Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    28-05-2012
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα παιδια Εχω μία απορία που θα ήθελα να μου την λύνατε αν είναι εύκολο. Δεν γνωρίζω καθόλου προγραμματισμό παρόλα αυτά όμως θέλω αν αξίζει να μάθω για να κάνω κάποια πράγματα. Αυτό που θα επιθυμούσα να πετύχω είναι να μπορώ σε ιστοσελίδες στοιχημάτων όπως για παράδειγμα την stoiximan ή την 365 να παίρνω τις τιμές που προσφέρουν πριν ξεκινήσει ένας αγώνας αλλά και κατά τη διάρκεια του όπως επίσης και τη χρονική στιγμή αυτών και στη συνέχεια να τις μεταφέρω σε αρχείο εξέλ για να αναλύσω κάποιες υποθέσεις που έχω ή αν γίνεται να μπορώ μέσω της γλώσσας του προγραμματισμού να θέτω παραμέτρους και να μου παρουσιάζει τα αποτελέσματα των παραμέτρων που έχω θέσει. Αυτό για να το πετύχει κάποιος που δεν γνωρίζει καθόλου από προγραμματισμό πόσο εύκολο είναι να το κάνει; Πόσο χρόνο θα χρειαστεί για να φτάσει να γνωρίζει μία γλώσσα προγραμματισμού όπως η python ή η R για να το πετύχει; Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει στο περίπου;

    Σας ευχαριστώ πολύ!

  2. #2
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Δεν είναι απλό αυτό που θες. Καταρχήν θα πρέπει να μάθεις πως να κάνεις επεξεργασία κειμένου στη γλώσσα που θα διαλέξεις, για να εξάγεις τα νούμερα που θες να επεξεργαστείς από τη σελίδα. Αυτό θα πρέπει να είναι γραμμένο με πολύ έξυπνο κώδικα, για να "απορροφά" μικροαλλαγές που θα γίνονται στις σελίδες που σε ενδιαφέρουν. Για δώσε ένα παράδειγμα σελίδας που θες να επεγεργαστείς να δούμε πως είναι δομημένη.

  3. #3
    Εγγραφή
    28-05-2012
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Kαλημέρα φίλε μου να σαι καλά που μου απάντησες γιατί έβλεπα πως διαβάζανε το ποστ και δεν μου απαντούσανε και απογοητεύτηκα.
    Λοιπόν καταρχήν αναγκάστικα μέχρι να μπορέσω να απορροφώ τα στοιχεία που θέλω από την σελίδα της 365 θα πάρω κάποια δεδομένα από την ιστοσελίδα του Flashscores.co.uk To πρόγραμμα για να βρίσκει αυτά που θέλω θα πρέπει να πηγαίνει στο My Leagues>Archives>Results> Να κάνει κλικ στο κάθε αποτέλεσμα που θα υπάρχει και μετά να παίρνει και τους χρόνους που σημειώνονται τα γκολ. Και αυτά να μπορώ να τα επεξεργαστώ, δηλαδή για παράδειγμα να μπορώ να βρω στα ματς που το σκορ είναι 1-1 στο 80 σημειώθηκε γκολ και άλλαξε το αποτέλεσμα.

    Αφου λοιπόν δημιουργηθεί αυτό για να δω τι έχει συμβεί μέχρι σήμερα μετά πρέπει να δημιουργηθεί αυτό που ανέφερα παραπάνω ώστε να παίρνει τα δεδομένα σε πραγματικό χρόνο από την ισοσελίδα στοιχηματισμού. Η ιστοσελίδα είναι η bet365.gr η οποία κατά 99% δεν θα σου ανοίγει για αυτό και θα σου δείξω με print screen τι με ενδιαφέρει να παίρνω από αυτήν.




    Εμένα αυτό που με ενδιαφέρει είναι να ξέρω πόσο καιρό χρειάζομαι για να μάθω τη γλώσσα σε τέτοιο σημείο ώστε να μπορώ να τα κάνω αυτά και να αναλύω τα δεδομένα. Αν είναι πχ 1 ή 2 χρόνια ας πάει στα κομμάτια να κάτσω να το μάθω, να το κάνω αν είναι να μου φάει πχ 6 χρόνια ή 10 χρόνια από την ζωή μου για να φτάσω σε αυτό το σημείο, δεν αξίζει. Και δεν ξέρω πόσος χρόνος απαιτείται από την ζωή μου για να φτάσω σε αυτό το σημείο!

  4. #4
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.447
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Ο χρόνος εξαρτάται από το πόσο χρόνο έχεις να διαθέσεις. Αν ασχοληθείς πραγματικά με αυτό σε λιγότερο από 6 μήνες, με Python θα μπορέσεις να κάνεις αυτό που θέλεις. Απλά μην φανταστείς ότι έτσι απλά θα το δεις να κάνει 5 κλικ και τέλος. Πρέπει να "κατεβάζεις" και να "εκτελείς" (λόγω javascript) τη σελίδα μέσω της python, να βρίσκεις link και να τα ακολουθείς.

    Το καλό είναι ότι έχεις μία πολύ δομημένη σελίδα (απ'ότι φαίνεται) οπότε τα περισσότερα πράγματα θα βρίσκονται ακριβώς στις ίδιες θέσεις. Το πρόβλημα θα είναι ότι πρέπει εκτός της python να αρχίσεις να κατανοείς και λίγη HTML και JavaScript.
    Όσον αφορά τους υπολογισμούς που λες αν φτάσεις σε αυτό το σημείο θα δεις ότι είναι πολύ πιο εύκολο να το κάνεις μέσα στην ίδια τη γλώσσα παρά να τα στείλεις στο excel.

    Μία άλλη λύση θα ήταν να βάλεις κάτι σαν το AutoIt με το οποίο μπορείς να "γράψεις" κάποιες κινήσεις σου και να τις επαναλαμβάνει. Αλλά όσο τρέχει αυτό δεν θα μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο στον υπολογιστή σου (θα έχει τον έλεγχο του ποντικιού-πληκτρολογίου).

  5. #5
    Εγγραφή
    28-05-2012
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Έχω χρόνο μπορώ δηλαδή να αφιερώνω και 6 ώρες την ημέρα για αυτό, και εφόσον μου λες πως θέλει μόνο τόσο λίγο καιρό θα κατσω να μάθω οτι χρειάζεται. Εγώ νόμιζα πως θα ήθελε πχ να ασχολείσαι κάθε ημέρα 6 ώρες για 5 χρόνια ώστε να μπορείς να τα κάνεις αυτά και να τα αναλύεις. Aν ήσουν στην θέση μου πως θα ξεκινούσες;

  6. #6
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Ξεκίνα να μαθαίνεις python. Το tutorial στην επίσημη σελίδα είναι καλό. Μην παραλείπεις πράγματα που νομίζεις ότι δεν θα χρειαστείς! Υπομονή και δουλειά, και θα ανταμοιφθείς. Πιστεύω σε ένα μήνα θα μπορείς να κάνεις αυτό που θες, τουλάχιστον να το αρχίσεις.

  7. #7
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Τι περιμένεις από την ανάλυση; Να κερδίζεις συχνότερα; Είναι αμφίβολο ακόμη και αν έχεις διαθέσιμα τα δεδομένα ότι θα είναι τελικά χρήσιμα.
    Επίσης μπορεί να κάνεις όλη τη δουλειά για το data parsing και μετά από λίγο η στοιχηματοεταιρία να αλλάξει στήσιμο στη σελίδα της και να τα θες όλα από την αρχή.

  8. #8
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης μπορεί να κάνεις όλη τη δουλειά για το data parsing και μετά από λίγο η στοιχηματοεταιρία να αλλάξει στήσιμο στη σελίδα της και να τα θες όλα από την αρχή.
    Αυτή την πιθανότητα την ανέφερα στο αρχικό μου μήνυμα, αλλά ένα καλοστημένο πρόγραμμα απλά αλλάζει τον parser, όχι τα πάντα, μην υπερβάλλουμε.

  9. #9
    Εγγραφή
    14-02-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.218
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Δεν γνωριζω τις συγκεκριμενες σελιδες, αλλα υπαρχει μια πιθανοτητα η εταιρεια να δινει καποιου ειδους webservices, σε xml ή json format.
    Αυτο σημαινει ευκολοτερη δουλεια

  10. #10
    Εγγραφή
    28-05-2012
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι περιμένεις από την ανάλυση; Να κερδίζεις συχνότερα; Είναι αμφίβολο ακόμη και αν έχεις διαθέσιμα τα δεδομένα ότι θα είναι τελικά χρήσιμα.
    Επίσης μπορεί να κάνεις όλη τη δουλειά για το data parsing και μετά από λίγο η στοιχηματοεταιρία να αλλάξει στήσιμο στη σελίδα της και να τα θες όλα από την αρχή.
    Λοιπόν άκου. Αυτή τη στιγμή που μιλάμε σκοτώνω τον εαυτό μου με το εξέλ και θα σου εξηγήσω γιατί. Διότι μπορώ να έχω σε εξέλ αρχείο τα αποτελέσματα των αγώνων στα ημίχρονα και στα τελικά και λόγω της εμπειρίας μου να θέτω σε κάποιες ομάδες συγκεκριμένες, αποδόσεις που έχουν πολύ μικρή απόκλιση αλλά το θέμα είναι πως πρέπει να περνάω και τις αποδόσεις και τα λεπτά που μπαίνουν τα γκολ και πάλι δεν μπορώ να δημιουργήσω και να δω μπροστά στις οθόνες μου (έχω 5 οθόνες) αυτό που θα ήθελα να δω. Και είναι κρίμα γιατί κερδίζω κάποια λεφτά από το στοίχημα λόγω της ανάλυσης που κάνω, αλλά θα μπορούσα να είχα κερδίσει πολλά περισσότερα και δεν μπορώ γιατί δεν έχω τα εργαλεία για να το πετύχω. Ξέρεις τι γίνεται; Εσύ μπορεί να είσαι προγραμματιστής και να έχεις και πολύ καλές γνώσεις στα μαθηματικά, αλλα να μην ξέρεις τι να δεις. Εγώ δεν έχω καθόλου γνώσεις σαν προγραμματιστής, έχω καλές γνώσεις στα μαθηματικά, αλλά δεν έχω τα εργαλεία για να βελτιώσω την απόδοση μου όταν ξέρω τι θέλω να δω και δεν έχω τα εργαλεία να τα δω. Να σου πω για παράδειγμα κάτι απλό... Θέλω να δω τι γίνεται όταν σε μία ομάδα που ξεκινάει αγώνα στην έδρα της και η απόδοση της νίκης έχει 1,80 και το όβερ 2,5 έχει 1,70 πόσες φορές έχει κερδισει και αν θα ποντάριζα στα +2 γκολ διαφορά με την απόδοση που θα κάνει γκραπ αν θα κέρδιζα ή όχι.

    Σου λέω λοιπόν ένα παράδειγμα πως κάπου εκεί θα ήθελα να φτάσω τον εαυτό μου. Πόσα χρόνια θα μου πάρει να φτάσω σε αυτό το επίπεδο; Να παίρνω τα δεδομένα και μετά να εφαρμόζω σενάρια πάνω σε αυτά και να μου βγάζει τα αποτέλεσματα; (Ναι μετά θα θέλω να μάθω και αλγόριθμους. ) Πόσα χρόνια θέλω να φτάσω σε ένα τετοιο σημείο αν ασχολούμαι με αυτό κάθε ημέρα 5 φορές την εβδομάδα για 6 ώρες; Θέλω να έχω τα skills στην ουσία για να κάνω ανάλυση δεδομένων. Κάτι τέτοιο. Τώρα αν αυτα που σας λέω είναι υπερβολικά και χρειάζομαι πχ 10 χρόνια να το κάνω ε δεν θα κάτσω να το κάνω. Αν είναι όμως να φτάσω σε ένα σημείο μετά από πχ 3 χρόνια που να δημιουργήσω κάτι που να μου τα πετάει μόνο του ακόμα και 2 χρόνια ή τρία χρόνια για εμένα προσωπικά αξίζει να το κάνω.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γνωριζω τις συγκεκριμενες σελιδες, αλλα υπαρχει μια πιθανοτητα η εταιρεια να δινει καποιου ειδους webservices, σε xml ή json format.
    Αυτο σημαινει ευκολοτερη δουλεια
    Δεν σου δίνουν τα odds γιατί είναι ο θάνατος τους αν σου δώσουν τα odds σε live. Tα ανταλλακτήρια στοιχημάτων σου δίνουν κάποια δεδομένα σε csv. αλλά απαγορεύονται στην Ελλάδα.

  11. #11
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Ξαναλέω, με 5*6 ώρες τη βδομάδα σε ένα μήνα θα ξέρεις να κάνεις αυτό που θες. Το ότι λες ότι ξέρεις μαθηματικά είναι πολύ σημαντικό. Το πόσο καιρό θα σου πάρει να το υλοποιήσεις είναι άλλο θέμα, αλλά σίγουρα πολύ λιγότερο από 10 χρόνια.

  12. #12
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Έχεις τόσο πολύ άφθονο καιρό για χάσιμο, να πετάς στο στοίχημα;
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  13. #13
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις τόσο πολύ άφθονο καιρό για χάσιμο, να πετάς στο στοίχημα;
    Ξέρεις πιστεύω πως υπάρχει κόσμος που βγάζει πολύ χρήμα από το στοίχημα έτσι;
    Πολυ παραπάνω απο ότι βγάζουμε εγω και εσύ μαζί

  14. #14
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρεις πιστεύω πως υπάρχει κόσμος που βγάζει πολύ χρήμα από το στοίχημα έτσι;
    Πολυ παραπάνω απο ότι βγάζουμε εγω και εσύ μαζί
    Εγώ έχω γνωρίσει τέτοιο κόσμο. Παίζεις μικρές αποδόσεις με πολλά λεφτά, και έχεις πρόσφατες πληροφορίες (πχ πρόσφατους τραυματισμούς, καιρό) που η εταιρεία στοιχημάτων δεν έχει λάβει υπόψη. Αν εκμεταλευτείς το μικρό όφελος που οι πληροφορίες της τελευταίας στιγμής σου δίνουν, μπορείς να βγάλεις πολλά.

  15. #15
    Εγγραφή
    28-05-2012
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων


    Εγώ έχω γνωρίσει τέτοιο κόσμο. Παίζεις μικρές αποδόσεις με πολλά λεφτά, και έχεις πρόσφατες πληροφορίες (πχ πρόσφατους τραυματισμούς, καιρό) που η εταιρεία στοιχημάτων δεν έχει λάβει υπόψη. Αν εκμεταλευτείς το μικρό όφελος που οι πληροφορίες της τελευταίας στιγμής σου δίνουν, μπορείς να βγάλεις πολλά.
    Like για κατι που γραφεις

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερωτήσεις για homeplug / powerline
    Από jap στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-19, 15:06
  2. ερωτήσεις για public ή private IPv4 addresses
    Από johnyb98 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-18, 14:14
  3. Ερωτήσεις για νέα σύνδεση ADSL στη Vodafone
    Από johnakis2206 στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-18, 14:16
  4. Φθηνό Netbook (Για προγραμματισμό κυρίως).
    Από babaliaris στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-18, 00:34
  5. Ερωτησεις για την νεα μου 30ρα Cosmote VDSL
    Από nikospagonis στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-18, 01:43

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας