Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    20-11-2017
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα,

    Αυτό που θέλω μάλλον είναι περίπλοκο.
    Θέλω πρακτικά να έχω μια φορητή Ethernet στην οποία θα συνδέω μια συσκευή την οποιά θα καλώ over the internet να την εντάσω σε τοπικό δίκτυο.
    Σκέφτηκα λοιπόν να κανω το κινητό μου hotspot το οποίο θα δίνει ιντερνετ σε ενα tp-link3020 ως client και αυτό με την σειρά του στην συσκευή.
    Το πρόβλημα είναι οτι ανακάλυψα ότι το openvpn που είχα στο κινητό δεν χρησιμοποιείται στο hotspot.
    Τώρα προσπαθώ να σετάρω το tp-link 3020 ως vpn client.
    Κάπου είδα για openWRT.
    Καμία πρόταση?
    Επίσης δεν θέλω να κανω route το κινητό μου γιατί δεν θα το έχω μονο στο δικό μου... Θέλω να μπορεί οποιοσδήποτε να μπορει να χρησιμοποιήσει.


    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αν κατάλαβα καλά, διότι αναφέρεις ορολογίες που δεν υπάρχουν, θέλεις την 3/4G σύνδεση του κινητού να την μοιράσεις ασύρματα σε διάφορες συσκευές και μάλιστα να βγαίνουν μέσω VPN.
    Αν πρόκειται για κάτι άλλο και δεν τα κατάλαβα σωστά, παρακαλώ γίνε σαφέστερος γράφοντας αναλυτικά το όλο σχέδιο.

    Καταρχήν το κινητό δεν μπορεί να παίξει ως VPN server, αλλά ούτε και ως router (μόνο tethering κάνει), άρα θέλεις άλλη συσκευή, όπως το MR3020 που αναφέρεις και μάλιστα με εναλλακτό firmware (OpenWrt) καθώς το αντίστοιχο του κατασκευαστή δεν έχει τέτοιες δυνατότητες.

    Στο OpenWrt υπάρχουν πολλές επιλογές ανάλογα πως θα δουλέψει η συσκευή. Υπόψη ότι αν πάρεις συσκευή με μνήμη 4/32 δεν θα μπορέσεις να περάσεις και το GUI οπότε θα παίζεις μόνο μέσω γραμμής εντολών. Διαφορετικά θέλεις κάποια με τουλάχιστον 8/64 μνήμη για να δουλέψεις μέσω web μενού και να μπει ο VPN server.

    Ως αρχική πρόταση αναφέρω το TL-MR3420 v5 και το TL-WR902AC v1. Φυσικά αν το μέγεθος της συσκευής δεν είναι θέμα, υπάρχουν δεκάδες άλλες που σε καλύπτουν.
    Υπόψη ότι δεν γίνονται όλα αυτόματα και χρειάζονται κάποιες σχετικές γνώσεις, ψάξιμο και διάβασμα για να πετύχεις τον σκοπό σου. Πάντως γίνεται.

  3. #3
    Εγγραφή
    20-11-2017
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Vpn server έχω στο γραφείο. Στις διάφορες εγκαταστάσεις που θα πηγαίνω θα έχω το κινητό μου μια συσκευή για να έχω ethernet port. Το κινητό μου το συνδέω ως client με τον server στο γραφείο χωρίς πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι ότι όταν το κάνω Hotspot δεν μοιράζομαι το vpn αλλά την απευθείας σύνδεση του κινητού. Έχω βρει προγράμματα που κάνουν αυτό που θέλω, αλλά απαιτούν route του κινητού. Κάτι τέτοιο δεν με βολεύει γιατί δεν θα πηγαίνω μόνο εγώ στις εγκαταστάσεις και δεν μπορώ να βάλω όλους να κάνουν route το κινητό τους. Έτσι το έψαχνα να κάνω το tplink vpn client. Αν υπάρχει κάποια έτοιμη λύση για αυτό καλοδεχουμενη. Συνολικά αυτό που θέλω ειναι:
    Με χρήση του κινητού μου να παρέχω Internet σε μια θύρα ethernet μέσω vpn για να αποτελεί μέρος του τοπικού δικτύου στο γραφείο. Τον server στο γραφείο τον έχω ήδη.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Άρα καλά κατάλαβα και ισχύουν ότι ανέφερα.
    Συνδέεις το κινητό σου με USB καλώδιο σε μια αντίστοιχη θύρα ενός ασύρματου router με OpenWrt που θα έχει τον OpenVPN client.
    Στο κινητό σου ενεργοποιείς το USB tethering που θα μεταφέρει την σύνδεση στον router, στον οποίο προφανώς πρώτα τον έχεις ρυθμίσει κατάλληλα.
    O router θα περνά την σύνδεση από τον VPN client και μετά θα την μοιράζει ασύρματα ή/και ενσύρματα στις υπόλοιπες συσκευές.

    Δεν γνωρίζω και δεν νομίζω, να υπάρχουν έτοιμες λύσεις. Σε OpenWrt πάντως γίνεται, αλλά θέλει να τον ρυθμίσεις αρχικά και μετά παίζει αυτόματα κάθε φορά που θα τον ενεργοποιείς.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-11-2017
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    το κινητο το συνδέω με wifi με το tp-link 3020...
    Ευχαριστώ

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ένας router κάνει τον δρομολογητή μεταξύ των διάφορων interfaces που έχει. Με απλά λόγια συνδέει μεταξύ τους 2 ή παραπάνω δίκτυα.
    Για πρόσβαση στο διαδίκτυο μπορεί να χρησιμοποιήσει ένα από τα interfaces που έχει (USB, LAN, WLAN κλπ) και να το μοιράσει στα υπόλοιπα.
    Αυτό που δεν μπορεί να κάνει είναι π.χ. να πάρει ασύρματα την σύνδεση στο διαδίκτυο και να την μοιράσει πάλι ασύρματα. Μόνον αν έχει 2 πομποδέκτες, για παράδειγμα να δουλεύει και στις 2 μπάντες (2,4 και 5GHz).

    Το MR3020, από που θέλεις να παίρνει πρόσβαση στο διαδίκτυο;

  7. #7
    Εγγραφή
    20-11-2017
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Θέλω να παίρνει την σύνδεση ίντερνετ μέσω WiFi από το κινητό και να την παρέχει στην ethernet. Αυτό το κάνω ήδη. Αυτό που θέλω τώρα είναι η σύνδεση να είναι μέσω vpn. Νόμιζα ότι αν συνδεθώ μέσω vpn από το κινητό μου, ότι όταν το κάνω hotspot το WiFi που παρέχει θα είναι μέσω vpn, πράγμα που δεν ισχύει. Επομένως κοιτάω μήπως το tp link έχει την δυνατότητα αυτή.

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ωραία καταλήξαμε εν τέλει στο πως θέλεις να λειτουργεί. Και σου λέω ότι με το Openwrt μπορείς να το κάνεις.

    Χοντρικά θα παίζει ως router, όπου WAN θα είναι το WLAN και ταυτόχρονα θα είναι ο VPN client, μέσω του οποίου θα βγαίνουν οι άλλες συσκευές εκτός του κινητού σου.
    Μπορείς επίσης να του ρυθμίσεις και 2ο εικονικό WLAN στο οποίο θα συνδέονται ασύρματες συσκευές.

Παρόμοια Θέματα

  1. Mikrotik IPv6 σε PPPoE client με modem σε bridge mode
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 136
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-23, 22:17
  2. Mikrotik σε ρόλο PPPoE client με modem σε bridge mode
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 565
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-20, 06:48
  3. Asus DSL-AC56U και VPN Client
    Από pinhead1 στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-18, 22:59
  4. [Other] Καθυστέρηση με Ethernet connection
    Από VelocityQ1 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-18, 02:39
  5. Mikrotik VPN Client Help
    Από PROGRAMMERPC στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-18, 01:53

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας