Σελ. 17 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 71215161718192227 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 241-255 από 546
  1. #241
    Εγγραφή
    01-06-2020
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιο link;
    App Service: Free Tier (0€)

    Azure SQL Database: Purchase Model DTU, Service Tier Basic (5 DTU) (4.13€)

    Aυτά που τα βρήκες?
    Επείδη δεν έχω ξαναασχοληθεί με azure.
    Στο ΑPI management θα ανεβάσω το Api; Ή έχει δικό του τρόπο για να γίνει μέσα από την πλατφόρμα κατευεθίαν χωρίς να χρειαστεί να φτιάξω εγω πρόγραμμα για Api

  2. #242
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.446
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Θα κάνεις λογαριασμό στο Azure, θα φτιάξεις subscription pay as you go (θέλει κάρτα) και μετά θα ενεργοποιήσεις ένα app service στο free tier και μια βάση στο basic plan.

    Για το api management δεν καταλαβαίνω τι εννοείς...

    Καλύτερα ομως να κάνεις άλλο θέμα με αυτό που θέλεις να κάνεις, για να μην σπαμαρουμε αυτό με off topic!

  3. #243
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.988
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Όσοι είστε με Xpenology/DSM από updates τί λέει;; Το σκέφτομαι για ένα φίλο. Είμαι μεταξύ αυτού και FreeNAS.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  4. #244
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    έχω synology και έχω στήσει FreeNAS σε παλιό PC για δοκιμές, και πιθανή μετάβαση εκεί

    τι θέλει να κάνει;

    αν πρωταρχικός σκοπός είναι streaming και στήσιμο διαφόρων services (πχ nextcloud, bitwarden, piwigo κλπ) δεν θα πήγαινα σε FreeNAS

    αν πρωταρχικός σκοπός είναι η διατήρηση και ασφάλεια αρχείων και backups δεν θα πήγαινα σε λύση τύπου Xpenology

    τα υπόλοιπα είναι υπό διαπραγμάτευση,
    πχ αν είναι στην πρώτη από τις πιο πάνω κατηγορίες, ας πάει xpenology, και βλέπει τι γίνεται με τα updates, άλλωστε δεν υπάρχει καμμία εγγύηση για το αύριο και το DSM 7 είναι στα σκαριά

  5. #245
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσοι είστε με Xpenology/DSM από updates τί λέει;; Το σκέφτομαι για ένα φίλο. Είμαι μεταξύ αυτού και FreeNAS.
    αν έχει πολλούς δίσκους/θα αναβαθμίσει σε 5αδες/6αδες τους δίσκους
    freeNas/proxmox +vm xpenology για να έχεις zfs
    bonus gift container
    είμαι με 6.2.2, δεν έχω δοκιμάσει να πάω σε 6.3
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος patch : 16-08-20 στις 17:51.

  6. #246
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.988
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Βρήκα ένα μικρό Lenovo που παίρνει 2 δίσκους και λέω να του στίσω κάτι με RAID1. Ένα απλό NAS θέλει για να έχει network shares. Τίποτα το ιδιαίτερο. Προσωπικά προτιμώ FreeNAS λόγω ZFS. To DSM όμως είναι εξαιρετικό και για τον πιο ανίδεο με αυτά. Λύσεις με Proxmox και VMs (έτσι έχω σετάρει το περιβάλλον μου*) απορρίπτονται λόγω πολυπλοκότητας.

    * Proxmox με Openmediavault/ZFS (με τον kernel του Proxmox) και passthrough SAS/SATA HBA card. Ήθελα FreeNAS, αλλά αν και το passthrough παίζει ολόσωστα το FreeNAS δεν ήθελε να δει την HBA card ούτε με σφαίρες (μια LSI2108 είναι).
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  7. #247
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Μέχρι τώρα όλα τα updates τα πήρα κανονικά. Είμαι σε 6.2.3 και τελευταίο update βγήκε πριν λίγες μέρες (μου ήρθε mail) αλλά ακόμα δεν το έβαλα
    Σε κάποιο major update (DSM 7) δεν ξέρω τι θα γίνει αλλά το έχω σε proxmox άρα αν με τρώει το χέρι μου και το βάλω απ τους πρώτους, στην χειρότερη θα επιστρέψω στο προηγούμενο backup

  8. #248
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Xpenology είναι η εύκολη επιλογή.

  9. #249
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    απορρίπτονται λόγω πολυπλοκότητας
    Στο στήσιμο ή την συντήρηση; Για το στήσιμο εγώ το έβαλα από έτοιμο image για proxmox. Αλλιώς οι loaders δεν με ήθελαν

  10. #250
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.988
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Xpenology είναι η εύκολη επιλογή.
    Ναι ρε γμτ, αν υποστήριζε και ZFS...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο στήσιμο ή την συντήρηση; Για το στήσιμο εγώ το έβαλα από έτοιμο image για proxmox. Αλλιώς οι loaders δεν με ήθελαν
    Γιατί δεν είναι για κάποιον που ναι μεν το έχει με την τεχνολογία (και σε πολύ καλό βαθμό μάλιστα), αλλά όχι στο επίπεδο για κόλπα τέτοιου είδους και δε θέλω να τον μπλέκω με αυτά. Το κακό είναι ότι δεν έχω παίξει ποτέ με FreeNAS ώστε να έχω άποψη για το WebUI του. Όπως λένε και οι Αγγλοσάξωνες "the proof is in the pudding" Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  11. #251
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ρε γμτ, αν υποστήριζε και ZFS...


    Γιατί δεν είναι για κάποιον που ναι μεν το έχει με την τεχνολογία (και σε πολύ καλό βαθμό μάλιστα), αλλά όχι στο επίπεδο για κόλπα τέτοιου είδους και δε θέλω να τον μπλέκω με αυτά. Το κακό είναι ότι δεν έχω παίξει ποτέ με FreeNAS ώστε να έχω άποψη για το WebUI του. Όπως λένε και οι Αγγλοσάξωνες "the proof is in the pudding" Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις
    το synology έχει BTRFS (και φαντάζομαι το xpenology αν και με φοβίζουν οι όχι by the book λύσεις),
    με BTRFS + RAID 1 έχεις data corruption protection, self healing, snapshots κλπ

    δες και αυτό

    https://daltondur.st/syno_btrfs_1/


    οκ, το ZFS θεωρείται το state of art, αλλά έχει και μεγαλύτερες απαιτήσεις σε μνήμη (αρχίζεις από 16 Gb κατά προτίμηση), πιο στενά περιθώρια επέκτασης

    επίσης στο synology (xpenology), έχεις και όλα τα πακέτα έτοιμα να παίξουν με ένα κλικ

    το WEBUI του FreeNAS είναι πολύ καλό,
    αλλά τα plugins είναι μερικές φορές παλούκι στο στήσιμο* και δεν υπάρχουν όσα θα έχεις στο synology, είτε μανίσια είτε με docker

    * τουλάχιστον για αρχάριους σαν εμένα
    πχ πάλευα ένα μήνα να στήσω σωστά (πχ https, χωρίς warnings κλπ) το nextcloud σε FreeNAS χωρίς επιτυχία, είτε με το ενσωματωμένο plugin, είτε scripted installation σε jail, πάντα κάτι δεν ήταν σωστό, παρότι κατάφερα να το στήσω)
    ενώ σε ubuntu server μου πήρε μισή ωρίτσα και ήταν έτοιμο

  12. #252
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.988
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiriakk Εμφάνιση μηνυμάτων
    το synology έχει BTRFS (και φαντάζομαι το xpenology αν και με φοβίζουν οι όχι by the book λύσεις),
    με BTRFS + RAID 1 έχεις data corruption protection, self healing, snapshots κλπ

    δες και αυτό

    https://daltondur.st/syno_btrfs_1/


    οκ, το ZFS θεωρείται το state of art, αλλά έχει και μεγαλύτερες απαιτήσεις σε μνήμη (αρχίζεις από 16 Gb κατά προτίμηση), πιο στενά περιθώρια επέκτασης

    επίσης στο synology (xpenology), έχεις και όλα τα πακέτα έτοιμα να παίξουν με ένα κλικ

    το WEBUI του FreeNAS είναι πολύ καλό,
    αλλά τα plugins είναι μερικές φορές παλούκι στο στήσιμο* και δεν υπάρχουν όσα θα έχεις στο synology, είτε μανίσια είτε με docker

    * τουλάχιστον για αρχάριους σαν εμένα
    πχ πάλευα ένα μήνα να στήσω σωστά (πχ https, χωρίς warnings κλπ) το nextcloud σε FreeNAS χωρίς επιτυχία, είτε με το ενσωματωμένο plugin, είτε scripted installation σε jail, πάντα κάτι δεν ήταν σωστό, παρότι κατάφερα να το στήσω)
    ενώ σε ubuntu server μου πήρε μισή ωρίτσα και ήταν έτοιμο
    Ναι, ξέρω ότι η Synology υποστηρίζει το BTRFS, αλλά να σου πώ την αλήθεια δοκιμάζοντάς το σε VM δε με ενέπνευσε ιδιαίτερα. Κάπου έχω γράψει σχόλια εδώ μέσα όταν το δοκίμαζα. Κλάσεις ανώτερο το ZFS. Είναι κρίμα που το BTRFS δεν έχει προχώρησει τόσο πολύ.

    Όσον αφορά τη μνήμη που χρειάζεται το ZFS και με 8GB RAM μια χαρά γίνεται η δουλειά (τόσο έχει το Lenovo που ανέφερα πριν). Με κλειστά compression και dedup και για χρήση NAS σε σπιτικό/μικρό περιβάλλον μια χαρά είναι και με τα 8GB RAM.

    Άσχετο, και το έχω ξαναγράψει: NetApp δώσε στο λαό WAFL με GPL!! Και μετά ξύπνησα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος megahead13 : 17-08-20 στις 00:39.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  13. #253
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    το BTRFS είναι μια χαρά, δεν του λείπει τίποτα για σπιτικό περιβάλλον
    και το GUI της Synology κάνει τη χρήση του παιχνιδάκι

    για τη RAM, δεν είμαι ειδικός,
    και εγώ το είχα στημένο (για δοκιμές. έκδοση 11.3) σε αρχαίο PC με 4 Gb RAM και έπαιζε, είχα βάλει και 2 jails,
    αλλά στο φόρουμ τους πιέζουν ιδιαίτερα για 16 Gb σαν βάση και μάλιστα να είναι ECC,
    παρότι για άλλα πράματα (πχ boot SSD, CPU κλπ) σου λένε πάρε ότι φθηνό και παλιό βρεις
    (

    το βασικό θέμα είναι αν ο φίλος δεν έχει όρεξη και γνώσεις,
    αν αύριο θελήσει να έχει μία photo gallery εφαρμογή (πχ piwigo) ή να τρέξει pi-hole ή ......
    θα τα βρει σκούρα με το FreeNAS,
    ενώ με το synology θα τα έχει ή έτοιμα ή εύκολα να τα στήσει με Docker


    Με αυτά που γράφω, μη θεωρήσεις ότι είμαι κατά του FreeNAS, και εγώ γουστάρω και για αυτό παίζω μαζί του,
    και μόλις το μάθω καλύτερα ή μου τη δώσει η Synology (επειδή τελευταία αρχίζει να αδιαφορεί για υποστήριξη του Linux με εφαρμογές desktop)
    θα αλλάξω σταρτόπεδο

    απλά υπάρχουν υπέρ και κατά


    btw άμα στήσεις Freenas, έχε υπόψιν ότι LZ4 compression είναι ενεργοποιημένο by default και δεν κοστίζει τίποτα (και δούλευε μια χαρά κα ι σε μένα με 4 Gb), δεν έχεις κανένα λόγο να το απενεργοποιήσεις

    - - - Updated - - -

    ---------------------------------------------

    τέλος, ξέχασα να γράψω ότι έρχεται και το FreeNAS που θα βασίζεται σε Linux (Debian)
    με το όνομα TrueNAS SCALE,
    webgui κλπ από FreeNAS, αλλά στο βάθος Linux, υπσοτήριξη VMs με KVM, υποστήριξη Docker, Kubernettes κλπ

    είναι ακόμη work in progress αλλά υπάρχει διαθέσιμο για download για όσους βιάζονται ή θέλουν να κάνουν δοκιμές

    https://www.truenas.com/download-tn-scale/

  14. #254
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.988
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Θα το ξαναδώ το θέμα Xpenology/BTRFS. Στην τελική αν πάω με XPENOLOGY του ρίχνω XFS. Πολύ μπλέξιμο όμως ρε παιδί μου η τεκμηρίωση του Xpenology και γενικά χαοτική η πληροφορία που διαθέτει η κοινότητά του.

    Στα του FreeNAS, επειδή για να στήσω το δικό μου σέρβερ έκανα πολύ ψάξιμο και πολλές φορές ο Γούγλης με έβγαζε στο φόρουμ τους, το επίπεδο των μελών πραγματικά είναι πολύ καλό. Όμως πρώτον πολλές φορές έχουν κάπως ένα υφάκι στις απαντήσεις τους και δεύτερον ώρες ώρες μιλάνε λες και πρόκειται να στήσουμε όλοι τίποτα θηρία που θα εξυπηρετούν, πχ 100-200-300 χρήστες, όπως τα Oracle ZS storage appliances που είχαμε παλιά στη δουλειά. Αυτό στο οποίο έχουν απόλυτο δίκιο είναι η χρήση ECC RAM που ανεξαρτήτως file system καλό είναι να υπάρχει, ιδιαίτερα δε για το ZFS και τις δυνατότητες που έχει να βρίσκει/διορθώνει corrupted data σε bad sectors, κτλ.

    Σχετικά με lz4 compression στο σέρβερ το έχω ενεργοποιημένο παντού (Proxmox VM datastore, Openmediavault ZFS), στο λαπτόπι όμως όχι, γιατί είδα προβλήματα στην απόδοση του συστήματος (σ' αυτό όμως μπορεί να φταίει κι ο Micron SSD που έχει firmware για Lenovo workstation και δε μπορώ να βρω γενικό firmware να του εγκαταστήσω, αλλά μπορεί να λέω και βλακείες εδώ). Άλλωστε έχω και το σέρβερ, οπότε με τόσα TB χωρητικότητα δε με νοιάζει Το dedup όμως το έχω κλειστό. Δε μου χρειάζεται κι ούτε πρόκειται να προσφέρει κάτι ιδιαίτερο για τα δεδομένα που έχω.

    Για FreeNAS με Debian δε γνώριζα. Καλή φάση! Αν βγει ποτέ stable ίσως να αντικαταστήσω το Openmediavault με αυτό. Είναι θέμα να κάνω ένα export/import τo zfs pool και θα είμαι κομπλέ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος megahead13 : 18-08-20 στις 20:01. Αιτία: typo
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  15. #255
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0



    απλά μόνο να πω και για όσους ενδιαφέρονται, και σχετικά με τον τίτλο του νήματος,
    ότι το BTRFS είναι υποτιμημένο ίσως εξαιτίας παλαιότερου προβλήματος,

    παραθέτω ξανά εδώ το λινκ με τις προσπάθεις που έκανε ο τύπος να καταστρέψει αρχεία και filesystem, και πως το BTRFS έκανε self healing από μόνο του
    https://daltondur.st/syno_btrfs_1/

    η χρήση του (και των δυνατοτήτων του πχ snapshots, replication κλπ) είναι δύσκολη ίσως,
    αλλά με το GUI της Synology είναι παιχνιδάκι ακόμη και από άσχετους σαν εμένα

    απλά πιστεύω ότι το BTRFS δεν έχει πολύ μέλλον με τη φόρα που έχει πάρει το ZFS on Linux,

    και εδώ θα έρθει μπούμερανγκ στη synology που θα μείνει η μόνη να ασχολείται μαζί του,
    και σε αυτό έχει μερίδιο ευθύνης
    γιατί ενώ έχει πάρει τόσα από το open source, δεν έχει δώσει τίποτα πίσω,
    πχ αν είχε δώσει gui tools για το BTRFS και αυτά υπήρχναε στις διάφορες διανομές, θα ήταν ίσως διαφορετικά τα πράματα τώρα

Σελ. 17 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 71215161718192227 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νέα υπηρεσία COSMOTE Smart Home
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-24, 00:06
  2. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-21, 02:31
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-18, 17:45
  4. Unaccessible home server from my own network.
    Από 404 ERROR στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-17, 01:37
  5. Home mail server
    Από puntomania στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-17, 10:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας