Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 33
  1. #16
    btw το κόλπο με την μπετονιά για δωρεάν credits το θυμάστε οι παλιότεροι στα arcade;
    Ναι υπηρχαν αρκετα κολπα ... ενα ηταν αυτο , ενα αλλο ελαφρως επικινδυνο για το μηχανημα ηταν να δινεις ρευμα με σπιθες, κυκλοφορουσσαν τοτε καποιες συσκευες που προκαλουσαν μικρα ηλεκτροσοκ οταν εκανες "χειραψιες" κλπ , ετσι για πλακα .... καπως ετσι εβγαζε ηλεκτρισμο και επαιρνες credits , ενα αλλο πηγαινες σε ενα τηλεφωνικο θαλαμο του οτε και εριχνες αυτα τα στρογγυλα που εχει η κοκα κολα για να την ανοιξεις μεχρι που σου εβγαζε οτι νομισμα ειχε καποια στιγμη ο θαλαμος και μετα πηγαινες και επαιζες ... τα εχω δει ολα ... εγω παντως ειμαι αθωος .

  2. #17
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραιο thread, αλλα το Αγγλικο στον τιτλο γιατι ρε συ;
    Fixed
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  3. #18
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    1 νομισμα για να φτασω τελευταια πιστα το metal slug 2,κι αλλο 1 για να το τερματισω.Οτι πιο δυσκολο ειχαν δει τα ματια μου και το τελευταιο arcade που επαιξα συστηματικα,οταν σχολαγα απο την 3η Λυκειου.Εννοειται οτι πιο μικρος ειχα παιξει σχεδον οτι εχετε ηδη αναφερει και μερικα τα ειχα λιωσει οπως το cadillacs & dinosaurs η sf2.Ξεχασατε να αναφερετε τη σειρα aerofighters,καποτε ειχα το 1ο στο snes στην ϊαπωνικη εκδοση που λεγοταν sonic wings,οπως και το sunset riders στο mega drive.Βεβαια τα παραπανω δεν σημαινουν οτι δεν ειχα παιξει και παλαιοτερα arcades.Ενα απο τα πρωτα που μου αρεσαν και δεν 8υμαμαι το ονομα του ηταν top down shoot 'em up με γραφικα atari 2600 (αλλα καλυτερο ηχο) και χειριζοσουν 1 πουλι φοινικα το οποιο μεγαλωνε κα8ως μαζευες power ups.To ειχα ταϊσει ουκ ολιγα 20-αρικα (απο τα παλια τα ασημενια) 1 καλοκαιρι...

  4. #19
    Ο xaris2335 ποσταρε μια φωτογραφια του Shinobi ... ενα απο τα arcade που τερματιζα χαλαρα ... δεν ηταν και πολυ δυσκολο , αλλα με εκνευριζε η πιστα με τους Βουδες που χτυπαγες και περιστρεφονταν , παντα εχανες μια ζωη εκει ειτε παταγες την "ενεργεια" που ειχες για μια μονο χρηση ανα πιστα, ειτε οχι ... και το περναγες με την δευτερη πατωντας την "ενεργεια" υποχρεωτικα. Απο περιεργεια μιας και ζουμε στην εποχη του ιντερνετ ειχα δει το "κολπο" , αλλα το συγκεκριμενο μου το χαν πει αλλα δεν ειδα κανεναν να το εφαρμοζει στην πραξη, ουτε καταφερα να το εφαρμοσω ποτε ... ισως να φταιν οι ρυθμισεις του εκαστοτε παιχνιδιου. Επισης επι εποχης ιντερνετ και μιας και ασχοληθηκα με mame ειδα οτι τα παιχνιδια ειχαν διαφορες ρυθμισεις , σαν βαθμος δυσκολιας ... ρε συ ολοι εδω τα χαν ολα στο φουλ δυσκολια ... πολυ το χρημα.

    - - - Updated - - -

    Μια απο τις καλυτερες μνημες που εχω ειναι να εχουμε παει σε ενα εστιατοριο οικογενειακα μαζι με τα ξαδερφια μου ... και να υπαρχει ενα "ξεχασμενο" arcade σε μια γωνια ... και να εχει το asteroids . Πιτσιρικια τοτε παιζαμε ολοι μαζι ταυτοχρονα .... ενας ειχε τις σφαιρες , ενας την ασπιδα , αλλος την περιστροφη και παει λεγοντας :P . Αυτο ισως που δεν θα μπορεσει να καταλαβει η νεα γενια , ηταν οτι τοτε ηταν "εξωτικο" να δεις κατι τετοιο ... τωρα αρκει να ανοιξεις το κινητο και να παιξεις ενα παιχνιδι απο χιλιαδες που κυκλοφορουν.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  shinobi-9.png 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  14,9 KB 
ID: 199423
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zaranero : 07-12-18 στις 15:23.

  5. #20
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Την 1η φορα που ακουσε φιλος digitized ομιλια (η πιο σωστα φραση εκεινη την εποχη),αναφωνησε <<Σακη μιλαει>>...

  6. #21
    Εγγραφή
    05-01-2010
    Μηνύματα
    389
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Wind - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    μην ξεχνας και τα arcade , τα "ηλεκτρονικα" , εμεις που δεν ειχαμε κονσολες, ειχαμε ποδια και τραβιομασταν οπου ειχε τετοια μηχανηματα .
    Εννοείται ότι και τα ηλεκτρονικά είναι μέσα. Πως θα μπορούσαν να λείπουν άλλωστε;
    Είχες δεν είχες κονσόλα ή κάποιο home computer, τα ηλεκτρονικά ήταν μέσα στο παιχνίδι.
    Το μόνο σπαστικό ήταν εκείνη η καταραμένη ταμπέλα που έλεγε "Απαγορεύεται η είσοδος κάτω των 18 ετών."
    Τότε που έπαιρναν τα 50άρικα. Θυμάμαι τις ουρές μπροστά απο το Street Fighter 2.
    Τότε που κυριαρχούσαν η Capcom (CPS I, CPS II), η Sega, η SNK, η Taito, η Ocean κλπ.
    Tι να πρωτοθυμηθεί κανείς;
    Wonder Boy, Raindow Island, Operation Wolf, Cabal......

    Και τώρα το Operation Wolf και το Cabal έγιναν Medal Of Honor και Call of Duty.......

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    και πως να μην βαλεις στρατοπεδα οταν φιλιες σχηματιστηκαν γυρω απο αυτην την συμπαθεια .
    Συζητήσεις επί συζητήσεων, συμφωνίες και διαμάχες στις σχολικές εκδρομές ή στην πλατεία της γειτονιάς για τα ποιο σύστημα είναι το καλύτερο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AMD64 : 07-12-18 στις 23:56.

  7. #22
    Εγγραφή
    05-01-2010
    Μηνύματα
    389
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Wind - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Παιδιά τον θυμάται κανείς;
    https://www.google.com/search?q=zx+s...X7UphsNUg4t2M:

    Με πράσινο monitor. Να παίζεις Rastan Saga και Ikari Warriors.

    Είχα και αυτό το βιβλίο.

  8. #23
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    432
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2
    Αχ τι μου θύμισες! Εγώ είχα αυτό εδώ το ρημάδι :
    https://www.google.com/imgres?imgurl...act=mrc&uact=8

    Η μισή περιπέτεια ήταν να καταφέρεις να φορτώσεις το παιχνίδι από το κασετόφωνο

  9. #24
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.052
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Φαντάζομαι τον ξέρετε αυτόν http://www.the8bitguy.com/
    Ταξίδι στο παρελθόν. Πάντως τα 8 bit πιστεύω ήταν η τελευταία φορά που τα ηλεκτρονικά στους υπολογιστές ήταν δυνατόν να κατανοηθούν από απλούς θνητούς. Μετά ξέφυγε κατά την γνώμη μου γιατί και οι υλοποιήσεις άρχισαν να κάνουν παπάδες.

  10. #25
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Στο hardware ισως,αν και ηλεκτρονικος μετα τα 8 bit ουσιαστικα σταματησαμε να ελεγχουμε την λειτουργια κα8ε μικροεπεξεργαστη και ανεβαιναμε πρακτικα ενα ολοκληρο επιπεδο ανα γενια 8 vs 16 vs 32 bit κ.ο.κ. οποτε ισχυε το ιδιο και στις κονσολες (αν ειχες φυσικα ορεξη να ασχολη8εις).Στο software μπορουσα αν μη τι αλλο να κατανοησω ολοκληρο κωδικα ως τα 16 bit games,μολις περασαν στα 32 bit με μη πρωτογωνες 3d engines εχασα τον μπουσουλα,αντε να αλλαζα κανα .ini αρχειο με το ζορι.Υστερα μονο με supported modifications workshop η απλα να πειραζω ετοιμα mods αλλων...

    8υμαμαι τον ξαδερφο μου να αντιγραφει παιχνιδια στο κασετοφωνο του spectrum μεσω πειρατικου ραδιοστα8μου,οτι να 'ναι... :P

  11. #26
    Εγγραφή
    05-01-2010
    Μηνύματα
    389
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Wind - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Και για όσους τυχερούς έχουν κρατήσει ακόμα, την μάχιμη 600άρα / 1200άρα τους,
    1-2 προτάσεις:

    http://amigakit.amiga.store/product_...roducts_id=883
    https://amigastore.eu/en/300-workben...y-cloanto.html
    https://amigastore.eu/en/451-rom-3x-...two-chips.html

  12. #27
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.995
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Spoiler:
    Στο hardware ισως,αν και ηλεκτρονικος μετα τα 8 bit ουσιαστικα σταματησαμε να ελεγχουμε την λειτουργια κα8ε μικροεπεξεργαστη και ανεβαιναμε πρακτικα ενα ολοκληρο επιπεδο ανα γενια 8 vs 16 vs 32 bit κ.ο.κ. οποτε ισχυε το ιδιο και στις κονσολες (αν ειχες φυσικα ορεξη να ασχολη8εις).Στο software μπορουσα αν μη τι αλλο να κατανοησω ολοκληρο κωδικα ως τα 16 bit games,μολις περασαν στα 32 bit με μη πρωτογωνες 3d engines εχασα τον μπουσουλα,αντε να αλλαζα κανα .ini αρχειο με το ζορι.Υστερα μονο με supported modifications workshop η απλα να πειραζω ετοιμα mods αλλων...


    8υμαμαι τον ξαδερφο μου να αντιγραφει παιχνιδια στο κασετοφωνο του spectrum μεσω πειρατικου ραδιοστα8μου,οτι να 'ναι... :P
    Torrent FM;
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  13. #28
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Ναι,το μακρινο 1987-88 (ποτε περασαν 30 χρονια...).Παιζει να ηταν κι ο ιδιος ο Στα8ης Ψαλτης απο το <<βασικα καλησπερα σας>>,-Πολυ κωλοπαιδο αυτος ο Κυριακος>>... :P

  14. #29
    Εγγραφή
    05-01-2010
    Μηνύματα
    389
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Wind - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιζει να ηταν κι ο ιδιος ο Στα8ης Ψαλτης απο το <<βασικα καλησπερα σας>>,-Πολυ κωλοπαιδο αυτος ο Κυριακος>>... :P
    H καλύτερη ατάκα του έργου: "Εμφανίστηκε ο Κυριάκος σαν εξωγήινος και μου έκανε στενές ξυλοεπαφές 3ου τύπου."

  15. #30
    Εγγραφή
    05-01-2010
    Μηνύματα
    389
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Wind - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Καινούργια έκδοση του Amiga Forever κα του C64 Forever από την Cloanto.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-18, 05:40
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-18, 04:02
  3. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-18, 14:28

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας