Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    21-08-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα σε όλη την παρέα, θέλω να μου προτείνετε τι να πάρω για προστασία της τηλεόρασης μου (https://www.kotsovolos.gr/site/sound...cmicc=skroutz#) του PS4 μου (https://www.plaisio.gr/games/playsta...S719845454.htm) και του Router μου (Vodafone). Δεν ξέρω τι κάνει το καθένα, για αυτό ζητάω την βοήθεια σας, για να επιλέξω ότι καλύτερο γίνεται για προστασία (να είναι καλό και οικονομικό όσο γίνεται). Επιπλέον μπρίζα και προαιρετική μπορεί να είναι ένα φωτιστικό δωματίου ή το λάπτοπ μου (Lenovo). Οπότε θέλω τουλάχιστον 5 υποδοχές. Ευχαριστώ!

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πολύπριζα ασφαλείας >>> προστασία από κρουστικές υπερτάσεις.

    Σταθεροποιητές τάσης >>> προστασία από διακυμάνσεις της ηλεκτρικής τάσης, προστασία από κρουστικές υπερτάσεις(προσοχή στα αναγραφόμενα Joules και τα υπόλοιπα τεχνικά χαρακτηριστικά).

    UPS >>> προστασία από διακοπές ρεύματος(τροφοδοσία με μπαταρία), διακυμάνσεις τάσης(πρέπει να έχει ενσωματωμένο σταθεροποιητή), προστασία από κρουστικές υπερτάσεις.

    Σαν βασική προστασία χρειάζεσαι ένα καλό πολύπριζο ασφαλείας, αν είσαι σε περιοχή που έχεις έντονες διακυμάνσεις του ηλεκτρικού ρεύματος θα πρέπει να πας σε σταθεροποιητή τάσης(προσέχεις τα Watt που χρειάζεσαι).

    Σημείωση:
    Για σωστή λειτουργία όλων αυτών των συσκευών θα πρέπει να υπάρχει απαραίτητα και σωστή γείωση σε όλη την εγκατάσταση, επίσης τα φις των συσκευών να έχουν άριστη επαφή με τις επαφές των πριζών(οι επαφές των γειώσεων).
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    21-08-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύπριζα ασφαλείας >>> προστασία από κρουστικές υπερτάσεις.

    Σταθεροποιητές τάσης >>> προστασία από διακυμάνσεις της ηλεκτρικής τάσης, προστασία από κρουστικές υπερτάσεις(προσοχή στα αναγραφόμενα Joules και τα υπόλοιπα τεχνικά χαρακτηριστικά).

    UPS >>> προστασία από διακοπές ρεύματος(τροφοδοσία με μπαταρία), διακυμάνσεις τάσης(πρέπει να έχει ενσωματωμένο σταθεροποιητή), προστασία από κρουστικές υπερτάσεις.

    Σαν βασική προστασία χρειάζεσαι ένα καλό πολύπριζο ασφαλείας, αν είσαι σε περιοχή που έχεις έντονες διακυμάνσεις του ηλεκτρικού ρεύματος θα πρέπει να πας σε σταθεροποιητή τάσης(προσέχεις τα Watt που χρειάζεσαι).

    Σημείωση:
    Για σωστή λειτουργία όλων αυτών των συσκευών θα πρέπει να υπάρχει απαραίτητα και σωστή γείωση σε όλη την εγκατάσταση, επίσης τα φις των συσκευών να έχουν άριστη επαφή με τις επαφές των πριζών(οι επαφές των γειώσεων).
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου, Πειραιά μένω, αν γίνει διακοπή θα είναι 1 φορά το χρόνο και αν, δεν μένω σε επαρχία που γίνεται συχνά αυτό, γιατί το θεωρώ υπερβολικό να πάρω Ups για ένα ps4 και τηλέοραση. Συμφωνείς;

    Οπότε πάω για το πολύμπριζο λογικά και από ότι βλέπω, θα πάω σε αυτό https://www.skroutz.gr/s/6230951/APC-PMH63VT-GR.html. Με ελκύει που έχει προστασία τηλεόρασης και τηλεφώνου (και για το ρούτερ το ίδιο δεν είναι αν ναι τότε θα πάω σε αυτό, αλλιώς θα βρώ πιο φθηνό που έχει μόνο την προστασία τηλεόρασης.

    Απλά θέλω μια τυπική "προστασία" να το πω έτσι. Δεν μου έχει τύχει κάτι ποτέ αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Απλά πιστεύω για τις συσκευές μου είναι υπερβολικό το ups, οπότε θα παω σε πολύμπριζο σε αυτό που έστειλα, εφόσον δέχεται προστασία κεραίας και ρούτερ.

    Λες να κουμπώσω πάνω σε πολύμπριζο και κάτι τέτοιο οικονομικό; για να τα έχω όλα και να είμαι σίγουρος; https://www.skroutz.gr/c/1938/Voltag..._dir=asc ή είναι υπερβολικό; αλλά να μου πεις άμα είναι να δώσω 70-80 ευρώ και για τα 2 ας πάρω ένα ups που τα κάνει όλα να τελειώνω.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το UPS δεν σου χρειάζεται γιατί δεν θέλεις στις συγκεκριμένες συσκευές αδιάλειπτη λειτουργία, μόνο στους υπολογιστές το χρειάζεσαι για προστασία από την απότομη διακοπή ρεύματος και για να προλάβεις να αποθηκεύσεις τις εργασίες που τυχόν κάνεις την συγκεκριμένη στιγμή.
    Τώρα με το VoIP έχει προκύψει και η ανάγκη να έχεις και το ρούτερ πάνω σε UPS, ώστε σε διακοπή ρεύματος να μην κόβεται και το τηλέφωνο, αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις συνήθως σου το δίνει ο πάροχος ή παίρνεις ένα μικρό ίσα να καλύπτει το ρούτερ.

    Το πολύπριζο που δείχνεις είναι πάρα πολύ καλό, τα πιο ακριβά έχουν και μεγαλύτερη προστασία οπότε μην λυπάσαι να δώσεις μερικά ευρώ παραπάνω.

    Αν δεν έχεις διακοπές ρεύματος και διακυμάνσεις της τάσης δεν είναι απαραίτητος ο σταθεροποιητής.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sweet dreams : 04-12-18 στις 15:33. Αιτία: Ορθογραφικές διορθώσεις
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsoutsas7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλη την παρέα, θέλω να μου προτείνετε τι να πάρω για προστασία της τηλεόρασης μου (https://www.kotsovolos.gr/site/sound...cmicc=skroutz#) του PS4 μου (https://www.plaisio.gr/games/playsta...S719845454.htm) και του Router μου (Vodafone). Δεν ξέρω τι κάνει το καθένα, για αυτό ζητάω την βοήθεια σας, για να επιλέξω ότι καλύτερο γίνεται για προστασία (να είναι καλό και οικονομικό όσο γίνεται). Επιπλέον μπρίζα και προαιρετική μπορεί να είναι ένα φωτιστικό δωματίου ή το λάπτοπ μου (Lenovo). Οπότε θέλω τουλάχιστον 5 υποδοχές. Ευχαριστώ!
    Δεν χρειάζεσαι μπαταρία, δηλαδή UPS, για αυτές τις συσκευές.

    Από εκεί και πέρα όμως, χρειάζεσαι το καλύτερο.

    Όταν προστατεύουμε ακριβές συσκευές, δηλαδή επένδυση, τότε παίρνουμε το απολύτως καλύτερο (διότι σε αυτή την περίπτωση, η φτήνια, η τσιγκουνιά και η γυφτιά, εγγυμένα θα φάει τον παρά):

    https://www.e-shop.gr/apc-le1200i-st...a-p-PER.701152

    Γιατί και αυτό είναι επένδυση.

    Δεν παλιώνει.

    Μπορεί να προστατεύει διαδοχικές γενιές συσκευών για 10ετίες (κυριολεκτικά, τα παλαιότερα από τα συνολικά 5-6 που έχω σε σπίτι δικό μου και γονέων, αγοράστηκαν κάπου το 2000).
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιλογή UPS
    Από alexgk στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-18, 15:45
  2. Πρόβλημα με ups οταν δουλευει με την γεννητρια
    Από puntomania στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-18, 14:12
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-18, 21:00
  4. UPS:Επισκευάσιμο ή για πέταμα
    Από ManolisPiraeus στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-18, 17:36
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-18, 12:06

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας