Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Καλησπέρα

    Τα δεδομένα:
    - εξοχικό χωρίς σταθερή Ίντερνετ σύνδεση, οπότε δυνητικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο ένα 4G LTE modem της Cosmote
    - ανάγκη επιτήρησης, αλλά ΧΩΡΙΣ live stream, δλδ είναι αρκετές οι ειδοποιήσεις ανίχνευσης κίνησης.
    - ρεύμα υπάρχει

    Η σκέψη είναι για ένα 4G router όπως αυτό του ΟΤΕ και χρησιμοποίηση 1-2 καμερών μιας γνωστής εταιρίας, όπως Reolink ή Hikvision.

    Οπότε τα ερωτήματα είναι τα εξής:
    1) η ετήσια προσφορά των 50GB της Cosmote θα αρκούσε για τις ειδοποιήσεις μόνο ;
    2) η σύνδεση καλύτερα να είναι ενσύρματη και τι, Cat5e ?
    3) παίζει να έχω προβλήματα με το port forwarding του συγκεκριμένου router ; Τι παίζει με static και dynamin IP ?

  2. #2
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.113
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημέρα, επειδή εχω κανει αυτά που λες με cctv DVR στο εξοχικο.
    Για ιντερνετ πηρα stik 4G huwaei και εβαλα εξωτερικη κεραια.
    Το εβαλα σε ένα mikrotik εσωτερικο routerboard εκει ετρεχα το ddns που εχει.
    Για να εχω ΠΑΝΤΑ public ip εβαλα παγια συνδεση αλλιως δινουν πισω από ΝΑΤ και θα εχεις προβλήματα!
    με πρόγραμμα cosmote mobile internet 2.5GB + 2,5 βραδυ 12:00-08:00 όχι μονο φτανουν για 6καμερες αλλα επαιζα και voip και παλι καθε μηνα πηγαιναν μερικα gbs χαμενα.
    Αυτό το ρουτερ που δινουν νομιζω είναι πισω από ΝΑΤ ρωτα την κοσμοτε γιαυτο αν ναι δεν μπορεις να ανοίξεις πορτες και δεν παιζει υπηρεσια DDNS.

    Για τις καμερες που λες δεν ξερω. Ειχα καταγραφικο με σκληρο.

    Oι καμερες μου είναι CCTV αναλογικες, είναι με γραμμες αναλυσης γυρω στα 700-900TVL γιατι σε μερικες εχω αλλαξει πλακετα CCD.

    - - - Updated - - -

    Προσφατα εβαλα ADSL και στις 15 ΔΕΚ τελος η κινητη.

    - - - Updated - - -

    Εμενα ολες μου στελνουν emails με ότι δουν αλλα δεν είναι μεγαλης αναλυσης η εικονα.
    Γενικα πιστευω ότι σου είναι ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΑ!
    απλα ρωτα την COSMOTE τι ip δινει, αν είναι πισω από ΝΑΤ δεν κανει!
    εγω ηθελα αρχικα να βαλω καρτοκινητη W.U και δοκιμασα πρωτα και δεν δουλευε τιποτα.
    Όταν ρωτησα ειπαν να κανω παγια συνδεση ΜΟΝΟ ιντερνετ και παλι επρεπε να το ζητησω, αντι APN σκετο internet να ενεργοποιησουν το vpn-internet και από τοτε ΠΑΝΤΑ ειχα ΜΟΝΟ public ip και επαιζαν και πορτες και το DDNS (mikrotik ip cloud).
    To πρόγραμμα που εχω τοτε ηταν σε προσφορα με 15,90 ευρω κάθε μηνα ΜΟΝΟ sim.

    - - - Updated - - -

    βλεπω και τα προγράμματα αλλαξαν και τις τιμες! https://www.cosmote.gr/eshop/browse/...-plans/_/N-80w

  3. #3
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

    Τελικά έβαλες ADSL. Σε συμφέρει ή δεν είναι μόνο γι αυτή την δουλειά, οπότε πας συχνά στο εξοχικό ;

    Η φτηνότερη σύνδεση Dual Play της Κοτε βγαίνει στα 20€, δυστυχώς σύνδεση μόνο Ίντερνετ στην Cosmote δεν βλέπω να υπάρχει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nozomi : 01-12-18 στις 13:35.

  4. #4
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.113
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

    Τελικά έβαλες ADSL. Σε συμφέρει ή δεν είναι μόνο γι αυτή την δουλειά, οπότε πας συχνά στο εξοχικό ;

    Η φτηνότερη σύνδεση Dual Play της Κοτε βγαίνει στα 20€, δυστυχώς σύνδεση μόνο Ίντερνετ στην Cosmote δεν βλέπω να υπάρχει.
    κοιτα να δεις εγω παω πολύ συχνα στο εξοχικο κάθε ΣΚ, εκτος αν εχει πολύ κρυο μπορει να παω μια μερα και καθολου αν βρεχει.
    Ειχα εναλλακτικο ιντερνετ από Αθηνα μεσω εξωτερικων ασυρματων δικτυων AWMN, αλλα χαλασε.
    Όπως και από γειτονα και χαλασε και αυτό.
    Ετσι επρεπε όταν είμαι εκει να εχω από το κινητο μου W.U αλλα ενώ εχω GB πολλα συνεχεια δεν εχει καλο σημα μεσα στο σπιτι.
    Ετσι αποφασισα να παω σε ADSL όχι ότι δεν εφταναν τα δεδομενα για χρηση καμερων και VOIP αλλα γιατι όταν είμαι εκει δεν φτανουν για τιποτα, πχ δεν μπορουσα να κανω αναβαθμίσεις τα μηχανήματα μου, δεν μπορουσα να δω βιντεος στο youtube και τετοια.

    Τι εννοεις μονο ιντερνετ? μιλας για ADSL ? κανεις παροχος στην Ελλαδα σε ADSL/VDSL δεν δινει γραμμη χωρις τηλεφωνια.
    Αν δεν πηγαίνεις συχνα να θες το ιντερνετ δεν συμφερει.

    Εγω εδινα 15.90 τον μηνα για 2,5 + 2,5GB χωρις νουμερο και τωρα με 23,10 καπου εκει τον μηνα για 24μηνες εχω ADSL με σταθερο νουμερο.
    Μαλιστα με το Cosmote ONE εχω 1000λεπτα χρονο ομιλιας από το σταθερο εκεινο προς το κινητο μου και το αναποδο.
    Εγω ηθελα το ιντερνετ για ΟΤΑΝ θα είμαι εκει, όταν λειπω εφτανε και η κινητη και με το παραπανω.

Παρόμοια Θέματα

  1. Ρυθμίσεις VoIP για το Linksys SPA-3102
    Από Gix στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 1192
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-23, 08:47
  2. ip camera για εσωτερικό χώρο
    Από giwrgosath στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-21, 15:23
  3. Γίνεται να αλλάζεις ip χωρίς restart το ρούτερ;
    Από Red Yonko στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-18, 22:04
  4. Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-01-18, 20:07
  5. Admin password για το μαύρο Pirelli!
    Από MarkoDiMarko στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 284
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-17, 15:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας