Σελ. 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 61
  1. #46
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καθολου αλλο δεν ειναι....
    οταν εχεις προβλημα με τα pings εχεις παντου, πως γινεται να εχεις μονο στα παιχνιδια και αλλου να μην εχεις? αν γινεται τοτε ειναι προβλημα σε συγκεκριμενους games servers μονο και οχι γενικο προβλημα στην γραμμη.
    Το ping ειναι γενικο δεν μπλεκω απολυτως τιποτα....
    Δεν είναι γενικό πρόβλημα στην γραμμή, απλά σε game server έχει καθυστέρηση, σε σημείο να υπάρχει το packet loss.
    Αυτό μπορεί να οφείλετε στην δρομολόγηση που υπάρχει μέχρι στους game servers, καθώς και αν ο ISP (όχι απαραίτητα η Inalan)¨φιλτράρει" τα data κ.τ.λ.
    Φυσικά μπορεί να έχουν πρόβλημα και οι game server που παίζει, αλλά όπως είπε με άλλους ISP δεν έχει πρόβλημα (έγραψε ότι δοκίμασε με τον φορητό του με ΟΤΕ).



    Το ξερω οτι δεν εχει, αλλα αν διακοψεις δεν σου βγαζουν τιποτα θα μεινεις με το ρουτερ και την οπτικη ινα συνδεδεμενα θες να πεις?

    Αν δεν είναι ο ρουτερ με χρησιδάνειο, λογικά δεν έχεις πρόβλημα.
    Αλλά για αυτό να μιλήσεις με την inalan γραπτώς (με email).
    Τα λόγια πάνε και έρχονται, τα γραπτά μένουν.


    Κοιτα επειδη εγω πρεπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να εχω και τηλεοραση αν παω ειδικα σε cosmote TV satellite σιγουρα ποιο φτηνα ειναι μαζι με το τηλεφωνο να κρατησω και την ADSL.
    Και σιγουρα επειδη κανουμε πολλα τηλεφωνα συμφερει και στο τηλ καθως εχω απεριοριστα ολα με 12ωρες στα κινητα!!!
    Αν κανει η inalan δικια της τv (μου ειπαν στο θεμα της οτι θα κανει συντομα) τοτε μπορει να συμφερει ολα μεσω αυτης.
    Πολυ καλη η ιδεα του φιλου griniari εγω δεν το ειχα σκεφτει καν να εχω και τις 2 μαζι, το εγραψε στο αλλο θεμα της Κυψελης.


    Καλά σου είπε, με πρόλαβε.

    Ρωτησα τον φιλο και για το voip αλλα δεν το χρησιμοποιει και δεν μπορει να μου πει.

    - - - Updated - - -

    Επισης και κατι αλλο στο τοπικ λεει προβλημα σε ολα τα παιχνιδια, αλλα μιλαει μετα για τρια!
    οταν δεν τα παιζεις ολα νομιζω δεν μπορεις να κρινεις.
    Ας πουμε ποιο συγκεκριμενα, αλλο πραγμα να ειναι ΟΛΑ που δεν γινεται να τα παιζει καποιος ολα οσα υπαρχουν!!! και αλλο 3 ποσα ειναι.[/QUOTE]

    Εγώ άλλα διάβασα.
    Ότι έχουν πρόβλημα και άλλοι φίλοι του στην inalan με packet loss.
    Όπως έγραψα και πριν δεν είναι γενικό πρόβλημα στην γραμμή.
    Για το packet loss στα παιχνίδια μιλάω πάντα, και όχι για τα άλλα προβλήματα που είχε - έχει η Inalan.

  2. #47
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Μπορείς να τρέξεις το speedtest απο το dslreports καο να μας δώσεις τα αποτελεσματα;
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  3. #48
    Εγγραφή
    17-12-2018
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    INALAN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vtester Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να τρέξεις το speedtest απο το dslreports καο να μας δώσεις τα αποτελεσματα;
    καλησπερα.. ετρεξα παρα πολλα σε ολους τους ευρωπαικους σερβερς.. για καποιο λογο το BufferBloat δεν βγηκε ποτε πανω απο C ή D.. σιγουρα δεν ειναι φυσιολογικο..

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  speed test.png 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  35,6 KB 
ID: 199775
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  speed test 2.png 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  27,6 KB 
ID: 199777

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefkon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από κεκτημένη ταχύτητα δεν διάβασα ότι έκανες δοκιμή με το laptop και σε άλλον ISP.
    Δεν είναι θέμα hradware, αφού άλλαξες και ρούτερ, αλλά ISP δρομολόγηση, φίλτρα κ.τ.λ.
    Για να δούμε την δρομολόγηση και φυσικά τις καθυστερήσεις, αντί για ping κάνεις tracert τους game servers.
    Πόσταρε εδώ ή με p.m. τα αποτελέσματα.

    Θα πρότεινα να δοκιμάσεις VPN κατάλληλα για games (δηλ. να μην έχουν καθυστέρηση και να αποφεύγουν μεγάλες δρομολογήσεις κ.τ.λ., φυσικά κάνουν για όλες τις χρήσεις) π.χ δοκίμασε χωρίς περιορισμούς για μερικές ημέρες κάποια από τα παρακάτω :
    https://www.pcgamer.com/best-vpn-for-pc-gaming/
    https://el.wizcase.com/best-vpn-for-...yAAEgKmRPD_BwE
    φιλε μου καλησπερα και παλι, εκανα traceroute σε 2 διαφορετικες IP των ευρωπαικων Fortnite servers που βρηκα (ελπιζω να ειναι οι σωστες, 99% ειναι σωστες).

    Οριστε τα αποτελεσματα..

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.png 
Εμφανίσεις:  34 
Μέγεθος:  60,2 KB 
ID: 199776

    p.s. το να χρησιμοποιησω VPN αυτη τη στιγμη δεν θα με καθησυχαζε να σου πω την αληθεια.. προς το παρον θελω να λυθει το θεμα με το packet loss. Ελπιζω να με καταλαβαινεις
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος JohnnyM : 20-12-18 στις 01:45.

  4. #49
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Το bufferbloat είναι χαλιά γιατί ο εξοπλισμός της inalan αλλά και γενικότερα δεν κανει καλο qos. Κατι που επειρεαζει ειδικά τα games.
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  5. #50
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vtester Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το bufferbloat είναι χαλιά γιατί ο εξοπλισμός της inalan αλλά και γενικότερα δεν κανει καλο qos. Κατι που επειρεαζει ειδικά τα games.
    Δεν θα διαφωνήσω με αυτό που λες αλλά εγώ με Inalan, κάνοντας το ίδιο speedtest πήρα αυτά τα αποτελέσματα https://prnt.sc/lx75u1.

  6. #51
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Θέλω να σε πιστέψω αλλά όσο διάβαζα το θέμα της inalan κανένα από τα παιδιά δεν ήταν ευχαριστημένο με τον εξοπλισμό και τα παγώματα/μπουκώματα που τρόει από τορ κλπ. +το ότι γινόταν έντονη κριτική που έχουν κλειδωμένο το bridge mode και πρέπει να πληρώσεις για να μπορείς να βάλεις πίσω από τον εξοπλισμό τους ένα router της προκοπής ή να παίξεις με dmz που δεν συγκρίνεται.
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  7. #52
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vtester Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να σε πιστέψω αλλά όσο διάβαζα το θέμα της inalan κανένα από τα παιδιά δεν ήταν ευχαριστημένο με τον εξοπλισμό και τα παγώματα/μπουκώματα που τρόει από τορ κλπ. +το ότι γινόταν έντονη κριτική που έχουν κλειδωμένο το bridge mode και πρέπει να πληρώσεις για να μπορείς να βάλεις πίσω από τον εξοπλισμό τους ένα router της προκοπής ή να παίξεις με dmz που δεν συγκρίνεται.
    Να σου λέω ψέμματα λίγο δύσκολο

    Επίσης δεν θυμαμαι ποτέ Πάροχος να σου έλεγε ότι σου δίνουμε δώρο το πιο δυνατό ρούτερ της αγοράς. 75 ευρώ σκας νταβατζιλικι και ειδικά από ΟΤΕ έχω πάρει ρουτερ που πρέπει να δίνουν στα φανάρια.
    Να υπογραμμίσω ότι και εγώ έχω κάποιο Packet Loss ακόμα και με αυτά τα αποτελέσματα στο SpeedTest.
    Παρακολούθησα και εγώ την γραμμή μου και είδα μέχρι 8% Packet Loss. Πολύ μικρότερο σε σχέση με του OP αλλά δεν παύει να υπάρχει.

  8. #53
    Εγγραφή
    12-12-2005
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    900 / 900
    ISP
    HCN
    Επειδή δεν μου φαίνεται να αναφέρθηκε στο thread, όσοι αντιμετωπίζετε πρόβλημα με packet loss ίσως είναι σκόπιμο να κοιτάξετε και το Haste Check, ακόμα και την υπηρεσία Haste γενικότερα.

    Η τελευταία είναι επί πληρωμή ενώ το εργαλείο Haste Check υποτίθεται είναι δωρεάν.

    Δεν έχω δοκιμάσει κατά πόσο το Haste Check λειτουργεί σωστά, αλλά δεδομένου ότι προορίζεται ειδικά για τον έλεγχο σταθερότητας σύνδεσης σε διάφορους game servers (League of Legends, DOTA 2, Fortnite κλπ), ίσως βοηθήσει στο debugging του θέματος και από πλευράς Inalan.

    Edit: δοκίμασα πριν λίγο και έτρεξα το Haste σε Windows 10 (1803). Το Haste δεν ξεκινάει σε εμένα αν δεν τρέξω πρώτα μέσα από ένα administrative command prompt την εντολή :

    "C:\program files\haste\haste esports accelerator\useredgeservice" -run

    Αυτό για όσους θελήσουν να πειραματιστούν και αντιμετωπίσουν το ίδιο θέμα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος marcus0 : 21-12-18 στις 03:26.

  9. #54
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JohnnyM Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα.. ετρεξα παρα πολλα σε ολους τους ευρωπαικους σερβερς.. για καποιο λογο το BufferBloat δεν βγηκε ποτε πανω απο C ή D.. σιγουρα δεν ειναι φυσιολογικο..

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  speed test.png 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  35,6 KB 
ID: 199775
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  speed test 2.png 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  27,6 KB 
ID: 199777

    - - - Updated - - -



    φιλε μου καλησπερα και παλι, εκανα traceroute σε 2 διαφορετικες IP των ευρωπαικων Fortnite servers που βρηκα (ελπιζω να ειναι οι σωστες, 99% ειναι σωστες).

    Οριστε τα αποτελεσματα..

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.png 
Εμφανίσεις:  34 
Μέγεθος:  60,2 KB 
ID: 199776

    p.s. το να χρησιμοποιησω VPN αυτη τη στιγμη δεν θα με καθησυχαζε να σου πω την αληθεια.. προς το παρον θελω να λυθει το θεμα με το packet loss. Ελπιζω να με καταλαβαινεις

    Από αυτά που βλέπω Το packet Loss που έχεις είναι πρόβλημα της amazon, και όχι της Inalan ή της Cogent.
    Οι game server έχουν το πρόβλημα, (χρησιμοποιούν την amazon).
    Δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις τους game servers της Αμερικής και όχι της Ευρώπης.
    Κανε tracert και πόσταρε εδώ αν θέλεις.
    Το VPN το πρότεινα για ν΄αποφύγεις τις μεγάλες διαδρομές καθώς και τους ISP, αλλά με τα παραπάνω το πρόβλημα δεν λύνεται ούτε με VPN, να φτιάξουν τους game servers
    Η inalan δεν φταίει σε τίποτα για το packet loss που έχεις (ούτε η cogent).

  10. #55
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Απλά τα ενδιάμεσα Hops δεν απαντάνε σε icmp, δεν σημαίνει πως υπάρχει packet loss

  11. #56
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά τα ενδιάμεσα Hops δεν απαντάνε σε icmp, δεν σημαίνει πως υπάρχει packet loss
    Υπάρχει καθυστέρηση και εκεί θα υπάρχει packet loss.

  12. #57
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefkon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει καθυστέρηση και εκεί θα υπάρχει packet loss.
    Δεν υπάρχει καθυστέρηση σε κάτι άλλο εκτός απο τα Icmp Που απλά δεν απαντά

  13. #58
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    14
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    250/90
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik LTE12
    Δοκίμασε να βάλεις τα linux tools στα windows και άνοιξε bash με ping και βάλτο να στέλνει με παράμετρο 1000 ping το δευτερόλεπτο ή και παραπάνω να δεις αν μπουκώνει ή χάνει πακέτα γιατί μπουκώνει το qos. (Δεν γνωρίζω αν υπάρχει άλλο tool στα windows γι αυτό)

  14. #59
    Εγγραφή
    01-06-2014
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei-MikroTik hap ac2
    Τελικά το πρόβλημα λύθηκε; Αν ναι, ποια ήταν η αιτία του; Οι game servers που αναφέρθηκαν παραπάνω ή η Inalan??

  15. #60
    Υπάρχει Update?

Σελ. 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-18, 22:13
  2. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-18, 00:41
  3. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-18, 16:59
  4. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-18, 13:43
  5. Απαγόρευση updates σε συγκεκριμένο Steam game. Πώς;
    Από WAntilles στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-18, 16:47

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας