Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 30
  1. #1
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.655
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Καλησπέρα στην παρέα. Θα προσπαθήσω να αναλύσω όσο το δυνατών περισσότερο την περίπτωσή μου και θα ήθελα τις γνώμες σας και τις εμπειρίες σας.
    Αυτή τη στιγμή είμαι πελάτης στον ΟΤΕ και έχω και Double play, αλλά και Cosmote TV. Η τηλεφωνία μου λήγει τον Φεβρουάριο και η τηλεόραση τον Μάρτιο.
    Μπαίνοντας από χθες στο portal της cosmote, εκτός από τις κλασικές προσφορές που μου έδινε μέχρι τώρα για αναβάθμιση γραμμής, πλέον μου εμφανίστηκε και μια νέα προσφορά για renew της υπάρχουσας προσφοράς που έχω στο adsl 24 M το οποίο μπορώ να ανανεώσω για 2 χρόνια με 22.12 ευρώ.

    Εδώ και μια βδομάδα ο ΟΤΕ σταμάτησε την εμπορική διάθεση του VDSL 30, και πλέον μου βγάζει σαν προσφορά για αναβάθμιση σε VDSL 50. Σήμερα κάλεσα στο 13888 για να ρωτήσω για την εγγύηση ταχύτητας, και η κοπέλα που μιλούσα μου ανέφερε πως ο μέσος όρος της περιοχής μου είναι στα 29mbps, και μετά από ερώτηση για το upload, μου ανέφερε πως είναι στα 5mbps.
    Εδώ να αναφέρω πως πριν από κάνα μήνα, είχα κάποια προβλήματα στη γραμμή μου, καθώς μου είχε πέσει η ταχύτητα που συγχρόνιζα. Εντελώς τυχαία μιλώντας με έναν γείτονα που έχει και αυτός ΟΤΕ, διαπίστωσα πως έχει το VDSL 30, και του ζήτησα αν μπορώ να δω τι γραμμή του και αυτή συγχρόνιζε στα 12mbps!!! και 2,4mbps upload.
    Βρίσκοντας πάτημα πάνω σε αυτό, και επειδή και ο ίδιος δεν ασχολείται, πήρα από το τηλέφωνο του και δήλωσα βλάβη στον ΟΤΕ, οπότε επειδή είδαν βλάβη από 2 τηλέφωνα στην ίδια πολυκατοικία, φιλοτιμήθηκαν και έδωσαν τη βλάβη σε τεχνικό πεδίου. Όταν ήρθε μετά από λίγες μέρες ο τεχνικός, στη δική μου γραμμή που είναι adsl μου άλλαξε θύρα στο KV οπότε επανήλθε στα κανονικά της, αλλά για το θέμα του γείτονα είπε πως δεν γίνεται να πιάσει παραπάνω, και γενικά η περιοχή που βρίσκομαι στο κέντρο της Ερμου, δεν παίζει να πιάσει πάνω από 19mbps.
    Απογοητεύτηκα λιγάκι γιατί κάποια στιγμή ήθελα να αναβαθμίσω, και εντελώς τυχαία μετά από λίγες μέρες βρίσκω στο δρόμο άλλο τεχνικό, οπότε είπα να συζητήσουμε λίγο για το θέμα. Το παλικάρι παραξενεύτηκε με τις ενέργειες του πρώτου τεχνικού, και μου λέει έστω και απομακρυσμένα απ'ότι μπορεί να δει, αλλάζοντας profile στη γραμμή του γείτονα από 30mbps σε 24mbps, η γραμμή του από 12 συγχρόνισε απευθείας στα 20, και λίγες μέρες μετά συγχρόνισε μόνη της η γραμμή στα 22mbps. Το upload πάνω από 2,4 δεν ανέβηκε.

    Αναφέροντας λοιπόν σήμερα στο 13888 τι γίνεται στην περίπτωση που δεν με ικανοποιεί η ταχύτητα του VDSL 50, και τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση, αρχικά μου ανέφερε πως θα το αναλάβει ο τεχνικός, και όταν της είπα πως ο γείτονας μου πιάνει 22 και όχι 29 όπως μου πως είναι ο μέσος όρος, μου ανέφερε πως μπορώ να ζητήσω να γυρίσω στο παλιό πακέτο που είχα, και μετά από πίεση καθώς τη ρωτούσα αν θα έχω την ίδια τιμή, μου ανέφερε πως θα είναι όπως ήμουν πριν πάω σε vdsl. Σε αυτό το σημείο ανέφερα πως θα ήθελα να ανανεώσω και τη σταθερή αλλά και την τηλεόραση για 2 χρόνια για να τα έχω πακέτο, αλλά μου ανέφερε πως δεν γίνεται να ανανεωθεί η τηλεόραση από τη στιγμή που λήγει τον Μάρτιο, όπως και επίσης πως ανανεώνεται μόνο για 12 μήνες, και όχι 24μηνο.
    Εκείνη τη στιγμή προσπάθησε να με πιέσει για να αναβαθμίσω σε 50άρι, και πως "θα μπορέσετε να ελέγξετε την γραμμή πριν λήξει το συμβόλαιο σας τον Φεβρουάριο", αλλά προσωπικά ζήτησα να το σκεφτώ.

    Το θέμα μου τώρα είναι το πως προτείνετε να κινηθώ. Από τη μια μ'αρέσει η τιμή των 22,12, για το adsl, και σκεφτόμουν αν είναι να την ανανεώσω για να καταχωρήσω την τιμή για άλλα 2 χρόνια, και αν είναι δυνατόν κάποια στιγμή να δοκιμάσω το 50άρι το vdsl, και αν είναι χάλια όπως προβλέπεται, να ξαναγυρίσω αν είναι στο adsl.
    Έχει τύχει σε κάποιον να κάνει υποβάθμιση γραμμής και μετά να ξαναγυρίσει στο πρόγραμμα που είχε με την τιμή που είχε;

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.180
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    1. Οι τιμές που σου έδωσε η κοπέλα είναι για adsl και όχι vdsl.
    2. Ο γείτονας σίγουρα συγχρονίζει με 30άρι από κέντρο και όχι από καμπίνα.
    3. Για να σου δίνει διαθεσιμότητα στα 50 σημαίνει ότι θα έχεις την δυνατότητα να κλειδώνεις στην καμπίνα και όχι στο κέντρο.
    4. Δεν υπάρχει περίπτωση να σου δώσουν 50άρι και να κλειδώνεις <30.

    Θα σου έλεγα να πας απευθείας στα 50.
    Και μόνο ο λόγος ότι θα παίρνεις από kv είναι αρκετός.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.655
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Οι τιμές που σου έδωσε η κοπέλα είναι για adsl και όχι vdsl.
    2. Ο γείτονας σίγουρα συγχρονίζει με 30άρι από κέντρο και όχι από καμπίνα.
    3. Για να σου δίνει διαθεσιμότητα στα 50 σημαίνει ότι θα έχεις την δυνατότητα να κλειδώνεις στην καμπίνα και όχι στο κέντρο.
    4. Δεν υπάρχει περίπτωση να σου δώσουν 50άρι και να κλειδώνεις <30.

    Θα σου έλεγα να πας απευθείας στα 50.
    Και μόνο ο λόγος ότι θα παίρνεις από kv είναι αρκετός.
    1. Τα 22,12 ναι ειναι για το adsl M
    2. Ναι δεν εχουμε καινουρια καμπινα εμεις. Αυτη που παιρνουμε ειναι παλια, και ειναι η τελευταια καμπινα στην ακτινα μας οπου δεν αναβαθμιστηκε
    3. Πλεον οπως ανεφερα, σταματησε η εμπορικη διαθεση του VDSL 30, οποτε δινουν μονο το 50 απο το αστικο κεντρο. Δεν εχουμε καμπινα εμεις
    4. Υποθετω πως απο τη στιγμη που σταματησαν την εμπορικη διαθεση των 30mbps το παιζουν οπως και οι αλλοι παροχοι που δινουν μονο 50αρια, οποτε ανεβαζουν και τις τιμες.

    Οποτε μηπως επειδη θα παιρνω απο Α/Κ να κλειδωσω την καλη τιμη του adsl πρωτα και να ανανεωσω και μετα να κινηθω σε vdsl?

  4. #4
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    2. Ναι δεν εχουμε καινουρια καμπινα εμεις. Αυτη που παιρνουμε ειναι παλια, και ειναι η τελευταια καμπινα στην ακτινα μας οπου δεν αναβαθμιστηκε
    Νομίζω ότι κάθε καινούργια καμπίνα VDSL δίνει σε 3-4 παλιά KV.
    Το λέω αυτό, μήπως βλέπεις το παλιό KV και αυτό συνδέεται
    με νέα καμπίνα VDSL λίγο παραπέρα.

  5. #5
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.655
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Αυτό πρώτη φορά το ακούω, αλλά δε νομίζω να ισχύει με την καμιά στη δική μου περίπτωση.
    Απλά όπως αναφέρω, ο ΟΤΕ σταμάτησε την εμπορική διάθεση των πακέτων του VDSL 30, και δίνει πλέον μόνο 50άρια πακέτα από το ΑΚ. Εξού και η απάντηση της τηλεφωνήτριας πως ο μέσος όρος που θα πιάνω θα είναι 29mbps, όπου και στη δική μου περίπτωση δεν ισχύει, διότι η περιοχή μου δεν μπορεί να πιάσει αυτές τις ταχύτητες.

    Σε άλλα νέα, χθες καταφέρανε να μου σπάσουνε τα νεύρα, αφού προσπαθούσα επί ώρες να κάνω ανανέωση στην προσφορά που εμφανιζόταν στο my cosmote και να ανανεώσω για να κρατήσω την προσφορά των 22,12 ευρώ, και στο τέλος πήρα τηλέφωνο και μου αναφέρανε στο τηλεφωνικό κέντρο πως "Το πακέτο που έχετε δεν είναι πλέον εμπορικά διαθέσιμο" και με τον όρο πακέτο εννοούσαν την τιμή αυτή. Κοινώς λάθος του συστήματος (?) το ότι μου το εμφανίζει στις προσφορές online.

  6. #6
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.180
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι κάθε καινούργια καμπίνα VDSL δίνει σε 3-4 παλιά KV.
    Το λέω αυτό, μήπως βλέπεις το παλιό KV και αυτό συνδέεται
    με νέα καμπίνα VDSL λίγο παραπέρα.
    Δεν το έχω δει αυτό.
    Στην περιοχή μου είναι 1-1.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  7. #7
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το έχω δει αυτό.
    Στην περιοχή μου είναι 1-1.
    Στην γειτονιά μου, σε μερικά σημεία,
    οι νέες καμπίνες της Vodafone (που πήρε το έργο του vectoring)
    είναι σε απόσταση 3 μέτρων περίπου από τα παλιά KV του ΟΤΕ.
    Σε άλλα σημεία, στην ίδια γειτονιά υπάρχουν μόνες τους νέες καμπίνες της Vodafone
    και σε άλλα σημεία μακρυά από την Vodafone ,
    υπάρχουν μόνα τους τα παλιά KV του ΟΤΕ.

  8. #8
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Οι τιμές που σου έδωσε η κοπέλα είναι για adsl και όχι vdsl.
    2. Ο γείτονας σίγουρα συγχρονίζει με 30άρι από κέντρο και όχι από καμπίνα.
    3. Για να σου δίνει διαθεσιμότητα στα 50 σημαίνει ότι θα έχεις την δυνατότητα να κλειδώνεις στην καμπίνα και όχι στο κέντρο.
    4. Δεν υπάρχει περίπτωση να σου δώσουν 50άρι και να κλειδώνεις <30.

    Θα σου έλεγα να πας απευθείας στα 50.
    Και μόνο ο λόγος ότι θα παίρνεις από kv είναι αρκετός.
    Για το 4, έκανα σύνδεση για 50αρα και πιάνω ανάλογα τα κέφια του, 3-6.

    Οι πρώτοι τεχνικοί που ήρθανε, είπανε ότι φταίνε οι γραμμές στην περιοχή, μόλις τους είπα ότι θα διακόψω την σύνδεσή μου, είπανε θα το δηλώσουν ως βλάβη και θα το δούνε.

    Είναι 1 βδομάδα τώρα που περιμένω..

  9. #9
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.655
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Μετά από 1 μήνα και κάτι, μετά από αποστολή παράπονου μέσω της σελίδας της cosmote, κατάφερα να ανανεώσω για 24 μήνες το υπάρχον πακέτο το οποίο είχα, στην τιμή που το είχα στα 22,12 ευρώ το μήνα.
    Τώρα, αν αναβαθμίσω σε VDSL 50 (ξαναλέω μέσω αστικού κέντρου) και δε μου αρέσει η ταχύτητα μου, σε περίπτωση που ζητήσω υποβάθμιση στο πακέτο που έχω, θα γυρίσω στην τιμή που είχα, ή στην τιμή του καταλόγου; Έχει τύχει σε κανέναν κάτι παρόμοιο;

  10. #10
    Εγγραφή
    21-01-2019
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά από 1 μήνα και κάτι, μετά από αποστολή παράπονου μέσω της σελίδας της cosmote, κατάφερα να ανανεώσω για 24 μήνες το υπάρχον πακέτο το οποίο είχα, στην τιμή που το είχα στα 22,12 ευρώ το μήνα.
    Τώρα, αν αναβαθμίσω σε VDSL 50 (ξαναλέω μέσω αστικού κέντρου) και δε μου αρέσει η ταχύτητα μου, σε περίπτωση που ζητήσω υποβάθμιση στο πακέτο που έχω, θα γυρίσω στην τιμή που είχα, ή στην τιμή του καταλόγου; Έχει τύχει σε κανέναν κάτι παρόμοιο;
    Να ξεκινήσω με το ότι δεν μου έχει τύχει. Δεν ξέρω πως θα πράξουν.
    Έχεις ούτως ή άλλως το δικαίωμα υπαναχώρησης σε 14 ημέρες. Η λογική λέει ότι θα υπαναχωρήσεις από την αναβάθμιση και θα μεταπέσεις στο πακέτο που έχεις. Όμως η λογική δεν συνάδει πάντα με τη πραγματικότητα.

    Δεν ξέρω καν πως σου ανανέωσαν το πακέτο σου εφόσον δεν υπάρχει εμπορική διάθεση πλέον. Κανονικά πας στο αμέσως πιο κοντινό.
    Στη τελική θα ακολουθήσεις τη διαδικασία που έκανες και τώρα, δηλ. φόρμα παραπόνων κλπ, στη περίπτωση που υποβαθμίζοντας σε πάνε σε άλλο πακέτο.

  11. #11
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.655
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chucklenuts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ξεκινήσω με το ότι δεν μου έχει τύχει. Δεν ξέρω πως θα πράξουν.
    Έχεις ούτως ή άλλως το δικαίωμα υπαναχώρησης σε 14 ημέρες. Η λογική λέει ότι θα υπαναχωρήσεις από την αναβάθμιση και θα μεταπέσεις στο πακέτο που έχεις. Όμως η λογική δεν συνάδει πάντα με τη πραγματικότητα.

    Δεν ξέρω καν πως σου ανανέωσαν το πακέτο σου εφόσον δεν υπάρχει εμπορική διάθεση πλέον. Κανονικά πας στο αμέσως πιο κοντινό.
    Στη τελική θα ακολουθήσεις τη διαδικασία που έκανες και τώρα, δηλ. φόρμα παραπόνων κλπ, στη περίπτωση που υποβαθμίζοντας σε πάνε σε άλλο πακέτο.
    Διότι ενώ αυτοί στο τηλεφωνικό κέντρο του 13888 υποστηρίζουν πως δεν είναι εμπορικά διαθέσιμη η προσφορα που είχα, στο My Cosmote App μου έβγαζε προσφορά να ανανεώσω το συμβόλαιό μου στην τιμή που είχα. Υποθέτω πως υπάρχει απλά ένας αλγόριθμος που όταν πλησιάζει η λήξη του συμβολαίου, σου βγάζει αυτόματα "Ανανέωση" χωρίς να παίζει ρόλο η τιμή που είχες. Πολύ απλά εγώ προσωπικά ζήτησα να μου απαντήσουν ξεκάθαρα αν υπάρχει η προσφορά για να την ανανεώσω όπως την βλέπω στην εφαρμογή προτού λήξει το συμβόλαιο μου για να ξέρω πως θα πράξω και αν φύγω σε άλλο πάροχο ή όχι.

  12. #12
    Εγγραφή
    09-11-2003
    Περιοχή
    Ioannina
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    794
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    SpeedTest Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    3. Για να σου δίνει διαθεσιμότητα στα 50 σημαίνει ότι θα έχεις την δυνατότητα να κλειδώνεις στην καμπίνα και όχι στο κέντρο.
    4. Δεν υπάρχει περίπτωση να σου δώσουν 50άρι και να κλειδώνεις <30.

    Θα σου έλεγα να πας απευθείας στα 50.
    Και μόνο ο λόγος ότι θα παίρνεις από kv είναι αρκετός.
    Δηλαδή είμαι ο μόνος που είχα 30αρι από κέντρο... Επιανα ~19 και με την "αναβάθμιση" στο 50αρι μιας και είχανε πλέον ίδια τιμή... Πιάνω ~22... Πάλι από κέντρο...

  13. #13
    Εγγραφή
    16-03-2004
    Μηνύματα
    780
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν θέλω να κάνω hijack το topic αλλά είμαι σε παρόμοια κατάσταση και γενικά έξαλλος με την συμπεριφορά τους.
    Είχα 30αρα VDSL και το συμβόλαιό μου έληξε. Φυσικά χωρίς να με ενημερώσουν γι' αυτό (κλασσική γελοία τακτική τους, όταν σε βομβαρδίζουν με ένα σωρό μηνύματα και mail για οτιδήποτε αδιάφορο, αλλά για τα σημαντικά δεν μπορούν) το κατάλαβα όταν ήρθε ανεβασμένος ο επόμενος λογαριασμός μου.
    Πήρα τηλέφωνο για ανανέωση και μου είπαν ότι η 30αρα καταργήθηκε (μεγάλη σοφία τους) και ότι είτε θα με υποβαθμίσουν, είτε θα με αναβαθμίσουν στα 50.
    Το εντυπωσιακό είναι ότι στην 24αρα θα δίνω παραπάνω.

    Κάπως έτσι αναγκαστικά τους είπα να πάμε στην 50αρα (πληρώνοντας 3 περίπου € παραπάνω τον μήνα). Μου είπαν ότι μέσα σε λίγες ώρες θα γίνει αναβάθμιση.
    Άφησα να περάσει μία μέρα και τσέκαρα ταχύτητα σύνδεσης. Η ίδια ακριβώς. Με τα 30 έμπαινα στα 22-23 και το ίδιο με τα θεωρητικά 50.
    Πήρα τηλέφωνο και αφού έκαναν κάτι επανεκκινήσεις, δεν άλλαξε τίποτα. Μου είπαν ότι θα δηλωθεί ως βλάβη και μου έδωσαν ως τελική ημερομηνία τις 28. Μου είπαν ότι εκεί που είμαι θα έχω ταχύτητα από 30 ως 45. Το τονίζω αυτό.

    Δεν τους ενόχλησα ξανά και περίμενα να περάσουν οι μέρες. Καμία αλλαγή. Τελικά αποφάσισα να πάρω τηλέφωνο γιατί δεν είχε γίνει καμία ενημέρωση μέσω SMS.
    Ο τύπος μου είπε ότι ο τεχνικός ενημέρωσε "ότι στην περιοχή μου δεν μπορεί να συνδεθώ υψηλότερα". Κάτι για το οποίο φυσικά δεν πήρα καμία ενημέρωση.
    Δεν λέω ότι είπαν ψέματα (παρ' ότι είμαι αρκετά κοντά στο κέντρο και έχω δει υψηλότερες ταχύτητες σε μεγαλύτερη απόσταση στον ίδιο δρόμο), αλλά αυτό ήταν κοροϊδία όταν οι ίδιοι μου είπαν ότι θα έχω 30 με 45 και όταν οι ίδιοι ουσιαστικά με εξανάγκασαν να πάω στα 50.
    Αφού τους διαμαρτυρήθηκα γιατί οι δύο λύσεις είναι είτε τα 24 (πιάνοντας 16 με 18) και πληρώνοντας παραπάνω, είτε τα "θεωρητικά" 50 στα οποία δεν πιάνω ούτε τα μισά, μου είπαν κάτι του στιλ ότι θα το μεταβιβάσουν στο τμήμα παραπόνων. Φυσικά δεν βλέπω να γίνεται καμία επικοινωνία εκ μέρους τους ξανά.

    Τι ενέργειες πιστεύετε ότι μπορώ να κάνω; Είμαι στο όριο να πάω σε άλλο πάροχο, κάτι που έχω να κάνω για πάνω από 10ετία.

    Τα στοιχεία μου είναι:

    Actual Rate(Up/Down) 3186/22602 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 3186/22403 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 9.2/8.8 dB
    Line Attenuation(Up/Down) 7.6/16.6 dB
    Output Power(Up/Down) 1.6/11.6 dBm
    Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
    No one flirts like a Malkavian

  14. #14
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.655
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Μεγαλύτερες αλήθειες πιστεύω πως θα ακούσεις από κάποιον τεχνικό πεδίου της περιοχής σου. Η γειτόνισσά μου που είχε 30άρι από κέντρο ΕΡΜΟΥ Θεσσαλονίκης, στην αρχή συγχρόνιζε στα 13-14mbps με profile 30άρι, και όταν έτυχε και μίλησα με έναν τεχνικό που βρήκα στο δρόμο και του εξήγησα το πρόβλημα, ο ίδιος έκραξε τους συναδέλφους τους και χαμήλωσε το profile της και το έκανε 22, και από τότε η γραμμή συγχρονίζει εκεί.
    Γενικά περίμενε να σου το γυρίσουν σε 50άρι, και μετά το δηλώνεις ως βλάβη για να έρθει κάποιος από εκεί, οπότε κάνετε και test για να δείτε την γραμμή σου. Από εκεί και πέρα αν δεν μείνεις ευχαριστημένος, όντως κάνεις παράπονα και ζητάς είτε χαμηλότερη τιμή, είτε αν θες τους πετάς και ένα πως θέλεις να φύγεις από τη στιγμή που δεν γίνεται αυτό το οποίο συμφωνήσατε.

  15. #15
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Προσωπικά θα το έδινα βλάβη με την απαίτηση να έρθουν να κάνουν έλεγχο. Με τα στοιχεία που δείχνεις σε φυσιολογική γραμμή θα έπρεπε να πιάνεις τουλάχιστον το 40άρι.
    Μπορεί να έχει θέμα η εξωτερική καλωδίωση αλλά κάνε κι εσύ ένα έλεγχο της εσωτερικής σου, για να έχεις μια ιδέα τι παίζει.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προβλημα με αναβαθμιση σε vdsl
    Από Sotiris123 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-18, 22:00
  2. Αναβάθμιση σε vdsl διακοπή internet
    Από akisbel στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-18, 09:47
  3. Αναβάθμιση σε VDSL
    Από agrio tsakali στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-18, 18:34
  4. Αναβάθμιση σε VDSL 50 από 30
    Από leokoudo στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-18, 12:19
  5. Αναβάθμιση σε VDSL 50 απο VDSL 30.
    Από Thanasis_A στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-18, 18:13

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας