Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-30 από 30
  1. #16
    Εγγραφή
    16-03-2004
    Μηνύματα
    781
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σας ευχαριστώ και τους δύο.
    Να πω επίσης ότι παλιότερα έπιανα και 25αρια άνετα και χωρίς πρόβλημα.
    Το θέμα είναι ότι θεωρητικά ήρθε ο τεχνικός και σημείωσε ότι "τόσο πιάνει" εδώ.
    Μπορώ να επιμείνω για νέο έλεγχο;
    No one flirts like a Malkavian

  2. #17
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.684
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    - Περιμενεις να στο κανουν 50αρι
    - δηλωνεις βλαβη
    - περιμενεις την απαντηση τους
    - τους ζητας αποδεσμευση χωρις χρεωση διοτι στο τηλεφωνικο κεντρο σου δηλωσαν πως θα πιανεις μεγαλυτερες ταχυτητες και ουσιαστικα υποτιθεται πως διαφημιζουν την εγγυηση πραγματικης ταχυτητας

    Αν ξαναρθει τεχνικος στο σπιτι σου, ζητα του να δοκιμασετε διαφορα προφιλ, απο το 50αρι ας στο βαλει σε 30αρι, σε 35, κτλ και δες που θα πιανει τον καλυτερο συγχρονισμο.

    Σημειωτέων πως το μεγαλυτερο δικαιο μου το βρισκω οταν επικοινωνω γραπτως στην φορμα επικοινωνιας μεσω της σελιδας τους, και μετα με παιρνουν τηλεφωνο. Τους ζητας αν χρειαστει την ηχογραφηση που σπυ δηλωσαν πως θα πιανεις μεγαλυτερες ταχυτητες, και συζητας για το τι θελεις να κανεις.

  3. #18
    Εγγραφή
    16-03-2004
    Μηνύματα
    781
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    - Περιμενεις να στο κανουν 50αρι
    - δηλωνεις βλαβη
    - περιμενεις την απαντηση τους
    - τους ζητας αποδεσμευση χωρις χρεωση διοτι στο τηλεφωνικο κεντρο σου δηλωσαν πως θα πιανεις μεγαλυτερες ταχυτητες και ουσιαστικα υποτιθεται πως διαφημιζουν την εγγυηση πραγματικης ταχυτητας

    Αν ξαναρθει τεχνικος στο σπιτι σου, ζητα του να δοκιμασετε διαφορα προφιλ, απο το 50αρι ας στο βαλει σε 30αρι, σε 35, κτλ και δες που θα πιανει τον καλυτερο συγχρονισμο.

    Σημειωτέων πως το μεγαλυτερο δικαιο μου το βρισκω οταν επικοινωνω γραπτως στην φορμα επικοινωνιας μεσω της σελιδας τους, και μετα με παιρνουν τηλεφωνο. Τους ζητας αν χρειαστει την ηχογραφηση που σπυ δηλωσαν πως θα πιανεις μεγαλυτερες ταχυτητες, και συζητας για το τι θελεις να κανεις.
    Δυστυχώς δεν βρέθηκε λύση. Επιβεβαιώνεται ότι δεν μπορεί να πάει παραπάνω (παρ' ότι είμαι πολύ κοντά στο κέντρο δεν έχει γίνει αλλαγή σε καμπίνα απ' ότι έμαθα από φίλο τεχνικό, θεωρητικά θα πάρει ίνα απευθείας μέσα στη χρονιά όπως μου είπε αλλά γενικά αυτά τα ακούω ΠΟΛΥ επιφυλακτικά) παρά τα όσα θεωρητικά μου είπανε εξ αρχής τηλεφωνικά. Όλοι όσοι μίλησα για το συμβόλαιο επιμένουν ότι δεν μπορεί να γίνει αλλαγή, καμία έκπτωση ή κάτι τέτοιο.

    Συνεπώς οι λύσεις που βλέπω είναι είτε να φύγω για άλλον πάροχο (πέφτοντας λογικά ακόμα πιο κάτω στα 16-18 και με το ρίσκο να έχω προβλήματα που δεν έχω τώρα), είτε να δεσμευτώ για 24 μήνες για μια 50αρα που δεν ξέρω πότε και αν θα έρθει (στον δρόμο μου έχουν αλλάξει όλα σε καμπίνες, εκτός από το δικό μου που είναι πολύ κοντά στο κέντρο).
    Εκτός αν συνεχίζει να πιάνει το κόλπο της φορητότητας και της αντιπρότασης που γινόταν παλιά.
    No one flirts like a Malkavian

  4. #19
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.684
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Συνεχιζεις να δεσμευεσαι με συμβολαιο επειδη ανανεωσες; Σου ανεφεραν πως επειδη δεν μπορουν να σου δωσουν τις ταχυτητες που σου ειπαν πως εχεις δικαιωμα αποδεσμευσης;

  5. #20
    Εγγραφή
    16-03-2004
    Μηνύματα
    781
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνεχιζεις να δεσμευεσαι με συμβολαιο επειδη ανανεωσες; Σου ανεφεραν πως επειδη δεν μπορουν να σου δωσουν τις ταχυτητες που σου ειπαν πως εχεις δικαιωμα αποδεσμευσης;
    Είμαι ακόμα στις ημέρες υπαναχώρησης αλλά τελειώνουν σύντομα. Μπορώ να το διακόψω αν θέλω. Θα πάω σε κάτι σαν "αορίστου" που θα δίνω παραπάνω.
    No one flirts like a Malkavian

  6. #21
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.684
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Αν κατάλαβα καλά:
    - Έχεις ανανεώσει για 50άρι vdsl και ουσιαστικά περίμενες ενεργοποίηση
    - Δε σου έχουν ενεργοποιήσει την 50άρα διότι λένε δε πιάνεις ταχύτητες

    Στη θέση σου θα έστελνα ένα email στην cosmote μέσω της φόρμας επικοινωνίας, όπου θα τους έγραφα για το τι ακριβώς έχει συμβεί. Εγώ θα τους έγραφα πως "ήμουν ευχαριστημένος πελάτης αλλά πως από τη στιγμή που η τιμή χρέωσης μεγαλώνει και από τη στιγμή που δεν μπορείτε να μου προσφέρετε τις νέες ταχύτητες είμαι αναγκασμένος να ζητήσω υπαναχώρηση στο συμβόλαιο το οποίο ανανέωσα και να επιλέξω να πάω σε άλλη εταιρία. Παρακαλώ να μου επιβεβαιώσετε πως μπορώ να φύγω χωρίς τέλη αποδέσμευσης, από τη στιγμή που δε μπορείτε να μου παρέχετε τα συμφωνημένα."
    Μέσα στην ίδια ή στην επόμενη εργάσιμη θα σε καλέσουν. Τους εξηγείς τι έχει συμβεί και επιλέγεις τι θα κάνεις.

    Οι επιλογές σου είναι:
    - Η μένεις στην 50άρα και ουσιαστικά κερδίζεις το 5mbps upload,
    - Η μένεις στην 50άρα και ΙΣΩΣ λόγο των προβλημάτων σου δίνουν κάποια καλύτερη τιμή
    - Η ζητάς αποδέσμευση και πηγαίνεις σε κάποια άλλη εταιρία με adsl αλλά πολύ χαμηλότερη τιμή

  7. #22
    Εγγραφή
    16-03-2004
    Μηνύματα
    781
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κατάλαβα καλά:
    - Έχεις ανανεώσει για 50άρι vdsl και ουσιαστικά περίμενες ενεργοποίηση
    - Δε σου έχουν ενεργοποιήσει την 50άρα διότι λένε δε πιάνεις ταχύτητες

    Στη θέση σου θα έστελνα ένα email στην cosmote μέσω της φόρμας επικοινωνίας, όπου θα τους έγραφα για το τι ακριβώς έχει συμβεί. Εγώ θα τους έγραφα πως "ήμουν ευχαριστημένος πελάτης αλλά πως από τη στιγμή που η τιμή χρέωσης μεγαλώνει και από τη στιγμή που δεν μπορείτε να μου προσφέρετε τις νέες ταχύτητες είμαι αναγκασμένος να ζητήσω υπαναχώρηση στο συμβόλαιο το οποίο ανανέωσα και να επιλέξω να πάω σε άλλη εταιρία. Παρακαλώ να μου επιβεβαιώσετε πως μπορώ να φύγω χωρίς τέλη αποδέσμευσης, από τη στιγμή που δε μπορείτε να μου παρέχετε τα συμφωνημένα."
    Μέσα στην ίδια ή στην επόμενη εργάσιμη θα σε καλέσουν. Τους εξηγείς τι έχει συμβεί και επιλέγεις τι θα κάνεις.

    Οι επιλογές σου είναι:
    - Η μένεις στην 50άρα και ουσιαστικά κερδίζεις το 5mbps upload,
    - Η μένεις στην 50άρα και ΙΣΩΣ λόγο των προβλημάτων σου δίνουν κάποια καλύτερη τιμή
    - Η ζητάς αποδέσμευση και πηγαίνεις σε κάποια άλλη εταιρία με adsl αλλά πολύ χαμηλότερη τιμή
    Ναι, ας πούμε ότι κατ' αυτούς έχει ενεργοποιηθεί η 50αρα, απλά πιάνω μέχρι τόσο.
    Που τόσο είναι όσο ακριβώς έπιανα και πριν. Και το upload δυστυχώς δεν έχει φτάσει στα 5, η σύνδεση αυτή τη στιγμή είναι: Actual Rate(Up/Down) 3186/22602 kbps
    Στα δε τηλεφωνήματά μου αρνήθηκαν να δώσουν καλύτερη τιμή, κάτι που προσωπικά με ενόχλησε πολύ.

    Το θέμα με τον εναλλακτικό πάροχο είναι ότι θα επιστρέψω σε ταχύτητες adsl που λογικά από όσο θυμάμαι έπαιζαν γύρω στα 16, με ΙΣΩΣ πιθανά προβλήματα που δεν γνωρίζω.

    Θα επικοινωνήσω με της φόρμας που λες και θα δω.
    No one flirts like a Malkavian

  8. #23
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.684
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Τωρα που περασαν και μερες, στειλε ενα screanshot και τα στατιστικα σπυ και παλι, γιατι εγω ποστευω οτι δεν εκαναν τιποτα για να μας λες πως το upload εχει παραμεινει τοσο χαμηλο

  9. #24
    Εγγραφή
    16-03-2004
    Μηνύματα
    781
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τωρα που περασαν και μερες, στειλε ενα screanshot και τα στατιστικα σπυ και παλι, γιατι εγω ποστευω οτι δεν εκαναν τιποτα για να μας λες πως το upload εχει παραμεινει τοσο χαμηλο
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2019-03-13 Speedport Entry 2i.png 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  15,1 KB 
ID: 202248Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  adsl.png 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  31,3 KB 
ID: 202249Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2017-01-27 11.19.10.png 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  38,1 KB 
ID: 202250

    Κατ' αρχήν να σε ευχαριστήσω για τη βοήθεια. Έκανε τη διαδικασία μέσω φόρμας όπως μου είπες, επικοινώνησαν μαζί μου αλλά επί της ουσίας δεν μου προσέφεραν τίποτα και δεν μου έδωσαν λύση.
    Παραθέτω τρία σκρίνσοτς.

    Το ένα είναι η τωρινή κατάσταση (στα... 50), το δεύτερο η σύνδεση όταν είχα adsl και το τελευταίο όταν πρωτοσυνδέθηκα στο 30αρι πριν δύο χρόνια (τότε ήταν υψηλότερη η σύνδεση)
    No one flirts like a Malkavian

  10. #25
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.684
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Ναι αλλά τι είπατε όταν σε πήρανε τηλέφωνο;

    Απ'ότι βλέπω σε σχέση με το 30άρι σου, οι ταχύτητες τώρα στο 50άρι έχουνε πέσει. Αρχικά εγώ θα έπαιρνα τηλέφωνο και θα το δήλωνα βλάβη για να επιδιώξω να έρθει ο τεχνικός από το σπίτι για να δει τι γίνεται. Στην περίπτωση που σου αναφέρουν πως έτσι είναι οι ταχύτητες στην περιοχή σου, τους αναφέρεις πως παλαιότερα με την 30άρα είχες μεγαλύτερες ταχύτητες. Στην περίπτωση που έρθει ο τεχνικός, τον αφήνεις να πάρει μετρήσεις και να πάει και στην καμπίνα σου, και μετά αν σου πει πως δε γίνεται κάτι, ή δεν σου αλλάξει κάτι προς το καλύτερο, ζήτα του να αρχίσει να κατεβάζει τα profile. Αντί 50άρι, να στο πάει ας πούμε 35άρι, μετά 30άρι και να παίρνετε μετρήσεις για το που κλειδώνει καλύτερα.

    Επίσης όταν σε κάλεσαν μέσω της φόρμας επικοινωνίας, τους ανέφερες κάτι για τη δέσμευσή σου; Προσωπικά θα τους ζητούσα όπως σου είπα να ακυρωθεί η 2τής ανανέωση και θα τους ζητούσα να μου το στείλουνε γραπτώς (από τη στιγμή που δεν μπορείς να πιάσεις τις ταχύτητες που σου ανέφεραν), αναφέροντας πως έχεις σκοπό να αλλάξεις πάροχο από τη στιγμή που χρυσοπληρώνεις ένα συμβόλαιο όπου δεν μπορείς να πιάσεις τις ταχύτητες όπου αναφέρονται.

    Btw, πόσο πληρώνεις και σε ποιο πρόγραμμα είσαι;

  11. #26
    Εγγραφή
    16-03-2004
    Μηνύματα
    781
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ναι έχουν πέσει, απλά για να είμαι σωστός το σκρίνσοτ στα 25 είναι όταν πρωτοσυνδέθηκα το 2017. Νομίζω ότι η ταχύτητα είχε πέσει πριν την αλλαγή (πρέπει να ήμουν γύρω στα 23), απλά δεν κρατούσα στατιστικά.

    Αυτό που είπαν είναι ότι δεν μπορούν κάνουν καμία μείωση και ότι δεν ξέρουν να μου πουν αν θα βελτιωθεί η κατάσταση. Με λίγα λόγια τίποτα. Προσωπικά θέλω να αποφύγω μία διαδικασία να πάω σε άλλο πάροχο, δεν έχω τον χρόνο για να μπω σε τέτοιες διαδικασίες. Φαίνεται δυστυχώς όμως ότι μόνο με εκβιασμούς λειτουργούν τα πράγματα. Βέβαια είναι ευγενικοί πάντα, αλλά τι να το κάνεις όταν ουσιαστικά σε εξαναγκάζουν σε αύξηση.

    Ήμουν στο 30Μ και πήγα στο 50Μ. Αν δεν κάνω λάθος με 31€ και κάτι ψιλά. Τώρα πρόσεξα τα στοιχεία σου, είμαστε και στο ίδιο DSLAM. Δυστυχώς ενώ άλλαξαν όλα τα ΚΑΦΑΟ εδώ που είμαι σε καμπίνες από πέρσι, το δικό μου παρέμεινε έτσι. Υποτίθεται ότι θα έρθει ίνα, αυτό θα βοηθήσει και τη δική μου σύνδεση ή μόνο αν μπω στο πρόγραμμα με τις επιδοτήσεις και τις εγκαταστάσεις;
    No one flirts like a Malkavian

  12. #27
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.684
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Το συζητάμε μέρες τώρα. Προσπαθώ να σου εξηγήσω πως στο τηλεφωνικό κέντρο πετάνε αετό. Αυτοί βλέπουν μια σύνδεση η οποία δουλεύει οπότε δε μπαίνουν στον κόπο να στείλουν συνεργείο για να σου κάνει έλεγχο εγκατάστασης. Αν δεν έρθει από εκεί ο τεχνικός για να πάρει μετρήσεις, τότε τίποτα δε θα αλλάξει. Αν δεν έχεις το χρόνο ή τη διάθεση να μπεις σε αυτές τις διαδικασίες, τότε κάτσε εκεί που είσαι.

  13. #28
    Εγγραφή
    16-03-2004
    Μηνύματα
    781
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το συζητάμε μέρες τώρα. Προσπαθώ να σου εξηγήσω πως στο τηλεφωνικό κέντρο πετάνε αετό. Αυτοί βλέπουν μια σύνδεση η οποία δουλεύει οπότε δε μπαίνουν στον κόπο να στείλουν συνεργείο για να σου κάνει έλεγχο εγκατάστασης. Αν δεν έρθει από εκεί ο τεχνικός για να πάρει μετρήσεις, τότε τίποτα δε θα αλλάξει. Αν δεν έχεις το χρόνο ή τη διάθεση να μπεις σε αυτές τις διαδικασίες, τότε κάτσε εκεί που είσαι.
    Διαδικασίες εννοώ το "θα πάω αλλού" και τους εκβιασμούς αυτού του στιλ, προφανώς όχι το τεχνικό κομμάτι. Θα το κάνω αυτό που λες εννοείται, δυστυχώς δεν έχω προλάβει γιατί λείπω συχνά εκτός.
    Για το θέμα της ίνας γνωρίζεις αν θα αλλάξει κάτι;
    No one flirts like a Malkavian

  14. #29
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.684
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Ενας τεχνικος μου ειπε πως μεχρι τελη του 2019 θα περασουν ινες. Εγω δεν το πιστευω..

  15. #30
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.322
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενας τεχνικος μου ειπε πως μεχρι τελη του 2019 θα περασουν ινες. Εγω δεν το πιστευω..
    Πίστευέ τον απλά κράτα τις επιφυλάξεις σου.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Προβλημα με αναβαθμιση σε vdsl
    Από Sotiris123 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-18, 22:00
  2. Αναβάθμιση σε vdsl διακοπή internet
    Από akisbel στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-18, 09:47
  3. Αναβάθμιση σε VDSL
    Από agrio tsakali στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-18, 18:34
  4. Αναβάθμιση σε VDSL 50 από 30
    Από leokoudo στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-18, 12:19
  5. Αναβάθμιση σε VDSL 50 απο VDSL 30.
    Από Thanasis_A στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-18, 18:13

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας