Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    30-07-2008
    Περιοχή
    A. Γλυφάδα
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    Καλησπέρα στην παρέα.
    Έχω χαθεί τόσο καιρό διαβάζοντας και δεν μπορώ να βγάλω άκρη, οπότε θα σας ζαλίσω.
    Έχω το ΖΤΕ zxhn h168n v3 με Wind και πρόσφατα αγόρασα vpn. Τα ερωτήματά μου έχουν ως εξής:
    1. Να κάνω bridge το ZTE και να συνδέσω router με δυνατότητα dd-wrt? Από όσα διάβασα γίνεται να κάνω bridge (κατάφερα και δημιούργησα προφίλ bridge χωρίς να το τσεκάρω αν δουλεύει και χωρίς να χρησιμοποιήσω root κωδικούς) και να συνδέσω router και αν ναι ποιό?
    2. Σαν καλύτερη - για μένα - λύση είναι να πάρω ένα ASUS modem (π.χ. DSL-AC52U) αφού έχει και το ASUSWRT και να περάσω τον client (windscribe) που υποστηρίζει ASUS (αλλά router).
    Σε επικοινωνία με την Windscribe μου έγραψαν πως δεν υποστηρίζουν modem αλλά μόνο router και δεν το καταλαβαίνω αφού ΚΑΙ τα modem έχουν ASUSWRT....
    Και εν τέλει, τί είναι προτιμότερο openvpn, dd-wrt, openwrt, asuswrt??????? Δεν καταφέρνω να βγάλω άκρη.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Νεκτάριος.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αν τους ρώτησες για modem, είναι λογικό να σου έδωσαν αυτήν την απάντηση. Το DSL-AC52U (και τα παρόμοια με αυτό) είναι DSL Router ή αλλιώς Modem/Router και όχι σκέτο modem (τέτοιες είναι άλλες συσκευές που πλέον τείνουν να εκλείψουν).

    Από εκεί και πέρα είναι καθαρά δική σου επιλογή πως θα το κάνεις. Αρκεί με ότι αποφασίσεις, να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα.
    Π.χ. στο DSL-AC52U μπορεί να εγκατασταθεί το Windscribe; Διότι εδώ βλέπω ότι το AsusWrt δεν υποστηρίζεται στην συσκευή.

  3. #3
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    οχι δεν υποστηριζεται το Windscribe απο το asus dsl ac52 και γενικα κανενα που να εχει και modem απο τα asus ... σε asus πρεπει να παρεις σκετο router που να υποστηριζει merlin και να περασεις αυτο το λογισμικο (θα βαλεις το modem παροχου για την γραμμη) αλλα δεν ξερω ποιο μπορει γιατι δεν ασχολουμε με αυτα ... τωρα σε αλλα μηχανηματα μαρκες δεν ξερω για vpn με πιανεις αδιαβαστο

    edit ... ρωτησα και μου λενε οτι
    are you referring to the WIndscribe application running on computer? It should work
    αν το προγραμμα τους ειναι εγκατεστημενο στο pc θα πρεπει να δουλεψει ... για εξηγησε την συνδεση πως θα γινει να μου πουν απο το support, ευχαριστω
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 14-12-18 στις 10:32.

  4. #4
    Εγγραφή
    30-07-2008
    Περιοχή
    A. Γλυφάδα
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    Καλημέρα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Προτίθεμαι να εγκαταστήσω vpn client στο modem ή router για να καλύψω όλο το δίκτυο του σπιτιού.
    jkoukos
    ρώτησα για το συγκεκριμένο modem/router (κι όχι σκέτο modem όπως σωστά σχολίασες) και πήρα την αρνητική απάντηση. Στο site της Asus αναφέρει ότι υποστηρίζει Asuswrt και βγάζει και τη δοκιμαστική σελίδα για πειραματισμό. Γενικά όπου έχω διαβάσει δεν αναφέρουν πουθενά για υποστήριξη openwrt ή asuswrt για modem/routers παρά μόνο για routers (σε αντίθεση με το site της asus). Οπότε
    babis3g
    σύμφωνα με την asus υποστηρίζεται asuswrt στο DSL-AC52U. Και για αυτό το λόγο έχω μπερδευτεί. Από το pc μπορώ να δουλέψω το windscribe αλλά το ζητούμενο - όπως προείπα - είναι να το βάλω στη ρίζα (modem/router) για όλες τις συσκευές. Από βιντεάκια που είδα σχετικά με τα asus modems/routers δείχνει πως μπορείς να ενεργοποιήσεις openvpn από τον πάροχό σου. Ελπίζω να έγινα κατανοητός. Και σαν τελική λύση αν μπορείτε να μου πείτε αν μπορώ να κάνω bridge το zte - γιατί και εκεί δεν κατάλαβα αν γίνεται χωρίς κωδικούς root - και να καρφώσω ένα router που εγγυημένα δέχεται openvpn, dd-wrt, asuswrt και όλα τα λοιπά....
    Ευχαριστώ.

  5. #5
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μάλλον το έχει ενσωματώσει η εταιρεία και γι' αυτό δεν υπάρχει αλλού αναφορά.
    Κοίταξα το εγχειρίδιο χρήσης, αλλά αναφέρει γενικά για ενεργοποίηση του VPN χωρίς περαιτέρω εξηγήσεις. Ωστόσο στο FAQ δίνει σχετικές οδηγίες που συμφωνούν με τις αντίστοιχες του Windscribe.

    - - - Updated - - -

    Όσον αφορά τον κωδικό του χρήστη root ώστε να μπορείς να επιλέξεις το Bridge, δοκίμασε τον "W!n0&oO7." χωρίς τα εισαγωγικά.
    Αν δεν είναι αυτός, κατεβάζεις το RouterPassView. Με αυτό ανοίγεις το backup ρυθμίσεων του ΖΤΕ και νομίζω στο Ascii (στα Options) θα το βρεις αν δεν το εμφανίζει ήδη στην αρχική σελίδα.

  6. #6
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    asuswrt υποστηριζεται σε ολα, ακομα και στα modems/rοuters μαζι, αλλα σε αυτα δεν εχουν ολες τις extra ρυθμισεις που βαζει ο merlin οπως στα σκετα router (με οσα υποστηριζει) ... ή αλλιως τα μαμα asuswrt με modems εχουν πιο λιγες ρυθμισεις, πχ σε vpn μονο ενας client εχει υποστηριξη, αν θελεις και 2ο service vpn και extra rules μονο ο merlin στα σκετα εχει βαλει παραπανω ... αρα σε χρηση vpn μονο του windscribe εισαι οκ με το dsl 52

    αν ειναι οπως στις ρυθμισεις που εδειξε ο jkoukos
    https://windscribe.com/guides/asus
    τοτε και το support λεει οτι γινεται και με το dsl52, εχουν βαλει αυτη τη ρυθμιση σελιδας vpn client που μολις κοιταξα με το δικο μου dsl52

    για το bridge στο zte ειχα διαβασει δεν γινεται να μπει σε καθαρο bridge (γεφυρα) αλλα παει καιρος, μονο αυτος ο τροπος που ειπες, ή παιρνεις τηλεφωνο τον παροχο αν εχει κατι αλλο να σου στειλει να κανεις την δουλεια σου

    αν το παρεις και ειναι & καποιο αλλο προβλημα, πχ συνδεση ασυρματο γραψε παλι εδω
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 14-12-18 στις 14:28.

  7. #7
    Εγγραφή
    30-07-2008
    Περιοχή
    A. Γλυφάδα
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    jkoukos
    Όσον αφορά το root το έχω δοκιμάσει το routerpassview - και με τον δικό σου κωδικό - και έχει μονίμως κενή σελίδα με όποιο τρόπο εμφάνισης κι αν διαλέξω ακόμη και με IE. Αυτό δεν ξέρω τί σημαίνει, ότι δεν είναι κλειδωμένο ή ότι δεν μπορεί να ξεκλειδωθεί; Αν τελικά γίνεται, μάλλον θα πάω για το dsl52.

    babis3g
    Η αλήθεια είναι πως πάω μόνο για ένα πάροχο, για τα βασικά. Δεν έχω κουράγιο πλέον να ασχολούμαι για παραπάνω. Με καλύπτει η συγκεκριμένη λύση και αφού το έχεις δοκιμάσει και εσύ και λες ότι δουλεύει μάλλον είναι μονόδρομος για εμένα, γιατί ήδη πήγα wind για να αλλάξω modem μετά από τόσα χρόνια με vdsl και με κούφανε πως μπορεί να μου κάνει μόνο προσφορά αντί για 50άρα vdsl σε 50άρα οπτική (!!!!!) και καρτοσυμβόλαιο στο ήδη καρτοκινητό με επιπλέον ΜΟΝΟ 13€!!! Μάλλον μόλις λήξει το συμβόλαιό μου το καλοκαίρι θα αλλάξω πάροχο. Και μια τελευταία ερώτηση, αφού το έχεις ήδη: ασύρματη εμβέλεια έχει καλή; Με το ZTE σε δωμάτιο με 3 τοίχους ενδιάμεσα δεν πιάνει καθόλου σήμα. Με το dsl52 υπάρχει περίπτωση να πιάνω καμιά γραμμή;

    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

  8. #8
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    δεν ειπα οτι το δοκιμασα σε vpn (γενικα δεν εχω καν ασχοληθει με vpn) εννοω οτι η σελιδα που δινει ο vpn παροχος για να γινουν οι απαραιτητες ρυθμισεις (αν ειναι αυτος ο τροπος που θα χρησιμοποιηθει) την εχουν προσθεσει απο την asus, οποτε δεν βλεπω να υπαρχει προβλημα να το σεταρεις οπως λενε στις οδηγιες τους (βαση του link που εδιξε ο jkoukos)

    Τωρα για το ασυρματο με 3 τοιχους δεν ξερω σιγουρα ... εγω εχω το dsl ac52 σε ενα δωματιο διπλα σε διπλο τζαμι, και μετα 10 μετρα σε αλλο δωματιο παει σημα 80% μεσο ορο, σε 2 τοιχους ακριβως διπλα φερνει καλο σημα 50-60%, στα 15 μετρα με τοιχο κοντα μισο μετρο απο πετρα, παει μονο μισο μετρο μεσα εκει που ειναι η πορτα
    Πιστευω οτι επειδη εχει εξωτερικες κεραιες που γυριζουν, αν βρεις το καταλληλο spot τους (δεξια αριστερα πλάϊ) και το βαλεις οσο πιο ψηλα γινεται (μην βαλεις καλωδιο απο την πριζα στο modem πανω απο 2 μετρα) να φερουν καποια μοναδα / σημα στο 2.4G

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nekcharis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσον αφορά το root το έχω δοκιμάσει το routerpassview - και με τον δικό σου κωδικό - και έχει μονίμως κενή σελίδα με όποιο τρόπο εμφάνισης κι αν διαλέξω ακόμη και με IE. Αυτό δεν ξέρω τί σημαίνει, ότι δεν είναι κλειδωμένο ή ότι δεν μπορεί να ξεκλειδωθεί; Αν τελικά γίνεται, μάλλον θα πάω για το dsl52.
    Δεν κατάλαβα. Το routerpassview σου έβγαλε κωδικό και αν ναι είναι ίδιος με αυτόν που έγραψα;

  10. #10
    Εγγραφή
    30-07-2008
    Περιοχή
    A. Γλυφάδα
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κατάλαβα. Το routerpassview σου έβγαλε κωδικό και αν ναι είναι ίδιος με αυτόν που έγραψα;
    Όχι δεν κατάλαβες, το έχω ήδη δοκιμάσει με το routerpassview χωρίς να βγάλει κανένα αποτέλεσμα και επιπλέον χρησιμοποίησα και τον δικό σου κωδικό με χρήσρη root και πάλι δεν μπαίνει.

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ο κωδικός που έδωσα είναι παλιός και λογικά δεν ισχύει πλέον. Στο routerpassview κοίταξες στο Options > Text Mode (Ascii) να ψάξεις τον κωδικό;

  12. #12
    Εγγραφή
    30-07-2008
    Περιοχή
    A. Γλυφάδα
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο κωδικός που έδωσα είναι παλιός και λογικά δεν ισχύει πλέον. Στο routerpassview κοίταξες στο Options > Text Mode (Ascii) να ψάξεις τον κωδικό;
    Όλα τα δοκίμασα αλλά ΔΕΝ.....και για αυτό λέω μήπως δεν έχει root χρήστη????

Παρόμοια Θέματα

  1. ZTE ZXHN H267A bridge mode με ASUS DSL AC87VG
    Από lucasff7 στο φόρουμ Vodafone VDSL
    Μηνύματα: 101
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-23, 14:50
  2. Mikrotik σε ρόλο PPPoE client με modem σε bridge mode
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 565
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-20, 06:48
  3. Modem σε bridge Και MIkrotik ως router
    Από madrivermadonus στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-18, 01:50
  4. cisco router bridged με dsl modem
    Από manmix στο φόρουμ Cisco ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-18, 23:22
  5. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-18, 23:46

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας