Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 34
  1. #1
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    358
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE & Tenda
    Path Level
    Interleaved
    Θα ήθελα να ψηφιοποιήσω μερικές κασέτες VHS επομένως θα πρέπει να συνδέσω μία συσκευή αναπαραγωγής βίντεο (VCR) με τον υπολογιστή. Δεν έχω ξανακάνει την διαδικασία αλλά απ' όσο το έψαξα αυτό που θα χρειαστώ είναι ένας αντάπτορας που να συνδέει το βίντεο με τον υπολογιστή (σαν αυτόν) και ένα πρόγραμμα που να κάνει video capture.

    Γνωρίζει κανείς κάποιο ευκολόχρηστο πρόγραμμα γι' αυτή την δουλειά που να κάνει capture σε αρχείο AVI και να είναι δωρεάν; Ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.691
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ηθελα να το κανω αυτο περισυ και προσωπικα δεν μου δουλεψε. Βεβαια ειχα την δυνατοτητα να χρησιμοποιησω ενα combo video-dvd οποτε επελεξα τον "δυσκολο" τροπο και εγραφα τις κασετες σε dvd και μετα τα περνουσα στον υπολογιστη.

    Για την δικη σου περιπτωση τωρα, θα ελεγα να μην απογοητευτεις αν η πρωτη συσκευη δεν σου δουλεψει και να δοκιμασεις και αλλων εταιρειων, καθως δεν ξερω γιατι, δεν κανουν ολες σε ολα τα πισι (προσωπικη εμπειρια).

    Αυτες οι συσκευες συνηθως παρεχουν ενα software για το capturing οποτε και μπορεις να χρησιμοποιησεις αυτο.
    ΝΕΟ PC! :yahoo:

    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || EVGA GeForce GTX960 4GB FTW Gaming ACX 2.0+
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaxarias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήθελα να ψηφιοποιήσω μερικές κασέτες VHS επομένως θα πρέπει να συνδέσω μία συσκευή αναπαραγωγής βίντεο (VCR) με τον υπολογιστή. Δεν έχω ξανακάνει την διαδικασία αλλά απ' όσο το έψαξα αυτό που θα χρειαστώ είναι ένας αντάπτορας που να συνδέει το βίντεο με τον υπολογιστή (σαν αυτόν) και ένα πρόγραμμα που να κάνει video capture.

    Γνωρίζει κανείς κάποιο ευκολόχρηστο πρόγραμμα γι' αυτή την δουλειά που να κάνει capture σε αρχείο AVI και να είναι δωρεάν; Ευχαριστώ.
    Συνήθως έχουν μαζί κάποιο πρόγραμμα για αυτή την δουλειά

  4. #4
    Εγγραφή
    10-06-2007
    Περιοχή
    ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Μηνύματα
    1.694
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109998 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    ZTE H1600
    https://www.lidl.de/de/silvercrest-u...2-0-a3/p253451
    Αγορασμένο από lidl με software & drivers.
    Δυστυχώς μέχρι τώρα δεν βρήκα χρόνο να συνδέσω το VHS.

  5. #5
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Πριν χρόνια αγόρασα μια απλή κάρτα τηλεόρασης και έκανα δουλειά. Σαν πρόγραμμα έβαλα το avidemux. Έκανα αρκετές δοκιμές διότι το raw video και κάποιοι codecs ήθελαν τουλάχιστον Google data center για να τρέξουν σωστά.

    Τελικά βαρέθηκα και τις έδωσα σε φωτογράφο που μου τις έφτιαξε με 8€ τη μια. Εσείς σε μεγάλες πόλεις μπορεί να τις φτιάξετε και πιο φτηνά.

    Δεν είναι μπελαλίδικο αλλά πρέπει να υπολογίζεις ότι θες τις ώρες της κάθε κασέτας. Δηλαδή αναγκαστικά 2-3 ώρες το κάθε rip. Εγώ γι αυτό βαρέθηκα και τις έδωσα έξω. Σιγά μην καθόμουν να κάνω αυτή τη δουλειά. Ήταν αρκετές και έπρεπε ο υπολογιστής να είναι idle για να μην έχω frame skip καθώς έχω μηχανικό δίσκο και όχι SSD.

  6. #6
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    358
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE & Tenda
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsorbi Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.lidl.de/de/silvercrest-u...2-0-a3/p253451
    Αγορασμένο από lidl με software & drivers.
    Δυστυχώς μέχρι τώρα δεν βρήκα χρόνο να συνδέσω το VHS.
    Νομίζω πως αυτό ακριβώς χρειάζομαι!

    Από άποψη ποιότητας υπάρχει διαβάθμιση σε αυτές τις συσκευές ή πρόκειται για κάτι τόσο απλό που ουσιαστικά είναι όλες ίδιες ανεξαρτήτου μάρκας; Ρωτάω γιατί η τιμή του συγκεκριμένου παραείναι καλή.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήταν αρκετές και έπρεπε ο υπολογιστής να είναι idle για να μην έχω frame skip καθώς έχω μηχανικό δίσκο και όχι SSD.
    Αν έχεις SSD δεν είναι απαραίτητο να είναι idle ο υπολογιστής;

  7. #7
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaxarias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχεις SSD δεν είναι απαραίτητο να είναι idle ο υπολογιστής;
    Ο SSD δεν έχει καμία σχέση με το μηχανικό. Όταν γράφεις αρχεία τέτοιου μεγέθους σε μηχανικό και πας να κάνεις κάτι μπορεί να ξεκινήσει τα "πηδήματα".

  8. #8
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Επειδή το έχω κάνει το "άθλημα" αν έχεις 5-10 VHS δώστες σε ένα video club να στις κάνει.
    Αν έχεις περισσότερες αγόρασε από ebay ένα VHS/DVD combo και μετά πούλα το (τα συγκεκριμένα έχουν μεγάλη μεταπωλητική αξία) .
    Όλα τα υπόλοιπα είναι αμφίβολου αποτελέσματος και κυριότερο θα σου πάρουν πάραααα πολύ χρόνο .
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  9. #9
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    358
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE & Tenda
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akis1009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή το έχω κάνει το "άθλημα" αν έχεις 5-10 VHS δώστες σε ένα video club να στις κάνει.
    Αν έχεις περισσότερες αγόρασε από ebay ένα VHS/DVD combo και μετά πούλα το (τα συγκεκριμένα έχουν μεγάλη μεταπωλητική αξία) .
    Όλα τα υπόλοιπα είναι αμφίβολου αποτελέσματος και κυριότερο θα σου πάρουν πάραααα πολύ χρόνο .
    Θέλω οπωσδήποτε να ψηφιοποιήσω γύρω στις 25 VHS-C που είναι από μια παλιά βιντεοκάμερα. Από κει και πέρα θα έκανα το ίδιο και για άλλες τόσες περίπου VHS. Και επειδή θα προτιμούσα να μετατραπούν σε AVI ώστε να μην υπάρχει απώλεια δεδομένων, μόνο για να δώσω έξω τις VHS-C για ψηφιοποίηση θα κοστίσει τουλάχιστον 200€. Οπότε είπα να το κάνω μόνος μου και στην συνέχεια να ψηφιοποιήσω και άλλες κασέτες VHS.

    Το VHS/DVD combo θα μπορούσε να είναι μία λύση, αλλά απ' όσο το έψαξα, αφενός θα κοστίσει τα ίδια να το αγοράσω κάποιο μεταχειρισμένο από ebay (στην Ελλάδα το μόνο που βρήκα ήταν ένα καινούργιο στα 360€) και αφετέρου θα κάνει την εγγραφή σε DVD και όχι σε αρχείο, πράγμα που δεν με βολεύει απόλυτα αφού θα προτιμούσα να μετατραπούν κατευθείαν σε ψηφιακά αρχεία ώστε να τα βάλω όλα σε έναν σκληρό δίσκο.

  10. #10
    Εγγραφή
    01-10-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    739
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Box 7590
    Το καλύτερο γι' αυτή τη δουλειά είναι το παλιό, καλό VirtualDub με πληθώρα ρυθμίσεων για AVI capture. Ιδανικός codec θεωρείται ο MJPEG με λογικό μέγεθος αρχείων και πολύ καλή ποιότητα. Σχετικά με το hardware, πρέπει να βεβαιωθείς για τη συμβατότητα των driver με νεότερα λειτουργικά, πχ. Windows 10.

    Δεν ξέρω κατά πόσο οι λύσεις USB ενδείκνυνται για capture σε AVI. Πάντα έκανα τις μετατροπές με μια παλιά κάρτα TV PCI της Terratec. Φυσικά όλες έγιναν σε HDD, όχι SSD. Μια χαρά γίνεται η δουλειά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Wonderland : 22-01-19 στις 01:22.

  11. #11
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    358
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE & Tenda
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wonderland Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω κατά πόσο οι λύσεις USB ενδείκνυνται για capture σε AVI. Πάντα έκανα τις μετατροπές με μια παλιά κάρτα TV PCI της Terratec. Φυσικά όλες έγιναν σε HDD, όχι SSD. Μια χαρά γίνεται η δουλειά.
    Πως συνέδεες το VHS στην κάρτα TV PCI;

    Οι περισσότεροι απ' ότι έχω διαβάσω χρησιμοποιούν αντάπτορες σαν αυτόν.

    Με το VirtualDub δεν είχα καλή εμπειρία παλαιότερα που το είχα δοκιμάσει με άλλη αφορμή, λέω να χρησιμοποιήσω το Golden Videos που φαίνεται πιο απλό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Arcade : 22-01-19 στις 02:09. Αιτία: Golden Videos

  12. #12
    Εγγραφή
    01-10-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    739
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Box 7590
    Στο λινκ που δίνεις δεν είναι αντάπτορας, αλλά η ίδια η κάρτα που κάνει την μετατροπή/ψηφιοποίηση και αν κρίνω από την τιμή, μάλλον χαμηλής ποιότητας. Οι κάρτες PCI Capture/TV έχουν αναλογικές εισόδους, οπότε δεν χρειάζεται αντάπτορας αλλά απλά το σωστό καλώδιο, συνήθως Scart για το βίντεο και Composite (ή S-Video) για εικόνα με καρφί 3.5mm για να πάει ο ήχος στην κάρτα (παράδειγμα).

    Το Golden Videos δεν το ξέρω, αλλά σίγουρα μοιάζει με ένα από τα πολλά all-in-one εμπορικά προγράμματα με ένα σωρό αμφίβολες λειτουργίες και που πιθανόν θα προσθέτει στην εικόνα ένα σωρό «βελτιωτικά» φίλτρα που κατά κανόνα την υποβαθμίζουν (είναι που είναι VHS...).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Wonderland : 22-01-19 στις 02:36.

  13. #13
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    358
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE & Tenda
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wonderland Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο λινκ που δίνεις δεν είναι αντάπτορας, αλλά η ίδια η κάρτα που κάνει την μετατροπή/ψηφιοποίηση και αν κρίνω από την τιμή, μάλλον χαμηλής ποιότητας.
    Κι όμως, τα τεχνικά χαρακτηριστικά της (fps, ανάλυση κτλ) είναι ίδια με αυτής της κάρτας της Aver που κοστίζει σχεδόν 9 φορές περισσότερο. Θα μου πεις η ποιότητα κατασκευής σίγουρα δεν θα είναι εφάμιλλη, αλλά δεδομένου ότι έχω δει σε αρκετές περιπτώσεις φθηνότερα πράγματα να έχουν το ίδιο αποτέλεσμα στην πράξη, αμφιβάλλω αν θα έχει διαφορά στην ποιότητα της μετατροπής/ψηφιοποίησης.

    Οι κάρτες PCI Capture/TV έχουν αναλογικές εισόδους, οπότε δεν χρειάζεται αντάπτορας αλλά απλά το σωστό καλώδιο, συνήθως Scart για το βίντεο και Composite (ή S-Video) για εικόνα με καρφί 3.5mm για να πάει ο ήχος στην κάρτα (παράδειγμα).
    Αν η ψηφιοποίηση μέσω κάρτας TV PCI έχει καλύτερη ποιότητα τότε θα το κάνω έτσι. Το VHS μου δεν έχει έξοδο S-Video, επομένως χρειάζομαι μία κάρτα που απλά να έχει είσοδο RCA και είσοδο για βύσμα ήχου 3,5mm σωστά;

    Το Golden Videos δεν το ξέρω, αλλά σίγουρα μοιάζει με ένα από τα πολλά all-in-one εμπορικά προγράμματα με ένα σωρό αμφίβολες λειτουργίες και που πιθανόν θα προσθέτει στην εικόνα ένα σωρό «βελτιωτικά» φίλτρα που κατά κανόνα την υποβαθμίζουν (είναι που είναι VHS...).
    Κι εγώ είμαι δύσπιστος απέναντι σε τέτοια φίλτρα οπότε δεν είχα σκοπό να χρησιμοποιήσω κάτι τέτοιο, μου άρεσε όμως η απλοποιημένη λογική του. Το Virtualdub δεν το έχω χειριστεί καθόλου και μου είχε φανεί περίπλοκο, βέβαια μπορεί για την συγκεκριμένη δουλειά να μην χρειάζονται πολύπλοκες ρυθμίσεις, αλλά θα προτιμούσα να μην αναγκαστώ να μάθω ακόμα ένα πρόγραμμα μόνο και μόνο για να ψηφιοποίησω μερικές κασέτες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Arcade : 22-01-19 στις 15:55.

  14. #14
    Εγγραφή
    01-10-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    739
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaxarias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ψηφιοποίηση μέσω κάρτας TV PCI έχει καλύτερη ποιότητα τότε θα το κάνω έτσι. Το VHS μου δεν έχει έξοδο S-Video, επομένως χρειάζομαι μία που απλά να έχει είσοδο RCA και είσοδο για βύσμα ήχου 3,5mm σωστά;
    Σωστά. Πολλές κάρτες έχουν μόνο S-Video και θα τις απέφευγα, γιατί θα πρέπει να κάνεις μετατροπή (με απλό καλώδιο) από Composite σε S-Video. Βέβαια, μπορεί το βίντεό σου να μην έχει θύρα S-Video, αλλά υπάρχει πιθανότητα να βγάζει τέτοιο σήμα από το Scart (το Scart έχει και αυτήν τη δυνατότητα).

    Τώρα, ποια από τις 2 θα βγάζει καλύτερη εικόνα είναι άλλο θέμα... μόνο στην πράξη μπορείς να το επιβεβαιώσεις.

  15. #15
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    358
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE & Tenda
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wonderland Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά. Πολλές κάρτες έχουν μόνο S-Video και θα τις απέφευγα, γιατί θα πρέπει να κάνεις μετατροπή (με απλό καλώδιο) από Composite σε S-Video. Βέβαια, μπορεί το βίντεό σου να μην έχει θύρα S-Video, αλλά υπάρχει πιθανότητα να βγάζει τέτοιο σήμα από το Scart (το Scart έχει και αυτήν τη δυνατότητα).
    Πως μπορώ να το μάθω όμως αυτό; Πάνω στο βίντεο πάντως δεν υπάρχει καμία ένδειξη S-Video.
    Γενικά θα έχει καλύτερη ποιότητα αν χρησιμοποιήσω καλώδιο Scart σε Composite αντί για RCA;

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας