Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 34
  1. #16
    Εγγραφή
    01-10-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    742
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Box 7590
    Δες στο manual αν υπάρχει κάπου, ή στα μενού (ή input selection) της τηλεόρασης όπου πιθανόν να σου βγάζει την ένδειξη S-Video, αν στέλνει το βίντεο τέτοιο σήμα.

    Για το καλώδιο δεν νομίζω να υπάρχει διαφορά, είτε επιλέξεις Scart όλα σε ένα, είτε ξεχωριστά RCA για εικόνα και RCA/3.5mm για ήχο. Ίσως είναι προτιμότερο χωριστά.

  2. #17
    Εγγραφή
    31-08-2005
    Μηνύματα
    203
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Δοκίμασα να ξαναβάλω σε λειτουργία ένα παλιό βίντεο vhs και δεν μπόρεσα να δω εικόνα, μόνο ήχο..
    Επιχείρησα να καθαρίσω την κεφαλή αλλά πάλι δεν είχα αποτέλεσμα... Υπάρχει κάποιο ειδικό κόλπο για τον καθαρισμό, υπάρχει πιθανότητα να έχει χαλάσει η κεφαλή;

  3. #18
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Μήπως έχει αναλογική προστασία για αντιγραφή από τις εξόδους του; (Macrovision)

    Αν ναι, τότε δεν μπορείς να κάνεις τίποτα με αυτό το βίντεο.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  4. #19
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.269
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Δυστυχώς όσοι έχουν συσκευές VHS στα ντουλάπια τους αχρησιμοποίητες για καιρό οι ιμάντες μέσα έχουν γίνει ζουμί.
    Την έχω κάνει άπειρες φορές αυτήν την δουλειά της εγγραφής-μετατροπής και πιστεύω το καλύτερο αποτέλεσμα το πήρα από σύνδεση ενός dvd recorder (deck) με συσκευή VHS.
    Επίσης μπορείς να συνδέσεις και φορητή κάμερα από τις λίγες που κυκλοφόρησαν στο VHS οπότε κάνεις την εγγραφή και μετά περνάς το υλικό στον υπολογιστή και το επεξεργάζεσαι όπως θες.
    Φυσικά πρέπει να έχεις στην διάθεση του τις συσκευές. S-VHS ήταν λίγα τα video που κυκλοφόρησαν οπότε μην ψάχνετε για την ένδειξη S-VHS. Τις συσκευές αυτές τις αγόραζαν οι ψαγμένοι.
    Στο μεταξύ δύσκολο είναι να βρεις ηλεκτρονικό να θέλει να ασχοληθεί με την αλλαγή των ιμάντων στις συσκευές Video παλαιά κασετόφωνα κτλ. Ή ζητάνε τρελά ποσά για να στο κάνουν. Σε κάποιες συσκευές δεν είναι τίποτα αν πιάνουν τα χέρια σου αλλά σε κάποιες άλλες είναι μπελάς.
    Ξύπνησαν και στο ebay και πουλάνε πανάκριβα τα σετάκια των ιμάντων.
    Πάντως όσοι έχετε υλικό σε VHS και άλλες μαγνητικές ταινίες και είναι μοναδικό καλό είναι να το μετατρέψετε σε ψηφιακό σύντομα γιατί θα χαθεί στον χρόνο.

  5. #20
    Εγγραφή
    01-10-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    742
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά πρέπει να έχεις στην διάθεση του τις συσκευές. S-VHS ήταν λίγα τα video που κυκλοφόρησαν οπότε μην ψάχνετε για την ένδειξη S-VHS. Τις συσκευές αυτές τις αγόραζαν οι ψαγμένοι.
    Άλλο το φορμά S-VHS, άλλο η έξοδος/είσοδος S-Video.

  6. #21
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    360
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE & Tenda
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά πρέπει να έχεις στην διάθεση του τις συσκευές. S-VHS ήταν λίγα τα video που κυκλοφόρησαν οπότε μην ψάχνετε για την ένδειξη S-VHS. Τις συσκευές αυτές τις αγόραζαν οι ψαγμένοι.
    Όντως, ένας φίλος είχε αγοράσει ένα αξιόλογο VHS οκτώ κεφαλών που ήταν από τελευταία καινούργια μοντέλα όσο ακόμα τα VHS πωλούνταν στα καταστήματα, και παρ' όλα αυτά δεν έχει S-VHS.

    Στο μεταξύ δύσκολο είναι να βρεις ηλεκτρονικό να θέλει να ασχοληθεί με την αλλαγή των ιμάντων στις συσκευές Video παλαιά κασετόφωνα κτλ. Ή ζητάνε τρελά ποσά για να στο κάνουν. Σε κάποιες συσκευές δεν είναι τίποτα αν πιάνουν τα χέρια σου αλλά σε κάποιες άλλες είναι μπελάς.
    Ξύπνησαν και στο ebay και πουλάνε πανάκριβα τα σετάκια των ιμάντων.
    Απ' ότι ξέρω αυτό συμβαίνει γιατί με τον καιρό αλλοιώνεται το υλικό από το οποίο είναι φτιαγμένοι οι ιμάντες. Λογικά αν χρησιμοποιείς το VHS έστω και σπάνια, οι ιμάντες προστατεύονται από την αλλοίωση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Arcade : 25-01-19 στις 17:12.

  7. #22
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.269
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Δεν νομίζω να υπήρχαν οκτακέφαλα VHS αν και κάπου έχω διαβάσει για την ύπαρξη κάποιων μοντέλων από την Sharp. Στην Ελλάδα δεν πρέπει να ήρθαν αν υπάρχουν τελικά.
    Έχω στην διάθεση μου 2 εξακέφαλα ένα της Sony και ένα της Sharp από τα τελευταία μοντέλα. Το Sharp λειτουργεί κανονικά. Άλλωστε ελάχιστα είχε χρησιμοποιηθεί. το βάζω μόνο για να μην κολλήσει.
    Το Sony κάνει κόλπα. θα το ανοίξω να δω τι γίνεται.
    Η ακινησία σκοτώνει τις συσκευές αυτές πολύ περισσότερο. Υπάρχει ένας τύπος στην Αμερική ο οποίος ισχυρίζεται ότι πουλάει ιμάντες για εφόρου ζωής λειτουργία. Είναι ακριβός όμως.
    Στην Ελλάδα αν ψάξεις υπάρχουν αποθέματα σε τιμές σχεδόν τζάμπα. Δεν τα γράφουμε όμως αυτά γιατί θα ξυπνήσουν και εδώ και θα ζητάνε όσα τους λείπουν. Άσε που άμα δεν υπάρχει σωστή αποθήκευση θα είναι σάπιοι.

    Τα S-VHS έπαιζαν και κασέτες απλές VHS ήταν δηλαδή συμβατά. Επίσης οι συσκευές VHS έπαιζαν κασέτες S-VHS αλλά χωρίς ας πούμε upscaling.

  8. #23
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    360
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE & Tenda
    Path Level
    Interleaved
    Δεν νομίζω να υπήρχαν οκτακέφαλα VHS αν και κάπου έχω διαβάσει για την ύπαρξη κάποιων μοντέλων από την Sharp. Στην Ελλάδα δεν πρέπει να ήρθαν αν υπάρχουν τελικά.
    Έχεις δίκιο, το έψαξα τώρα στο ιντερνετ και είδα ότι το συγκεκριμένο μοντέλο ήταν 4 κεφαλών τελικά. Παρ' όλα αυτά έχει πολύ καλή απόδοση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Ελλάδα αν ψάξεις υπάρχουν αποθέματα σε τιμές σχεδόν τζάμπα. Δεν τα γράφουμε όμως αυτά γιατί θα ξυπνήσουν και εδώ και θα ζητάνε όσα τους λείπουν. Άσε που άμα δεν υπάρχει σωστή αποθήκευση θα είναι σάπιοι.
    Οι ιμάντες αυτοί είναι ίδιοι για όλες τις συσκευές;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Arcade : 25-01-19 στις 17:29.

  9. #24
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.269
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Όχι δεν είναι ίδιοι. Κυκλοφορούν σετάκια διάφορα. Αλλά και μεμονωμένα σε καταστήματα ηλεκτρονικών. Αν βρεις το service manual της συσκευής σου ( εύκολο είναι) μπορείς να βρεις τι ιμάντες φοράει. Οι παλιοί ηλεκτρονικοί τα ξέρουν απέξω τα νούμερα.
    Σε μερικές συσκευές αλλάζουν εύκολα σε άλλες υπάρχει δυσκολία. Αν έχουν λιώσει οι παλιοί ιμάντες τότε θέλει λύσιμο ο μηχανισμός ώστε να γίνει καθαρισμός με ασετόν και να τοποθετηθούν οι καινούργιοι.
    Για κάποιες συσκευές μάρκες (μοντέλα) υπάρχει δυσκολία στην εύρεση των ιμάντων.

  10. #25
    Εγγραφή
    20-12-2009
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    543
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    60000/10999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 51.5(dB)
    AVerTV Hybrid Volar HD - H830

    Εγώ με αυτό έκανα δουλειά.
    Έχει καλώδιο αντάπτορα και το πρόγραμμα της tv όπου δηλώνεις την πηγή εισόδου. Πατάς play Στο βίντεο, rec στο πρόγραμμα και τέλος.
    Το μόνο που θα χρειαστείς είναι ένα μακρύ καλώδιο rca για να φτάνει ως το βίντεο σου.
    Μου φαίνεται σε Mpeg2 ή Mp4 τα γράφει αλλά έχεις μερικές επιλογές... δεν θυμάμαι γιατί τώρα έχω βάλει pci κάρτα tv με 4 κανάλια ταυτόχρονα.
    Το μοντέλο είναι παλιούτσικο και μάλλον εξαντλημένο οπότε πρέπει να βρεις ένα παρόμοιο
    Ή κοίτα στην εταιρεία που πήρα την pci κάρτα που ειδικεύεται σε αυτά.
    http://www.hauppauge.co.uk/
    Εσύ όμως θα παραγγείλεις από Γερμανία. Θα πας στο Γερμανικό site τους.
    Δες το και ρώτα τους ότι θέλεις


    υγ Ελα στο βρήκα κιόλας... USB-Live2: Live video and video capture from analog video sources

    Μεταξύ αυτών που κάνει, κάνει και αυτό που θέλεις...

    "USB-Live2 is the easiest way to record your old VHS video tapes
    USB-Live2 is an external device which connects your VCR, camcorder or video camera to your PC or laptop. Plug the USB-Live2 into the USB port on your PC, plug the S-Video or composite video cables into your VCR or camcorder and you're ready to record your old video tapes to your PC.

    USB-Live2 digitizes video using high quality 4:2:2 video sampling at up to 720p for the best analog video quality."

    54 ή 65 ευρώ αναλόγως τον τρόπο αποστολής... αλλά ΡΩΤΑ ΤΟΥΣ πρώτα να είσαι σίγουρος ότι θα κάνεις την δουλειά σου με αυτό... ΕΣΥ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙΣ...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eagle12 : 08-02-19 στις 00:38.

  11. #26
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.269
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eagle12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    AVerTV Hybrid Volar HD - H830

    Εγώ με αυτό έκανα δουλειά.
    Έχει καλώδιο αντάπτορα και το πρόγραμμα της tv όπου δηλώνεις την πηγή εισόδου. Πατάς play Στο βίντεο, rec στο πρόγραμμα και τέλος.
    Το μόνο που θα χρειαστείς είναι ένα μακρύ καλώδιο rca για να φτάνει ως το βίντεο σου.
    Μου φαίνεται σε Mpeg2 ή Mp4 τα γράφει αλλά έχεις μερικές επιλογές... δεν θυμάμαι γιατί τώρα έχω βάλει pci κάρτα tv με 4 κανάλια ταυτόχρονα.
    Το μοντέλο είναι παλιούτσικο και μάλλον εξαντλημένο οπότε πρέπει να βρεις ένα παρόμοιο
    Ή κοίτα στην εταιρεία που πήρα την pci κάρτα που ειδικεύεται σε αυτά.
    http://www.hauppauge.co.uk/
    Εσύ όμως θα παραγγείλεις από Γερμανία. Θα πας στο Γερμανικό site τους.
    Δες το και ρώτα τους ότι θέλεις
    Την έχω αυτήν την κάρτα και γίνεται όπως λες. Αν και δεν υποστηρίζεται πλέον από την Avermedia αυτή και η Hybrid όπως λέγεται στα Windows 10 λειτουργεί άψογα. Μάλιστα είχε και πολύ καλή λήψη όπως θυμάμαι σε σχέση με άλλες.
    θέλει όμως κάποιες ρυθμίσεις στο πρόγραμμα γιατί αν θυμάμαι καλά μιας ώρας βίντεο έβγαινε σε τεράστιο αρχείο. τα καλώδια ήταν μέσα στην συσκευασία.

  12. #27
    Εγγραφή
    20-12-2009
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    543
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    60000/10999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 51.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την έχω αυτήν την κάρτα και γίνεται όπως λες. Αν και δεν υποστηρίζεται πλέον από την Avermedia αυτή και η Hybrid όπως λέγεται στα Windows 10 λειτουργεί άψογα. Μάλιστα είχε και πολύ καλή λήψη όπως θυμάμαι σε σχέση με άλλες.
    θέλει όμως κάποιες ρυθμίσεις στο πρόγραμμα γιατί αν θυμάμαι καλά μιας ώρας βίντεο έβγαινε σε τεράστιο αρχείο. τα καλώδια ήταν μέσα στην συσκευασία.
    Νομίζω ότι το USB-Live2 της hauppauge του κάνει τη δουλειά που θέλει... 40 ευρώ έχει αλλά με τα μεταφορικά φτάνει 54 ή 65... και είναι και αξιόπιστη ως εταιρεία

    http://www.hauppauge.co.uk/site/prod..._usblive2.html

  13. #28
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    360
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE & Tenda
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστώ φίλε eagle12.

    Απ' ότι βλέπω το USB-Live 2 περιλαμβάνει και το πρόγραμμα "Hauppauge Capture" που κάνει καταγραφή. Το έχεις χρησιμοποιήσει μήπως;
    Αυτό που με προβληματίζει με το συγκεκριμένο προϊόν είναι ότι στην περιγραφή κάνει λόγο μόνο για ψηφιοποίηση σε αρχεία MPEG2. Θα προτιμούσα να μπορούσε να γίνει σε αρχεία AVI ώστε να μην υπάρχει απώλεια ποιότητας εικόνας λόγω συμπίεσης.

    θέλει όμως κάποιες ρυθμίσεις στο πρόγραμμα γιατί αν θυμάμαι καλά μιας ώρας βίντεο έβγαινε σε τεράστιο αρχείο. τα καλώδια ήταν μέσα στην συσκευασία.
    Πιθανότατα θα είχε να κάνει με το φορματ. Μάλλον αναφέρεσαι σε αρχεία AVI τα οποία είναι ασυμπίεστα και επομένως το μέγεθός τους είναι πολύ μεγαλύτερο από τα MPEG2, MP4 κτλ.

  14. #29
    Εγγραφή
    01-10-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    742
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaxarias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον αναφέρεσαι σε αρχεία AVI τα οποία είναι ασυμπίεστα και επομένως το μέγεθός τους είναι πολύ μεγαλύτερο από τα MPEG2, MP4 κτλ.
    Τα AVI δεν είναι εξ ορισμού ασυμπίεστα. Είναι container format (όπως το νεότερο MKV πχ.), άρα μπορεί να υποστηρίξει πολλούς διαφορετικούς codec.

  15. #30
    Εγγραφή
    20-12-2009
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    543
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    60000/10999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 51.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaxarias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ φίλε eagle12.

    Απ' ότι βλέπω το USB-Live 2 περιλαμβάνει και το πρόγραμμα "Hauppauge Capture" που κάνει καταγραφή. Το έχεις χρησιμοποιήσει μήπως;
    Αυτό που με προβληματίζει με το συγκεκριμένο προϊόν είναι ότι στην περιγραφή κάνει λόγο μόνο για ψηφιοποίηση σε αρχεία MPEG2. Θα προτιμούσα να μπορούσε να γίνει σε αρχεία AVI ώστε να μην υπάρχει απώλεια ποιότητας εικόνας λόγω συμπίεσης.


    Πιθανότατα θα είχε να κάνει με το φορματ. Μάλλον αναφέρεσαι σε αρχεία AVI τα οποία είναι ασυμπίεστα και επομένως το μέγεθός τους είναι πολύ μεγαλύτερο από τα MPEG2, MP4 κτλ.
    Θέλεις κάτι καλύτερο μάλλον και δυσκολότερο το οποίο δεν έχω ασχοληθεί.
    Για πάρτη σου όμως είδα χθες ένα βίντεο στο youtube.
    Δες το και μήπως με αυτό το connection αλλά με άλλο πρόγραμμα (virtualdub) κάνεις αυτό που θέλεις (dv avi)

    https://www.youtube.com/watch?v=sn_TDa9zY1c

    Bέβαια αυτό δείχνει ntsc αλλά εσύ θα το κάνεις pal με διαφορετικές παραμέτρους

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας