Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    14-12-2018
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπέρα,

    Θα ήθελα σας παρακαλώ αν μπορείτε να μου απαντήσετε στην παρακάτω ερώτηση για τα δικαιώματά μου απέναντι στον τηλεπικοινωνιακό μου πάροχο, γιατί δεν μπορώ να πάρω από εκείνον μία επίσημη και υπεύθυνη απάντηση.

    Μέχρι πρότινος ήμουν πελάτης του ΟΤΕ με γραμμή εως 24 mbps.
    Με κάποια speed tests που έκανα, έβλεπα ότι συγχρονίζω στα 22 - 23 mbps.
    Αφού έληξε το συμβόλαιό μου με τον ΟΤΕ μετακινήθηκα στην Wind και πάλι με γραμμή έως 24 mbps. Πλέον όμως από την μία μέρα στην άλλη από τα 22 - 23 mpbs συχγρονίζω το πολύ στα 7 mbps.

    Μετά από τηλεφωνική συνομιλία με το 13700 (τηλέφωνο βλαβών της Wind), μου είπαν ότι όντως συγχρονίζω περίπου στα 7 mbps ενώ το range της περιοχής μου είναι 8 εως 11 και παραδέχθηκαν ότι όντως συγχρονίζω χαμηλότερα. Μου πρότειναν αναβάθμιση σε VDSL σε μια προνομιακή τιμή και δέχθηκα. Αφού περάσαν 10 μέρες και δεν είχα κανένα νέο για την εξέλιξη της παραγγελίας, ξανακάλεσα και μου είπαν πως η τιμολόγηση άλλαξε και μου προσφέραν και πάλι VDSL όμως με αρκετά μεγαλύτερη τιμή γι’ αυτό και αρνήθηκα. Το δηλώσαμε ως βλάβη και την επόμενη μέρα με κάλεσε το 2ο επίπεδο βλαβών της Wind (όπως αυτοαποκαλέστηκε). Μου είπε τα ίδια πράγματα και εκείνος και πως δεν μπορεί να το θεωρήσει ως βλάβη παρόλο που συγχρονίζω σε ταχύτητα μικρότερη από το range της περιοχής μου. Με άλλα λόγια είμαι κολλημένος με μία πολύ κακώς ποιοτική γραμμή.

    Δυστυχώς το συμβόλαιό μου έχει δέσμευση 24 μηνών. Δικαιούμαι σε αυτή την περίπτωση να υπαναχωρήσω χωρίς να αναγκαστώ να πληρώσω την ρήτρα? Και αν ναι με ποιον τρόπο πρέπει να το προσεγγίσω?

    Οποιαδήποτε συμβουλή στο παραπάνω θέμα είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη.

    Σας ευχαριστώ για τον χρόνος σας

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Στον ΟΤΕ ήσουν μάλλον μέσω καμπινας, αυτό όμως δεν το παρέχουν οι εναλλακτικοί
    Πες αν θέλεις την περιοχή.

    Δεν είναι δυστυχώς λόγος για να διακόψεις αζημίως

  3. #3
    Εγγραφή
    14-12-2018
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Η περιοχή είναι Ζωγράφου.

    Πώς γίνεται όμως εφόσον παραδέχονται ότι το minimum που υποστηρίζει η περιοχή μου να είναι μεγαλύτερο από αυτό που συγχρονίζω, να μην υπάρχει πρόβλημα? Με αυτή τη λογική και 2 mbps να συγχρόνιζα αυτοί θα λέγαν ότι όλα είναι καλά.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristos777 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η περιοχή είναι Ζωγράφου.

    Πώς γίνεται όμως εφόσον παραδέχονται ότι το minimum που υποστηρίζει η περιοχή μου να είναι μεγαλύτερο από αυτό που συγχρονίζω, να μην υπάρχει πρόβλημα? Με αυτή τη λογική και 2 mbps να συγχρόνιζα αυτοί θα λέγαν ότι όλα είναι καλά.

    Σου λένε 8 το εσυ πιάνεις 7, άλλα ακόμα και 2 να ήταν πάλι δεν είναι λόγος διακοπής αζημίως, μπορείς να ζητήσεις να πας σε μικρότερο πρόγραμμα εαν παρέχει ο πάροχος.

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερωτηση περι CoolerMaster V8
    Από MITSOSCHIOS στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-18, 08:09
  2. Προβλημα υπαναχώρησης
    Από dim73 στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-18, 22:52
  3. Αλαλούμ με αίτηση υπαναχώρησης μεταξύ Wind & Vodafone
    Από Erwdios στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-18, 15:11
  4. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-18, 04:12
  5. Αίτημα υπαναχώρησης στο κενό
    Από stonec στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-18, 15:21

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας