Σελ. 19 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 91417181920212429 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 271-285 από 546
  1. #271
    Εγγραφή
    03-05-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiriakk Εμφάνιση μηνυμάτων
    οπότε αν το έχεις σε κανονική χρήση, δεν περιμένεις το πρώτο update καλύτερα;
    Η πρόταση αυτή ταιριάζει σε τόσες περιστάσεις!!

  2. #272
    Εγγραφή
    19-02-2007
    Περιοχή
    Αχαρνές
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    ZTE H168N/MikroTik951G
    SNR / Attn
    8.4(dB) / 14.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    καλημέρα σε όλους. Εχω και εγώ ενα server με xpenology στημένο σε ESXi και σκεφτόμουν να το αλλαζα με κάποιο αλλο software (Freenas) γιατι οι δίσκοι δεν κάνουν spin down με αποτέλεσμα να καίνε συνέχεια.

    Στο freenas κλείνουν οι δισκοι όταν δεν χρησιμοποιούνται?

  3. #273
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gfdimopo Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα σε όλους. Εχω και εγώ ενα server με xpenology στημένο σε ESXi και σκεφτόμουν να το αλλαζα με κάποιο αλλο software (Freenas) γιατι οι δίσκοι δεν κάνουν spin down με αποτέλεσμα να καίνε συνέχεια.

    Στο freenas κλείνουν οι δισκοι όταν δεν χρησιμοποιούνται?
    Μπορείς να το επιλέξεις εσύ, αλλά η προεπιλογή είναι να μην κοιμούνται.
    Πάντως εάν θέλεις πάλι να χρησιμοποιήσεις virtualization, είναι και θέμα του host, όχι μόνο του guest.

  4. #274
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.003
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gfdimopo Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα σε όλους. Εχω και εγώ ενα server με xpenology στημένο σε ESXi και σκεφτόμουν να το αλλαζα με κάποιο αλλο software (Freenas) γιατι οι δίσκοι δεν κάνουν spin down με αποτέλεσμα να καίνε συνέχεια.

    Στο freenas κλείνουν οι δισκοι όταν δεν χρησιμοποιούνται?
    θα ρυθμίζεται ανάλογα, σε όλα ρυθμίζεται κάπως.
    Δεν έχω δοκιμάσει μέσα από vm, αλλά λογικά αν κάνεις passthrough τον δίσκο το guest os θα μπορεί να κλείσει τους δίσκους
    Όμως, είσαι σίγουρος ότι θες να κλείνουν?
    Αν το nas έχει μια στοιχειώδη κίνηση,
    και μην υπολογίζοντας θέματα κατανάλωσης/θερμοκρασίας/θορύβου,
    το διαρκές spin up/down ταλαιπωρεί τους δίσκους περισσότερο από το να γυρίζουν συνέχεια.
    Οπότε, τυπικά, σε servers/nas/etc τυπικά δεν τους ρυθμίζουν να πέφτουν για ύπνο (ύπνος = standby/spindown).
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #275
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κάνει κανείς upgrade από FreeNAS 11, ας πει καμιά γνώμη...
    Βρήκα λίγο χρόνο και αναβάθμισα σε TrueNAS. Μέχρι τώρα όλα καλά, αναβάθμισα χειροκίνητα και τα jails χωρίς πρόβλημα, αν και δεν έχω αναβαθμίσει ZFS flags.
    Συνολικά ωραίες βελτιώσεις από 11 σε 12.

  6. #276
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gfdimopo Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα σε όλους. Εχω και εγώ ενα server με xpenology στημένο σε ESXi και σκεφτόμουν να το αλλαζα με κάποιο αλλο software (Freenas) γιατι οι δίσκοι δεν κάνουν spin down με αποτέλεσμα να καίνε συνέχεια.

    Στο freenas κλείνουν οι δισκοι όταν δεν χρησιμοποιούνται?
    Μια χαρα μπορεις να το ρυθμισεις .

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ΕΕ.jpg 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  143,1 KB 
ID: 220183

    Επειδη γραφεις οτι το εχεις σε esxi , αν οι δισκοι για οποιοδηποτε λογο χρησιμοποιουνται απο κατι αλλο , παρολο που τους κλεισει το synology , δεν θα κλεισουν.

    Οποτε δες το συστημα σου γενικοτερα . απο καπου αλλου ξεκιναει το προβλημα σου.
    The gr81 .

  7. #277
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.836
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    TrueNas 12 core και cisco 2960 = Lacp active confirmed από εμένα.

  8. #278
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Έχω πωρωθεί τις τελευταίες 2 μέρες με το Volumio! Είχα προσπαθήσει και παλιά να το κάνω να παίξει στο Proxmox, αλλά δεν. Έτσι είχα στήσει ένα VM με τελευταίο Debian Stable και Mopidy, χωρίς όμως να το φέρω στα μέτρα μου όπως θα το ήθελα. Είχα προσπαθήσει και με LMS (Logitech Media Server) που όμως δε με είχε ικανοποιήσει καθόλου. Προχθές το απόγευμα βαριόμουν και μια και δεν είχα τίποτα να κάνω είπα να την ξαναπαλέψω με το Volumio. Θυμήθηκα ότι είχα στα bookmarks μου αυτό το howto:

    https://diyfuturism.com/index.php/20...rtual-machine/

    Και μπίνγκο! Το Volumio μπουτάρισε κανονικά. Όμως δεν είχα ήχο Όπως υποπτευόμουν ήταν γιατί στο PCIe Passthough δεν ρύθμιζα την VGA κάρτα να είναι η κύρια για το VM. Μικρή ρύθμιση στο mpd.conf για να βλέπει σωστά το HDMI της VGA ως κάρτα ήχου. Μετά πάλεψα και το Nanosound CD plugin και τώρα παίζουν όλα κομπλέ! Μουσική και από τη συλλογή που κάθεται στο Open Media Vault (κι αυτό VM με PCIe Passthrough την LSI HBA card) και από τα CD μου! Δε θα μπορούσα να είμαι πιο ικανοποιημένος!

    Στα του φίλου μου: Έβαλα τελικά κι εκεί Open Media Vault με ένα ZFS mirror 2x 2TB HDD κι έκανα εγκατάσταση και το Plex σε docker (μόνο που δεν το έχω ρυθμίσει ακόμα). Ένας ακόμα άνθρωπος χαρούμενος
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  9. #279
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Έχω πει ότι ο λόγος που μένω στο synology είναι κυρίως η μουσική καθώς καμιά άλλη λύση δεν με κάλυψε. Όπως και ότι κάποιες φορές νοιώθω να έχω δεμένα χέρια με τους περιορισμούς του και θα ήθελα ένα πιο καθαρό linux για όλα τα υπόλοιπα (nfs, download server...)

    Το Volumio μοιάζει ενδιαφέρον. αρνητικό ότι οι εφαρμογές του για κινητό είναι επί πληρωμή και δεν μπορώ να δοκιμάσω πριν βάλω.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    MiniDLNA;;
    Νομίζω ότι δεν με βόλεψε γιατί θέλω βιβλιοθήκη και αναζήτηση στα tags

  10. #280
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Την είχα αγοράσει την εφαρμογή του Volumio, όταν το δοκίμαζα με USB stick στο λαπτόπι. Πολύ μικρό ποσό. Μια και στην ουσία τρέχει mpd, μπορείς να δοκιμάσεις με οποιονδήποτε mpd client. Στο desktop έχω δοκιμάσει με Cantata. Κάνει δουλειά, αλλά για κάποιο λόγο όχι 100%.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  11. #281
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    πολύ καλό το Volumio, άμα το φτιάχνανε να έδειχνε και το εξώφυλλο του δίσκου μεγαλύτερο στην οθόνη του τάμπλετ, θα ήταν σχεδόν τέλειο

    το έχω εγκατεστημένο σε ένα στικάκι και παίζει σε ένα αρχαίο eeePC που έχω να εκτελεί χρέη πηγής στο ηχοσύστημά μου,
    μουσική τα ριπαρισμένα CD μου σε FLAC

  12. #282
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiriakk Εμφάνιση μηνυμάτων
    πολύ καλό το Volumio, άμα το φτιάχνανε να έδειχνε και το εξώφυλλο του δίσκου μεγαλύτερο στην οθόνη του τάμπλετ, θα ήταν σχεδόν τέλειο

    το έχω εγκατεστημένο σε ένα στικάκι και παίζει σε ένα αρχαίο eeePC που έχω να εκτελεί χρέη πηγής στο ηχοσύστημά μου,
    μουσική τα ριπαρισμένα CD μου σε FLAC
    Κι εγώ ως πηγή στο ηχοσύστημα το έχω το Volumio. Έχω κι ένα Marantz CD67SE, που το κρατάω για συναισθηματικούς λόγους, αλλά το laser του έχει ψιλοθέμα, αν και το είχα φτιάξει, και νωρίτερα φέτος είχα πάρει ένα φθηνό Panasonic Bluray player μόνο και μόνο για να παίζω τα CD μου. Τώρα όμως που κατάφερα κι έστησα το Volumio σιγά, σιγά θα τα κάνω όλα FLAC
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  13. #283
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Μου φαίνεται πως τo Proxmox όσο πάει γίνεται και καλύτερο: Δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι έχει βγει εδώ και καιρό backup λύση: PBS (Proxmox Backup Server). Κάθησα εχθές και το έστησα και όντως είναι πολύ καλό. Χρειάστηκε πρώτα να αναβαθμίσω σε PVE 6.2 από 6.1. Το απέφευγα για μήνες γιατί κάποιοι είχαν αναφέρει προβλήματα με VLANs και OVS (Open vSwitch), αλλά τελικά όλα μια χαρά

    Το PBS μου δημιουργεί πρόβλημα μόνο σε ένα VM, αυτό που τρέχει OpenMediaVault, και λογικό γιατί το εν λόγω VM τρέχει το NFS/PBS datastore κομμάτι στο περιβάλλον μου: Το PBS λοκάρει κάθε VM την ώρα που τρέχει το backup και αυτό μάλλον δημιουργεί πρόβλημα στην HBA card που κάνω PCIe passthrough στο συγκεκριμένο VM με αποτέλεσμα να κολλάει το σύμπαν (έπρεπε να κάνω restart το PVE). Στο άλλο VM που τρέχει το Volumio και κάνω κι εκεί PCIe passthrough τη Radeon 6450 δε βλέπω κάτι, αλλά το συγκεκριμένο VM είναι πολύ μικρό και το backup γίνεται ακαριαία. Η λύση για backup του OpenMediaVault VM είναι το pve-zsync.

    Όλα παίζουν πλέον κομπλέ!! Επόμενο βήμα να φτιάξω ένα VM για monitoring. Λέω να βάλω Zabbix.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  14. #284
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου φαίνεται πως τo Proxmox όσο πάει γίνεται και καλύτερο: Δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι έχει βγει εδώ και καιρό backup λύση: PBS (Proxmox Backup Server). Κάθησα εχθές και το έστησα και όντως είναι πολύ καλό. Χρειάστηκε πρώτα να αναβαθμίσω σε PVE 6.2 από 6.1. Το απέφευγα για μήνες γιατί κάποιοι είχαν αναφέρει προβλήματα με VLANs και OVS (Open vSwitch), αλλά τελικά όλα μια χαρά

    Το PBS μου δημιουργεί πρόβλημα μόνο σε ένα VM, αυτό που τρέχει OpenMediaVault, και λογικό γιατί το εν λόγω VM τρέχει το NFS/PBS datastore κομμάτι στο περιβάλλον μου: Το PBS λοκάρει κάθε VM την ώρα που τρέχει το backup και αυτό μάλλον δημιουργεί πρόβλημα στην HBA card που κάνω PCIe passthrough στο συγκεκριμένο VM με αποτέλεσμα να κολλάει το σύμπαν (έπρεπε να κάνω restart το PVE). Στο άλλο VM που τρέχει το Volumio και κάνω κι εκεί PCIe passthrough τη Radeon 6450 δε βλέπω κάτι, αλλά το συγκεκριμένο VM είναι πολύ μικρό και το backup γίνεται ακαριαία. Η λύση για backup του OpenMediaVault VM είναι το pve-zsync.

    Όλα παίζουν πλέον κομπλέ!! Επόμενο βήμα να φτιάξω ένα VM για monitoring. Λέω να βάλω Zabbix.
    ZFS volumes έχεις στο OMV ή είναι ZFS και το data store του Proxmox;

  15. #285
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παντού ZFS O server μου έχει 4x τετράδες δίσκων. Οι 3x πρώτες ελέγχονται μέσω του OMV και του LSI SAS9207-8i (που κάνω passthrough στο OMV VM) συν ένα Intel RES2SV240 port expander. Οι δίσκοι εδώ είναι 3TB και έχω σετάρει ZFS RAIDZ2 pool (== RAID6) με ένα hot spare.

    Η τελευταία τετράδα δίσκων ελέγχεται από την onboard LSI SAS3008 που την έχω γυρίσει σε IT mode, ενώ εδώ τρέχω ένα pool striped mirror (== RAID10) με 2TB δίσκους. Αυτό το pool είναι το datastore για το Proxmox.

    To Proxmox τρέχει σε ένα ZFS mirror (== RAID1) με 2x Intel 128GB SSDs στα SATA ports της μητρικής.

    H μητρική είναι μία Supermicro X10SRH-CLN4F με έναν Intel Xeon E5-2630L v3 @ 1.80GHz και 64GB ECC DDR4 RAM. Το κουτί είναι αυτό.

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος megahead13 : 20-11-20 στις 18:59.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


Σελ. 19 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 91417181920212429 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νέα υπηρεσία COSMOTE Smart Home
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-24, 00:06
  2. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-21, 02:31
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-18, 17:45
  4. Unaccessible home server from my own network.
    Από 404 ERROR στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-17, 01:37
  5. Home mail server
    Από puntomania στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-17, 10:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας