Σελ. 7 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 256789121727 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 546
  1. #91
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    subsonic, airsonic, libresonic χρησιμοποιούν τις ίδιες εφαρμογές. Το πρώτο μετά τον μήνα θέλει συνδρομή. Τα άλλα είναι δωρεάν. Τα δοκίμασα και τα τρία αλλά δεν με κάλυψαν. Μεγαλύτερο πρόβλημα ότι δεν μπορούσα να κάνω αναζήτηση σε tags.
    Και το plex ήθελε συνδρομή για να παίξεις από mobile. Δωρεάν έπαιζε μόνο κάποια δευτερόλεπτα.

    Το xpenenology δεν είναι αυτό που ήθελα στην αρχή όταν αποφάσισα να στήσω τον server, ήθελα κάτι ποιο καθαρόαιμο linux ώστε να μπορώ να παίξω. Αλλά κυρίως λόγω της μουσικής δεν με κάλυψαν οι άλλες λύσεις και σε συνδυασμό με τα άλλα καλούδια που έχει, πλέον το προτείνω.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι πολλά.

    Ενδεικτικά.

    https://alternativeto.net/software/airsonic/
    Ναι, είχα δοκιμάσει αρκετά από δαύτα πριν κάποιους μήνες μήπως το γύρναγα σε DLNA για την τηλεόραση από HDMI, αλλά κανένα δε με βόλεψε/ενθουσίασε, κυριώς γιατί δε streamάρανε υπότιτλους (εκτός από το Plex αν θυμάμαι καλά). Και γενικότερα προτιμώ να είναι το λαπτόπι κατευθείαν πάνω στην τηλεόραση (μέσω του προενισχυτή).

    Εδώ όμως κοιτάω περισσότερο τις επιλογές για streaming μουσικής όταν είμαι στο δρόμο, παρ' όλο που το κινητό είναι φορτωμένο με κάμποσα άλμπουμ. Δυστυχώς το Poweramp που χρησιμοποιώ δεν υποστηρίζει DLNA, αλλιώς θα ήμουν κομπλέ. Μια επιλογή είναι και ο VLC για Android. Από την άλλη υπάρχει και το mpd.

    Τεσπά, αυτή τι στιγμή (κι εδώ και καιρό) δε μπορώ να κάνω τίποτα μια και το πρότζεκτ μου έχει «παγώσει».
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  2. #92
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Να κάνω ένα update γιατί μπορεί να είναι χρήσιμο σε κάποιον άλλον.

    Πήρα τον ssd που ανέφερα παραπάνω και είπα να πάω σε xpenology bare metal και να μην τρέχω τσάμπα proxmox για ένα VM. Επέλεξα την κατάλληλη έκδοση του synology για να υποστηρίζει nvme καθώς μόνο το DS918+ έρχεται με υποστήριξη nmve.
    Ξεκινάω την εγκατάσταση, βλέπω δεν με αφήνει να το εγκαταστήσω στον ssd, έβλεπε μόνο τον sata. Δεν πειράζει λέω, αφού έτσι και αλλιώς το xpenelogy θα μπει παντού μετά, μικρό το κακό. Αμ δε... Το synology δεν υποστηρίζει ssd για storage αλλά μόνο για ssd cache. Πάει χαμένος όλος ο ssd δηλαδή.

    Τα σβήνω όλα λοιπόν, κάνω εγκατάσταση το proxmox στον ssd αυτή τη φορά, restore το backup του xpenology που είχα από το παλιό proxmox, attach τον ssd στο VM σαν sata και τέλος. Σχεδόν τέλος δηλαδή, γιατί έτρωγα κάτι I/O errors στον ssd συνέχεια και έμενα με το ssh στο χέρι. Τελικά ήταν θέμα που λύθηκε με ένα bios update και όλα καλά.
    Με μόνο αρνητικό ότι το proxmox δεν μπορεί να δει τον usb εξωτερικό που είχα τα αρχεία μου καθώς δεν κατάφερα να κάνω attach physical usb στο VM και να δει τον δίσκο. Έφαγα μία μέρα να περάσω 500GB video και 250GB μουσική μέσω WLAN αλλά οκ, αυτό είναι one time thing

    Όλα καλά δηλαδή αν και διαφορετικά από το καθαρό linux που ήθελα στην αρχή. Αλλά αν θέλω να παίξω, περνάω κανένα VM στο proxmox και τέλος.

    Τελικό setup λοιπόν για hardware/software:

    • Thinkcentre M900 tiny. Δεν είναι η καλύτερη κλύση για NAS καθώς είναι μικρό, αθόρυβο, δεν καίει πολύ κτλ αλλά με περιορίζει στους δίσκους. Αλλά αυτό είχα οπότε...
    • Archer C7 V4 με openwrt για το routing και τα λοιπά καλούδια που ήθελα να κάνω (vpn, DDNS, ad blocking κτλ)
    • proxmox για KVM, αν και σκέφτηκα να του ρίξω arch και να τα στίσω όλα εκεί, αλλά τελικά πήγα στην (θεωρητικά) πιο σταθερή λύση. Δεν θέλω bleeding edge για το NAS στο κάτω κάτω
    • xpenology με το DS918+ pat σε VM, από έτοιμο template, με nfs, ftp κτλ
    • Audio server και Video server και streaming στο κινητό με τις εφαρμογές της synology. Η μουσική ήταν η βασική αιτία που δεν έμεινα σε debian - openmediavault, καθώς οι λύσεις τύπου airsonic δεν με κάλυψαν. Μεγάλο συν ότι μπορώ να επιλέξω ποιότητα του stream και έτσι να χρησιμοποιώ λιγότερα data όταν χρειάζεται.


    ΤΟ DO (μάλλον):
    • file hosting με owncloud ή κάτι σχετικό
    • auto sync/backup
    • ?


    Thanks για τις συμβουλές/προτάσεις
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ranger : 20-05-19 στις 22:14.

  3. #93
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεκινάω την εγκατάσταση, βλέπω δεν με αφήνει να το εγκαταστήσω στον ssd, έβλεπε μόνο τον sata. Δεν πειράζει λέω, αφού έτσι και αλλιώς το xpenelogy θα μπει παντού μετά, μικρό το κακό. Αμ δε... Το synology δεν υποστηρίζει ssd για storage αλλά μόνο για ssd cache. Πάει χαμένος όλος ο ssd δηλαδή.
    Με μπερδεψες λιγο.

    Απο οτι καταλαβα εκανες κανονικα εγκατασταση το xpenology. Ωραια μεχρι εδω.

    Στo STORAGE MANAGER στην καρτελα HDD/SSD τι σου εμφανιζε ? Δεν εμφανιζε και τους 2 ?
    The gr81 .

  4. #94
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με μπερδεψες λιγο.

    Απο οτι καταλαβα εκανες κανονικα εγκατασταση το xpenology. Ωραια μεχρι εδω.

    Στo STORAGE MANAGER στην καρτελα HDD/SSD τι σου εμφανιζε ? Δεν εμφανιζε και τους 2 ?
    Ναι και όχι. Ξεκινούσε ο loader κανονικά και το έβλεπα στο find.synology. Όταν πήγαινα από εκεί να προxωρίσω με το pat έλεγε "βρήκα έναν δίσκο και θα τον σβήσω, continue?" Εκεί νόμιζα ότι απλά η εγκατάσταση δεν μπορεί να γίνει στον ssd και θα τον βλέπω μετά, αλλά τελικά στο storage manger είχε μόνο τον sata.

    - - - Updated - - -

    Απ ότι διάβασα μόνο ως ssd cache υποστηρίζονται
    Αυτός εδώ κατάφερε να τον κάνει storage αλλά μια μέρα έτσι απλά είδε τον ssd άδειο και έχασε τα αρχεία του
    https://www.reddit.com/r/synology/co...me_instead_of/

  5. #95
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Οι NVME ειναι λιγο ιδιαιτεροι.

    Θα επρεπε να πας στο BIOS και να ανοιξεις το Compatibility Support Module (CSM) .
    Επισης να πας στο secure boot και να ενεργοποιησεις το boot to other OS
    Να κλεισεις το UEFI boot και λογικα θα ησουν ετοιμος.

    Υ.Γ. Το ειχαμε κανει πριν "λιγο" καιρο σε μηχανημα ενος φιλου και επαιξε.
    Δεν θυμαμαι καθουλου βεβαια τι hardware ειχε. Να εχει τοση διαφορα αναλογα τον κατασκευαστη?
    Απλα θυμαμαι πανω-κατω τις ρυθμισεις που καναμε.


    Anyway... αν εισαι εσυ ευχαριστημενος ολα καλα.
    The gr81 .

  6. #96
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι NVME ειναι λιγο ιδιαιτεροι.

    Θα επρεπε να πας στο BIOS και να ανοιξεις το Compatibility Support Module (CSM) .
    Επισης να πας στο secure boot και να ενεργοποιησεις το boot to other OS
    Να κλεισεις το UEFI boot και λογικα θα ησουν ετοιμος.

    Υ.Γ. Το ειχαμε κανει πριν "λιγο" καιρο σε μηχανημα ενος φιλου και επαιξε.
    Δεν θυμαμαι καθουλου βεβαια τι hardware ειχε. Να εχει τοση διαφορα αναλογα τον κατασκευαστη?
    Απλα θυμαμαι πανω-κατω τις ρυθμισεις που καναμε.
    csm είναι ανοικτό, secure boot το έχω πάντα κλειστό.
    Αλλά έχω το boot mode σε auto και το boot priority σε uefi first. με legacy first δεν ξεκινούσε ο loader στο usb αν και είναι dual loader

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Anyway... αν εισαι εσυ ευχαριστημενος ολα καλα.
    κοίτα, θεωρητικά χάνω λίγο σε επιδόσεις και χάνω και λίγα GB από την εγκατάσταση του proxomox. Αλλά μετά που το σκέφτηκα λέω ίσως είναι καλύτερα έτσι.
    Καταρχήν η πτώση στην απόδοση είναι μικρή και το σημαντικότερο είναι ότι έτσι δεν με νοιάζει να προσέχω στα updates μην μείνε με τον loader στο χέρι.
    Backup το vm πριν major update, και αν δεν παίζει κάνεις ένα restore και έτοιμος.
    Συν ότι μπορώ να τρέξω και κανένα extra VM αν θέλω να δοκιμάσω τίποτα.

    Το μόνο που με στράβωσε είναι ότι όσο μνήμη και να του έδωσα (είχε 512 το πήγα 2GB) πάντα θα έχει 70-90ΜΒ στο swap. Δεν ξέρω αν είναι λόγω VM αλλά οκ...

  7. #97
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Το είχα γράψει και στην αρχή της συζήτησης, άποψη μου είναι arch, zfs + vm. Το proxmox δεν το είχα υπόψη αλλά φαίνεται πολύ ενδιαφέρον και θα το δοκιμάσω σίγουρα σύντομα που θα αναβαθμίσω.
    Για storage zfs και ξέρω ψωμί και αφού το υποστηρίζει το proxmox θα ήταν η μόνη επιλογή

  8. #98
    Εγγραφή
    09-04-2009
    Περιοχή
    Παλλήνη
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Router
    pfSense 2.4.4_p3
    SNR / Attn
    4.4(dB) / 14.3(dB)
    Είδα σήμερα το θέμα. Θα σας πω τι εχω στήσει εγώ και μου λέτε την άποψη σας. Σαν server στήθηκε ο παλιός C2D Ε8400 με 8GB Ram. Λειτουργικό Xubuntu και διαμοιρασμός με Samba. Για streaming ταινιών σειρών μουσικής και τηλεόρασης εντός του τοπικού δικτύου χρησιμοποιώ το kodi. Για backend για την τηλεόραση χρησιμοποιώ το tvheadend το οποίο μπορεί να πάρει σήμα και από IPTV αλλά και από TV Tuner. Η εγκατάσταση είναι πολύ εύκολη ενώ για να παίξει με το kodi χρειάζεται να εγκαταστήσεις στο kodi μόνο το pvr-hts πρόσθετο. Τώρα για το streaming μέσω ιντερνετ χρησιμοποιώ openvpn στημένο στο pfsense. Για μουσική και video 480p είναι μια χαρά με το upload 7 Mbps που μου δίνει η wind. Στο 720p κάνει λίγο buffering αλλά αν το αφήσεις να κάνει το buffering για κανα 5λεπτο πριν ξεκινήσεις την ταινία συνήθως δεν έχει θέμα. Για 1080p θες απλά περισσότερο bandwidth. Το pfsense είναι στημένο σε μια Q1900-ITX της asrock με 4-core celeron, και 4GB Ram.

  9. #99
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.800
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Οβίδιος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είδα σήμερα το θέμα. Θα σας πω τι εχω στήσει εγώ και μου λέτε την άποψη σας. Σαν server στήθηκε ο παλιός C2D Ε8400 με 8GB Ram. Λειτουργικό Xubuntu και διαμοιρασμός με Samba. Για streaming ταινιών σειρών μουσικής και τηλεόρασης εντός του τοπικού δικτύου χρησιμοποιώ το kodi. Για backend για την τηλεόραση χρησιμοποιώ το tvheadend το οποίο μπορεί να πάρει σήμα και από IPTV αλλά και από TV Tuner. Η εγκατάσταση είναι πολύ εύκολη ενώ για να παίξει με το kodi χρειάζεται να εγκαταστήσεις στο kodi μόνο το pvr-hts πρόσθετο. Τώρα για το streaming μέσω ιντερνετ χρησιμοποιώ openvpn στημένο στο pfsense. Για μουσική και video 480p είναι μια χαρά με το upload 7 Mbps που μου δίνει η wind. Στο 720p κάνει λίγο buffering αλλά αν το αφήσεις να κάνει το buffering για κανα 5λεπτο πριν ξεκινήσεις την ταινία συνήθως δεν έχει θέμα. Για 1080p θες απλά περισσότερο bandwidth. Το pfsense είναι στημένο σε μια Q1900-ITX της asrock με 4-core celeron, και 4GB Ram.
    Για να είμαι ειλικρινής, δεν το κατανόησα πλήρως.
    Ο 8400 είναι samba server. Εκεί τρέχει λογικά και το tvheadend. Εκεί τρέχεις και Kodi, ή έχεις χωριστό client device;
    OpenVPN χρησιμοποιείς δικό σου σέρβερ στην άλλη άκρη, ή κάποια εμπορική υπηρεσία;

    Η μόνη παρατήρηση που έχω είναι ότι ο C2D 8400 είναι κάπως ενεργοβόρος για file και streaming server, αλλά φαντάζομαι ότι τον κλείνεις όταν δεν τον χρειάζεσαι...

  10. #100
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Και εγώ δεν κατάλαβα. Ο server είναι απλά file server και το kodi είναι στα windows για να βλέπεις τα αρχεία που μοιράζεις με samba;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    OpenVPN χρησιμοποιείς δικό σου σέρβερ στην άλλη άκρη, ή κάποια εμπορική υπηρεσία;
    Λογικά τρέχει openvpn server και συνδέεται από έξω στο εσωτερικό δίκτυο.
    Όπως κάνω και εγώ στο openwrt

  11. #101
    Εγγραφή
    09-04-2009
    Περιοχή
    Παλλήνη
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Router
    pfSense 2.4.4_p3
    SNR / Attn
    4.4(dB) / 14.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να είμαι ειλικρινής, δεν το κατανόησα πλήρως.
    Ο 8400 είναι samba server. Εκεί τρέχει λογικά και το tvheadend. Εκεί τρέχεις και Kodi, ή έχεις χωριστό client device;
    OpenVPN χρησιμοποιείς δικό σου σέρβερ στην άλλη άκρη, ή κάποια εμπορική υπηρεσία;

    Η μόνη παρατήρηση που έχω είναι ότι ο C2D 8400 είναι κάπως ενεργοβόρος για file και streaming server, αλλά φαντάζομαι ότι τον κλείνεις όταν δεν τον χρειάζεσαι...
    Στον 8400 τρέχει και kodi αν χρειαστεί. Είναι κανονικό μηχάνημα με Xubuntu. Το kodi όμως τρέχει συνήθως είτε στο android TV Box που έχω μαζί με την τηλεόραση, είτε στους άλλους δυο υπολογιστές ακόμα και στα κινητά και το tablet. Απλά στον server είναι εγκατεστημένη η βάση δεδομένων που χρησιμοποιεί το kodi ώστε να μοιράζει την ίδια βιβλιοθήκη σε όλα τα υπόλοιπα μηχανήματα, να κρατάει το bookmarking κλπ.Ο OpenVPN server είναι εγκατεστημένος πάνω στο pfsense που χρησιμοποιώ ως firewall/router για το δίκτυο μου.

  12. #102
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παρόμοιο setup με εμένα δηλαδή, απλά με "πλήρη" εγκατάσταση.
    Αλλά στο κομμάτι mobile τι κάνεις; πχ μουσική.

  13. #103
    Εγγραφή
    09-04-2009
    Περιοχή
    Παλλήνη
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Router
    pfSense 2.4.4_p3
    SNR / Attn
    4.4(dB) / 14.3(dB)
    Τι εννοείς στο κομμάτι mobile? Το kodi έχει πλήρεις εκδόσεις τόσο για android όσο και για iOS. Και οι δυο εφαρμογές έχουν πλήρη λειτουργικότητα ίδια με των αντίστοιχων Desktop. Οπότε όπως βλέπω τηλεόραση, ταινίες, σειρές ή ακούω μουσική από τα desktop PC έτσι βλέπω τηλεόραση, ταινίες, σειρές ή ακούω μουσική από οποιαδήποτε mobile συσκευή είναι συνδεδεμένη στο wifi μου. Για την ακρίβεια για την μουσική μου έχω συνδέσει στον ενισχυτή το tablet μου μέσω docking station όπως αυτό. Το tablet φορτίζει από το docking station, παίρνει δίκτυο μέσω lan από το docking station, και στέλνει τον ήχο στον ενισχυτή μέσω HDMI από το docking station. Πάντως αν έχεις κάποια άλλη απορία πολύ ευχαρίστως να στην λύσω αν είναι κάτι συγκεκριμένο.

  14. #104
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.800
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Οβίδιος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στον 8400 τρέχει και kodi αν χρειαστεί. Είναι κανονικό μηχάνημα με Xubuntu. Το kodi όμως τρέχει συνήθως είτε στο android TV Box που έχω μαζί με την τηλεόραση, είτε στους άλλους δυο υπολογιστές ακόμα και στα κινητά και το tablet. Απλά στον server είναι εγκατεστημένη η βάση δεδομένων που χρησιμοποιεί το kodi ώστε να μοιράζει την ίδια βιβλιοθήκη σε όλα τα υπόλοιπα μηχανήματα, να κρατάει το bookmarking κλπ.Ο OpenVPN server είναι εγκατεστημένος πάνω στο pfsense που χρησιμοποιώ ως firewall/router για το δίκτυο μου.
    Έπρεπε να είχα υποψιαστεί ότι το VPN είναι εισερχόμενο, από την αναφορά στο upload.
    Μια χαρά είναι στο στήσιμό σου... Κάνεις και transcoding με τον C2D στο tvheadend;

  15. #105
    Εγγραφή
    09-04-2009
    Περιοχή
    Παλλήνη
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Router
    pfSense 2.4.4_p3
    SNR / Attn
    4.4(dB) / 14.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έπρεπε να είχα υποψιαστεί ότι το VPN είναι εισερχόμενο, από την αναφορά στο upload.
    Μια χαρά είναι στο στήσιμό σου... Κάνεις και transcoding με τον C2D στο tvheadend;
    Αν σου πω οτι δεν ξέρω? Δεν έκατσα να το ψάξω. Το έστησα να το δοκιμάσω και δούλεψε οπότε δεν το ψαξα παραπέρα. Λίγες διευκρινήσεις για το tvheadend. Αν το στήσετε και θέλετε να δώσετε τηλεόραση σε πολλές συσκευές θα χρειαστείτε παραπάνω από μια κάρτες TV Tuner. Συμβαίνει το εξής: Με το που ανοίγει κάποιος την τηλεόραση στο kodi και τραβάει σήμα από το tvheadend αυτομάτως το tvheadend δεσμεύει το Tuner στο μπουκέτο καναλιών που έχει επιλέξει ο πρώτος θεατής. Όποιος ανοίξει μετά τηλεόραση μέσω kodi από άλλη συσκευή, μπορεί να δει μόνο τα κανάλια που είναι στο ίδιο μπουκέτο με αυτά που βλέπει ο πρώτος θεατής. Εγώ αυτό το πρόβλημα το έλυσα αγοράζοντας 4 κάρτες USB DVB - T TV Tuner από Κίνα και 1 splitter κεραιας. Και οι τέσσερις μαζί μου κόστισαν περίπου 30 - 32 €. Το tvheadend μπορεί να πάρει πολλαπλές εισόδους. Οπότε με τις 4 κάρτες μπορεί να παίζει ταυτόχρονα 4 διαφορετικά μπουκέτα με άνεση.

Σελ. 7 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 256789121727 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νέα υπηρεσία COSMOTE Smart Home
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-24, 00:06
  2. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-21, 02:31
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-18, 17:45
  4. Unaccessible home server from my own network.
    Από 404 ERROR στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-17, 01:37
  5. Home mail server
    Από puntomania στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-17, 10:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας