Σελ. 6 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 45678111626 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 546
  1. #76
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να τον παρεις τον Μ2 αλλα για αποθηκευτικο χωρο.
    Οταν κανεις εγκατασταση baremetal ειναι λιγο διαφορετικα απο το VM.

    Ο bootloader μπαινει σε ενα usb στικ. 50ΜΒ χρησιμοποιει. Δεν κανει εγγραφες οποτε δεν εχεις θεμα να χαλασει. Απλα βρες ενα επωνυμο με καλες κρητικες.
    το ιδιο το λειτουργικο ( .PAT )"μοιραζεται" ουτως η αλλως στους δισκους για λογους ασφαλειας σε περιπτωση αστοχιας δισκου .


    Το θεωρω ασκοπο να αφιερωσεις ολο το Μ2 για το loader ενω αντιθετως μπορεις να εχεις ενα παρα πολυ γρηγορο αποθηκευτικο χωρο.
    Εγω φτιαχνω μηχανηματα με usb στικ nano κουμπωμενα απο πισω και ουτε που φαινονται.
    Δεν το ήξερα ότι μοιράζεται.

    Εγώ σκεφτόμουν να
    - βγάλω τελείως τον μηχανικό δίσκο από πάνω
    - να βάλω τον Μ2 μόνο του πάνω και να περάσω εκεί το λειτουργικό (με το στικάκι που είχα ξεχάσει ότι χρειάζεται)
    - όταν στηθεί να περάσω τον μηχανικό δίσκο, να τον βρω στον disk station και να τον προσθέσω σαν αποθηκευτικό και μόνο. Έτσι στο μέλλον αν θελήσω να αναβαθμίσω δίσκο, τον βγάζω τον πετάω και βάζω άλλο.

    Έτσι δεν θα πάει χαμένος ο Μ2, θα έχει όλο το λειτουργικό και όχι μόνο τον loader. Δεν θα δουλέψει;


    Ένας παραπάνω λόγος να περάσω σε καθαρό xpenology είναι ότι με το VM δεν κατάφερα να δω usb δίσκο και έπρεπε να περάσω τα πάντα μέσω LAN

  2. #77
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.802
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορώ να πω πλέον ότι τέρμα οι δοκιμές, το έστησα όπως ήθελα. Έστω και με την βοήθεια του openwrt.

    Το synology (xpenology σε proxmox) πολύ καλό, με βόλεψε για όσα ήθελα.
    - File server με nfs σε box και laptops και έχω την video library μου παντού (εντάξει, αυτό ήταν το πιο εύκολο)
    - FTP server, κυρίως για windows και κινητά (υποστήριξη nfs σε android/iOS είναι κυριολεκτικά ανύπαρκτη - prove me wrong). Το προτιμώ από το να ανοίξω και samba
    - cloud (αν και ακόμα δεν το πολυχρησιμοποιώ αλλά με τις νέες αλλαγές στο dropbox με βλέπω σύντομα)
    - Πολύ καλές και (σχεδόν) πλήρεις εφαρμογές για κινητά music player, video player, system administrator κτλ
    - Αρκετές ακόμα εφαρμογές για να παίξω στο μέλλον, από apache, joomla και mail server μέχρι antivirus, acronis backup και LXQt
    - Homemade "Spotify". Streamάρω από παντού τα mp3 μου και με επιλογές για ποιότητα/μέγεθος ανάλογα αν είμαι με wifi ή με 3g. Μεγάλη δουλειά να οδηγείς και να ακούς μουσική από τον υπολογιστή σου κάτι χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά Ομοίως με τα video αν και δεν χρειάστηκε ακόμα.

    Το μεγάλο μείον τώρa. Δεν είναι καθαρό linux. Άρα δεν μπορώ να κάνω όσα ήθελα και να μπορώ να παίξω λίγο. Έχω έτοιμο σεταρισμένο ένα arch επίσης στο proxmox για να κάνω τα υπόλοιπα αλλά πλέον δεν το ξεκινάω καν.
    Έστησα το Archer C7 με openwrt και μπορώ να κάνω όσα ήθελα και δεν μπορούσα στο synology. Για την ώρα τρέχω DDNS και openvpn για να συνδέομαι με ασφάλεια απ όπου και να είμαι και adblock για όλο το δίκτυο.

    Επόμενο βήμα: Αφού δεν χρησιμοποιώ τα arch & openmediavault πλέον, σκέφτομαι να περάσω το xpenology καθαρά στο μηχάνημα και να μην σηκώνω proxmox για ένα VM.
    Χτες άνοιξα το κουτάκι για να δω αν μπορώ με καμιά πατέντα να βάλω και δεύτερο δίσκο πάνω και είδα ότι έχει slot για Μ2 ssd (photo από το ιντερνετ). Τώρα είναι άδειο, με βλέπω να αγοράζω ένα WD Green που βρήκα με μια γρήγορη έρευνα (ναι ξέρω για τους green αλλά αφού θα έχει μόνο λειτουργικό πάνω πιστεύω είμαι οκ) να περάσω εκεί το xpenology και να πάρω πίσω τα GB που τώρα τρώνε τα άλλα 3 λειτουργικά. Κόστος κάτω από 30ρι για τα 120 ή 240 GB, παραπάνω δεν νομίζω να έχει νόημα να πάρω.

    Thanks για την βοήθεια
    Καλοδούλευτο. OpenVPN δεν έχω δουλέψει σε XPEnology, θυμάμαι όμως ότι αυτό που τρέχουν τα Synology είναι πετσοκομμένο. Γι' αυτό το έχεις βάλει να τρέχει αλλού;
    Προσωπικά χρησιμοποιώ για τα ίδια πράγματα FreeNAS. Το πρόβλημα που δεν έχω λύσει και είναι λίγο δύσκολο είναι access control από εξωτερικές συσκευές που δεν έχουν VPN client (πχ Smart TV). Το πιο βολικό που σκέφτομαι είναι να βάλω στην απομακρυσμένη συσκευή κάποιο ρούτερ με VPN client.
    Σκέφτεται κανείς κάτι απλούστερο; Προφανώς η ιδέα είναι να μην έxω ανοιχτό το NAS/streaming server σε όλο το internet...

  3. #78
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το ήξερα ότι μοιράζεται.

    Εγώ σκεφτόμουν να
    - βγάλω τελείως τον μηχανικό δίσκο από πάνω
    - να βάλω τον Μ2 μόνο του πάνω και να περάσω εκεί το λειτουργικό (με το στικάκι που είχα ξεχάσει ότι χρειάζεται)
    - όταν στηθεί να περάσω τον μηχανικό δίσκο, να τον βρω στον disk station και να τον προσθέσω σαν αποθηκευτικό και μόνο. Έτσι στο μέλλον αν θελήσω να αναβαθμίσω δίσκο, τον βγάζω τον πετάω και βάζω άλλο.

    Έτσι δεν θα πάει χαμένος ο Μ2, θα έχει όλο το λειτουργικό και όχι μόνο τον loader. Δεν θα δουλέψει;


    Ένας παραπάνω λόγος να περάσω σε καθαρό xpenology είναι ότι με το VM δεν κατάφερα να δω usb δίσκο και έπρεπε να περάσω τα πάντα μέσω LAN
    Καθε δισκο που θα προσθετεις.... θα πηγαινει και θα περναει το λειτουργικο. Δεν ειναι κατι κακο...ουτε πιανει πολυ χωρο. 250ΜΒ-300ΜΒ ολο και ολο. + οτι apps βαλεις.

    Εννοεις πως οταν θες να αναβαθμισεις τον δισκο.... βγαζεις και βαζεις χωρις να κανεις κατι. Δεν μπλεκεσαι με το software.

    Αλλα με ενα δισκο... θα πρεπει να τα μεταφερεις καπου αλλου τα δεδομενα σου και μετα να τα ξαναγυρισεις στον νεο δισκο.
    Γιατι να ΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ τον δισκο που λες ομως? Απλα προσθετεις δισκους και κανεις resize. Ξεκινα με 2 δισκους σε SHR για αρχη και μετα προσθετεις ή αλλαζεις δισκους αναλογως με τις απαιτησεις σου.
    Εχεις καποιο περιορισμο σε SATA ports? στο κουτι? καπου αλλου? Για μενα... το χτιζεις αρχικα με ολους τους παλιους και μικρους δισκους που εχεις... και μετα αναβαθμιζεις αν δεν σε ικανοποιει.


    Ελπιζω να εχεις ΚΑΙ καπου αλλου backup τα δεδομενα σου για λογους ασφαλειας.
    The gr81 .

  4. #79
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    @griniaris
    Ναι τα δεδομένα υπάρχουν όλα και σε εξωτερικό δίσκο. Έτσι και αλλιώς θα πρέπει να formaριστεί κάθε δίσκος που μπαίνει στο μηχάνημα.

    Ναι έχεις δίκαιο, το είδα και εγώ ότι αυτόματα μπαίνει παντού. Έχω περιορισμό στα ports, το κουτάκι είναι tiny και έχει μόνο ένα Μ2 και ένα sata. Δες εδώ, είναι ακριβώς αυτό
    Αφού ο ssd θα πάει και για αρχεία, δεν αξίζουν τα 240, πάω στα 500GB

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλοδούλευτο. OpenVPN δεν έχω δουλέψει σε XPEnology, θυμάμαι όμως ότι αυτό που τρέχουν τα Synology είναι πετσοκομμένο. Γι' αυτό το έχεις βάλει να τρέχει αλλού;
    Αν έχεις δουλέψει το Synology, το ίδιο θα δεις και στο xpenology.
    Μου αρέσει και πιο πολύ να το έχω σε καθαρό linux, να μπορώ να βάλω χέρι από κονσόλα. Είτε στο ρούτερ θα το έτρεχα είτε θα είχα δεύτερο VM με linux.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέφτεται κανείς κάτι απλούστερο; Προφανώς η ιδέα είναι να μην έxω ανοιχτό το NAS/streaming server σε όλο το internet...
    Είναι η απλούστερη λύση. Εκτός του server έτρεξα και client στο archer όταν ήθελα να δοκιμάσω κάτι. Απλά και νοικοκυρεμένα

  5. #80
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού ο ssd θα πάει και για αρχεία, δεν αξίζουν τα 240, πάω στα 500GB
    Γιατι δεν πας στον WD 480GB green οπως ελεγες απο την αρχη?

    Δεν εχουν διαφορες στις ταχυτητες και τα 20GB διαφορα (480 ο ενας - 500 ο αλλος ) δεν δικαιολογουν την διαφορα τιμης.

    Τελειο το μηχανημα σου... αλλα οντως ειναι πολυ στριμοκωλα εκειμεσα.
    The gr81 .

  6. #81
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι δεν πας στον WD 480GB green οπως ελεγες απο την αρχη?

    Δεν εχουν διαφορες στις ταχυτητες και τα 20GB διαφορα (480 ο ενας - 500 ο αλλος ) δεν δικαιολογουν την διαφορα τιμης.

    Τελειο το μηχανημα σου... αλλα οντως ειναι πολυ στριμοκωλα εκειμεσα.
    Πολύ ωραίο το κουτάκι, μικρό, σχεδόν αθόρυβο και δεν καίει και τίποτα. Αλλά με έναν sata και τον M2 μετά μένουν μόνο οι usb για επέκταση. Τουλάχιστον έχει μπόλικες μπρος πίσω. Δεν ξέρω τι θα γίνει με τον Μ2 γιατί απ όσο ξέρω ανεβάζουν εύκολα θερμοκρασία αυτά.

    Από Amazon θα ψωνίσω και εκεί η διαφορά είναι ελάχιστη.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  pic-20190508-164716.png 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  49,2 KB 
ID: 203518

    κόστος ανά GB είναι στα ίδια. Κάτσε να πάρω και ένα μικρό καλό φλασάκι BTW, καλά που μου το θύμησες.
    Από μνήμη λέω να μην αναβαθμίσω για την ώρα. Με τα 4GB πάει μια καλά σε VM, μόνο του θα είναι ακόμα καλύτερο.
    Ξεκινάω διάβασμα για το PAT τώρα και βλέπουμε. Πολύ χάος το site του xpenology πάντως...

  7. #82
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Ειναι υπεραρκετα τα 4 GB ram.

    Το PAT θα το παρεις απο το επισημο site της synology. Αναλογως τι bootloader θα βαλεις... θα παρεις και το αντιστοιχο PAT.


    λιγο offtopic... οι £ 59.80 αντιστοιχουν σημερα σε 69,38 € σιγουρα σε συμφερει να παρεις απεξω ?

    edit : συμβουλευσου το manual της μητρικης. Η θυρες NVMe και M.2 μοιαζουν. μην την πατησεις χωρις λογο.
    Δυσκολο αλλα ποτε δεν ξερεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 08-05-19 στις 19:08.
    The gr81 .

  8. #83
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι υπεραρκετα τα 4 GB ram.

    Το PAT θα το παρεις απο το επισημο site της synology. Αναλογως τι bootloader θα βαλεις... θα παρεις και το αντιστοιχο PAT.


    λιγο offtopic... οι £ 59.80 αντιστοιχουν σημερα σε 69,38 € σιγουρα σε συμφερει να παρεις απεξω ?

    edit : συμβουλευσου το manual της μητρικης. Η θυρες NVMe και M.2 μοιαζουν. μην την πατησεις χωρις λογο.
    Δυσκολο αλλα ποτε δεν ξερεις.
    Συμφέρει να το πάρεις απ έξω όταν είσαι ήδη έξω Δεν είμαι Ελλάδα και με το prime αύριο θα το έχω.

    Σωστά, καλά που το είπες. Στο link που έδωσα πριν ο ssd που βάζει είναι MVNe (Samsung 950 PRO Series - 256GB PCIe NVMe - M.2 Internal SSD (MZ-V5P256BW)) και τώρα βλέπω την φώτο που έβγαλα από το κουτί χτες και είναι NVMe

    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  MB.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  620,9 KB 
ID: 203520


    Γλύτωσα την επιστροφή...
    Άρα πάμε για NVMeεδώ). Εντάξει, μικρή διαφορά στο κόστος

  9. #84
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένας παραπάνω λόγος να περάσω σε καθαρό xpenology είναι ότι με το VM δεν κατάφερα να δω usb δίσκο και έπρεπε να περάσω τα πάντα μέσω LAN
    Καλά βρε γιατρέ και παραπονιέσαι;; Όλα μέσω δικτύου πλέον, δεν κουνιόμαστε από την καρέκλα παρά μόνο για πιπί μας

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορώ να πω πλέον ότι τέρμα οι δοκιμές, το έστησα όπως ήθελα. Έστω και με την βοήθεια του openwrt.

    Το synology (xpenology σε proxmox) πολύ καλό, με βόλεψε για όσα ήθελα.
    - Πολύ καλές και (σχεδόν) πλήρεις εφαρμογές για κινητά music player, video player, system administrator κτλ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά χρησιμοποιώ για τα ίδια πράγματα FreeNAS.
    Για πείτε. Με ενδιαφέρει κυρίως το music streaming (server και android client). Θενκ γιου.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  10. #85
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά βρε γιατρέ και παραπονιέσαι;; Όλα μέσω δικτύου πλέον, δεν κουνιόμαστε από την καρέκλα παρά μόνο για πιπί μας

    και με το lan σηκώθηκα τελικά, για να πιάσω το καλώδιο. Γιατί τόσα GB με wifi ακόμα θα περίμενα. Δεν είχα βάλει και το archer ακόμα, ήμουν με το σάπιο το HUB3

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για πείτε. Με ενδιαφέρει κυρίως το music streaming (server και android client). Θενκ γιου.
    Εδώ είσαι:
    https://play.google.com/store/apps/d...audio&hl=en_GB
    https://www.synology.com/en-uk/knowl...Saudio/Android

    Με έχει βολέψει αρκετά. Παράδειγμα με κάτι από τα μέρη σου
    https://www.dropbox.com/s/9lzitqz7ig...52042.mp4?dl=0

    και δες και τις άλλες εφαρμογές από synology στο playstore

    Για FreeNAS δεν ξέρω, αλλά εκεί σίγουρα παίζει το airsonic που είχα με το openmediavault

  11. #86
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.802
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι υπεραρκετα τα 4 GB ram.

    Το PAT θα το παρεις απο το επισημο site της synology. Αναλογως τι bootloader θα βαλεις... θα παρεις και το αντιστοιχο PAT.


    λιγο offtopic... οι £ 59.80 αντιστοιχουν σημερα σε 69,38 € σιγουρα σε συμφερει να παρεις απεξω ?

    edit : συμβουλευσου το manual της μητρικης. Η θυρες NVMe και M.2 μοιαζουν. μην την πατησεις χωρις λογο.
    Δυσκολο αλλα ποτε δεν ξερεις.
    Οι πιο συνηθισμένες θύρες για NVMe είναι M.2. Το πρώτο είναι πρωτόκολλο επικοινωνίας, το δεύτερο είναι φυσικός τρόπος σύνδεσης.
    Και πάλι χρειάζεται προσοχή, γιατί εκτός τις M.2 υπάρχουν και mSATA (που μοιάζουν) και επίσης υπάρχουν M.2 που δεν είναι πλήρους μήκους και εκεί ίσως δεν ταιριάζουν NVMe M.2 SSDs.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά βρε γιατρέ και παραπονιέσαι;; Όλα μέσω δικτύου πλέον, δεν κουνιόμαστε από την καρέκλα παρά μόνο για πιπί μας


    Για πείτε. Με ενδιαφέρει κυρίως το music streaming (server και android client). Θενκ γιου.
    Το FreeNAS έχει ετοιμα plugins, πχ Plex ή Emby. Επίσης μπορείς να στήσεις και κάτι άλλο, εφόσον τρέχει σε FreeBSD.

  12. #87
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το FreeNAS έχει ετοιμα plugins, πχ Plex ή Emby. Επίσης μπορείς να στήσεις και κάτι άλλο, εφόσον τρέχει σε FreeBSD.
    Ναι, γνωρίζω για Plex και Emby. Λίγο που το έψαξα είδα πχ και το Subsonic το οποίο έχει και Android client. Εσύ τί χρησιμοποιείς; Τόσο όσον αφορά το FreeNAS, όσο και το κινητό.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  13. #88
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.802
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, γνωρίζω για Plex και Emby. Λίγο που το έψαξα είδα πχ και το Subsonic το οποίο έχει και Android client. Εσύ τί χρησιμοποιείς; Τόσο όσον αφορά το FreeNAS, όσο και το κινητό.
    Εγώ έχω προτιμήσει το Emby, αλλά με ενδιαφέρει μόνο βίντεο. Έχει βολική διαχείριση, καλό client για Smart TVs, αλλά σε android είναι απλά αξιοπρεπές.

  14. #89
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι πιο συνηθισμένες θύρες για NVMe είναι M.2. Το πρώτο είναι πρωτόκολλο επικοινωνίας, το δεύτερο είναι φυσικός τρόπος σύνδεσης.
    Και πάλι χρειάζεται προσοχή, γιατί εκτός τις M.2 υπάρχουν και mSATA (που μοιάζουν) και επίσης υπάρχουν M.2 που δεν είναι πλήρους μήκους και εκεί ίσως δεν ταιριάζουν NVMe M.2 SSDs.
    Άνοιξα το κουτί πάλι για να βεβαιωθώ. Έχει 2280 (πλήρες μήκος) Μ2 NVMe, φαίνεται και στην φώτο που ανέβασα, είναι M key. Ήδη παράγγειλα αυτό. Το σκ θα δοκιμάσω να το στήσω.
    Μπήκα και στο bios και στο boot order μαζί με τα άλλα έχει να επιλέξω και M2 PCIΕ και M2 SATA. Δεν έχει δεύτερο Μ2 όμως Κάπου διάβασα ότι μπορείς να βάλεις SATA (M+B key) σε NVMe (M key), ίσως αυτό να εννοεί το bios.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, γνωρίζω για Plex και Emby. Λίγο που το έψαξα είδα πχ και το Subsonic το οποίο έχει και Android client. Εσύ τί χρησιμοποιείς; Τόσο όσον αφορά το FreeNAS, όσο και το κινητό.
    subsonic, airsonic, libresonic χρησιμοποιούν τις ίδιες εφαρμογές. Το πρώτο μετά τον μήνα θέλει συνδρομή. Τα άλλα είναι δωρεάν. Τα δοκίμασα και τα τρία αλλά δεν με κάλυψαν. Μεγαλύτερο πρόβλημα ότι δεν μπορούσα να κάνω αναζήτηση σε tags.
    Και το plex ήθελε συνδρομή για να παίξεις από mobile. Δωρεάν έπαιζε μόνο κάποια δευτερόλεπτα.

    Το xpenenology δεν είναι αυτό που ήθελα στην αρχή όταν αποφάσισα να στήσω τον server, ήθελα κάτι ποιο καθαρόαιμο linux ώστε να μπορώ να παίξω. Αλλά κυρίως λόγω της μουσικής δεν με κάλυψαν οι άλλες λύσεις και σε συνδυασμό με τα άλλα καλούδια που έχει, πλέον το προτείνω.

  15. #90
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.896
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Είναι πολλά.

    Ενδεικτικά.

    https://alternativeto.net/software/airsonic/

Σελ. 6 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 45678111626 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νέα υπηρεσία COSMOTE Smart Home
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-24, 00:06
  2. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-21, 02:31
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-18, 17:45
  4. Unaccessible home server from my own network.
    Από 404 ERROR στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-17, 01:37
  5. Home mail server
    Από puntomania στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-17, 10:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας