Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-21 από 21
  1. #16
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η φράση "η ισχύς της Σύμβασης αρχίζει από την ημερομηνία ενεργοποιήσεως των Τηλεπικοινωνιακών Υπηρεσιών", σημαίνει ότι από τότε ξεκινά η τιμολόγηση των παρεχόμενων υπηρεσιών και ότι προβλέπεται σε αυτήν.
    Αλλά από την στιγμή της υπογραφής έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης εντός 14 ημερών. Επιπρόσθετα αυτό δεν ισχύει σε περίπτωση που η σύμβαση έγινε σε κατάστημα.
    Ο κανονισμός προβλέπει ότι σε περίπτωση που δεν ενεργοποιηθούν οι όποιες υπηρεσίες μετά την παρέλευση 2 μηνών, μπορείς να ζητήσεις την ακύρωσή της αζημίως. Πριν από αυτό το διάστημα, πληρώνεις κανονικά το σχετικό προβλεπόμενο τέλος.

  2. #17
    Εγγραφή
    05-08-2005
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    253
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα φίλε Jkouko,

    Αυτό μου είπε και 1 "δημόσιος' υπάλληλος της ΕΕΤΤ. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί να σημαίνει αυτό που λες, και όχι αυτό που καταλαβαίνουμε με απλά ελληνικά.
    Για παράδειγμα εγώ τώρα στην 24 αίτηση μου έκανα πριν 2 μέρες είμαι για πρόστιμο για 25 μήνες; Πλάκα κάνουμε; Γι αυτό και η νόβα μου λες θα φας πρόστιμο;...

    Δηλαδή αν πάω και κάνω αίτηση σε όλους θα τρώω πρόστιμα συνέχεια. 1 ενεργοποιήση και 1 σύμβαση είναι σε ισχύ. Έτσι λεει η λογική.

    - - - Updated - - -

    Οι να πάνε να ξαναγράψουνε τα μικρά γράμματα. Εγώ πάντως θα κινηθώ όσο μπορώ νομικά.
    Επίσης δεν καταλαβαίνω την διαφορά με το κατάστημα. Και από το τηλέφωνο σου λένε σε έχουμε ηχογραφήσει.

    Ακύρωση αίτησης γίνεται δωρεάν πριν την έναρξη της σύμβασης. Μετά την έναρξη της σύμβασης, αν φύγεις χωρίς λόγο, τότε πληρώνεις το πρόστιμο.

    Αυτό καταλαβαίνω εγώ από την ίδια την σύμβαση τους.

  3. #18
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Τα έχεις καταλάβει όλα λάθος, όσον αφορά τι ισχύει στην φορητότητα και στις σχετικές συμβάσεις. Και δεν είναι θέμα λογικής, αλλά ευρωπαϊκού κανονισμού.

  4. #19
    Εγγραφή
    05-08-2005
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    253
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Ας πούμε ότι συμφωνώ. Οι 2 μήνες αναφέρονται κάπου; 60 μέρες;
    Επίσης τώρα πριν λίγο υπόθηκε από τον υπάλληλο του καταστήματος ότι η αίτηση έγινε στην ουσία τηλεφωνικά. Είχα καλέσει τον υπάλληλο και του έλεγα τα στοιχεία.
    Τέλος χτύπησε σφραγίδα και εμείς δεν υπογράψαμε πουθενά.

  5. #20
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ο κανονισμός προβλέπει να αποζημιωθείς (με συγκεκριμένα ποσά ανά περίπτωση) εφόσον υπάρχει καθυστέρηση (για οποιονδήποτε λόγο) στην ενεργοποίηση των συμφωνηθέντων υπηρεσιών, εντός των καθορισμένων προθεσμιών.
    Το αίτημα το κάνεις σε οποιονδήποτε πάροχο νομίζεις εσύ ότι είναι ο υπεύθυνος της καθυστέρησης και σε οποιαδήποτε περίπτωση που ο παλιός αρνηθεί, θα σε αποζημιώσει ο νέος πάροχος (εντός 30 ημερών από το αίτημα). Αν και μ' αυτόν υπάρξει θέμα, απευθύνεσαι στην ΕΕΤΤ για τα περαιτέρω.

    Δεν μπαίνω στην διαδικασία διαλόγου, όταν την μια φορά να γράφεις για κατάστημα και την άλλη για τηλέφωνο. Δεν μπορεί να υπάρξει σοβαρός διάλογος με πισωγυρίσματα ή αλλαγή δεδομένων κατά το δοκούν.
    Υπάρχει η ΕΕΤΤ όπου μπορείς να απευθυνθείς για να βρεις το δίκιο σου.

  6. #21
    Εγγραφή
    05-08-2005
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    253
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Καταρχάς σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου. Μπορείς να μου εξηγήσεις τί γράφεις στην 1η παράγραφο.

    Κάνω 1 αίτημα στην π.χ. στην Wind. Μετά από 60 μέρες που η υπηρεσία δεν έχει ενεργοποιηθεί με αποδείξεις, κάνω κατεγγελία, και πάω σε 2ο πάραχο π.χ. στην Vodafone. Και μετά; μου το εξηγείς λίγο γιατί το έχασα (σε αποζημειώνει ο νέος πάροχος για τον παλαίο..). Αυτό πες μου γιατί δεν το έχω ξανακούσει.

    Ευχαριστώ

    - - - Updated - - -

    EETT

    4.
    Η σύμβαση ισχύει από την ημέρα που υπογράφω ή από την ημέρα που
    ενεργοποιείται η σύνδεσή μου;

    Στο κείμενο της σύμβασης πρέπει να αναφέρεται η ημερομηνία έναρξης ισχύος της. Οι
    περισσότερες συμβάσεις ισχύουν από την ημερομηνία ενεργοποίησης της υπηρεσίας,
    ωστόσο είναι πιθανό να ορίζεται άλλη ημερομηνία έναρξης (π.χ. ημερομηνία υπογραφής).
    Σε κάθε περίπτωση, οι χρεώσεις για την παροχή υπηρεσιών ξεκινούν από την ημέρα ενερ-
    γοποίησης της υπηρεσίας.

    - - - Updated - - -

    Πραγματικά φίλε μου, ό,τι έγραψα το έχω μελετήσει καλά και με φίλο δικηγόρο.

    Τώρα διαβάζω και τον οδηγό της ΕΕΤΤ.

    Εσύ αυτά μου γράφεις ....... που τα έχεις βρεί? jkoukos

    Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τί γράφεις - εκτός αν δουλευείς σε κάποια εταιρεία και τα ξέρεις από μέσα.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. vDSL Ν.Σμύρνη
    Από panagism στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 947
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-23, 11:16
  2. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-19, 08:06
  3. Νεα αιτηση vodafone double play
    Από sakis221 στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-18, 23:22
  4. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-18, 23:35
  5. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-18, 11:11

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας