Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    459
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Cosmote
    Καλημέρα σε όλους.

    Έχω ένα "περίεργο" πρόβλημα με ένα laptop Turbo-X Flexbook 360 11.6" και έλεγα μήπως υπάρχει καμία καλή ιδέα.

    Ποιο συγκεκριμένα, στο συγκεκριμένο laptop αναγκάστηκα να κάνω "φρέσκια" εγκατάσταση των Windows 10 (build 1809) από usb stick.

    Κατά τα γνωστά, δεν υπάρχουν drivers και το Plaisio δεν τους δίνει. Μετά τα πολλά κατάφερα να στήσω το laptop και παίζουν όλα μια χαρά με εξαίρεση το orientation της οθόνης το οποίο "By Default" μπαίνει σε mode "Landscape (flipped)", δηλαδή ανάποδα.

    Παρατήρησα ότι όλη η λειτουργία του screen rotation γίνεται ανάποδα. Δηλαδή σε οποία θέση και να βάλει κανείς το laptop η οθόνη είναι ανάποδα.
    Ότι και να δοκίμασα (από τα γνωστά που κυκλοφορούν στο internet) δεν έπιασε. Η συμπεριφορά του laptop παρέμεινε "ανάποδη".

    Έχει κανείς άποψη πως μπορώ να διορθώσω το πρόβλημα? Χωρίς, βέβαια, να ξαναεγκαταστήσω τα windows καθώς αυτό θα αποτελούσε "τραγωδία" (το laptop έχει 32GB δίσκο).

  2. #2
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109023/11255
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manara Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλους.

    Έχω ένα "περίεργο" πρόβλημα με ένα laptop Turbo-X Flexbook 360 11.6" και έλεγα μήπως υπάρχει καμία καλή ιδέα.

    Ποιο συγκεκριμένα, στο συγκεκριμένο laptop αναγκάστηκα να κάνω "φρέσκια" εγκατάσταση των Windows 10 (build 1809) από usb stick.

    Κατά τα γνωστά, δεν υπάρχουν drivers και το Plaisio δεν τους δίνει. Μετά τα πολλά κατάφερα να στήσω το laptop και παίζουν όλα μια χαρά με εξαίρεση το orientation της οθόνης το οποίο "By Default" μπαίνει σε mode "Landscape (flipped)", δηλαδή ανάποδα.

    Παρατήρησα ότι όλη η λειτουργία του screen rotation γίνεται ανάποδα. Δηλαδή σε οποία θέση και να βάλει κανείς το laptop η οθόνη είναι ανάποδα.
    Ότι και να δοκίμασα (από τα γνωστά που κυκλοφορούν στο internet) δεν έπιασε. Η συμπεριφορά του laptop παρέμεινε "ανάποδη".

    Έχει κανείς άποψη πως μπορώ να διορθώσω το πρόβλημα? Χωρίς, βέβαια, να ξαναεγκαταστήσω τα windows καθώς αυτό θα αποτελούσε "τραγωδία" (το laptop έχει 32GB δίσκο).

    δες αυτο μηπως βοηθησει

    https://www.laptopmag.com/articles/f...creen-computer

  3. #3
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    459
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV1BKN Εμφάνιση μηνυμάτων
    δες αυτο μηπως βοηθησει

    https://www.laptopmag.com/articles/f...creen-computer
    SV1BKN ευχαριστώ, αλλά τα έχω δει και κάνει όλα αυτά. Λύνουν το πρόβλημα προσωρινά. Μόλις ο σένσορας πιάσει κίνηση (αλλαγή προσανατολισμού του laptop) το auto rotation τα κάνει "μαντάρα" καθώς κάνει όλο το rotation ανάποδα.
    Αυτό είναι το σημαντικό. Ότι γίνεται όλο το rotation ανάποδα. Σε όποια θέση και να βάλω το laptop το orientation είναι ανάποδα.
    Όλα ξεκινούν από την λάθος αρχική θέση. Αντί για Landscape (0 μοίρες) πάει στην Landscape flipped (180 μοίρες).
    Η μόνη μέχρι στιγμής λύση για να δουλέψει το laptop είναι να απενεργοποιήσω το auto rotation και να βάλω χειροκίνητα το orientation σε Landscape.
    Σίγουρα κάτι δεν πάει καλά με τους drivers αλλά το θέμα είναι τι????

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Σε ενα δικό μου teclast είχα κάνει χρήση αυτού https://samuelpinches.com.au/blab/wi...-registry-fix/

    Δες μήπως πιάνει και στο δικό σου

  5. #5
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    459
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ενα δικό μου teclast είχα κάνει χρήση αυτού https://samuelpinches.com.au/blab/wi...-registry-fix/

    Δες μήπως πιάνει και στο δικό σου
    Ναι. sdikr ευχαριστώ. Κάτι τέτοιο έψαχνα. Βέβαια εμένα ο σένσορας είναι της BOSCH από ότι είδα, αλλά το βράδυ θα την "ψάξω" να δω τι γίνεται. Νομίζω ότι έχω εγκαταστήσει την τελευταία έκδοση των οδηγών. Θα ψάξω και για καμία παλιότερη.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    https://www.plaisio.gr/wizards/FindYourDriver.aspx

    δες μηπως υπαρχουν οι drivers.
    The gr81 .

  7. #7
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    459
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.plaisio.gr/wizards/FindYourDriver.aspx

    δες μηπως υπαρχουν οι drivers.
    Δεν υπάρχουν φίλε. Ήταν το πρώτο που κοίταξα.
    Μετά επικοινώνησα με το help desk του ΠΛΑΙΣΙΟΥ. Εκεί μου είπαν ότι οι drivers είναι ενσωματωμένοι (????) στο image (του ΚΙΝΕΖΟΥ - με δουλεύετε???) και ότι θα έπρεπε να πάω το μηχανάκι στο ΠΛΑΙΣΙΟ να μου περάσουν το ΑΡΧΙΚΟ image (ΤΟΥ ΚΙΝΕΖΟΥ).
    Και ρωτάω ο κακομοίρης. Το image θα έχει Windows 8.1 ή Windows 10?? Μάλλον θα έχει Windows 10, build 1703 και θα αρχίσει ο φαύλος κύκλος των αναβαθμίσεων ο οποίος με ανάγκασε σε fresh reinstall καθώς ο δίσκος του laptop είναι μόνο 32GB.
    Έτσι, για να μην βρεθώ ξανά εκεί που ήμουνα η όλη δουλειά έγινε "δια χειρός Βαράγκη" και μέχρι στιγμής δουλεύουν όλα άψογα εκτός από το orientation που εδώ που τα λέμε δεν με καίει και τόσο, αλλά .... "για την Ελλάδα ρε γμτ" ...

    - - - Updated - - -

    Το θέμα λύθηκε

    Βρήκα παλιότερο driver τον εγκατέστησα και τώρα όλα καλά

  8. #8
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    κρύα βρύση
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manara Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχουν φίλε. Ήταν το πρώτο που κοίταξα.
    Μετά επικοινώνησα με το help desk του ΠΛΑΙΣΙΟΥ. Εκεί μου είπαν ότι οι drivers είναι ενσωματωμένοι (????) στο image (του ΚΙΝΕΖΟΥ - με δουλεύετε???) και ότι θα έπρεπε να πάω το μηχανάκι στο ΠΛΑΙΣΙΟ να μου περάσουν το ΑΡΧΙΚΟ image (ΤΟΥ ΚΙΝΕΖΟΥ).
    Και ρωτάω ο κακομοίρης. Το image θα έχει Windows 8.1 ή Windows 10?? Μάλλον θα έχει Windows 10, build 1703 και θα αρχίσει ο φαύλος κύκλος των αναβαθμίσεων ο οποίος με ανάγκασε σε fresh reinstall καθώς ο δίσκος του laptop είναι μόνο 32GB.
    Έτσι, για να μην βρεθώ ξανά εκεί που ήμουνα η όλη δουλειά έγινε "δια χειρός Βαράγκη" και μέχρι στιγμής δουλεύουν όλα άψογα εκτός από το orientation που εδώ που τα λέμε δεν με καίει και τόσο, αλλά .... "για την Ελλάδα ρε γμτ" ...

    - - - Updated - - -

    Το θέμα λύθηκε

    Βρήκα παλιότερο driver τον εγκατέστησα και τώρα όλα καλά
    βασικά το προβλημα είναι ότι δεν λειτουργεί σωστά ο driver
    αλλά αν δεν σε νοιάζει μπορείς απλά μέσα από τις ιδιότητες της intel graphics να αλλάξεις το orientetion
    απλά δεν θα δουλεύει ο σενσοράς

    αν και παλιό το θέμα
    που βρήκες οδηγούς για το flexbook
    ???

  9. #9
    Εγγραφή
    08-02-2017
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Path Level
    Fastpath
    Ετσι οπως βλεπω το προβλημα σου μαλλον το προβλημα ειναι τα drivers. Αν δεν θες να εχεις ολη την ωρα απενεργοποιημενο τον σενσορα τοτε μαλλον θα πρεπει να βρεις τα σωστα drivers. Τωρα σχετικα με αυτο 2 πραγματα.

    1. Στειλε εμειλ στο πλαισιο. Εγω ειχα ενα παλιο ποντικι και headset που δεν τα ειχε τα drivers εκει, τους εστειλα μηνυμα και μου εστειλαν απαντηση με τα driver επισυνημμένα. Ελπιζω να βοηθησουν

    2. Κατεβασε καποιο προγραμμα auto driver updater. Παλια και εγω δεν τα εμπιστευομουν για τους ευνοητους λογους, αλλα βρηκα καποιο δωρεαν που βοηθαει. DriverBooster λεγεται, ειναι free. Αν οχι δοκιμασε με το windows update. Μερικες φορες κατεβαζει και εξειδικευμενα drivers για καθε pc ξεχωριστα

  10. #10
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    κρύα βρύση
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    τελικά τους περισσότερους οδηγούς τους βρήκα με 2 drivers downloader
    ο ένας αρκετά καθαρός
    ο άλλος όχι και τόσο αλλά μου βρήκε 2 drivers Που δεν βρήκε ο πρώτος
    βέβαια έχω ένα θέμα με το αφής που κάνει ότι νάνε
    και δεν ξέρω αν θα αφήσω
    αύριο θα έχω περισσότερα news

  11. #11
    Εγγραφή
    19-07-2010
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από plannet Εμφάνιση μηνυμάτων
    τελικά τους περισσότερους οδηγούς τους βρήκα με 2 drivers downloader
    ο ένας αρκετά καθαρός
    ο άλλος όχι και τόσο αλλά μου βρήκε 2 drivers Που δεν βρήκε ο πρώτος
    βέβαια έχω ένα θέμα με το αφής που κάνει ότι νάνε
    και δεν ξέρω αν θα αφήσω
    αύριο θα έχω περισσότερα news
    Καλησπέρα παιδιά. Ανασύρω το θέμα απλά και μόνο για να ρωτήσω με ποιους driver downloaders έγινα τελικά η δουλείά όσον αφορά το εν λόγω μοντέλο ???
    Έχω αντίστοιχο πρόβλημα και φοβάμαι τις "παρενέργειες" του reinstall ...
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων ...

Παρόμοια Θέματα

  1. Πωλείται Mini Laptop 11,6"
    Από Hengeo στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-18, 01:37
  2. Xbox 360 με 24 παιχνίδια + 2 επιλογής σας και kinect
    Από fits79 στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-18, 17:49
  3. Samsung Galaxy Book 10.6" (64GB)- Windows laptop/ tablet
    Από chaos38 στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-18, 00:30
  4. Παιχνίδια για Xbox 360
    Από clyde στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-18, 22:41
  5. Drivers για ποντίκι turbox???
    Από Doxaios στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-18, 18:41

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας