Σελ. 34 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 1424293233343536 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 496-510 από 546
  1. #496
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    - Η σωστή εντολή για το build είναι ./rploader.sh build ds3622xsp-7.1.1-42962. Δεν υπήρχε κάτι σε broadwellnk-*
    Στον 0.9.x δεν έχουν μπει (ακόμα??) όλες οι αρχιτεκτονικές γιαυτό στην αρχή σου είπα δοκίμασε με 0.8.x

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σύστημα (xpenology) πετάει επειδή το image είναι και σε σοβαρό μηχάνημα και σε nvme. Βέβαια του έχω δώσει λίγα CPUS και μνήμη. Μάλλον είναι ολιγαρκές
    Πολύ ολιγαρκές. Εγώ για δύο χρόνια το είχα με 1GB RAM και 1cpu 1core και δεν καταλάβαινε τίποτα. Τώρα θα δώσω λίγο περαπάνω

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελπίζω να είναι σταθερό το xpenology και επιπλέον να μην έχουμε κανένα πρόβλημα με vulnerabilities μια που το έχω σε σχετικά critical σημείο.
    Θα παίρνεις τα ίδια updates που θα παίρνουν όλοι. Πλέον τρέχεις κανονικά το ίδιο λειτουργικό που τρέχουν και οι επίσημοι.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μόνο που πρέπει να κάνω είναι να βάλω κάποια ειδοποίηση να μου έρχεται στο κινητό αν υπάρχουν software updates σε packages ή στο DSM του xpenology.
    Μια που όλα τα automatic updates τα έχω κλείσει.
    Ναι γίνεται πανεύκολα, έρχεται mail

    Dear user,

    DSM running on Χ is out-of-date. Please sign in to DSM on
    Χ, open Control Panel, and install the latest version of DSM.
    For a detailed report, please go to Main Menu > Security Advisor.

  2. #497
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ ολιγαρκές. Εγώ για δύο χρόνια το είχα με 1GB RAM και 1cpu 1core και δεν καταλάβαινε τίποτα. Τώρα θα δώσω λίγο περαπάνω
    Τρέχεις άλλα VMs στο Proxmox; Ακόμα και αν τρέχεις και είναι πολύ λίγα και με μικρές απαιτήσεις/μικρό φορτίο τότε είναι λογικό όσον αφορά τη vCPU που δίνεις. Εντάξει, η μνήμη είναι άλλο θέμα και όταν είσαι σε ένα σπιτικό περιβάλλον με ελάχιστο φορτίo/λίγους clients και αν τρέχεις μόνο 2-3 services πάνω στο xpenology σου, λογικό είναι να του φτάνει το 1GB.

    How Does a vCPU Work?
    How does a vCPU work? Virtual servers and their resource allocation are controlled by what is known as a hypervisor. We defined hypervisor in more detail above.

    The hypervisor uses a portion of the physical CPU computing resources and allocates it to a vCPU which is assigned to a specific VM. Some IT experts consider the concept behind vCPUs as a share of the time spent on the processor’s core. System administrators can use hypervisors to setup different resource allocations where specific VMs are configured with specific vCPU capabilities.


    Πηγή
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος megahead13 : 07-02-23 στις 17:53. Αιτία: typo
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  3. #498
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι δεν είναι ακριβώς data storage αν τρέχει VPN και έχω κάνει port fowarding διάφορα εξωτερικά ports του router σε αυτό.
    Τα VPN ports του για αρχή θα μπορεί να τα καλέσει όποιος θέλει από το net, οπότε θέλει και μια Α προσοχή.
    το vpn επιβάλετε να είναι σε δικό του vm η σε pfsense/ddwrt/whatever vm

  4. #499
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    το vpn επιβάλετε να είναι σε δικό του vm η σε pfsense/ddwrt/whatever vm
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  5. #500
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τρέχεις άλλα VMs στο Proxmox; Ακόμα και αν τρέχεις και είναι πολύ λίγα και με μικρές απαιτήσεις/μικρό φορτίο τότε είναι λογικό όσον αφορά τη vCPU που δίνεις. Εντάξει, η μνήμη είναι άλλο θέμα και όταν είσαι σε ένα σπιτικό περιβάλλον με ελάχιστο φορτίo/λίγους clients και αν τρέχεις μόνο 2-3 services πάνω στο xpenology σου, λογικό είναι να του φτάνει το 1GB.
    Είχα δώσει λίγα γιατί δεν είδα να χρειάζεται παραπάνω και μου άφηνε μνήμη για να παίξω με άλλες δοκιμές.
    Εδώ και λίγο καιρό τρέχω και ένα site σε ξεχωριστό VM με turnkey (μέχρι να το ξαναμεταφέρω σε δικό του host). Θα πάω στα 8GB συνολικά σύντομα, γιαυτό είπα πριν ότι θα δώσω περισσότερα και στο xpelonoly.

    Στο xpelonogy τρέχω music server, download station, sonarr, synology drive, cloud sync (ξεχωριστό service για να τα έχω όλα και στο dropbox). Αυτά αν δεν ξέχασα κάτι...

    Πριν σηκώσω το turnkey σε VM, στο ίδιο το xpenology έτρεχα joomla (αρχικά) και wordpress (όταν πέταξα το joomla), πάλι με 1GB RAM και με όλα αυτά που τραβάνε μαζί (apache, mariadb κτλ)

    Ένα καλοκαίρι έτρεχα το Synology Surveillance Station και του είχα πετάξει πάνω μία ip camera αλλά πλέον δεν μου χρειάζεται και το έχω paused
    Είχα δοκιμάσει και διάφορες λύσεις απ το synology communiy repo για home automation αλλά δεν ασχολήθηκα πολύ και τα έβγαλα.

    όλα αυτά με 1GB

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    το vpn επιβάλετε να είναι σε δικό του vm η σε pfsense/ddwrt/whatever vm
    +1. Μετά τις συμβουλές σας εδώ, το πέρασα σε openWRT και δεν είχα ούτε μία φορά θέμα.

  6. #501
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    το vpn επιβάλετε να είναι σε δικό του vm η σε pfsense/ddwrt/whatever vm
    Όταν έχεις το virtualization είναι και ορθότερο και πιο εύκολο στη διαχείριση.
    Όταν έχεις το φυσικό Synology σε μία μικρή εγκατάσταση, βολεύει να μην ψάχνεις άλλο μηχάνημα .

  7. #502
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    το vpn επιβάλετε να είναι σε δικό του vm η σε pfsense/ddwrt/whatever vm
    OK να το έχω μόνο του το καταλαβαίνω αλλά ποια η διαφορά να είναι στο VM του Synology ή του pfsense;

    Κατά τα άλλα βαριέμαι να έχω 10 VMs, το καθένα για κάθε microservice ή γενικότερο-service που έχω
    Αυτή τη στιγμή έχω 7...
    Και να πρέπει να κρατάω up-to-date 7-8 ubuntu servers..
    Ειδικά αυτά που είναι exposed στο internet
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  8. #503
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    lxc για webserver/nextcloud/homeassitanse/surveillance η ότι μπορείς τπ
    σιγά μην κρατήσω uptodate τα alpine lxc που εχει samba, δεν βλέπει καν wan

    ο λογος να το έχεις μονο του ειναι οτι αν γινει η στραβή θα πάρει τον έλεγχο του vm, οχι ολο το dataserver. Χωρίς να σημαίνει οτι είναι απροσπέλαστο, απλα έχεις κάνει μια προσπάθεια να μειώσεις τις πιθανότητες να πέσεις θύμα
    Αν έχεις pfsense vm θα το έβαζα εκεί οχι στο DSM
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος patch : 07-02-23 στις 19:31.

  9. #504
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    OK να το έχω μόνο του το καταλαβαίνω αλλά ποια η διαφορά να είναι στο VM του Synology ή του pfsense;

    Κατά τα άλλα βαριέμαι να έχω 10 VMs, το καθένα για κάθε microservice ή γενικότερο-service που έχω
    Αυτή τη στιγμή έχω 7...
    Και να πρέπει να κρατάω up-to-date 7-8 ubuntu servers..
    Ειδικά αυτά που είναι exposed στο internet
    Θέμα ασφάλειας. Γενικά data storage <> services. Καλό είναι να ζουν σε διαφορετικά συστήματα.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  10. #505
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέμα ασφάλειας. Γενικά data storage <> services. Καλό είναι να ζουν σε διαφορετικά συστήματα.
    Καλημέρα, σωστό και λογικό ακούγεται αυτό.

    Αφιέρωσα κάποιες ώρες και μετακόμισα τον VPN server στο pfsense που είναι και μόνιμα updated (νομίζω το κάνει και αυτόματα).
    Οπότε όλα τα *nology (synology, xpenology) είναι στο εσωτερικό δίκτυο και προσβάσιμα μέσω VPN.

    Μένει να ανοίξω το xpenology να βλέπει τους update servers του DSM επειδή νομίζω ότι τώρα έχουν κλείσει τελείως την επικοινωνία προς αυτούς (ανεξαρτήτως αν κάνεις αυτόματα ή χειροκίνητα τα updates).

    Επιπλέον θέλω το Proxmox να μεταφέρει τα backup των VMs που παίρνει σε έναν εξωτερικό σκληρό, στο NAS (Synology).
    Λογικά απλό θα είναι αυτό (κάτι του τύπου rsync)

    - - - Updated - - -

    Δεν έχω καταλήξει αν το τελευταίο (rsync υφιστάμενων backup) είναι η καλύτερη λύση ή αν καλό θα ήταν να παίρνω νέα στο NAS.
    Το μόνο που με χαλάει με τα νέα είναι ότι όλα τα VMs πρέπει να βγαίνουν offline ή να κάνουν freeze 2 φορές την εβδομάδα αντί για 1 τώρα.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  11. #506
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, σωστό και λογικό ακούγεται αυτό.

    Αφιέρωσα κάποιες ώρες και μετακόμισα τον VPN server στο pfsense που είναι και μόνιμα updated (νομίζω το κάνει και αυτόματα).
    Οπότε όλα τα *nology (synology, xpenology) είναι στο εσωτερικό δίκτυο και προσβάσιμα μέσω VPN.

    Μένει να ανοίξω το xpenology να βλέπει τους update servers του DSM επειδή νομίζω ότι τώρα έχουν κλείσει τελείως την επικοινωνία προς αυτούς (ανεξαρτήτως αν κάνεις αυτόματα ή χειροκίνητα τα updates).

    Επιπλέον θέλω το Proxmox να μεταφέρει τα backup των VMs που παίρνει σε έναν εξωτερικό σκληρό, στο NAS (Synology).
    Λογικά απλό θα είναι αυτό (κάτι του τύπου rsync)

    - - - Updated - - -

    Δεν έχω καταλήξει αν το τελευταίο (rsync υφιστάμενων backup) είναι η καλύτερη λύση ή αν καλό θα ήταν να παίρνω νέα στο NAS.
    Το μόνο που με χαλάει με τα νέα είναι ότι όλα τα VMs πρέπει να βγαίνουν offline ή να κάνουν freeze 2 φορές την εβδομάδα αντί για 1 τώρα.
    Χρησιμοποιείς αυτό για τα backup σου;
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  12. #507
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρησιμοποιείς αυτό για τα backup σου;
    Όχι, χρησιμοποιώ το backup εργαλείο που δίνει το Proxmox Virtual Environment (community edition)
    https://www.proxmox.com/en/proxmox-ve
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  13. #508
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Δοκίμασε το PBS. Είναι πολύ εύκολο να στηθεί.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  14. #509
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, σωστό και λογικό ακούγεται αυτό.

    Αφιέρωσα κάποιες ώρες και μετακόμισα τον VPN server στο pfsense που είναι και μόνιμα updated (νομίζω το κάνει και αυτόματα).
    Οπότε όλα τα *nology (synology, xpenology) είναι στο εσωτερικό δίκτυο και προσβάσιμα μέσω VPN.

    Μένει να ανοίξω το xpenology να βλέπει τους update servers του DSM επειδή νομίζω ότι τώρα έχουν κλείσει τελείως την επικοινωνία προς αυτούς (ανεξαρτήτως αν κάνεις αυτόματα ή χειροκίνητα τα updates).

    Επιπλέον θέλω το Proxmox να μεταφέρει τα backup των VMs που παίρνει σε έναν εξωτερικό σκληρό, στο NAS (Synology).
    Λογικά απλό θα είναι αυτό (κάτι του τύπου rsync)

    - - - Updated - - -

    Δεν έχω καταλήξει αν το τελευταίο (rsync υφιστάμενων backup) είναι η καλύτερη λύση ή αν καλό θα ήταν να παίρνω νέα στο NAS.
    Το μόνο που με χαλάει με τα νέα είναι ότι όλα τα VMs πρέπει να βγαίνουν offline ή να κάνουν freeze 2 φορές την εβδομάδα αντί για 1 τώρα.
    Έχει ενσωματωμένο εργαλείο για να κάνει backup, που μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για το NAS.

    Πας Datacenter -> Storage και ρυθμίζεις να βλέπει το NAS (εγώ το έχω με NFS)

    Μετά πας Datacenter -> Backup και επιλέγεις ποια VM θέλεις και βάζεις σαν storage το NAS. Έχει να επιλέξεις κάθε πότε θα γίνεται, Retention policy κτλ. Μπορείς να βάλεις πολλά backup, ανάλογα τις ανάγκες σου ή ένα που να τα πιάνει όλα.

  15. #510
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Αυτός ο τρόπος που λέει ο Μιτσάκος δεν ξέρω πως δουλεύει όσον αφορά την αποθήκευση των backups. Το PBS κάνει κάποιου είδους de-duplication ώστε να γλυτώνεις αποθηκευτικό χώρο.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


Σελ. 34 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 1424293233343536 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νέα υπηρεσία COSMOTE Smart Home
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-24, 00:06
  2. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-21, 02:31
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-18, 17:45
  4. Unaccessible home server from my own network.
    Από 404 ERROR στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-17, 01:37
  5. Home mail server
    Από puntomania στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-17, 10:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας