Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    17-06-2007
    Περιοχή
    Σερρες
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    AVM Fritz! Box 7590
    Path Level
    Interleaved
    Λιγο πριν ληξει το συμβολαιο μου απο την Cosmote στην οποια για VDSL 50 πληρωνα 44,20 τπν μηνα ( το συμβολαιο ειχε γινει πριν 2 χρονια ) επικοινωνω με την Vodafone και μου δινουν το ιδιο πακετο στα 31,5 . ΣΥμφωνω μαζι τους και αποστελλω τα συμβολαια με e-mail στις 23 Νοοεμβριου . Την επομενη μερα εχω κληση απο την Cosmote και με διαφορες δωροεπιταγες το παγιο κατεβαινει στα 29,20 . Αποδεχομαι την προσφορα τους και στις 27 Νοεμβριου στελνω με e-mail στην Vodafone την αιτηση απορριψης φορητοτητας και φυσικα επικοινωνω τηλεφωνικα μαζι τους για να επιβεβαιωσω οτι την εχουν παραλαβει . Μεταξυ 28 και 30 Νομεβριου λαμβανει το αιτημα απορριψης φορητοτητας η Cosmote και με ενημερωνουν τηλεφωνικα το ξεκινημα του νεου προγραμματος . Παραλληλα λαμβανω απο αυτους νεο router και την δωροεπιταγη . Στις 5 Δεκεμβιου δεχομαι τηλεφωνο απο την Cosmote οτι η Vodafone εχει αποστειλει ξανα αιτημα φορητοτητας για το νουμερο μου το οποιο φυσικα δεν εδωσα εγω ποτε την συγκαταθεση μου .

    Σε πολλαπλες επικοινωνιες που ειχα με την Vodafone δεν δεχονται το αιτημα διακοπης φορητοτητας διοτι ενω εχουν παρει το e-mail μου δεν επικοινωνησε κανεις απο την εταιρια τους για τηλεφωνικη επιβεβαιωση !!!!! Μαλιστα μου στειλαν και router το οποιο αρνηθηκα να παραλαβω και μου ηρθε ενημερωση στο κινητο οτι στις 14 Δεκεμβριου ξεκινα το προγραμμα μου .

    Ηδη εχω κανει καταγγελια στην ΕΕΤΤ απο την οποια περιμενω το αποτελεσμα . Δεν μπορω να σκεφτω τι αλλο μπορω να κανω , απλα περιμενω εως την Παρασκευη να εχει ληξει το θεμα και ελπιζω να μην εχω αλλα επεισοδια . Φυσικα για εμενα η Vodafone εχει τελειωσει σαν εταιρια ακομη και στο κινητο .

  2. #2
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Κάποια στιγμή αυτό με τα παζάρια και τις αντιπροσφορές πρέπει να σταματήσει.

  3. #3
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hell00 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λιγο πριν ληξει το συμβολαιο μου απο την Cosmote στην οποια για VDSL 50 πληρωνα 44,20 τπν μηνα ( το συμβολαιο ειχε γινει πριν 2 χρονια ) επικοινωνω με την Vodafone και μου δινουν το ιδιο πακετο στα 31,5 . ΣΥμφωνω μαζι τους και αποστελλω τα συμβολαια με e-mail στις 23 Νοοεμβριου . Την επομενη μερα εχω κληση απο την Cosmote και με διαφορες δωροεπιταγες το παγιο κατεβαινει στα 29,20 . Αποδεχομαι την προσφορα τους και στις 27 Νοεμβριου στελνω με e-mail στην Vodafone την αιτηση απορριψης φορητοτητας και φυσικα επικοινωνω τηλεφωνικα μαζι τους για να επιβεβαιωσω οτι την εχουν παραλαβει . Μεταξυ 28 και 30 Νομεβριου λαμβανει το αιτημα απορριψης φορητοτητας η Cosmote και με ενημερωνουν τηλεφωνικα το ξεκινημα του νεου προγραμματος . Παραλληλα λαμβανω απο αυτους νεο router και την δωροεπιταγη . Στις 5 Δεκεμβιου δεχομαι τηλεφωνο απο την Cosmote οτι η Vodafone εχει αποστειλει ξανα αιτημα φορητοτητας για το νουμερο μου το οποιο φυσικα δεν εδωσα εγω ποτε την συγκαταθεση μου.

    Σε πολλαπλες επικοινωνιες που ειχα με την Vodafone δεν δεχονται το αιτημα διακοπης φορητοτητας διοτι ενω εχουν παρει το e-mail μου δεν επικοινωνησε κανεις απο την εταιρια τους για τηλεφωνικη επιβεβαιωση !!!!! Μαλιστα μου στειλαν και router το οποιο αρνηθηκα να παραλαβω και μου ηρθε ενημερωση στο κινητο οτι στις 14 Δεκεμβριου ξεκινα το προγραμμα μου .

    Ηδη εχω κανει καταγγελια στην ΕΕΤΤ απο την οποια περιμενω το αποτελεσμα . Δεν μπορω να σκεφτω τι αλλο μπορω να κανω , απλα περιμενω εως την Παρασκευη να εχει ληξει το θεμα και ελπιζω να μην εχω αλλα επεισοδια . Φυσικα για εμενα η Vodafone εχει τελειωσει σαν εταιρια ακομη και στο κινητο .
    Για να σε πάρουν τηλέφωνο από την Cosmote την επόμενη κιόλας μέρα της αίτησής σου στη Vodafone, σημαίνει ότι έστειλε το αίτημα άμεσα η Vodafone και όχι μετά από 14 ημέρες κι αυτό μάλλον συνέβη γιατί κάπου στην αίτηση παραιτήθηκες του δικαιώματος υπαναχώρησης όπως προβλέπει από τον Ιούνιο ο νέος κανονισμός. Δεν υπάρχει τρόπος πλέον να υλοποιηθούν (χωρίς κόστος) αυτά τα κόλπα που κάναμε μέχρι το καλοκαίρι.

  4. #4
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.443
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κατ' αρχάς υπάρχει μάλλον ακόμη ένας διαχωρισμός μεταξύ της υπαναχώρησης και της ακύρωσης της φορτητότητας.

    Δείτε εδώ:
    https://www.adslgr.com/forum/threads...75#post6493375

    Το ζήτημα όμως στο θέμα που αναφέρει ο φίλος είναι ότι η Vodafone εχει αποστείλει ξανά αίτημα φορητότητας ..
    αφού ο ΟΤΕ έχει λάβει το μήνυμα για ακύρωση ??
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  5. #5
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Υπαναχώρηση και ακύρωση είναι το ίδιο πράγμα. Οι προθεσμίες αλλάζουν απλά. Μεταξύ 23/11 και 27/11 (που μάλλον ούτε 23 θα ήταν αλλά νωρίτερα ούτε 27 αλλά αργότερα) μεσολαβούν πάνω από 3 μέρες που ήταν ένα όριο για να υποχρεούται ο νέος πάροχος να σταματήσει τη διαδικασία. Όταν ξεπερνιέται αυτό το όριο μπορεί να αγνοήσει όποιο αίτημα ακύρωσης του πελάτη και δικαιούται να προχωρήσει στην υλοποίηση. Κάτι με αυτές τις προθεσμίες παίχτηκε (μάλλον άργησες να ανταποκριθείς hell00, αυτές οι διαδικασίες χρειάζονται ακαριαίες αντιδράσεις). Αν καταλαβαίνω καλά τι συνέβη δικαίως προχωράει η vodafone.

  6. #6
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    809
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49.998/4.996
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Ο hell00 εμπίπτει στην κατηγορία όπου έκανε αίτηση φορητότητας μέσω διαδικτύου.
    Άρα ακόμα και αν έχει υπογράψει άθελα του αίτημα απώλειας του δικαιώματος υπαναχώρησης εξακολουθεί να έχει δικαίωμα υπαναχώρησης έως ότου ενεργοποιηθεί η υπηρεσία και όχι περισσότερο από 14 ημέρες.

    Η υπηρεσία δεν ενεργοποιήθηκε μέσα σε 4 ημέρες (23/11-27/11) διότι αν είχε ενεργοποιηθεί δεν θα έπαιζε το παλιό ρουτερ. Συνεπώς δε νομίζω οτι τίθεται καθυστέρηση στο αίτημα υπαρχώρησης που έστειλε ο hell00.
    Προφανώς εδώ η Vodafone επιχείρησε να στείλει το πρώτο αίτημα φορητότητας την επόμενη ημέρα, μεσολάβησε αίτημα ακύρωσης φορητότητας και στέλνει για δεύτερη φορά αίτημα φορητότητας στις 14 ημέρες (23/11-5/12).

    Επί της αρχής δεν καταλαβαίνω για ποιόν λόγο ενοχλεί κάποιους το παιχνίδι με τα παζάρια; Όταν γίνονται αυξήσεις "καρτελικά" τότε η χολή φεύγει με τους κουβάδες (και δικαίως), τώρα όμως που ο καθένας προσπαθεί να μειώσει τα πάγια έξοδα του παίζοντας τα παιχνίδια του καρτέλ σας ενοχλεί.
    Είναι παιχνίδι που όρισε το καρτέλ... να φτάσει στα άκρα τον συνδρομητή και να του αφήσει σε τελευταία επιλογή την φορητότητα. Έχετε την εντύπωση οτι η πλειοψηφία το γνώριζε το παιχνίδι; Ακόμα και αν το γνώριζε τί γινόταν; Έχανε χρήματα το καρτέλ;

    Το χρήμα που βγάζει το καρτέλ με τις κλοπές σε λογαριασμούς μέσω τεχνασμάτων δεν μπορείτε καν να το διαννοηθείτε (το έχω δει ως εργαζόμενος σε αυτό). Πλέον το καρτελ αγνοεί και την ΕΕΤΤ, καθώς η ΕΕΤΤ δεν παίρνει ενεργό ρόλο στον έλεγχο της εφαρμογής των κανονισμών, παρά μόνο τους θεσπίζει.

  7. #7
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Τα παζάρια ενέχουν τέτοιους κινδύνους. Προσωπικά παζαρεύω με τον ίδιο τον ΟΤΕ στην περίπτωση μου και πολλές φορές ταλαιπωρουμε κιόλας.
    Παθών παλιά με την forrhnet σε ένα εξοχικό που έχω. Τρόμαξα να ξεμπλέξω και είχα και δίκιο.
    Με τις ώρες περίμενα στα γραφεία τους στην Καλλιθέα νομίζω τότε.
    Όποιος έχει όρεξη ασχολείται.

  8. #8
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    809
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49.998/4.996
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Πιο πάνω ο hell00 δεν έκανε παζάρι. Συμφώνησε μια τιμή με την Vodafone. Εκ των υστέρων του έκαναν καλύτερη προσφορά και την αποδέχτηκε απο την Cosmote.
    Η ασυδοσία των παρόχων είναι που εμπεριέχει κινδύνους και οχι τα παζάρια.
    Αν εφαρμοζόταν ο κανονισμός δε θα υπήρχε κανένας κίνδυνος να την πληρώνουν οι συνδρομητές.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος humanious : 10-12-18 στις 00:44.

  9. #9
    Εγγραφή
    17-06-2007
    Περιοχή
    Σερρες
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    AVM Fritz! Box 7590
    Path Level
    Interleaved
    Update :

    Σημερα το μεσημερη μου ηρθε e-mail απο την ΕΕΤΤ οτι εχει προωθησει την καταγγελια μου . Μετα απο 3-4 ωρε μου ηρθε μηνυμα στο κινητο απο την Cosmote οτι για την νεα εναρξη του προγραμματος μου καθως λαβανε το αιτημα διακοπης φορητοτητας απο την Vodafone . Σε τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα μαζι τους μου το επιβεβαιωσαν οτι δεν υπαρχει καποια αιτηση απο αλλα εταιρια για την γραμμη μου .

    Ελπιζω μονο να μην το κανει και τριτη φορα το αιτημα η Vodafone χωρις την συγκαταθεση μου . !!!!!

  10. #10
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.443
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Χαχα!!

    Ελπίζω να ξεμπέρδεψες!
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-18, 19:17
  2. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-18, 13:54
  3. FreePbx σε Raspberry PI 3, και να το συνδέσω πάνω σε ένα Router της Vodafone
    Από Telchinios στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-18, 08:27
  4. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-18, 08:06
  5. Πως παει η αναπτυξη του δικτυου 4G της Vodafone?
    Από AlexTselikas στο φόρουμ Κινητή Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-17, 16:32

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας