Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    14-12-2018
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Καλησπέρα σε όλους εχω ενα μόνιτορ της lg εδώ και κατι χρόνια βγάζει μια έξοδο hdmi μια d sub και μια 3.5 υποδοχή δεν εχει ηχεία απο ηχεία εχω τα z5500 Logitech 5.1 στο μόνιτορ εχω κάποιες κονσόλες την εχω αποκλειστικά για αυτο PS4 Xbox one 360 switch όταν έβαζα το πράσινο καλώδιο στην 3.5 του μόνιτορ ειχα ήχο πλέον όχι ακούγονται παράσιτα και βουητό αλλα τελος πάντων αυτο που θα ήθελα ειναι το εξεις.
    Να μπορώ να συνδέσω με καποιο τροπο όλες τοις κονσόλες με τα ηχεία αλλα και με μια καρτα ηχου που πήρα creative g5 αλλα δεν ξέρω το πως μέχρι στιγμής.
    Δοκίμασα τα εξεις.

    Να συνδέσω τα ηχεία με οπτική που βγάζει καρφί στο μόνιτορ δεν παίρνει σήμα απο το μόνιτορ.

    Να σύνδεση τα ηχεία με οπτική στην καρτα ηχου και απο εκει με αλλη οπτική με καρφί στο μόνιτορ τιποτα.

    Να συνδέσω τα ηχεία με την οπτική αλλα και σκέτα με το πράσινο καρφί στην καρτα ηχου και σαν είσοδο με 3.5 βύσμα και στην καρτα και στο μόνιτορ παλι τιποτα μόνο βουητό ακούγεται.

    Εχει κανείς καμία λύση πως να συνδέσω τα ηχεία με την εξωτερική καρτα και να παίρνω ήχο απο όλες της κονσόλες?

    - - - Updated - - -

    Καθαρισα λίγο πίσω την 3.5 θύρα του μόνιτορ και καλύτερα τώρα αλλά και πάλι αν συνδέσω με 3.5 και 3.5 καλώδιο στην κάρτα ήχου στην θύρα εισόδου μετά με οπτική η με το πράσινο καρφί αν το συνδέσω στην έξοδο που βγάζει η κάρτα ή εκεί που συνδέονται τα ακουστικά έχω ήχο αλλά και πάλι δεν είναι 5.1

  2. #2
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.696
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ποια οθονη ειναι?

    Τα ιδια ηχεια εχουμε αλλα για να εχεις ηχο και απο τις τρεις, πρεπει να δινεις απο την οθονη με οπτικη για να εχεις 5.1 ηχο. Καμμια αλλη συνδεση. Το καλωδιο jack 3.5 βγαζει στερεοφωνικο ηχο και δεν μπορεις να εχεις πολυκαναλο ηχο. Ξεχνας τα καλωδια για τετοιο πραγμα και κινεισαι αποκλειστικα στην οπτικη.

    Την καρτα ηχου την εχεις? Την χρησιμοποιεις? Για τα ακουστικα τα συνδεεις στον μικτη στα ηχεια. Και το μικροφωνο. Εχει τις υποδοχες στο πλάι.

    Αν θες οπωσδηποτε να χρησιμοποιησεις την καρτα ηχου, δεν ξερω γιατι, συνδεεις την οθονη με οπτικη στο optical in της καρτας ηχου και απο το optical out στα ηχεια απο πισω.
    ΝΕΟ PC! :yahoo:

    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || EVGA GeForce GTX960 4GB FTW Gaming ACX 2.0+
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Να σταματήσεις να βάζεις το βύσμα σε ότι τρύπα βρεις, το ότι μπορεί να ταιριάζει δεν σημαίνει πως θα δουλέψει, η υποδοχή της οθόνης είναι μάλλον είσοδος, δεν μπορείς να πάρεις σήμα απο εκεί, η οπτική όπως λέει και το όνομα είναι άλλη τεχνολογία.

    Υπάρχει αυτό https://www.amazon.com/InstallerPart.../dp/B008NCCOT2 αλλά και αυτό θέλει προσοχή στην σύνδεση. δεν μπορείς να τα έχεις ταυτόχρονα, μετά υπάρχουν μικτές

  4. #4
    Εγγραφή
    14-12-2018
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Χαχαχα έχεις δίκαιο έτσι το είχα χρόνια έβγαζε ήχο με το πράσινο από το μόνιτορ αλλά τελευταία κάτι έπαθε δεν είχα θέμα, το splitter αυτό το έχω το είχα συνδεμένο.
    Ξέρω ότι οπτική είναι άλλο γενικά τα είπα πολύ μπέρδεμα γενικά αυτό που θέλω να κάνω είναι τελείως μπέρδεμα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Archon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια οθονη ειναι?

    Τα ιδια ηχεια εχουμε αλλα για να εχεις ηχο και απο τις τρεις, πρεπει να δινεις απο την οθονη με οπτικη για να εχεις 5.1 ηχο. Καμμια αλλη συνδεση. Το καλωδιο jack 3.5 βγαζει στερεοφωνικο ηχο και δεν μπορεις να εχεις πολυκαναλο ηχο. Ξεχνας τα καλωδια για τετοιο πραγμα και κινεισαι αποκλειστικα στην οπτικη.

    Την καρτα ηχου την εχεις? Την χρησιμοποιεις? Για τα ακουστικα τα συνδεεις στον μικτη στα ηχεια. Και το μικροφωνο. Εχει τις υποδοχες στο πλάι.

    Αν θες οπωσδηποτε να χρησιμοποιησεις την καρτα ηχου, δεν ξερω γιατι, συνδεεις την οθονη με οπτικη στο optical in της καρτας ηχου και απο το optical out στα ηχεια απο πισω.
    Νομίζω αυτό η παρόμοιο με αυτό το μόνιτορ εχω https://www.e-shop.gr/othoni-lg-22m3...i-p-PER.155986

    Είναι παλιό μόνιτορ βγάζει έξοδο αλλά μόνο 3.5 ναι ξέρω ότι δεν γίνεται με 3.5 να βγάλω 5.1 αλλά δεν έχει και οπτική είναι δυστυχώς το μόνιτορ.
    Την κάρτα ήχου την έχω εχθές την αγόρασα το βράδυ creative g5 δεν έχω συνδέσει μικρόφωνο.

    Αν έβγαζε το μόνιτορ οπτική θα γινόταν κατευθείαν θα έκανα σύνδεση στην κάρτα και την κάρτα στα ηχεία αλλά δυστυχώς δεν γίνεται.

  5. #5
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.696
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επειδη εχω διαβασει, ακουσει, δει πολλα, νομιζα οτι η οθονη εχει οπτικη εξοδο.

    Δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιος αλλος τροπος να γινει αυτο που θες.

    Επισης δεν ξερω τί αλλες εξοδους για ηχο εχουν οι παιχνιδομηχανες. Αν εχουν jack (δεν νομιζω αλλα δεν εχω και δεν εχω ασχοληθει), μπορεις μονο με αυτο αλλα παντα μονο στερεοφωνικο ηχο.

    Πισω απο την οθονη γραφει το μοντελο της.
    ΝΕΟ PC! :yahoo:

    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || EVGA GeForce GTX960 4GB FTW Gaming ACX 2.0+
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

  6. #6
    Εγγραφή
    14-12-2018
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Archon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη εχω διαβασει, ακουσει, δει πολλα, νομιζα οτι η οθονη εχει οπτικη εξοδο.

    Δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιος αλλος τροπος να γινει αυτο που θες.

    Επισης δεν ξερω τί αλλες εξοδους για ηχο εχουν οι παιχνιδομηχανες. Αν εχουν jack (δεν νομιζω αλλα δεν εχω και δεν εχω ασχοληθει), μπορεις μονο με αυτο αλλα παντα μονο στερεοφωνικο ηχο.

    Πισω απο την οθονη γραφει το μοντελο της.
    lg flatron ips224v-pn αυτήν έχω τώρα το ειδα.
    Οι παιχνιδομηχανές έχουν ps4 xbox one 360 έχουν οπτική είναι το switch και το nes που παραγγειλα δεν εχουν.

    Το θέμα μου είναι να συνδεθούν όλα μαζί χωρίς να βγαζω και να βάζω κάθε τρεις και λίγο τα καλώδια και επειδή κάποιες κονσόλες δεν έχουν οπτική ίνα είναι ακόμη ποίο δύσκολο να κάνω αυτό που θέλω μόνο και αν είχε οπτική ίνα το μόνιτορ έτσι θα μπορούσα άνετα να έκανα αυτό που ήθελα επίσης σκέφτηκα να παραγγείλω αν και δεν ξέρω αν θα δουλέψει ένα hdmi switch με έξοδο οπτικής είναι και 2 θύρες κόκκινο και άσπρο.

    - - - Updated - - -

    https://www.lg.com/hk_en/monitor/lg-IPS224V-home

Παρόμοια Θέματα

  1. Λύση για εξοχικό
    Από prometheas στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 72
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-20, 08:24
  2. Επίλυση προβλήματος DNS σε Speedport Entry & W724
    Από jimdem582 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 71
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-19, 20:17
  3. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-18, 11:08
  4. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-18, 09:54
  5. Μηνύματα: 84
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-18, 15:55

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας