Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    391
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Θέλω να συνδέσω σε Bridge Mode ένα ZTE H108NS με ένα άλλο router (ZTE H108L).

    Αλλά δεν βρίσκω τις κατάλληλες ρυθμήσεις για το H108NS...

    μήπως ξέρει κανείς να βοηθήσει;


    και για νατο κάνω περισσότερο κατανοητό παραθέτω μια εικόνα...Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Bridge Mode2.png 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  26,8 KB 
ID: 199196
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gio4 : 29-11-18 στις 21:28.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Άλλο το Bridge Mode και άλλο το WDS Bridge.
    Το πρώτο αφορά λειτουργία ενός modem/router, ώστε να δουλεύει μόνο ως modem.
    Το δεύτερο αφορά ασύρματη σύνδεση 2 συσκευών (AP ή router), σαν να ήταν ενσύρματα συνδεδεμένοι μεταξύ τους.

    Εσύ θέλεις το δεύτερο, μόνο που 99% δεν υπάρχει αυτή η λειτουργία σε modem/router. Κοίτα στο μενού με τις ασύρματες ρυθμίσεις μήπως έχουν και τα 2 κάποια WDS επιλογή.

  3. #3
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    391
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Βασικά μόνο το H108NS έχει... Στο άλλο δεν έχω πρόσβαση... Δεν γράφει πάνω στο κουτί τα UN&PW.

    Παραθέτω και μια φωτό...
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 20181129_220122.jpg  


  4. #4
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    391
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Επανέρχομαι και πάλι στο θέμα!

    Έχω πρόσβαση και στα δύο ρούτερ.

    Αυτό που θέλω είναι το 2ο ρούτερ (που λογικά υποστηρίζει WDS) να συνδέεται ασύρματα στο 1ο ρουτερ (δεξιά στην εικόνα) έτσι ώστε ένας υπολογιστής να μπορεί να συνδεθεί ενσύρματα (με etrhernet) στο 2ο ρούτερ και να έχει πρόσβαση στο ίντερνετ.

    Γνωρίζει κανείς αν με τον εξοπλισμό που έχω μπορεί αυτό να γίνει; και αν ναι πώς;

    Εξοπλισμός: Ρούτερ δεξιά ZTE H108L (1ο ρούτερ, βλέπε απεικόνιση), Ρούτερ αριστερά ZTE H108NS (2o ρούτερ, βλέπε απεικόνιση)

  5. #5
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημέρα, δεν μπορουν να παιξουν ετσι, γιατι απλα το wifi και στα 2 είναι wireless AP.
    εσυ θες στο πλευρο που είναι το pc να συνδεθει στο άλλο σαν client.
    Θες μηχανημα wireless ap να εχει client mode, πχ εγω εχω το Ovislink 5460AP που το κανει αυτό.
    Πιανει δλδ από ένα άλλο ασυρματο AP και μου βγαζει σε ethernet.

    - - - Updated - - -

    με WDS αν και δεν εχω δουλεψει όπως καταλαβαίνω https://en.wikipedia.org/wiki/Wirele...ibution_system είναι για να κανει απλα εξαπλωση του wifi σαν ap?
    εσυ θες να πιασεις από AP και να το βγαλεις σε ethernet δεν είναι το ιδιο.

    Eχω δοκιμασει και διαφορα μοντελα σαν αυτό πχ https://www.e-shop.gr/tp-link-tl-wa8...t-p-PER.612441
    που κανει αυτό που θες, κατι σαν αυτό θες από την πλευρα του PC για να παιξει σε client mode.

    - - - Updated - - -

    για δες και αυτά https://www.speedguide.net/faq/what-...y-routerap-297

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gio4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επανέρχομαι και πάλι στο θέμα!

    Έχω πρόσβαση και στα δύο ρούτερ.

    Αυτό που θέλω είναι το 2ο ρούτερ (που λογικά υποστηρίζει WDS) να συνδέεται ασύρματα στο 1ο ρουτερ (δεξιά στην εικόνα) έτσι ώστε ένας υπολογιστής να μπορεί να συνδεθεί ενσύρματα (με etrhernet) στο 2ο ρούτερ και να έχει πρόσβαση στο ίντερνετ.

    Γνωρίζει κανείς αν με τον εξοπλισμό που έχω μπορεί αυτό να γίνει; και αν ναι πώς;

    Εξοπλισμός: Ρούτερ δεξιά ZTE H108L (1ο ρούτερ, βλέπε απεικόνιση), Ρούτερ αριστερά ZTE H108NS (2o ρούτερ, βλέπε απεικόνιση)
    Στο έγραψα παραπάνω. Πρέπει και οι 2 router να υποστηρίζουν την λειτουργία WDS, για να γίνει ασύρματη σύνδεση μεταξύ τους.
    Μέχρι τώρα έχεις επιβεβαιώσει ότι το αριστερό No2 router (ZTE H108NS) την έχει, αλλά καμία αναφορά για το δεξί Νο1 router (ZTE H108L).

    Αν δεν την έχει, δεν υπάρχει γιατρειά και ψάξε άλλη λύση (π.χ. με ένα ΑΡ).
    Αν την έχει, τότε απαραίτητα στις ασύρματες ρυθμίσεις να σου δίνει επιλογή να συνδεθεί με το SSID του άλλου router. Κι εδώ είναι όλο το ζουμί, που δεν έχουν αυτή την επιλογή τα απλά modem/router.

  7. #7
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    391
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα!
    Σας ευχαριστώ για την βοήθεια!

    Πράγματι όσο και να έψαξα δεν βρήκα κάτι για WDS στο ρούτερ από την δεξιά πλευρά τηε εικόνας ( H108L ). Οπότε τα παρατάω. Αλλά κρίμα, θεώρησα ότι θα γινόταν.

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Οι ασύρματες συσκευές που μπορούν να δουλέψουν όπως θέλεις, είναι τα Access Point.
    Από τα modem/router (DSL Router) ελάχιστα που σχεδόν δεν βρίσκει πλέον κανείς και από τα απλά ασύρματα router (WiFi Router) μερικά.

  9. #9
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gio4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα!
    Σας ευχαριστώ για την βοήθεια!

    Πράγματι όσο και να έψαξα δεν βρήκα κάτι για WDS στο ρούτερ από την δεξιά πλευρά τηε εικόνας ( H108L ). Οπότε τα παρατάω. Αλλά κρίμα, θεώρησα ότι θα γινόταν.
    παρε κανενα tplink εχω δουλεψει μερικα μοντελα και φτηνα ειναι και αψογα!
    ή αν θες καποιο αλλο δες να ειναι access point αλλα να εχει client mode, μπορει να το λεει ap client mode.
    Παιρνει απο wifi συνδεση και σου βγαζει σε ethernet.

    - - - Updated - - -

    https://www.skroutz.gr/c/125/access_...&order_dir=asc
    προσεξε αυτο το mode μπορει να μην το εχουν ολα!

  10. #10
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    προσεξε αυτο το mode μπορει να μην το εχουν ολα!
    Σωστά, διότι υπάρχει σύγχυση στον κόσμο εξαιτίας των καταστημάτων, που αναφέρουν κακώς πολλές φορές router ως Access Point π.χ. στο link που δίνεις).
    Χοντρικά τα Access Point στο 99,99% των περιπτώσεων έχουν μόνο μία θύρα LAN, ενώ τα router από 3 και πάνω (συνήθως 4 και μία WAN).

  11. #11
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά, διότι υπάρχει σύγχυση στον κόσμο εξαιτίας των καταστημάτων, που αναφέρουν κακώς πολλές φορές router ως Access Point π.χ. στο link που δίνεις).
    Χοντρικά τα Access Point στο 99,99% των περιπτώσεων έχουν μόνο μία θύρα LAN, ενώ τα router από 3 και πάνω (συνήθως 4 και μία WAN).
    Το ξερω γιατι ειχα παρει και εγω καποτε το Ovislink 5460AP για χρηση πελατης στο AWMN και ηθελα να πιανει απο εξωτερικη συνδεση wifi απο κεραια omni δλδ, και να μου βγαλει σε ethernet για να το ριξω σε switch.
    Πιστευω αυτα τα πολυ φτηνα στο skroutz δεν θα το εχουν.
    Καποια tplink που εχω δουλεψει στην δουλεια το εχουν σαν αυτο που ειχα δωσει ποιο πανω στο eshop link πχ https://www.tp-link.com/gr/products/...L-WA801ND.html
    και μαλιστα βλεπω οτι εδω το λεει αλλιως "bridge with AP" που δεν το εχω ξανακουσει ετσι αλλα το δειχνει στο σχημα που εχει στην σελιδα, λεει ομως και client.

    - - - Updated - - -

    Στο skoutz δεν αναφερονται αναλυτικα οι λειτουργιες που εχει το καθενα οποτε θελει ψαξιμο https://www.skroutz.gr/s/9586663/TP-...A801ND-v3.html

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    H συγκεκριμένη λειτουργία αναφέρεται ως WDS Bridge ή AP Bridge. Γενικά όμως τείνει να εξαλειφθεί καθώς το WDS δεν αποτελεί πρότυπο αλλά λύση κάθε κατασκευαστή ασύμβατη με άλλου και κυρίως χρησιμοποιείται σε κανονικά ΑΡ.
    Π.χ. το συγκεκριμένο WA801ND που αναφέρεις, το έχει στις 4 πρώτες εκδόσεις αλλά όχι στην τελευταία 5η.

    Γενικά όλα τα WiFi Modes, δεν παίζουν σε όλες τις συσκευές, αλλά τα περισσότερα τα βρίσκουμε στα ΑΡ.

  13. #13
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    ναι χαμος γινεται!
    στο ovislink 5460ΑP που εχω, εχει πολλα modes που μερικα παραπανω απο 2 μη σου πω και 3 δεν τα εχω δει σε αλλα μηχανηματα AP που εχουν πεσει στα χερια μου κατα καιρους.
    http://fs.airlive.com/manual/AirLive...Pv2_Manual.pdf στην σελιδα 14 τα δειχνει αναλυτικα.

  14. #14
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    391
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gio4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα!
    Σας ευχαριστώ για την βοήθεια!

    Πράγματι όσο και να έψαξα δεν βρήκα κάτι για WDS στο ρούτερ από την δεξιά πλευρά τηε εικόνας ( H108L ). Οπότε τα παρατάω. Αλλά κρίμα, θεώρησα ότι θα γινόταν.
    Είπα "τα παρατάω" αλλά κατά βάθος δεν ήθελα να τα παρατήσω! Γιατί θεωρούσα ότι κάπως θα ...γινόταν!
    Και να που μετά από σχεδόν 5 μήνες ..."ΕΥΡΗΚΑ" δηλαδή θέλω να πώ... ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ!

    Ίσως τελικά να γινόταν και με το αρχικό ρούτερ της αριστερής πλευράς (βλέπε αρχικό post), αλλά πήρα ένα παλιό AP TP-Link TL-WA801ND και το έβαλα σε Universal Repeater Mode.

    ...φυσικά δοκίμασα και όλα τα άλλα Mode's!

    Να σημειώσω ωστόσο ότι έπρεπε απαραίτητα να αλλάξω την ασφάλεια του ρούτερ από την δεξιά μεριά σε "Disabled" ! Δηλαδή χωρίς ασφάλεια!!! ...αλλά για τον σκοπό που το θέλω θα μπορέσω να ζήσω (για λίγο εννοείται) με αυτό το handicap.

    Ήθελα απλά να δώσω feedback! ...νομίζω θα γινόταν έτσι (δηλ. με την ασφάλεια στο disabled) και με το αρχικό ρούτερ.

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιτέλους Bridge mode σε ZTE ZXHN H168N
    Από iliteo στο φόρουμ Vodafone VDSL
    Μηνύματα: 260
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-21, 23:46
  2. Mikrotik σε ρόλο PPPoE client με modem σε bridge mode
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 565
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-20, 06:48
  3. Zyxel VMG series in Bridge mode με προσβαση στο μενου
    Από prince72 στο φόρουμ Zyxel ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-18, 19:13
  4. [Other] ZTE H108NS 1_0_6x_ZRD_GR2_A68 (ISDN)
    Από Pallaros στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-18, 14:39

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας