Σελ. 6 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 4567811 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 184
  1. #76
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και να χάσω την οπτική και την επιδότηση ?
    Αυτό είναι δικό σου θέμα, όπως και το αν θα πιστέψει ο πάροχος τον πελάτη πως δεν θα κάνει υπαναχώρηση και στείλει την αίτηση πριν τις 14 ημέρες ή περιμένει 14 ημέρες

  2. #77
    Εγγραφή
    09-04-2015
    Μηνύματα
    551
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πάλι όμως όπως αναφέρει και ο συνήγορος του καταναλωτή, αν το υπογράψεις αυτό συνεχίζεις να έχεις το δικαίωμα υπαναχώρησης
    Δεν το ξεραμε αυτο

  3. #78
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από miltaros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το ξεραμε αυτο
    το αναφέρει και η ΕΕΤΤ στον νέο κανονισμό, αυτό όμως που πρέπει να κρατήσει κάποιος είναι το ότι ο πάροχος πλέον μπορει να στείλει την αίτηση μετα τις 14 ημέρες εφόσον το επιλέξει, κάποιοι λίγοι θα πάρουν κάποια καλή προσφορά αφού θα υπογράψουν και θα δηλώσουν ψευδος πως δεν θα κάνουν χρήση του δικαιώματος αυτού, μετά απλά θα σου πει και ο πάροχος, έτσι είσαστε εσείς; έτσι και εγώ.

  4. #79
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην σύμβαση που υπέγραψα με ΟΤΕ για την οπτική, υπήρχε νταμάκι που τσέκαρα και παραιτήθηκα από το δικαίωμα υπαναχώρησης των 14 ημερών, τους το επισήμανα στο mail και τσούλισε πιό γρήγορα.
    Σωστά, αλλά δεν υποχρεώνει τον πάροχο να το κάνει νωρίτερα. Ο κανονισμός σε αυτό ακριβώς το σημείο δεν είναι σαφής, αφού χρησιμοποιεί την λέξη "δύναται" για τον πάροχο.
    Και όπως αναφέρει ο sdikr, έχεις δικαίωμα ακύρωσης (εντός των 14 ημερών) της φορητότητας (με τον παλιό κανονισμό ήταν 3 μέρες πριν την κατασκευή του βρόχου), οπότε ουσιαστικά (και ταυτόχρονα) υπαναχωρείς.

  5. #80
    Εγγραφή
    22-06-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά χαλαρώστε λίγο. Τα πράγματα είναι πολύ απλά και σ' αυτό το σημείο ο κανονισμός είναι με το μέρος μας. Οι τηλεφωνητές μπορεί να λένε (δεν φταίνε αυτοί) οποιοδήποτε παραμύθι για να μας κρατήσουν πελάτες.
    Από την στιγμή που σύμφωνα με τα προβλεπόμενα κάνεις εγγράφως καταγγελία (άσχετα αν είναι αζημίως ή με σχετικό τέλος) με οποιονδήποτε τρόπο (έντυπο, φαξ, email, online κλπ), παίρνεις επιβεβαιωτικό μήνυμα παραλαβής του.
    Από εκείνη την στιγμή και μετά κάνεις ότι θέλεις και φυσικά φορητότητα σε άλλον πάροχο, χωρίς να περιμένεις κανέναν.
    Και είχες απόλυτο δίκιο.


    Παρασκευή 04/01 έκανα την καταγγελία της σύμβασης στον ΟΤΕ τόσο τηλεφωνικά όσο και μέσω email. Έλαβα sms την ίδια ημέρα ότι έλαβαν το αίτημα. Σήμερα το πρωί έκανα σε ένα κατάστημα Wind την αίτηση φορητότητας του αριθμού μου. Πρίν μισή ώρα με πήρε μια ευγενέστατη υπάλληλος του ΟΤΕ (επιτέλους μίλησα με ευγενή άνθρωπο και επαγγελματία). Μου είπε να μου κάνει οικονομική προσφορά και αφού τις εξήγησα την κοροιδια που τρωω από ΟΤΕ-ΚΟΤΕ εδω και τρια χρόνια μου είπε απλά και ωραία ότι έχει παραλάβει το αίτημα φορητότητας απο Wind (χρόνος ρεκόρ) και όταν λάβω μήνυμα από τον νέο πάροχο ότι είμαι στο δίκτυο τους, να επιστρέψω μέσα σε 10 ημερολογιακές ημέρες μόνο το modem-router τους και να φροντίσω (επιμείνω) να πάρω απόδειξη παράδοσης.

  6. #81
    Εγγραφή
    09-04-2015
    Μηνύματα
    551
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Ρε παιδια εγω εκαν το αιτημα 3/1 και με παιρνουνε σημερα τηλεφωνο και μου λενε οτι θα γινει διακοπη τις γραμμης. Τις εξηγω οτι δεν θελω να χασω το νουμερο αλλα φορητοτητα και μολις το καταλαβε μου λεει θα πατε να κανετε το αιτημα στον νεο παροχο σας και μολςι τραβηξει την γραμμη παρτε μας να μας πειτε οτι κανετε καταγγελια συμβασης. το ρωτησα πανω απο 3 φορες και επεμενε οτι ετσι γινεται. Εχω στειλει και email απο 3/1 και μου απαντησανε μια φορα αφου εκανα λαθος και δνε εγραψα το σταθερο μου και τωρα ακοαμ περιμενω και ηλεκτρονικα. Ξερετε εαν ειναι ετσι η διαδικασια? Εγω σκοπευω να κανω την εγγραφη με την nova απο 1/2

  7. #82
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από miltaros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδια εγω εκαν το αιτημα 3/1 και με παιρνουνε σημερα τηλεφωνο και μου λενε οτι θα γινει διακοπη τις γραμμης. Τις εξηγω οτι δεν θελω να χασω το νουμερο αλλα φορητοτητα και μολις το καταλαβε μου λεει θα πατε να κανετε το αιτημα στον νεο παροχο σας και μολςι τραβηξει την γραμμη παρτε μας να μας πειτε οτι κανετε καταγγελια συμβασης. το ρωτησα πανω απο 3 φορες και επεμενε οτι ετσι γινεται. Εχω στειλει και email απο 3/1 και μου απαντησανε μια φορα αφου εκανα λαθος και δνε εγραψα το σταθερο μου και τωρα ακοαμ περιμενω και ηλεκτρονικα. Ξερετε εαν ειναι ετσι η διαδικασια? Εγω σκοπευω να κανω την εγγραφη με την nova απο 1/2
    μα καλά έστειλες μαιλ..και ξέχασες να γράψεις τον αριθμό του σταθερού??? εδώ σωστά τους τα γράφουμε και μπερδεύονται...!!!

  8. #83
    Εγγραφή
    09-04-2015
    Μηνύματα
    551
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    μα καλά έστειλες μαιλ..και ξέχασες να γράψεις τον αριθμό του σταθερού??? εδώ σωστά τους τα γράφουμε και μπερδεύονται...!!!
    Απο βιασυνη το ξεχασα ολα τα υπολοιπα τους τα εγραψα παντως

  9. #84
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από miltaros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδια εγω εκαν το αιτημα 3/1 και με παιρνουνε σημερα τηλεφωνο και μου λενε οτι θα γινει διακοπη τις γραμμης. Τις εξηγω οτι δεν θελω να χασω το νουμερο αλλα φορητοτητα και μολις το καταλαβε μου λεει θα πατε να κανετε το αιτημα στον νεο παροχο σας και μολςι τραβηξει την γραμμη παρτε μας να μας πειτε οτι κανετε καταγγελια συμβασης. το ρωτησα πανω απο 3 φορες και επεμενε οτι ετσι γινεται. Εχω στειλει και email απο 3/1 και μου απαντησανε μια φορα αφου εκανα λαθος και δνε εγραψα το σταθερο μου και τωρα ακοαμ περιμενω και ηλεκτρονικα. Ξερετε εαν ειναι ετσι η διαδικασια? Εγω σκοπευω να κανω την εγγραφη με την nova απο 1/2
    Τι έγραφες στο αίτημα; Διότι καταλαβαίνω ότι δεν ανέφερες ακριβώς τι θέλεις να κάνεις και παράλληλα ούτε για ποιον αριθμό πρόκειται.
    Αν εξαιρέσουμε ότι σου είπαν να κάνεις πρώτα φορητότητα και μετά να τους ενημερώσεις ότι κάνεις καταγγελία, οι άλλες απαντήσεις μια χαρά είναι.

    Τα πράγματα είναι απλά (μόλις 3 βήματα) και δεν καταλαβαίνω γιατί πνιγόμαστε σε μια κουταλιά νερό. Πρώτα ενημερώνεις (δεν αιτήσαι) για καταγγελία της σύνδεσης (προφανώς με τους λόγους ώστε να διακόψεις αζημίως), μετά λαμβάνεις επιβεβαιωτικό μήνυμα παραλαβής της καταγγελίας (υποχρεούνται) και τέλος κάνεις αίτημα φορητότητας στον νέο πάροχο. Με αυτή την σειρά. Τίποτα παραπάνω ή παρακάτω, αφού αυτά προβλέπονται από τον κανονισμό.

  10. #85
    Εγγραφή
    09-04-2015
    Μηνύματα
    551
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Με συγχωρείτε δεν το ανέφερα το νούμερο είναι............... και λόγο αυξήσεων έχω το δικαίωμα να φύγω αζημίωτος απλά το αναφέρω και ηλεκτρονικά μέσω εμαιλ και τηλεφωνικά διότι θα κάνω αίτηση για φορητότητα σε άλλο πάροχο ώστε να μην χρεωθώ πέναλτι διακοπής έως 28 Φεβρουάριου. Σας ευχαριστώ πολύ.

    Αυτο το μηνυμα εστειλα και σημερα με πηρε μια κοπελα απο εξυπηρετηση και μου λεει οτι το πεναλντι θα υπαρχει και αφου τις λεω οτι δνε θα υπαρχει και οι εαν μπει θα κανω κατεγγελια στην ΕΕΤΤ μου λεει θα σας παρει το αρμοδιο τμημα που ξερει να σας πει καλυτερα γιατι εγω ειμαι εξυπηρετηση.

  11. #86
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αν πήρες επιβεβαίωση ότι έλαβαν το μήνυμά σου, δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα άλλο με την Cosmote και προχωράς σε φορητότητα.
    Το ξαναλέω. Το τι αναφέρουν στην εξυπηρέτηση, είναι άσχετο με το τι ισχύει. Τόσα ξέρουν (ή τους ορίζουν), τόσα λένε.

  12. #87
    Εγγραφή
    09-04-2015
    Μηνύματα
    551
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πήρες επιβεβαίωση ότι έλαβαν το μήνυμά σου, δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα άλλο με την Cosmote και προχωράς σε φορητότητα.
    Το ξαναλέω. Το τι αναφέρουν στην εξυπηρέτηση, είναι άσχετο με το τι ισχύει. Τόσα ξέρουν (ή τους ορίζουν), τόσα λένε.
    Τελεια και εγω αυτο τους ειπα σαν συνδρομητης ειμαι ενταξει γιατι και σας πηρα τηλ και εστειλα email. Ευχαιρστω πολυ

  13. #88
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Επιβεβαίωση (συνήθως με sms) πήρες ότι έλαβαν το email; Αυτό είναι το ουσιώδες.

  14. #89
    Εγγραφή
    09-04-2015
    Μηνύματα
    551
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιβεβαίωση (συνήθως με sms) πήρες ότι έλαβαν το email; Αυτό είναι το ουσιώδες.
    Οχι οσες φορες εχω στειλει δεν μου εχει ερθει ποτε ενημερωση στο κιν μου. Μονο στο email οτι σας ευχαριστουμε που επικοινωνησατε με εμας θα σας απαντησουμε συντομα. Και ενα sms απο την κοπελα που με πηρε και μου ειπε οτι εντος 3 ημερων θα με παρει το αρμοδιο τμημα για αυτα.

  15. #90
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    ΟΚ, μια χαρά πήρες ειδοποίηση ότι παρέλαβαν το email. Αν το χάσουν, το ξεχάσουν ή το διαγράψουν, ποσώς σε αφορά.

Σελ. 6 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 4567811 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-18, 17:02
  2. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-18, 11:47
  3. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-18, 08:23

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας