Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 29
  1. #1
    Εγγραφή
    19-02-2010
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Question
    Καλησπερα σας, ειμαι καινουριος κατοχος vdsl ote και μιας που η συνδεση αυτη ειναι VOIP και το προσωπικο ρουτερ μου δεν εχει αυτην την ρυθμιση αναγκάστηκα να συνδεσω το ρουτερ του ΟΤΕ και για να μην παει το δικο μου στο ραφι (TP LINK WD9980) ειπα να το χρησιμοποιησω σαν Access Point στο δωματιο που πιανει με το ζορι WiFi...

    Επειδη δεν εχω ξανακανει access point σε ρουτερ στο παρελθον ακολουθησα εναν οδηγο στον οποιο ελεγε:

    Να αλλαξω στο AP router το SSID και τους κωδικους και να τους βαλω την ιδια ονομασια με αυτο του ρουτερ του ΟΤΕ.
    Να απενεργοποιησω το DHCP Server

    Και ετσι θα συγχρονιστει με το πρωτο ρουτερ και θα εχω ενα access point στο δευτερο..

    Τα εκανα αυτα, το πετυχα (στην αναζητηση wifi βρισκει 1 SSID και αυτο με φουλ σημα οποτε ετσι το καταλαβα).

    Το προβλημα ειναι πως συνδεεται αλλα εχει ενα θαυμαστικο κιτρινο διπλα στην συνδεση κατω δεξια στο tray και δεν υπαρχει συνδεση στο διαδικτυο... Εκανα troubleshooting και μου βγαζει το εξης "WiFi doesn't have a valid IP Configuration"...

    Που ακριβως ειναι το προβλημα? Ειπα να μην δοκιμασω κατι μιας και δεν ειμαι και γνωστης πανω στο θεμα αυτο για να μην κανω καποια πατατα στις ρυθμισεις..

    Ευχαριστω εκ των προτερων..

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    To 9980 συνδέεται ασύρματα με το Speedport;
    Τι ρυθμίσεις έχεις ορίσει στο Network > Lan Settings;

  3. #3
    Εγγραφή
    19-02-2010
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    To 9980 συνδέεται ασύρματα με το Speedport;
    Τι ρυθμίσεις έχεις ορίσει στο Network > Lan Settings;

    Εκει απενεργοποησα μονο το DHCP Server. Δεν πειραξα τιποτα αλλο.

    https://imgur.com/a/2bikwno

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν απαντάς όμως πως συνδέεται με το Speedport.
    Επίσης ακολούθησες κάποιον οδηγό και ποιος είναι αυτός;

    Στην εικόνα φαίνεται να έχεις ΙΡ 192.168.1.1, όταν εξαρχής έχει την ίδια και το Speedport. Όμως στα δίκτυα απαγορεύεται να συμβαίνει αυτό, δηλαδή 2 συσκευές στο ίδιο δίκτυο να έχουν την ίδια ΙΡ.

    Προσπαθούμε να καταλάβουμε τι έχεις κάνει, για να δούμε τι πάει στραβά.
    Εκ του μακρόθεν και χωρίς πληροφορίες, δεν είναι δυνατόν να βγάλουμε συμπέρασμα.

  5. #5
    Εγγραφή
    19-02-2010
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν απαντάς όμως πως συνδέεται με το Speedport.
    Επίσης ακολούθησες κάποιον οδηγό και ποιος είναι αυτός;

    Στην εικόνα φαίνεται να έχεις ΙΡ 192.168.1.1, όταν εξαρχής έχει την ίδια και το Speedport. Όμως στα δίκτυα απαγορεύεται να συμβαίνει αυτό, δηλαδή 2 συσκευές στο ίδιο δίκτυο να έχουν την ίδια ΙΡ.

    Προσπαθούμε να καταλάβουμε τι έχεις κάνει, για να δούμε τι πάει στραβά.
    Εκ του μακρόθεν και χωρίς πληροφορίες, δεν είναι δυνατόν να βγάλουμε συμπέρασμα.
    Ναι φυσικα θα μοιραστω οτι πληροφορια εχω... Τι εννοω οτι συνδεονται μαζι, και στα 2 ρουτερ εχω βαλει το ιδιο ssid και κωδικο προσβασης, στην αναζητηση στα ρουτερ μου βγαζει 1 αποτελεσμα και το σημα ειναι φουλ, το AP βρισκεται πανω στο γραφειο που εχω και το PC και ετσι εβγαλα το συμπερασμα οτι "συνδεονται" μεταξυ τους...

    ακολουθησα αυτον εδω τον οδηγο αλλα δεν δουλεψε, ειχα αλλαξει κα τις ρυθμισεις TCP/IP οπως δειχνει και στο βιντεο. Μετα ακολουθησα εναν αλλο οδηγο πιο συντομο που εδειχνε το ιδιο πραγμα χωρις να εχει αλλαξει την IP χειροκινητα.

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Οι οδηγίες στο βίντεο είναι μια χαρά αν τις ακολούθησες πιστά.

    Προηγουμένως σε ρωτούσα αν 2 οι συσκευές συνδέονται ενσύρματα ή ασύρματα μεταξύ τους.
    Σύμφωνα με το βίντεο θα πρέπει να είναι ενσύρματα με καλώδιο δικτύου. Το έχεις κάνει;
    Επίσης σου έγραψα και το αναφέρει το βίντεο, ότι οι 2 συσκευές πρέπει να έχουν διαφορετική ΙΡ.

    Το ότι έχεις βάλει ίδιο SSID είναι παντελώς αδιάφορο στην παρούσα φάση. Πρώτα κάνουμε την σύνδεση των 2 συσκευών με σωστές ρυθμίσεις (όχι στο ασύρματο), πράγμα ου φαίνεται ότι δεν το έχεις κάνει

  7. #7
    Εγγραφή
    19-02-2010
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι οδηγίες στο βίντεο είναι μια χαρά αν τις ακολούθησες πιστά.

    Προηγουμένως σε ρωτούσα αν 2 οι συσκευές συνδέονται ενσύρματα ή ασύρματα μεταξύ τους.
    Σύμφωνα με το βίντεο θα πρέπει να είναι ενσύρματα με καλώδιο δικτύου. Το έχεις κάνει;
    Επίσης σου έγραψα και το αναφέρει το βίντεο, ότι οι 2 συσκευές πρέπει να έχουν διαφορετική ΙΡ.

    Το ότι έχεις βάλει ίδιο SSID είναι παντελώς αδιάφορο στην παρούσα φάση. Πρώτα κάνουμε την σύνδεση των 2 συσκευών με σωστές ρυθμίσεις (όχι στο ασύρματο), πράγμα ου φαίνεται ότι δεν το έχεις κάνει
    Ναι, είχα συνδεση το ρουτερ tp link με Ethernet καλώδιο σε λαπτοπ άλλαξα επίσης και τις IP αλλά δεν μου έγινε σύνδεση...

    EDIT συγγνώμη λάθος κατάλαβα όχι δεν σύνδεσα τα ρουτερ μεταξύ τους.. όποτε μάλλον εκεί είναι το πρόβλημα

    EDIT 2.. Εχω συνδεση τα 2 ρουτερ μεταξυ τους με καλωδιο δικτυου. Μπαινω στο κεντρο δικτυου αλλαζω την IP στους αριθμους οπως δειχνει στο βιντεο, ανοιγω τον chrome γραφω την IP 192.168.1.1 αλλα παλι κανει συνδεση στο ρουτερ speedport και οχι στο TP-LINK.. Κανω κατι λαθος? https://prnt.sc/ltehdr

    Και τα 2 ρουτερ εχουν προεπιλεγμενη IP 192.168.1.1
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Κώτσος : 11-12-18 στις 10:34.

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Στο έγραψα και προηγουμένως. Απαγορεύεται 2 συσκευές στο ίδιο δίκτυο, να έχουν την ίδια ΙΡ.
    Και ακριβώς γι' αυτόν τον λόγο στο βίντεο δείχνει (από το 5:30 και μετά) ότι αλλάζει την ΙΡ του 9980 σε 192.168.1.2, ώστε να μην υπάρχει διένεξη μεταξύ τους.

  9. #9
    Εγγραφή
    19-02-2010
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο έγραψα και προηγουμένως. Απαγορεύεται 2 συσκευές στο ίδιο δίκτυο, να έχουν την ίδια ΙΡ.
    Και ακριβώς γι' αυτόν τον λόγο στο βίντεο δείχνει (από το 5:30 και μετά) ότι αλλάζει την ΙΡ του 9980 σε 192.168.1.2, ώστε να μην υπάρχει διένεξη μεταξύ τους.


    Συμφωνώ, αλλά

    1) Στο 1:40 μας δείχνει πως μετά την αλλαγή στο tcp/ip ανοίγει τον ΙΕ και πατάει 192.168.1.1 και μπαίνει στο AP... μάλλον το έχει κάνει από πριν, δεν μπορώ να το καταλάβω δεν έχει και ήχο το βίντεο...

    Επίσης στο 5:60 μπήκε και άλλαξε την LAN ip.. στην αρχή τότε στο 1:40 πως μπήκε με την 192.168.1.1 κατευθείαν στο AP και όχι στο root ?

  10. #10
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Στην αρχή το 9980 έχει στην 192.168.1.1. Κάνει ότι ρυθμίσεις θέλει σε αυτό και στο τέλος του αλλάζει την διεύθυνση σε 192.168.1.2.
    Και αυτό διότι απλά και να θέλει δεν μπορεί να το αφήσει με την ίδια. Την 192.168.1.1 την έχει και ο router που θα δώσει σύνδεση στο 9980.

  11. #11
    Εγγραφή
    19-02-2010
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Άρα εγώ πως θα μπω στο 9980 εφόσον έχω και τα 2 συνδεδεμένα με καλώδιο δικτύου ? (βάση του βίντεο)

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αν δεν του έχεις αλλάξει την ΙΡ, μπαίνεις σε αυτή που έχει εξαρχής (192.168.1.1).
    Από την αλλαγή και μετά, θα μπαίνεις σε αυτή που του έχεις δώσει (π.χ. 192.168.1.2).
    Έτσι γίνεται πάντα και υποχρεωτικά σε όλες τις συσκευές ενός δικτύου.

  13. #13
    Εγγραφή
    19-02-2010
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν του έχεις αλλάξει την ΙΡ, μπαίνεις σε αυτή που έχει εξαρχής (192.168.1.1).
    Από την αλλαγή και μετά, θα μπαίνεις σε αυτή που του έχεις δώσει (π.χ. 192.168.1.2).
    Έτσι γίνεται πάντα και υποχρεωτικά σε όλες τις συσκευές ενός δικτύου.
    EDIT: Το πιασα

    - - - Updated - - -

    Πάλι το ίδιο πράγμα.. έχω κάνει ακριβώς ότι δείχνει στο βίντεο. Μπαίνω αντίστοιχα στα ρουτερ με 1.1 και 1.2 IP κανονικά αλλά και πάλι δεν έχω Ίντερνετ.. το κίτρινο θαυμαστικό βγαίνει πάλι και όταν πατάω troubleshooting γράφει WiFi doesn't have a valid IP Configuration"

  14. #14
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Για αρχή κάνε μια επανεκκίνηση και στα 2 router.

  15. #15
    Εγγραφή
    19-02-2010
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αρχή κάνε μια επανεκκίνηση και στα 2 router.
    Τιποτα...

    - - - Updated - - -

    Λοιπόν για να τα πάρω λίγο όλα απ την αρχή,

    Έχω 2 ρουτερ συνολικά 4 WiFi σημεία και τα 2 ρουτερ είναι dual band.

    Συνδέω το Main router με το AP με καλώδιο δικτύου. Μπαίνω στις ρυθμίσεις δικτύου και αλλάζω την IP και το subnet mask.

    Και έχουμε το εξής. Κάνω συνδεση στο WiFi του TP LINK μου για να μπω σ αυτό το ρουτερ στην διεύθυνση 192.168.1.1 αλλά και πάλι μπαίνει στο user interface του speedport όποτε αναγκάστηκα τα ξεσυνδεω μεταξύ τους σωστά? Για να μπορέσω να μπω στο user interface του TP Link..Γιατί απ ότι φαίνεται και 5 ρουτερ να υπάρχουν συνδεδεμένα μαζί θα μπει αναγκαστηκα στο main router αν έχουν όλα την ίδια διεύθυνση......

    Όποτε τα ξεσυνδεω μπαίνω στο WiFi του TP LINK μπαίνω κανονικά στο user interface του πληκτρολογώντας 192.168.1.1 κάνω εκεί την πρώτη αλλαγή το lan ip σε 192.168.1.2, τα συνδέω πάλι μεταξύ τους μπαίνω κανονικά τώρα στο user interface tp link πληκτρ9ογωντας 192.168.2.1 και κάνω εκεί τις αλλαγές σύμφωνα με το βίντεο.

    Κάνω κάτι λάθος?

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-18, 00:24
  2. [Other] Zyxel VMG1312-B30A ρούτερ ως access point και switch
    Από kostakis1978 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-18, 09:57
  3. Επιλογή access point ή ρουτερ
    Από leoin στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-18, 17:57
  4. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-18, 11:15
  5. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-18, 14:53

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας