Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.976
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Exclamation
    Καλησπέρα

    Ανοίγω το συγκεκριμένο μιας και οι δύναμη του λαού και της γνώσης υπερισχύει της τεχνικής υποστήριξης συνήθως από μια εταιρεία ειδικά τα Σ/Κ και τις αργίες.

    Πριν περίπου καμιά ώρα, με κάλεσε η μητέρα μου (σταθερό Vodafone) στο σταθερό μου (Forthnet/Nova) γιατί νόμιζε ότι την είχα καλέσει.
    Στα 3 δευτερόλεπτα περίπου, μου έκανε ήχο σαν να έπεσε η γραμμή (fast busy) και καπάκι άρχισα να ακούω άλλη φωνή από μέσα.
    Ψιλιάστηκα ότι κάτι έπαιξε και έκανα κατευθείαν ερωτήσεις κλειδιά για να δούμε τι γίνεται...

    1. Ο άνθρωπος αυτός, μένει Κυψέλη/Πατήσια (δε ρώτησα λεπτομέρειες πολλές)
    2. Έχει δηλώσει βλάβη στη Vodafone σχεδόν 1 μήνα τώρα και του λένε ότι φταίει ο ΟΤΕ και ότι δεν ξέρει πότε θα το φτιάξει, αλλά του έχουν κάνει εκτροπή στο κινητό του.
    3. Η κλήση που δέχτηκε εκείνος έγινε στο σταθερό του που όπως μου είπε έχει να χτυπήσει 1 μήνα!!!
    4. Στο καντράν (οθόνη) του σταθερού, εμφανίστηκε το τηλέφωνο της μητέρας μου.
    5. Στης μητέρας μου το σταθερό (η αναπάντητη που είπα πιο πάνω) εμφανίστηκε το δικό του κινητό.
    6. Όσο μίλαγα με τον άνθρωπο, η μητέρα μου προσπάθησε να με καλέσει ξανά και της έλεγε ότι "το τηλέφωνο που καλέσατε δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή".

    Εγώ που την κάλεσα από το δικό μου σταθερό στο δικό της σταθερό, δεν είχαμε θέμα.
    Την έβαλα να καλέσει από το σταθερό της στο κινητό της και δεν είχε θέμα.
    Μετά από αρκετή ώρα της είπα να με ξαναπάρει τηλέφωνο στο σταθερό και ξαναβγήκε ο μπάρμπας στον οποίο ζήτησα συγνώμη για την ενόχληση και του είπα να ενημερώσει και εκείνος την Vodafone για το συγκεκριμένο και να πει ποιο τηλέφωνο εμφανίζεται στην οθόνη του σταθερού του.

    Οπότε προσπαθώ να καταλάβω αν είναι κανένα γενικό φαινόμενο ή αν είναι μεμονομένο case...

    Έχει κανείς άλλος πρόβλημα;;

    Ευχαριστώ (το post το άνοιξα καθώς η μητέρα μου πέρα από το FB που έχει δεν ξέρει να κάνει κάτι άλλο... )

  2. #2
    Εγγραφή
    18-11-2018
    Ηλικία
    24
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    100/100 Mbit
    ISP
    Inalan
    Δεν ξέρω αν εχεις ακόμα αυτό το πρόβλημα.

    Υπηρχε καλωδιακή βλάβη στην περιοχή της Κυψέλης ενα μήνα περιπου και δεν ειχαμε ίντερνετ και τηλέφωνο καθόλου.

    Το Σάββατο αυτό φτιάχτηκε. Το μεσσημερακι τεχνικοί της βονταφον επανασυνδεαν τους συνδρομητές στις καμπίνες.

    Δεν γνωριζω αν εχει φτιαχτεί για ολους η βλαβη γιατί φαινόταν οτι ηταν παρα πολύ εκτεταμένη.

    Εσυ μένεις Κυψελη? Ή μητέρα σου? Είχες πρόβλημα με το τηλέφωνο και το ίντερνετ. Να τονίσω οτι Άνω Κυψέλη δεν είχε τέτοιο πρόβλημα

  3. #3
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.684
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Kai στην Νέα Σμύρνη σταθερό vodafone κάνει τα δικά του.

    Οταν με καλούν στο σταθερό μου (ΟΤΕ) δεν το ακούνε να χτυπάει και μεσ'την μούγγα εγώ το σηκώνω και μιλάμε κανονικά.

    Πριν 2-3 μέρες τόκανε προς όλους.
    Τηλεφώνημα στις βλάβες voda, αυτόματος έλεγχος γραμμής, διορθώθηκε το προς όλους, το δικό μου παραμένει.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  4. #4
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.976
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chritos_pap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν εχεις ακόμα αυτό το πρόβλημα.

    Υπηρχε καλωδιακή βλάβη στην περιοχή της Κυψέλης ενα μήνα περιπου και δεν ειχαμε ίντερνετ και τηλέφωνο καθόλου.

    Το Σάββατο αυτό φτιάχτηκε. Το μεσσημερακι τεχνικοί της βονταφον επανασυνδεαν τους συνδρομητές στις καμπίνες.

    Δεν γνωριζω αν εχει φτιαχτεί για ολους η βλαβη γιατί φαινόταν οτι ηταν παρα πολύ εκτεταμένη.

    Εσυ μένεις Κυψελη? Ή μητέρα σου? Είχες πρόβλημα με το τηλέφωνο και το ίντερνετ. Να τονίσω οτι Άνω Κυψέλη δεν είχε τέτοιο πρόβλημα
    Η μητέρα μου μένει στην Ανάφης ψηλά, αλλά νομίζω ότι την πιάνει Κυψέλη, όντως μάλλον φτιάχτηκε γιατί χθες μιλήσαμε κανονικά (και ως εισερχόμενες και εξερχόμενες...)

    Τώρα εγώ έχω καλωδιακή βλάβη (Α/Κ Πατήσια) με Forthnet και δόθηκε βλάβη στον πΟΤΕ.

  5. #5
    Εγγραφή
    18-11-2018
    Ηλικία
    24
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    100/100 Mbit
    ISP
    Inalan
    Αν αυτό που λες έγινε μεσημέρι ίσως έγινε γιατί ο τεχνικός του ΟΤΕ επαιζε με τα καλώδιο στην.καμπίνα και κάτι πήγε λάθος με στην δρομολόγηση της γραμμής

    Κι αλλη βλάβη? Τον έχουν κανει μπαλάκι τον ΟΤΕ. Απο την μια οι καλωδιακές ειναι κακό γιατί περιμένεις αρκετές μέρες απο την αλλη όμως αλλάζουν το καλώδιο και φεύγει ο θόρυβος τελείως.

    Ετσι εγινε και σε μένα και τώρα παίζω χαλαρά με 6 SNR Margin

  6. #6
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.976
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chritos_pap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν αυτό που λες έγινε μεσημέρι ίσως έγινε γιατί ο τεχνικός του ΟΤΕ επαιζε με τα καλώδιο στην.καμπίνα και κάτι πήγε λάθος με στην δρομολόγηση της γραμμής

    Κι αλλη βλάβη? Τον έχουν κανει μπαλάκι τον ΟΤΕ. Απο την μια οι καλωδιακές ειναι κακό γιατί περιμένεις αρκετές μέρες απο την αλλη όμως αλλάζουν το καλώδιο και φεύγει ο θόρυβος τελείως.

    Ετσι εγινε και σε μένα και τώρα παίζω χαλαρά με 6 SNR Margin
    Εντάξει και εγώ στα 6-7 είμαι συνήθως..
    Σκέψου ότι το μαξ που έχω πιάσει σε ταχύτητα είναι 22 χωρίς αποσύνδεση για 3 μήνες...

  7. #7
    Εγγραφή
    18-11-2018
    Ηλικία
    24
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    100/100 Mbit
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει και εγώ στα 6-7 είμαι συνήθως..
    Σκέψου ότι το μαξ που έχω πιάσει σε ταχύτητα είναι 22 χωρίς αποσύνδεση για 3 μήνες...
    Εισαι απο τους τυχερους

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 3513
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-24, 16:58
  2. VDSL και Κυψέλη - A/K Άρης - Vodafone
    Από nxenos στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 1116
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-23, 10:52
  3. Fitzbox 7170 με VPN τηλεφωνία Voip
    Από pan123 στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-18, 21:59
  4. σταθερή τηλεφωνία για ηλικιωμένη
    Από Atermon στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-18, 16:24
  5. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-17, 22:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας