Όντας σε κλειστό συμβόλαιο, κάνω αίτηση για μεταφορά γραμμής λόγω μετακόμισης:

26/11 Γίνεται η αίτηση στο κατάστημα Vodafone στο The Mall
28/11 Μη έχοντας λάβει κάποια ενημέρωση, περνάω από κατάστημα Vodafone όπου μου λένε ότι δεν υπάρχει κάποια αίτηση και ότι βλέπουν ότι υπάρχουν κάποιο συστημικό πρόβλημα.

Από εκεί και έπειτα, σε καθημερινή βάση μιλάω είτε με κατάστημα είτε με τα κεντρικά χωρίς αποτέλεσμα. Κανείς δεν γνωρίζω με σιγουριά τι φταίει και το ένα τμήμα με συνδέει στο άλλο. Έχω στείλει αλλεπάλληλα emails χωρίς καμία απάντηση, έχω κάνει αίτηση αποσύνδεσης χωρίς πληρωμή του προστίμου επίσης τηλεφωνικά η οποία έχει καταγραφεί μεν, αλλά επίσης δεν έχω πάρει απάντηση. Από το τηλεφωνικό κέντρο με έστειλαν πάλι στο The Mall για να ακυρώσω την αίτηση ή/και να ξανακάνω νέα , αλλά ούτε αυτό μπορούσε να γίνει γιατί "υπάρχει συστημικό πρόβλημα. Κοινώς, δεν μπορώ να κάνω τίποτα απολύτως. Πιστεύω ότι η αίτηση έχει "κολλήσει" επειδή το όποιο πρόβλημα δεν είναι αρμοδιότητα κανενός τμήματος και όσο χρόνος κι αν περάσει δε θα γίνει τίποτα.

Πλέον έχουν περάσει 16 μέρες, είμαι χωρίς ίντερνετ/τηλέφωνο στο νέο σπίτι, η αίτηση για μετακόμιση δεν έχει καταχωρηθεί καν (ευτυχώς έχω το έγγραφο της πρώτης αίτησης) και δεν υπάρχουν σημάδια ότι κάτι θα αλλάξει. Έχω μιλήσει κυριολεκτικά με πάνω από 30 διαφορετικούς εκπροσώπους της Vodafone και κανένας τους δεν μπόρεσε να κάνει το παραμικρό.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να "αναγκάσω" τη Vodafone να βγάλει άκρη με το τι συμβαίνει ή έστω να μου δώσει το ΟΚ να φύγω χωρίς πρόστιμο αφού δεν μπορούν να με εξυπηρετήσουν; Το να φάω άλλο ένα μήνα για καταγγελίες σε ΕΕΤΤ μάλλον δεν είναι λύση, ο χρόνος λίγος και το ίντερνετ το χρειάζομαι όσο πιο άμεσα γίνεται.

ΥΓ1 Το αστείο είναι ότι πριν ακριβώς ένα χρόνο, πάλι για μετακόμιση έμεινα 2 μήνες χωρίς ίντερνετ πάλι με ευθύνη της Vodafone. Το καλοκαίρι βέβαια νόμιζα ότι τα προβλήματά μου είχα τελειώσει και ανανέωσα το συμβόλαιο. Αυτή τη φορά, ακόμα και αν μου πάνε το πάγιο στα 5 ευρώ, θα φύγω ότι και να γίνει.
ΥΓ2 Πριν 1 μήνα έμαθα ότι μου άλλαξαν χωρίς να ενημερώσουν το username που συνδεόμουν στο vodafone home. Προφανώς ήταν το ίδιο με κάποια εταιρία που απορρόφησαν και απλά το άλλαξαν χωρίς να ενημερώσουν και έφαγα άλλο ένα δίωρο για να με ενημερώσουν για νέο Username που επέλεξαν...