Σελ. 15 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 5101314151617202535 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 211-225 από 546
  1. #211
    Εγγραφή
    09-04-2009
    Περιοχή
    Παλλήνη
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Router
    pfSense 2.4.4_p3
    SNR / Attn
    4.4(dB) / 14.3(dB)
    Εφόσον έχεις το photomove και σου δουλεύει γιατί δεν το βάζεις απλά να ελέγχει το φάκελο που πάνε οι φωτό κάθε μέρα με ένα scheduled task στον task manager των windows? Απλά μετά θα πρέπει οι φωτό να γίνονται move αντί για copy για να μένει ο φάκελος που πάνε οι φωτό αρχικά άδειος και να μην δημιουργείς duplicates

  2. #212
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Έλεγα μήπως υπάρχει κάτι εγγενές στο linux ώστε να αυτοματοποιησω την όλη διαδικασία.
    Απλως να κάνω τον συγχρονισμό και μετα να αναλαμβάνει τα υπόλοιπα χωρίς να ασχολούμαι
    Θα κοιτάξω πως υλοποιείται η πρόταση σου ευχαριστώ !

  3. #213
    Εγγραφή
    09-04-2009
    Περιοχή
    Παλλήνη
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Router
    pfSense 2.4.4_p3
    SNR / Attn
    4.4(dB) / 14.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλεγα μήπως υπάρχει κάτι εγγενές στο linux ώστε να αυτοματοποιησω την όλη διαδικασία.
    Απλως να κάνω τον συγχρονισμό και μετα να αναλαμβάνει τα υπόλοιπα χωρίς να ασχολούμαι
    Θα κοιτάξω πως υλοποιείται η πρόταση σου ευχαριστώ !
    https://github.com/andrewning/sortphotos Δες αυτό. Μπορεί και να σε βολέψει να το τρέχεις με cron σε τακτά χρονικά διαστήματα

  4. #214
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Οβίδιος Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://github.com/andrewning/sortphotos Δες αυτό. Μπορεί και να σε βολέψει να το τρέχεις με cron σε τακτά χρονικά διαστήματα
    Αυτό φαίνεται οντως ενδιαφέρον! Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο και τον κόπο σου.

  5. #215
    Εγγραφή
    09-04-2009
    Περιοχή
    Παλλήνη
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Router
    pfSense 2.4.4_p3
    SNR / Attn
    4.4(dB) / 14.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό φαίνεται οντως ενδιαφέρον! Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο και τον κόπο σου.
    Τίποτα. Για αυτό είμαστε εδώ για να βοηθάμε ο ένας τον άλλον.

  6. #216
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.714
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Yποθέτω το digikam το γνωρίζετε
    https://www.digikam.org/
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  7. #217
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Yποθέτω το digikam το γνωρίζετε
    https://www.digikam.org/
    Δημητρη το θέλω για χρήση σε μηχάνημα που δεν εχει γραφικό περιβαλλον.

    Ομως απο περιέργεια το εγκατέστησα σε ενα μηχάνημα με windows (επιασε 2 γιγα! ) και εψαξα να δω αν μπορει να κανει την δουλεια που θέλω.

    Για οποιον ενδιαφέρεται μπορει να δουλέψει αποθηκεύοντας τις φωτογραφίες και την βάση δεδομένων στο τοπικό δίκτυο.

    Use digiKam with a NAS and MariaDB

    Σε ευχαριστώ για την πρόταση σου.

  8. #218
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.714
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δημητρη το θέλω για χρήση σε μηχάνημα που δεν εχει γραφικό περιβαλλον.

    Ομως απο περιέργεια το εγκατέστησα σε ενα μηχάνημα με windows (επιασε 2 γιγα! ) και εψαξα να δω αν μπορει να κανει την δουλεια που θέλω.

    Για οποιον ενδιαφέρεται μπορει να δουλέψει αποθηκεύοντας τις φωτογραφίες και την βάση δεδομένων στο τοπικό δίκτυο.

    Use digiKam with a NAS and MariaDB

    Σε ευχαριστώ για την πρόταση σου.
    Aπό τα παλιά καλά του kde
    αυτό το
    "Scan images for faces and register names for a quick access"
    με τρελάίνει αν και δεν ξέρω πόσο καλά δουλεύει, θάχει εξελιχθεί πιστεύω

    ΥΓ
    Το faces άραγε μπορεί νάναι σκύλος/γάτα/πουλί ?
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  9. #219
    Εγγραφή
    03-05-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Καλησπέρα,
    θέλω να στήσω (κατά προτίμηση σε ένα μηχάνημα) τα παρακάτω για το σπίτι:

    1. Backup φωτογραφιών από τα κινητά της οικογένειας (ιδανικά αυτοματοποιημένο, να μπαίνω στο wifi και να κάνει upload το κινητό στον server μου)
    2. Σερβίρισμα οικογενειακών φωτογραφιών και βίντεο (κάποια είναι 4Κ) σε android συσκευές (ιδανικά και εκτός του τοπικού δικτύου)
    3. Σερβίρισμα mp3 σε android tablet (ιδανικά και εκτός του τοπικού δικτύου)
    4. personal cloud
    5. pi hole για adblock

    Έχω στήσει xpenology, unraid, openmediavault κατά καιρούς αλλά ποτέ δεν ασχολήθηκα να συγκεντρώσω όλες τις απαιτήσεις σε ένα μηχάνημα. Ένα Atom μηχανάκι που έχω με 4gb ram δεν θα φτάσει λογικά οπότε θα πάω στο επόμενο διαθέσιμο της αποθήκης που είναι i5 4460 με 8gb ram για την ώρα.
    Τι προτείνετε για την υλοποίηση; Στήνονται αυτά όλα μαζί σ' ένα pc? Μπορώ να αποφύγω τα VM's? Δεν έχω εμπειρία linux κι επειδή λείπω από το σπίτι αρκετά για επαγγελματικά ταξίδια θα ήθελα να ήταν κάτι που δεν θα θέλει τακτική φροντίδα

  10. #220
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Αν στα παραπάνω προσθέσεις και κάτι πολύ σημαντικό που κατά τη γνώμη μου λείπει, το offsite backup, νομίζω μια σχετικά απλή λύση που καλύπτει τα περισσότερα από αυτά που θες θα ήταν ένα NAS με backup/sync στο Google Drive.

    Καλύπτει τα:
    1. Στα περισσότερα (σε όλα υποθέτω) Android κινητά μπορείς να επιλέξεις οι φωτό να γίνονται αυτόματα backup στο Drive
    2. Μπορείς να έχεις πρόσβαση στις φωτό που έχεις αποθηκευμένες στο Drive από όλες τις Android συσκευές, εντός ή εκτός τοπικού δικτύου
    3. Μπορείς να αποθηκεύεις τα τραγούδια σου και να έχεις πρόσβαση σε αυτά μέσω του Google Play Music, αν δεν κάνω λάθος, επίσης εντός ή εκτός δικτύου
    4. Προφανώς, είναι η βασική δουλειά του Drive

    Οπότε έχεις όλα αυτά που θες, συν ότι τα αρχεία σου είναι αποθηκευμένα και κάπου εκτός σπιτιού, μειώνοντας κατακόρυφα τις πιθανότητες να τα χάσεις.

  11. #221
    Εγγραφή
    03-05-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Ξέχασα να αναφέρω ότι οι φωτογραφίες και τα βίντεο είναι περίπου 5TB. Οπότε η λύση του Google Drive δεν εξυπηρετεί λόγω κόστους. Τα έχω και σε έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο από τον οποίον συγχρονίζουν στο backblaze για cloud backup.
    Θέλω να μπορώ να τα βλέπω χωρίς να φορτώνω ώρες χρήσης στον εξωτερικό και λόγω vdsl σύνδεσης θα ήθελα να τα διαβάζω τοπικά, να μην τα streamάρω

  12. #222
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν στα παραπάνω προσθέσεις και κάτι πολύ σημαντικό που κατά τη γνώμη μου λείπει, το offsite backup, νομίζω μια σχετικά απλή λύση που καλύπτει τα περισσότερα από αυτά που θες θα ήταν ένα NAS με backup/sync στο Google Drive.

    Καλύπτει τα:
    1. Στα περισσότερα (σε όλα υποθέτω) Android κινητά μπορείς να επιλέξεις οι φωτό να γίνονται αυτόματα backup στο Drive
    2. Μπορείς να έχεις πρόσβαση στις φωτό που έχεις αποθηκευμένες στο Drive από όλες τις Android συσκευές, εντός ή εκτός τοπικού δικτύου
    3. Μπορείς να αποθηκεύεις τα τραγούδια σου και να έχεις πρόσβαση σε αυτά μέσω του Google Play Music, αν δεν κάνω λάθος, επίσης εντός ή εκτός δικτύου
    4. Προφανώς, είναι η βασική δουλειά του Drive

    Οπότε έχεις όλα αυτά που θες, συν ότι τα αρχεία σου είναι αποθηκευμένα και κάπου εκτός σπιτιού, μειώνοντας κατακόρυφα τις πιθανότητες να τα χάσεις.
    Αν κατάλαβα καλά η λύση που προτείνεις είναι να έχεις ουσιαστικά τον server σαν τοπικό backup του cloud; Αυτό ίσως βολεύει όταν είσαι εκτός τοπικού δικτύου (και δεν θες και vpn) αλλά βλέπω 2-3 αρνητικά:
    - Χώρος. Αν θες κάτι παραπάνω από το στάνταρ πας σε συνδρομή
    - Εντός τοπικού δικτύου θα πρέπει να κατεβάζεις πάλι από cloud (άρα ταχύτητα) ή να χρησιμοποιείς nfs/samba και ξεχωριστή εφαρμογή για να μπεις από τηλέφωνο-υπολογιστή.
    - Είσαι εξαρτημένος από μία υπηρεσία ενώ μπορείς να είσαι ανεξάρτητος (αυτό πιστεύω είναι το νόημα/μεγάλο συν του home server)

    Πιο πολύ μου αρέσει η ιδέα του να έχεις τον server σου με τις υπηρεσίες που θες (πχ xpenology, openmediavault) και να έχεις και κάποιο cloud να συγχρονίζει με τις φωτογραφίες κτλ σαν backup και μόνο


    @pantelikas
    Από αυτά που λες, 2,3,4 τα κάνεις με τις λύσεις που ανέφερες και έχω δοκιμάσει (xpenology, openmediavault) και ένα vpn server για εκτός τοπικού δικτύου.
    Το 1 δεν το έχω δοκιμάσει (εννοώ αυτόματο backup) και για το 5 αν δεν το κάνεις όπως εγώ σε επίπεδο router δεν ξέρω πως μπορείς να αποφύγεις το VM
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ranger : 10-02-20 στις 13:01.

  13. #223
    Εγγραφή
    03-05-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Κι εγώ όσο διαβάζω βλέπω ότι το pi hole πρέπει να το στήσω σε VM για να αποφύγω να το στήσω σε 2ο μηχάνημα.
    Το αυτόματο backup το κάνει το plex, το google photos και νομίζω το owncloud. Με το google photos έχουν αυτόματο backup οι ηλικιωμένοι κι εγώ μια τον μήνα τα τραβάω στους εξωτερικούς μου δίσκους κι από εκεί στο cloud backup.
    Πρέπει να κάτσω να δοκιμάζω στο xpenology τα vm και τις δικές του εφαρμογές. Καλό ξενύχτι δηλ αφού κοιμηθούν οι μικρές

  14. #224
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pantelikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγώ όσο διαβάζω βλέπω ότι το pi hole πρέπει να το στήσω σε VM για να αποφύγω να το στήσω σε 2ο μηχάνημα.
    Το αυτόματο backup το κάνει το plex, το google photos και νομίζω το owncloud. Με το google photos έχουν αυτόματο backup οι ηλικιωμένοι κι εγώ μια τον μήνα τα τραβάω στους εξωτερικούς μου δίσκους κι από εκεί στο cloud backup.
    Πρέπει να κάτσω να δοκιμάζω στο xpenology τα vm και τις δικές του εφαρμογές. Καλό ξενύχτι δηλ αφού κοιμηθούν οι μικρές
    Ειναι τοσο ευκολος ο Virtual machine manager του synology που θα απορεις μετα γιατι δεν το χρησιμοποιουσες τοσο καιρο.
    TIP: μην εισαι "γενναιος με την χρηση RAM στα VM. πχ στο pi-hole εγω το εχω και παιζει με 512 ΜΒ . Φαντασου χρησιμοποιει 210ΜΒ περιπου. Δεν χρειαζεται περισσοτερο.

    Η RAM δεν ειναι ποτε αρκετη.... εκτος αν εχεις μπολικη εγκατεστημενη πχ πανω απο 16GB'
    Οποτε αν πχ θες για δοκιμες να δωσεις ακομα και 8GB σε ενα VM να εχεις αρκετη διαθεσιμη και να μην πηγαινεις να σβηνεις VM για να ελευθερωσεις καποια.
    The gr81 .

  15. #225
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pantelikas;6749410[B
    ]Κι εγώ όσο διαβάζω βλέπω ότι το pi hole πρέπει να το στήσω σε VM για να αποφύγω να το στήσω σε 2ο μηχάνημα.[/B]
    Το αυτόματο backup το κάνει το plex, το google photos και νομίζω το owncloud. Με το google photos έχουν αυτόματο backup οι ηλικιωμένοι κι εγώ μια τον μήνα τα τραβάω στους εξωτερικούς μου δίσκους κι από εκεί στο cloud backup.
    Πρέπει να κάτσω να δοκιμάζω στο xpenology τα vm και τις δικές του εφαρμογές. Καλό ξενύχτι δηλ αφού κοιμηθούν οι μικρές
    Έτσι είχα σκοπό να το κάνω αλλά τελικά προτίμησα να στήσω adblock & vpn στο router με openwrt

Σελ. 15 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 5101314151617202535 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νέα υπηρεσία COSMOTE Smart Home
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-24, 00:06
  2. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-21, 02:31
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-18, 17:45
  4. Unaccessible home server from my own network.
    Από 404 ERROR στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-17, 01:37
  5. Home mail server
    Από puntomania στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-17, 10:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας