Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    31-08-2015
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    HELLAS
    Την τελευταία εβδομάδα χρειάστηκε να κατεβάσω software που μου παρέχει το πανεπιστήμιο ,για τις εργασίες μου. Καθότι η χωρητικότητα των αρχείων ήταν τέτοια ώστε το κατέβασμα μέσω του περιηγητή να είναι απαγορευτικό , δοκίμασα να κάνω magnet τα torrent files που υπήρχαν στο site. Παρατήρησα ότι μετά απο 2-3 λεπτά κατά τα οποία ο client (qBittorent) συνδέεται με τους peers , ξαφνικά μηδενίζονται οι συνδέσεις με αυτούς ακαριαία οπότε μηδενίζεται και η ταχύτητα. Γιατί συμβαίνει αυτό ; Είναι απότελεσμα της απόφασης της ΕΔΠΠΙ ; Το software είναι νόμιμο και έχω την αντίστοιχη άδεια , εκπαιδευτική μεν, but still. Μπορεί να δώσει κανείς τα φώτα του;

  2. #2
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από The Beginner Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την τελευταία εβδομάδα χρειάστηκε να κατεβάσω software που μου παρέχει το πανεπιστήμιο ,για τις εργασίες μου. Καθότι η χωρητικότητα των αρχείων ήταν τέτοια ώστε το κατέβασμα μέσω του περιηγητή να είναι απαγορευτικό , δοκίμασα να κάνω magnet τα torrent files που υπήρχαν στο site. Παρατήρησα ότι μετά απο 2-3 λεπτά κατά τα οποία ο client (qBittorent) συνδέεται με τους peers , ξαφνικά μηδενίζονται οι συνδέσεις με αυτούς ακαριαία οπότε μηδενίζεται και η ταχύτητα. Γιατί συμβαίνει αυτό ; Είναι απότελεσμα της απόφασης της ΕΔΠΠΙ ; Το software είναι νόμιμο και έχω την αντίστοιχη άδεια , εκπαιδευτική μεν, but still. Μπορεί να δώσει κανείς τα φώτα του;
    Δεν νομίζω. Αναζήτησε αλλού το πρόβλημά σου.

    Torrent client, το magnet link το ίδιο. Ρώτα κανέναν συμφοιτητή αν έχει το ίδιο πρόβλημα.

    Έχεις σίγουρα χώρο στον δίσκο σου?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  3. #3
    Εγγραφή
    31-08-2015
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρώτα κανέναν συμφοιτητή αν έχει το ίδιο πρόβλημα.

    Έχεις σίγουρα χώρο στον δίσκο σου?
    Το ίδιο πρόβλημα με τα torrent το άκουσα από άλλους 2 συμφοιτητές, οι οποίοι έχουν ο ένας Cyta και ο άλλος ΟΤΕ. Δεν μπορούν να κατεβάσουν απολύτως τίποτα , για μεγαλύτερη χρονική περίοδο από ότι εγώ , ανεξαρτήτως των sites . Και ναι , έχω αρκετό χώρο στον σκληρό.

  4. #4
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από The Beginner Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ίδιο πρόβλημα με τα torrent το άκουσα από άλλους 2 συμφοιτητές, οι οποίοι έχουν ο ένας Cyta και ο άλλος ΟΤΕ. Δεν μπορούν να κατεβάσουν απολύτως τίποτα , για μεγαλύτερη χρονική περίοδο από ότι εγώ , ανεξαρτήτως των sites . Και ναι , έχω αρκετό χώρο στον σκληρό.
    Δώσε μας το link να κάνουμε αναπαραγωγή του σφάλματος.

    Λογικά δεν απαγορεύεται διότι σε αυτές τις περιπτώσεις το σημαντικό είναι να έχεις το serial key που σου διαθέτει το πανεπισημίου.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  5. #5
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.739
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από The Beginner Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την τελευταία εβδομάδα χρειάστηκε να κατεβάσω software που μου παρέχει το πανεπιστήμιο ,για τις εργασίες μου. Καθότι η χωρητικότητα των αρχείων ήταν τέτοια ώστε το κατέβασμα μέσω του περιηγητή να είναι απαγορευτικό , δοκίμασα να κάνω magnet τα torrent files που υπήρχαν στο site. Παρατήρησα ότι μετά απο 2-3 λεπτά κατά τα οποία ο client (qBittorent) συνδέεται με τους peers , ξαφνικά μηδενίζονται οι συνδέσεις με αυτούς ακαριαία οπότε μηδενίζεται και η ταχύτητα. Γιατί συμβαίνει αυτό ; Είναι απότελεσμα της απόφασης της ΕΔΠΠΙ ; Το software είναι νόμιμο και έχω την αντίστοιχη άδεια , εκπαιδευτική μεν, but still. Μπορεί να δώσει κανείς τα φώτα του;
    Που έχεις επιλέξει να αποθηκευτούν τα αρχεία; Αυτό που περιγράφεις θυμίζει περίπτωση προ-επιλογής σε removable media, που όμως δεν υπάρχει πλέον στο σύστημα οπότε όταν γεμίσουν οι buffers και πάει να γράψει στον δίσκο/flash τρώει άκυρο
    OK boomer

  6. #6
    Εγγραφή
    05-10-2004
    Περιοχή
    Santa Clara, CA, USA
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.307
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    200/5 Mbps
    ISP
    Comcast
    Router
    Netgear C7000v2
    Την ώρα που κατεβάζεις το torrent είσαι συνδεδεμένος στο VPN του πανεπιστημίου; Υπάρχει περίπτωση το πανεπιστημιακό VPN να παγώνει τα transfers όταν ανιχνεύει κίνηση P2P. Δοκίμασε να κατεβάσεις αφού αποσυνδεθείς από το VPN.

  7. #7
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)
    Ασχετο.
    Μου έστελναν εδώ και χρόνια ένα newsletter του περιοδικού αυτοκινήτου Automobile.Σήμερα που πήγα να το ανοίξω μου έβγαλε ένα παράθυρο ναααα με το... συμπάθειο,που με ενημέρωνε ότι βάσει του Χ κανονισμού δεν αφήνει πλέον να διαβάζεται από τις περισσότερες Ευρωπαϊκές Χώρες και ζητούσε συγγνώμην γι' αυτό.
    Προσπάθησα με VPN,αλλά ενώ έσκαγε μύτη η σελίδα για μισό δευτερόλεπτο,αμέσως κρυβόταν και πετιόταν πάλι το παράθυρο.
    Τι λέτε να είναι;

  8. #8
    Εγγραφή
    12-02-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.674
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    89836/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από The Beginner Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την τελευταία εβδομάδα χρειάστηκε να κατεβάσω software που μου παρέχει το πανεπιστήμιο ,για τις εργασίες μου. Καθότι η χωρητικότητα των αρχείων ήταν τέτοια ώστε το κατέβασμα μέσω του περιηγητή να είναι απαγορευτικό , δοκίμασα να κάνω magnet τα torrent files που υπήρχαν στο site. Παρατήρησα ότι μετά απο 2-3 λεπτά κατά τα οποία ο client (qBittorent) συνδέεται με τους peers , ξαφνικά μηδενίζονται οι συνδέσεις με αυτούς ακαριαία οπότε μηδενίζεται και η ταχύτητα. Γιατί συμβαίνει αυτό ; Είναι αποτέλεσμα της απόφασης της ΕΔΠΠΙ ; Το software είναι νόμιμο και έχω την αντίστοιχη άδεια , εκπαιδευτική μεν, but still. Μπορεί να δώσει κανείς τα φώτα του;
    Πρώτον δεν ξέρω τι εννοείς ότι το μέγεθος του αρχείου είναι τέτοιο ώστε το κατέβασμα από τον περιηγητή είναι απαγορευτικό. Το ίδιο μέγεθος κατεβάζεις και μέσω torrents. Έχω κατεβάσει μέσω του Microsoft Imagine που διαθέτει software σε Ελληνικά πανεπιστήμια νόμιμα, Windows Server ISO που είναι 5,5 Gb μέσω browser χωρίς πρόβλημα. Τι μέγεθος έχει το πρόγραμμα που θέλεις να κατεβάσεις και δεν κατεβαίνει;

    Το torrent που βρίσκονται; Σε σελίδα του πανεπιστημίου ή προσπαθείς να τα κατεβάσεις από τον θείο;

    Λες ότι προσπαθείς να κάνεις magnet τα torrents. Εσύ δημιουργείς τα magnet links;
    Τα όνειρα που κάνω από τα 20 παρκάρουν στον ακάλυπτο νωρίς. Μα εσύ που με κοιτάς σαν λύτρωση ζωή παρκαρισμένη μην δεχτείς.

  9. #9
    Εγγραφή
    01-02-2006
    Μηνύματα
    1.421
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΔΑΦΝΗΣ
    Router
    Alcatel 780
    Για το φίλο με τα κολλήματα, δοκίμασε να μειώσεις το μέγιστο αριθμό συνδέσεων. Συμβαίνει και σε μένα στο σπίτι πολύ συχνά. Πολλές φορές όταν ο αριθμός συνδέσεων είναι μεγάλος (π.χ. 200) το ρουτερ μπλοκάρει (ή o ISP μπλοκάρει !!, δε ξέρω). Μειώνοντας τον αριθμό σε 20~30 και επανεκινώντας το torrent λύνεται το πρόβλημα.
    Portable CD player

  10. #10
    Εγγραφή
    31-08-2015
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που έχεις επιλέξει να αποθηκευτούν τα αρχεία; Αυτό που περιγράφεις θυμίζει περίπτωση προ-επιλογής σε removable media, που όμως δεν υπάρχει πλέον στο σύστημα οπότε όταν γεμίσουν οι buffers και πάει να γράψει στον δίσκο/flash τρώει άκυρο
    By default, τα αρχεία αποθηκεύονταν εντός του φακέλου που είχε εγκατασταθεί το qBittorent. Δεν κατάλαβα γιατί ακριβώς , αλλά όταν άλλαξα το default save path του προγράμματος , το πρόβλημα έπαψε να υφίσταται. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

  11. #11
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.739
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από The Beginner Εμφάνιση μηνυμάτων
    By default, τα αρχεία αποθηκεύονταν εντός του φακέλου που είχε εγκατασταθεί το qBittorent. Δεν κατάλαβα γιατί ακριβώς , αλλά όταν άλλαξα το default save path του προγράμματος , το πρόβλημα έπαψε να υφίσταται. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
    Καλά το υπολόγισα. Write permissions
    OK boomer

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με VDSL σύνδεση
    Από b_a_k στο φόρουμ Vodafone VDSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-18, 16:33
  2. Πρόβλημα στις κλήσεις μέσω Asterisk
    Από WatergateGR στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-18, 17:45
  3. Πρόβλημα με τρεις οθόνες [solved]
    Από tosodoulis στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-18, 15:03
  4. Προβλημα με το internet
    Από mpaoboud στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-18, 18:27
  5. Πρόβλημα με μπαταρία ή με το ACPI;
    Από Subaru στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-17, 21:26

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας