Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    12-12-2018
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Exclamation
    Καλησπέρα, θα σας κουράσω λίγο λέγοντας όλη την ιστορία και θα ήθελα κάποια σοβαρή γνώμη στο τέλος για το πως να προχωρήσω.

    Είμαι στο δίκτυο του ΟΤΕ για μερικά χρόνια και επειδή έχει λύξει το συμβόλαιό μου και η μηνιαία χρέωση είναι πολύ μεγαλύτερη αποφάσισα να αλλάξω σε vodafone για καθαρά οικονομικούς λόγους (σχεδόν τα μισά λεφτά το μήνα για παρόμοιες παροχές).
    Πάω λοιπόν σε κατάστημα vodafone και κάνω αίτηση για μεταφορά φορητότητας στις 20 Νοεμβρίου, στις 21 με πέρνουν απ'τον ΟΤΕ και μου λένε "σας δίνουμε τις υπηρεσίες που ήδη έχετε με την ίδια τιμή της vodafone", τους ρωτάω τι πρέπει να γίνει μιας και έχω κάνει ήδη αίτηση στην vodafone και μου λένε να στείλω fax στην vodafone που να λέει "επιθυμώ την ακύρωση αίτησης για το νούμερο τηλεφώνου χχχχχχχχχχ στο δίκτυο σας και επιθυμώ η γραμμή μου να παραμείνει στην COSMOTE, o δηλών χχχχχχχ" και ότι είναι υποχρεωμένοι σε 24 ώρες να απαντήσουν.
    Στέλνω λοιπόν το fax, λαμβάνω και μήνυμα την επόμενη μέρα ότι το καινούριο συμβόλαιο με τον ΟΤΕ ενεργοποιήθηκε και ότι έχει ακυρωθεί το αίτημα στην vodafone.
    Ολά καλά λοιπόν μέχρι σημερα 11 δεκεμβρίου που λαμβάνω μήνυμα απ'την vodafone να βρίσκομαι αύριο σπίτι για παραλαβή του εξοπλισμού, τους πέρνω τηλέφωνο νευριασμένος και τους ρωτάω ποιον εξοπλισμό αφού έχει γίνει ακύρωση, μου λένε ότι "Από τις 03/06/2018 υπάρχει νομοθεσία που αναφέρει ότι αν προβείτε σε αίτημα για να μεταβείτε σε άλλο πάροχο ενεργοποιήστε ούτως ή άλλως.". Πέρνω λοιπόν τον ΟΤΕ και μου λένε ότι τα γεγονότα είναι όπως σας είπα παραπανω και ότι όντως έγινε η ακύρωση και μετά στις 5 δεκεμβρίου στείλανε ξανά αίτημα μόνοι τους απ'την vodafone χωρίς να με ειδοποιήσουν οτί επιθυμώ να γίνει μεταφορά της φορητότητας πάλι. Τους είπα το παραπάνω βάση του νόμου που μου είπαν και ο εκπρόσωπος του ΟΤΕ απ'το τμήμα φορητότητας μου λέει η λένε η έχουν κάνει μα***** γιατί όντως έγινε η ακύρωση στις 22, οπότε αφού έγινε στις 22 πως ξαφνικά θυμηθήκανε ότι τώρα υπάρχει ο νόμος και πως αποφασίσανε να στείλουνε μόνοι τους αίτημα με το ονομά μου. Ο εκπρόσωπος του ΟΤΕ μου λέει λοιπόν ότι εδώ που το έχουν φτάσει είναι αναγκασμένοι να τους δώσουν την φορητότητα αλλά θα με καλέσουν επιτόπου οι ίδιοι μόλις την δώσουν για να κάνω αλλαγή ξανα στον ΟΤΕ και ότι απο αυτούς σίγουρα δεν θα υπάρξει κάποια χρέωση και ότι μιας και έχουν την απόδειξη ότι δεχτήκανε την πρώτη ακύρωση θα το χρησιμοποιήσουν σαν απόδειξη ότι έχουν κάνει μα***** και δεν θα με χρεώσουν ούτε απ'την vodafone αλλά σε περίπτωση που δεν το δεχτούν θα με ενημερώσουν για τα νομικά μου δικαιώματα και να σιγουρευτώ ότι έχω απόδειξη για επιτυχής αποστολή του fax και αντίγραφό του που ευτυχώς τα έχω (μόνο για να μου το πει έτσι ο εκπρόσωπος από μόνος του κατάλαβα σε αυτό το σημείο οτι θα τρέχω στο τέλος).
    Ξαναεπικοινωνώ λοιπόν με την vodafone, τους εξηγώ όλα τα παραπάνω και μου απαντάνε σε όλα τελείως δικηγορικά, πχ. στείλατε το fax, το ότι δεχτήκαμε την ακύρωση το λέει ο ΟΤΕ και όχι εμείς (άρα στην ουσία μου λένε ότι στον ΟΤΕ μου λένε ψέματα η απλά αποφεύγουν να αποδεχτούν ότι κάναν μα*****) και ότι θα υπάρχουν κανονικά κυρώσεις απ'την στιγμή που γίνει η μεταφορά σε αυτούς αν μετά ξαναλλάξω πριν το 12μηνο (που αν βλέπω καλά στον τιμοκατάλογο μιλάμε για 160 ευρώ).
    Ξαναπέρνω τον ΟΤΕ, μου λένε ότι σίγουρα φένεται η ακύρωση και ότι μπορούν να το παρέχουν σαν πειστήριο αλλά επειδή πήρα 10 το βράδυ και το τμήμα φορητότητας κλείνει στις 9 θα επικοινωνήσουν μαζί μου αύριο αυτοί και ότι καλό θα ήταν να το τρέξω γιατί αυτά τα αιτήματα κινούντε γρήγορα (τι εννοει να το τρέξω δεν καταλαβένω, τι παραπάνω να κάνω δηλαδή )
    Και εδώ είμαστε λοιπόν περιμένω τηλέφωνο απ'το τμήμα του οτε 9:00-21:00 αύριο και περιμένω και την vodafone να κάνει την μεταφορά φορητότητας και ενεργοποίηση 9:00-17:00 αύριο, άντε να δούμε ποιος θα είναι πρώτος

    2 γνωστούς μου που ρώτησα η γνώμη τους ήταν ακόμα και να μην βγει άκρη και όντως μεταφερθεί η φορητότητα να το ξαναγυρίσω σε ΟΤΕ και να μην τους πληρώσω που τρόπο να μου πάρουν τα 160 ευρώ με το ζόρι δεν έχουν απλά δεν θα μπορώ να χρησιμοποιήσω καμία υπηρεσία τους με το ΑΦΜ μου καθώς θα μου ζητήσουν την εξόφληση πριν οποιαδήποτε ενεργοποίηση. Η άλλη επιλογή είναι να δώσω 200 ευρώ σε δικηγόρο (τουλάχιστον) για να γλυτώσω τα 160 ευρώ που ειναι άσκοπο, και η άλλη είναι απλα να αποδεχτώ την μα***** που κάνανε και να τους πληρώνω για 2 χρόνια.

  2. #2
    Εγγραφή
    24-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Μην πας στη Vodafone για κανένα λόγο! Πραγματικά είμαι 23 μέρες συνδρομητής της Vodafone και το έχω μετανιώσει πάρα πολύ. Με κάθε κόστος μείνε ΟΤΕ και μην τους πληρώσεις τίποτα. Στείλε και καμία καταγγελία ΕΕΤΤ κλπ με κοινοποίηση στη Vodafone και καλή επιτυχία!

  3. #3
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Στην αρχή γράφεις ότι το αίτημα φορητότητας το έκανες σε καταστήματα της Vodafone. Ισχύει αυτό ή όχι;
    Αν ναι, το έχασες το παιχνίδι φίλε. Ο νόμος, που είναι πανευρωπαϊκός, αναφέρει ρητά ότι υπαναχώρηση σε ένα συμβόλαιο δεν ισχύει αν γίνει εντός εμπορικού καταστήματος και θα έπρεπε να το γνωρίζει ο ΟΤΕ.

  4. #4
    Εγγραφή
    12-12-2018
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην αρχή γράφεις ότι το αίτημα φορητότητας το έκανες σε καταστήματα της Vodafone. Ισχύει αυτό ή όχι;
    Αν ναι, το έχασες το παιχνίδι φίλε. Ο νόμος, που είναι πανευρωπαϊκός, αναφέρει ρητά ότι υπαναχώρηση σε ένα συμβόλαιο δεν ισχύει αν γίνει εντός εμπορικού καταστήματος και θα έπρεπε να το γνωρίζει ο ΟΤΕ.
    Ναι ισχύει αλλά και εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να μην το γνωρίζουν στον ΟΤΕ (η αλήθεια είναι δεν θυμάμαι και αν με ρωτήσανε κιόλας μιας και ήταν 3 βδομάδες πριν). Επίσης δεν καταλαβένω πως έλαβα μήνυμα απ'τον ΟΤΕ την επόμενη μέρα που έστειλα το fax στην vodafone που λέει "λάβαμε το αίτημα σας για ακύρωση και θα προχωρήσουμε στην ενεργοποίηση του καινούριου σας πακέτου".

  5. #5
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αν δεν αναφέρθηκε ότι έκανες το αίτημα σε κατάστημα, μου φαίνεται λογικό να κατάλαβαν στον ΟΤΕ ότι το έκανες εκτός εμπορικού καταστήματος.
    Βέβαια υπάρχει το γκρι σημείο που ο ένας λέει ότι έλαβε ακύρωση και ο άλλος ότι δεν την έστειλε. Αν ισχύει το πρώτο, φεύγεις κανονικά και χωρίς πέναλτι κι επιστρέφεις στον ΟΤΕ, διαφορετικά οι επιλογές σου είναι αυτές που σου ανέφερε οι φίλοι σου.

    Υποθέτω ότι στη Vodafone έκαναν λάθος και θεωρώντας ότι δεν το έκανες σε κατάστημα, αρχικά ενέκριναν την υποχώρηση και στη συνέχεια κατάλαβαν το σφάλμα. Τώρα ποιανού δίκιο έχει μεγαλύτερη αξία, δεν είμαι σε θέση να το γνωρίζω. Ο ένας πατά στο ότι δηλώθηκε στο πληροφοριακό σύστημα η υπαναχώρηση και ο άλλος ότι δεν προβλέπεται από τον νόμο.

  6. #6
    Εγγραφή
    12-12-2018
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ακριβώς αυτό που λες φαντάζομαι και εγώ έγινε (δεν είδαν αρχικά ότι έγινε στο κατάστημα) και εκεί είναι και το ερώτημα... Αφού εγκρίθηκε η υπαναχώρηση (άσχετα αν ήταν από σφάλμα δικό τους η όχι), έχουν μετά δικαίωμα να ξαναστείλουν 2ο αίτημα χωρίς ειδοποίηση? Ο πανευρωπαικός νόμος που ανέφερες φαντάζομαι ότι απλά τους δίνει το δικαίωμα να αρνηθούν την υπαναχώρηση, είναι παράλογο να μην επιτρέπει καν στην εταιρία να την εγκρίνει αν συμφωνεί (που προφανώς δεν έχει λόγο να συμφωνήσει και να χάσει έτσι πελάτη), οπότε όπως είπα μιας και την δεχτήκανε δεν θα έπρεπε να έχουν το δικαίωμα να πούνε "συγγνώμη κάναμε λάθος" και να την αναιρέσουνε και να ξαναστείλουνε αίτημα χωρής συναίνεση, εκτός αν κάνω λάθος για το πως λειτουργεί ο νόμος που δεν νομίζω.

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    O νόμος αφορά το δικαίωμα υπαναχώρησης του καταναλωτή σε οποιαδήποτε περίπτωση σύναψης σύμβασης εκτός εμπορικού καταστήματος. Με απλά λόγια σου παρέχει δικαίωμα να υπαναχωρήσεις εντός 14 ημερών, εφόσον συντρέχουν οι προβλεπόμενες προϋποθέσεις.

    Οι πάροχοι σε περίπτωση φορητότητας δεν επικοινωνούν άμεσα μεταξύ τους, αλλά εμμέσως μέσω ενός θεσμοθετημένου online πληροφοριακού συστήματος, στο οποίο μάλιστα δεν μπορούν να διαγράψουν μία καταχώρηση που έχουν κάνει.
    Φυσικά ο νόμος δίνει δικαίωμα στον παλιό πάροχο να αρνηθεί το όποιο αίτημα υπαναχώρησης (για συγκεκριμένους λόγους) και ο νέος δεν μπορεί να κάνει κάτι γι' αυτό. Είναι θέμα του χρήστη τι θα πράξει τελικά.
    Αλλά δεν γνωρίζω το γίνεται στην περίπτωση σαν την δική σου, όπου πιθανόν από λάθος αρχικά το ενέκριναν αλλά στην πορεία το διόρθωσαν με νέα σχετική καταχώρηση.

  8. #8
    Εγγραφή
    12-12-2018
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Λοιπόν η υπόθεση έχει καταντήσει για τα πανηγύρια, ο ΟΤΕ μου λέει ότι έχουν γίνει ξεκάθαρα 2 αιτήματα απ'την vodafone, το 1ο που 100% ακυρώθηκε και γι'αυτό μετά ενεργοποιήσαν τη δικιά τους προσφορά και το 2ο που στάλθηκε 2 βδομάδες μετά και ότι θα έπρεπε να έχω ενημερωθεί και για τα 2 ενώ εγώ δεν ενημερώθηκα για κανένα απ'τα 2 απ'την vodafone, σε κάθε περίπτωση δεν μπορούν να κάνουν κάτι παραπάνω και μου προτείνουν να κάνω καταγγελία στιν ΕΕΤΤ. Η vodafone τώρα απ'την άλλη λέει ότι δεν ακυρώθηκε ποτέ και ότι απλά έγινε λάθος και διορθώθηκε στην πορεία 2 βδομάδες μετα και ότι είναι κάτι που φένεται εσωτερικά στον ΟΤΕ επειδή κατά σύμπτωση είναι ο κύριος πάροχος και ότι μου το πλασάρανε έτσι για θέμα μάρκετινγκ και ότι δεν έχουν καμία υποχρέωση να με ενημερώσουν και αν έχω κάποιο πρόβλημα να πάω να κάνω καταγγελία στιν ΕΕΤΤ. Αυτή την στιγμή και οι 2 εταιρίες ζητάνε σχεδόν 200 ευρώ καθώς έχω ενεργό συμβόλαιο για 2 χρόνια και με τις 2 και πρέπει να διαλέξω μέχρι την δευτέρα ποια απ'τις 2 θα κρατήσω και να λύξω πρόωρα το συμβόλαιο της αλλης
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος migrt : 14-12-18 στις 22:59.

  9. #9
    Εγγραφή
    24-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Έμπλεξες για τα καλά εσυ! Αν θέλεις άποψή μου κυνήγησε τη vodafone και μείνε στον οτε!

Παρόμοια Θέματα

  1. Ακύρωση συμβολαίου
    Από vonglower στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-18, 13:44
  2. Ακυρωση συμβολαιου vodafone
    Από anaksagoras στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-18, 10:12
  3. Πρόβλημα με VDSL σύνδεση
    Από b_a_k στο φόρουμ Vodafone VDSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-18, 16:33
  4. Πρόβλημα με τρεις οθόνες [solved]
    Από tosodoulis στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-18, 15:03
  5. Προβλημα με το internet
    Από mpaoboud στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-18, 18:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας