήκα όμως αυτό το έτοιμο template, το έκανα restore και bootαρε αμέσως. Πάλι δεν το έβλεπε το find.synology αλλά τελικά όλα καλά.

    Πολύ ενδιαφέρον φαίνεται, θα τεσταριστεί και αυτό.

  5. #65
    Εγγραφή
    14-12-2005
    Μηνύματα
    622
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jojos170304 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίδες επειδή χρησιμοποιώ χρόνια κ χρόνια τον amarok (τον κανονικό, όχι την μάπα από 2 κ μετά ), θα κάνω μία δοκιμή με τον strawberry γτ τώρα τον παίρνω από trinity και δεν πολυξέρουν να δουλέψουν mysql κ mariadb. Ερώτηση: Ο strawberry τι χρησιμοποιεί σαν db?
    Ρε παιδιά. Μία (χαζή) ερώτηση σε δύο μέρη: Αυτός ο strawberry δεν έχει rating? Επίσης στο context window πως βγάζει νούμερο track κάτω από κάθε album. Δλδ 1. τάδε, 2. δείνα κλπ κλπ. Μου τα βγάζει ανακατεμένα τα κομμάτια χωρίς το νούμερο του track. Α ρε amarokάρα μας καταστρέψανε οι αλήτες, μετά το kde3 το χάος σε music manager.

  6. #66
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Mission accomplished.

    Στο κομμάτι του server δοκίμασα και κράτησα το xpenology, για την ώρα πάνω στο proxmox. Μπορεί αργότερα να το περάσω και καθαρό, αν και δεν βιάζομαι. Σκέφτομαι και κάνω αναβάθμιση μνήμης και δίσκου και να μείνω σε vm. Του πέταξα πάνω μουσική και σειρές/ταινίες, έστησα (μέσα στο xpenology )και ένα nfs για να τα μοιράζω στα kodi και ένα ftp για να ανεβοκατεβάζω ότι θέλω από κινητό και υπολογιστή (περίμενα καλύτερη υποστήριξη nfs από τα κινητά αλλά σχεδόν όλες οι εφαρμογές υποστηρίζουν μόνο smb). Για μουσική και video έβαλα τις εφαρμογές του synology, μου φαίνονται ελαφριές αλλά και πιο πλήρεις από airsonic και λοιπά. Ίσως φταίει και ότι οι εφαρμογές είναι φτιαγμένες από την ίδια την εταιρεία. Μόνο πρόβλημα ότι με αρκετή ελεύθερη ram βλέπω να χρησιμοποιείται και λίγο από το swap, θα δοκιμάσω να παίξω λίγο με το swappiness του proxmox.

    Στο κομμάτι του να το βγάλουμε όλο αυτό προς τον έξω κόσμο, μετά από 2-3 προσπάθειες κατάφερα να πάρω ένα C7 από ebay. Του πέρασα το τελευταίο openwrt (πανεύκολο φλασάρισμα) και ξεκίνησα να παίζω. Πρώτα ένα DDNS και καπάκια openvpn server. Μου έσπασε λίγο τα … γιατί δεν συνδεόταν με τίποτα το κινητό μέσω δεδομένων στο τοπικό δίκτυο, τελικά έφταιγε το modem της cable γιατί δεν αρκούσε ένα “Set to modem mode” στις ρυθμίσεις του και έφαγα δύο μέρες στα Logs μέχρι να πάρω χαμπάρι ότι με έκοβε αυτό. Με το που το γύρισα σωστά και τα dhcp, firewall κτλ γίνονταν στο openwrt, όλα κομπλέ. Με ένα εξτρά κλικ έχω από παντού όλη την μουσική μου διαθέσιμη στο κινητό.

    Τώρα θα αρχίσω να παίζω με το openwrt να δω τι άλλο μπορώ να κάνω. Next project να βάλω κάποιον ad blocker και μετά βλέπουμε. Ίσως κάποιο cloud, είτε στο xpenology είτε στο openwrt

  7. #67
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Δεν κατάλαβα γιατί δεν αρκούσε να γυρίσεις το router της Virgin σε modem mode. Τί άλλο έπρεπε να κάνεις;;

    Επίσης για ad block και OpenVPN θα σου έλεγα κι εγώ (στο pfSense είναι πανεύκολα και τα δύο, ελπίζω να ισχύει το ίδιο και με το OpenWrt).

    Άσχετο/σχετικό, κι εγώ πρόσφατα πήρα από ebay ένα Netgear WNDR3700v4 και το έχω σκέτο Access Point με OpenWrt. Ο συνδυασμός με το pfSense εγκατεστημένο στο κινεζοκουτάκι που είχα βάλει σε προηγούμενο μήνυμά μου κι ένα Cisco managed switch (όχι τίποτα ακριβό, ~£100 καινούργιο) είναι τέλειος! Άντε να στήσω επιτέλους και τον server να γουστάρω
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  8. #68
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Έπρεπε να κλείσω το c7 όταν γυρίσω το hub3 και μετά να τα κλείσω και τα δύο και να ανοίξω με συγκεκριμένη σειρά
    Spoiler:
    You can use any Ethernet port on the Hub 3 for modem mode to your router. At least that's true on the 9.1.116V firmware. I don't know I that still holds on the firmware currently being trialled.

    There is, however a proper sequence to use when going to modem mode.

    1. Hub and router powered off.
    2. Router wired to Hub 3 then powered on.
    3. After a minute or so, Hub 3 powered on (finding the router in a state of grace).


    Την πρώτη φορά είχα ξεχάσει το TV box πάνω και δεν έπαιρνε τίποτα ip, την δεύτερη δεν το έκανα με την σειρά και κόλλησε τελείως το hub, ήθελε reset.


    Το openvpn ήταν πανεύκολο, έχει αναλυτικό wiki.
    Για adblock έχει δύο επιλογές, αλλά δεν πρόλαβα να τα δω.
    Next cloud που είδα, δεν συστήνεται για αδύναμα συστήματα, μάλλον θα το σετάρω στον server κατευθείαν.

    pfSense και openwrt δεν είναι overkill?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ranger : 16-04-19 στις 01:36.

  9. #69
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έπρεπε να κλείσω το c7 όταν γυρίσω το hub3 και μετά να τα κλείσω και τα δύο και να ανοίξω με συγκεκριμένη σειρά
    A, ναι έχει αυτή την ιδιαιτερότητα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    pfSense και openwrt δεν είναι overkill?
    Εξαρτάται τι θες. Το κινεζοκουτάκι το έχω για router με pfSense και είναι πιο δυνατό για να βάλω και IDS/IPS (Snort ή Suricata), αν και αυτό δεν το έχω ενεργοποιήσει ακόμα. Το Netgear όπως είπα μόνο ως Wireless Access Point με OpenWrt. Όλα τα υπόλοιπα τα κάνει το pfSense. Γενικά είναι πιο επαγγελματικό αν θες και εξυπηρετεί άλλους σκοπούς σε σχέση με OpenWrt, DD-WRT, Tomato, κτλ. Δεν είναι τυχαίο που παίζει και σε εταιρικές εγκαταστάσεις, όταν δεν υπάρχει μαρούλι για τους μεγάλες παίχτες, όχι όμως μόνο σε αυτές τις περιπτώσεις.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  10. #70
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    A, ναι έχει αυτή την ιδιαιτερότητα.


    Εξαρτάται τι θες. Το κινεζοκουτάκι το έχω για router με pfSense και είναι πιο δυνατό για να βάλω και IDS/IPS (Snort ή Suricata), αν και αυτό δεν το έχω ενεργοποιήσει ακόμα. Το Netgear όπως είπα μόνο ως Wireless Access Point με OpenWrt. Όλα τα υπόλοιπα τα κάνει το pfSense. Γενικά είναι πιο επαγγελματικό αν θες και εξυπηρετεί άλλους σκοπούς σε σχέση με OpenWrt, DD-WRT, Tomato, κτλ. Δεν είναι τυχαίο που παίζει και σε εταιρικές εγκαταστάσεις, όταν δεν υπάρχει μαρούλι για τους μεγάλες παίχτες, όχι όμως μόνο σε αυτές τις περιπτώσεις.
    έχω και εγώ κινεζοκουτάκι με sophos xg,
    overkill για σπίτι, αλλά σε σχέση με τα routers του εμπορίου,
    είναι σα να συγκρίνεις παπάκι με hayabusa ,
    μπορεί να μη σου χρειάζεται η δεύτερη, αλλά άμα ήτανε τσάμπα, θα έπαιρνε κανείς παπάκι;

  11. #71
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiriakk Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχω και εγώ κινεζοκουτάκι με sophos xg,
    overkill για σπίτι, αλλά σε σχέση με τα routers του εμπορίου,
    είναι σα να συγκρίνεις παπάκι με hayabusa ,
    μπορεί να μη σου χρειάζεται η δεύτερη, αλλά άμα ήτανε τσάμπα, θα έπαιρνε κανείς παπάκι;
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  12. #72
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiriakk Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχω και εγώ κινεζοκουτάκι με sophos xg,
    overkill για σπίτι, αλλά σε σχέση με τα routers του εμπορίου,
    είναι σα να συγκρίνεις παπάκι με hayabusa ,
    μπορεί να μη σου χρειάζεται η δεύτερη, αλλά άμα ήτανε τσάμπα, θα έπαιρνε κανείς παπάκι;
    Εγώ
    1. Ανταλλακτικά για παπάκι βρίσκεις και στα περίπτερα.
    2. Ξέρεις πόσα παπάκια κάνει το αμορτισέρ της hayabusa ?
    3. Δεν είμαι παρτάκιας πλεονέκτης.
    4. Εχω την σοφία ότι όσα λιγότερα έχει ο άνθρωπος, τόσο πιό ευτυχισμένος είναι.

    ΥΓ
    Τα καλύτερα αμορτισέρ για παπάκι κάνει το ζεύγος 45 €




    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  13. #73
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ
    1. Ανταλλακτικά για παπάκι βρίσκεις και στα περίπτερα.
    2. Ξέρεις πόσα παπάκια κάνει το αμορτισέρ της hayabusa ?
    3. Δεν είμαι παρτάκιας πλεονέκτης.
    4. Εχω την σοφία ότι όσα λιγότερα έχει ο άνθρωπος, τόσο πιό ευτυχισμένος είναι.

    ΥΓ
    Τα καλύτερα αμορτισέρ για παπάκι κάνει το ζεύγος 45 €




    είπαμε τσάμπα ...........

    και ελέγχεις και τι κυκλοφορεί μέσα και έξω από το ρούτερ σου............... αξία ανεκτίμητη !!!!

  14. #74
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Μπορώ να πω πλέον ότι τέρμα οι δοκιμές, το έστησα όπως ήθελα. Έστω και με την βοήθεια του openwrt.

    Το synology (xpenology σε proxmox) πολύ καλό, με βόλεψε για όσα ήθελα.
    - File server με nfs σε box και laptops και έχω την video library μου παντού (εντάξει, αυτό ήταν το πιο εύκολο)
    - FTP server, κυρίως για windows και κινητά (υποστήριξη nfs σε android/iOS είναι κυριολεκτικά ανύπαρκτη - prove me wrong). Το προτιμώ από το να ανοίξω και samba
    - cloud (αν και ακόμα δεν το πολυχρησιμοποιώ αλλά με τις νέες αλλαγές στο dropbox με βλέπω σύντομα)
    - Πολύ καλές και (σχεδόν) πλήρεις εφαρμογές για κινητά music player, video player, system administrator κτλ
    - Αρκετές ακόμα εφαρμογές για να παίξω στο μέλλον, από apache, joomla και mail server μέχρι antivirus, acronis backup και LXQt
    - Homemade "Spotify". Streamάρω από παντού τα mp3 μου και με επιλογές για ποιότητα/μέγεθος ανάλογα αν είμαι με wifi ή με 3g. Μεγάλη δουλειά να οδηγείς και να ακούς μουσική από τον υπολογιστή σου κάτι χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά Ομοίως με τα video αν και δεν χρειάστηκε ακόμα.

    Το μεγάλο μείον τώρa. Δεν είναι καθαρό linux. Άρα δεν μπορώ να κάνω όσα ήθελα και να μπορώ να παίξω λίγο. Έχω έτοιμο σεταρισμένο ένα arch επίσης στο proxmox για να κάνω τα υπόλοιπα αλλά πλέον δεν το ξεκινάω καν.
    Έστησα το Archer C7 με openwrt και μπορώ να κάνω όσα ήθελα και δεν μπορούσα στο synology. Για την ώρα τρέχω DDNS και openvpn για να συνδέομαι με ασφάλεια απ όπου και να είμαι και adblock για όλο το δίκτυο.

    Επόμενο βήμα: Αφού δεν χρησιμοποιώ τα arch & openmediavault πλέον, σκέφτομαι να περάσω το xpenology καθαρά στο μηχάνημα και να μην σηκώνω proxmox για ένα VM.
    Χτες άνοιξα το κουτάκι για να δω αν μπορώ με καμιά πατέντα να βάλω και δεύτερο δίσκο πάνω και είδα ότι έχει slot για Μ2 ssd (photo από το ιντερνετ). Τώρα είναι άδειο, με βλέπω να αγοράζω ένα WD Green που βρήκα με μια γρήγορη έρευνα (ναι ξέρω για τους green αλλά αφού θα έχει μόνο λειτουργικό πάνω πιστεύω είμαι οκ) να περάσω εκεί το xpenology και να πάρω πίσω τα GB που τώρα τρώνε τα άλλα 3 λειτουργικά. Κόστος κάτω από 30ρι για τα 120 ή 240 GB, παραπάνω δεν νομίζω να έχει νόημα να πάρω.

    Thanks για την βοήθεια

  15. #75
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Να τον παρεις τον Μ2 αλλα για αποθηκευτικο χωρο.
    Οταν κανεις εγκατασταση baremetal ειναι λιγο διαφορετικα απο το VM.

    Ο bootloader μπαινει σε ενα usb στικ. 50ΜΒ χρησιμοποιει. Δεν κανει εγγραφες οποτε δεν εχεις θεμα να χαλασει. Απλα βρες ενα επωνυμο με καλες κρητικες.
    το ιδιο το λειτουργικο ( .PAT )"μοιραζεται" ουτως η αλλως στους δισκους για λογους ασφαλειας σε περιπτωση αστοχιας δισκου .

    Το θεωρω ασκοπο να αφιερωσεις ολο το Μ2 για το loader ενω αντιθετως μπορεις να εχεις ενα παρα πολυ γρηγορο αποθηκευτικο χωρο.
    Εγω φτιαχνω μηχανηματα με usb στικ nano κουμπωμενα απο πισω και ουτε που φαινονται.
    The gr81 .

Σελ. 5 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 34567101525 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νέα υπηρεσία COSMOTE Smart Home
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-24, 00:06
  2. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-21, 02:31
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-18, 17:45
  4. Unaccessible home server from my own network.
    Από 404 ERROR στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-17, 01:37
  5. Home mail server
    Από puntomania στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-17, 10:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας