Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 35
  1. #16
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.521
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ έχεις χάσει το επόμενο επεισόδιο που ξαναταλαιπώρησε τους συνδρομητές της και τους επέστρεψε σε δικές της υποδομές.
    Μα ειπα ειχε... Δεν ειπα εχει.

  2. #17
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.268
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    @trd4: Κι εμένα με χαλάει που η cosmote πούλαγε μέχρι τώρα βιβλία και τώρα πουλάει ασφάλειες, αλλά το email είναι σχετικό με τις υπηρεσίες τους. Αν ήταν καλύτερο σαν υπηρεσία θα το χρησιμοποιούσε περισσότερος κόσμος.

    Όσοι έχουν πάρε-δώσε με επαγγελματικές υπηρεσίες όλων των Ελλήνων παρόχων ξέρουν πως όσο λιγότερες υπηρεσίες από αυτούς τόσο καλύτερα. Ας πούμε πως είναι καλοί στα βασικά (πρόσβαση στο internet), αν θελήσεις να σου ρυθμίσουν κάτι στο email, να σου προσθέσουν μια εγγραφή στο DNS ή να σου κάνουν μια ρύθμιση στο hosting, καλή τύχη να βρεις τον κατάλληλο άνθρωπο. Πάντα διαφωνούσα με το όλα τα σφάζω / όλα τα μαχαιρώνω σαν μοντέλο επιχείρησης, οι υπηρεσίες email και τα άλλα πάρεργα όλων των παρόχων είναι κλασικό παράδειγμα ανεπάρκειας να κάνουν κάτι άλλο πέρα από το core business τους.
    hnesne

  3. #18
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.521
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    [QUOTE=emeliss;6509445]COSMOTE.

    Για το τελευταίο είμαι πολύ, μα πάρα πολύ, σοβαρός και βρίσκω την απάντηση σου προσβλητική.

    - - - Updated - - -


    /QUOTE]

    Καμμια προθεση προσβολης, καθε αλλο. (εκτος αν εισαι ο mail admin της cote, οποτε να το συζητησουμε σε αλλη βαση).
    Ο τροπος με τον οποιο διαχειριζονται δεδομενα οι isp's ειναι για κλαματα, οχι για να τους εμπιστευτει κανεις το mail του.
    Επισης το γεγονός ότι βρισκεσαι στο ιδιο mail domain (και sender ip) με τον καθε απατεωνισκο που θελει να στειλει απο spam μεχρι οτι ναναι, αυτοματως κατατασει το provider email σου στην κατηγορια junk.
    Επαγγελματικο email@isp.gr δειχνει είτε internetoαγραματοσυνη είτε προχειροτητα (ή και τα δυο).
    (πολυ μεγαλυτερα μαγαζια κανουν πολυ περισσοτερα πραγματα για να μην συμβαινει αυτό..)

  4. #19
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Άλλο επαγγελματικό και άλλο σοβαρό. Ένας γιατρός προφανώς δεν πρέπει να χρησιμοποιεί το windtools για να στείλει ιατρικές πληροφορίες αλλά σίγουρα δεν πρέπει να χρησιμοποιεί και Gmail, όπως κάνουν πολλοί (ίσως η πλειοψηφία).
    Σε κάθε περίπτωση ο ISP δεν έχει μοντέλο εργασίας να πληρώνεται για τις πληροφορίες που έχεις στα email σου ή να δίνει την δυνατότητα σε τρίτους να έχουν πρόσβαση στο inbox σου με μισό κλικ. Άλλοι πάλι...
    Αν πάω σε συνέντευξη για δουλειά σίγουρα δεν θα δώσω το Gmail μου με τα 50+ καθημερινά νέα email αλλά κάποιο άλλο, κατά πάσα πιθανότητα του ISP μου (εκτός και αν πάω για συνέντευξη σε ανταγωνιστικό ISP από αυτόν που πληρώνω).

  5. #20
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.521
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Δλδ θα διακινδυνευσεις να χασεις τη δουλεια δινοντας το email του isp? (και να μην το λαβεις ποτε)
    Θα εκανα ακριβως το αντιθετο. (με περισσοτερα του ενος gmail βεβαια..)
    Να το πω και αλλιως. Μπορει οι μεγαλοι να διαβαζουν τα παντα για διαφημιστικους λογους, αλλα εκει μεσα κρυβεσαι στο πληθος.
    (αν πχ στελνεις πολλα γλυκολογα με email το πολυ πολυ να λαβεις περισσοτερες διαφημισεις του αγ. βαλεντινου)
    Συγκριτικα ομως, περισσοτερες πιθανοτητες να πεσει θυμα data theft το mail ενος τοπικου isp παρά το hotmail η το gmail
    Kαι τοτε τα γλυκολογα τα βλεπω στην εσπρεσσο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος netblues : 19-12-18 στις 18:22. Αιτία: typo

  6. #21
    Εγγραφή
    07-11-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.279
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Zte h267a
    αυτο που δεν βλεπω να γραφει κανεις ειναι οτι η υπηρεσια (windtools) δινοταν δωρεαν με καθε σταθερη γραμμη. Πριν 3-4 χρόνια νομιζω η υπηρεσια email αρχισε να χρεωνεται με 2€/μηνα. Οποτε θεωρω οτι ειναι λιγοι αυτοι που συνεχιζουν να την εχουν,και προφανως δεν συμφερει να διαθετει τετοια προσθετη υπηρεσια για την οποια ο αλλος οταν δει οτι χρεωνεται θα πει μακρια κι αγαπημενοι και δεν θα επιλεξει να την εχει.

  7. #22
    Εγγραφή
    12-04-2005
    Μηνύματα
    1.263
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    18000/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Thomson TG 585v8
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 12,5(dB)
    Προσωπικά το χρησιμοποιώ αρκετά το mail του σταθερού εκεί που πρέπει (αφού υπάρχει), και δεν αλλάζω συχνά παροχο. Χωρίς τέτοιο mail δεν θα στεναχωρηθώ κιόλας, αλλά κάθε φορά που αφαιρείται μια υπηρεσία που ως τώρα ήταν δεδομένη, δεν μου είναι καθόλου ευχάριστο.

    Τέλος, όταν ο παραλήπτης έχει "free" λογαριασμό, πάλι δεν γλυτώνεις τα ξένα μάτια (βλέπε γούγλε).
    "Είμαι άνθρωπος και έχω αξιοπρέπεια.
    Δεν δέχομαι να με διαφεντεύει ένας ξένος γιατί τότε είμαι σκλάβος"
    Sami Sharaf (former Egypt Minister)
    για τη διαχείρηση της διώρυγας του Σουέζ από τους Αγγλους

  8. #23
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.268
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλο επαγγελματικό και άλλο σοβαρό. Ένας γιατρός προφανώς δεν πρέπει να χρησιμοποιεί το windtools για να στείλει ιατρικές πληροφορίες αλλά σίγουρα δεν πρέπει να χρησιμοποιεί και Gmail, όπως κάνουν πολλοί (ίσως η πλειοψηφία).
    Ειδικά για τον αντίστοιχο με τον GDPR κανονισμό HIPAA, που αφορά ειδικά πληροφορίες ιατρικής φύσεως, έχουν γίνει πολλές συζητήσεις. Όσο κι αν μας φαίνεται παράξενο, το gmail ειδικά πληροί και παραπληροί τις απαιτήσεις του HIPAA, άλλο αν από μόνο του δεν αρκεί για την όποια πιστοποίηση.

    Για το gmail ειδικά, εμένα πιο πολύ μου κάνει αρνητική εντύπωση η καρμιριά όποιου επαγγελματία δεν θέλει να δώσει 20 ευρώ το χρόνο για ένα domain κι άλλα τόσα για ένα σοβαρό email provider παρά οτιδήποτε άλλο. Το ίδιο αρνητικά βλέπω όποιον έχει διεύθυνση από google όσο και όποιον έχει διεύθυνση από isp. (Υπάρχει και ειδική υποκατηγορία, όσοι έχουν ακόμα διευθύνσεις yahoo, aol και freemail.gr).

    Και αυτοί δεν είναι οι μόνοι πάροχοι email, υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές εκεί έξω, με domain ή χωρίς, με κρυπτογράφηση ή χωρίς, επί πληρωμή ή δωρεάν. Το email του ISP (γιατί περί αυτού η συζήτηση) ούτε επαγγελματικό είναι, ούτε ασφαλές, ούτε και σοβαρή υπηρεσία είναι με την υποστήριξή της, αν μιλάμε για τους 4 Έλληνες σημερινούς ISP.
    hnesne

  9. #24
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.521
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ειδικα εκεινο το yahoo.gr... μπρρρ hosted by verizon. Πως κοιμουνται τα βραδυα? Βεβαια φταιει η otenet που το προωθουσε αβέρτα καποτε. γκουχ γκουχ.

  10. #25
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Κως
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.343
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    26,5(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Προσωπικά ποτέ δεν χρησιμοποίησα mail του ISP μου. Δημιουργεί απίστευτη δέσμευση, αφού δε θα μπορούσα να αλλάξω πάροχο και θα εξαρτιόμουν ακόμα και από τη χρεωκοπία του παρόχου (βλέπε πόσοι ελληνικοί ISP έκλεισαν).

    Δεδομένου του ότι το έχω δώσει σε δεκάδες υπηρεσίες του δημοσίου, σε τράπεζες, ως email ανάκτησης κ.τ.λ., χρησιμοποιώ mail με προσωπικό domain. Ωστόσο έχω και δεύτερο mail ένα gmail, το οποίο είναι λειτουργικό και βοηθάει πολύ και για ηλεκτρονικές αγορές, ώστε να μην έχω καθόλου spam emails στο βασικό. Το gmail το θεωρώ πολύ καλή για εναλλακτική ή ακόμα και για βασική λύση, αφού λόγω της ευρείας χρήσης του, δημιουργεί μία βεβαιότητα ότι θα υπάρχει και αύριο.

    Κοιτώντας τα email 45 συναδέλφων μου, τα 27 είναι gmail, 11 yahoo (com ή gr), 4 hotmail, και μόνο 3 των ISP (otenet ή Hol).
    Βλέποντας

  11. #26
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    ►Planet Earth◄
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    4.811
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    ►Vodafone◄
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Interleaved
    Πω πωωω, τι πάθαμε! Τόσα χρόνια, μέχρι και η "κουτσή" Μαρία έχει φτιάξει e-mail σε κάποιο από τα επώνυμα (gmail, hotmail, yahoo κλπ). Των παρόχων είναι ξεπερασμένα..

    Κι εγώ έχω από παλιά (τουλάχιστον 12 χρόνια) ένα otenet mail και το έχω παρατήσει... Δε θυμάμαι ούτε τον κωδικό που είχα βάλει.

  12. #27
    Εγγραφή
    25-10-2003
    Περιοχή
    marousi
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    433
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13000/950
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    TP-limk-kati + Netgear
    Την λύση του να κάνεις register σε domain το όνομά σου και να μην βασίζεσαι σε κάθε ISP ή google/yahoo?? 10 ευρά το χρόνο έχει και μπορείς να το χειρίζεσαι μέσω πχ του gmail

  13. #28
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειδικά για τον αντίστοιχο με τον GDPR κανονισμό HIPAA, που αφορά ειδικά πληροφορίες ιατρικής φύσεως, έχουν γίνει πολλές συζητήσεις. Όσο κι αν μας φαίνεται παράξενο, το gmail ειδικά πληροί και παραπληροί τις απαιτήσεις του HIPAA, άλλο αν από μόνο του δεν αρκεί για την όποια πιστοποίηση.
    ...
    Το email του ISP (γιατί περί αυτού η συζήτηση) ούτε επαγγελματικό είναι, ούτε ασφαλές, ούτε και σοβαρή υπηρεσία είναι με την υποστήριξή της, αν μιλάμε για τους 4 Έλληνες σημερινούς ISP.
    Όχι το δωρεάν Gmail αν δεν κάνω λάθος. Το G Suite ναι. Αλλά ποιος δίνει 4€ το μήνα;
    ...
    Προσωπικά δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ για την χρήση που θέλω από τον ISP που δηλώνω στο προφίλ μου.

  14. #29
    Εγγραφή
    22-08-2015
    Μηνύματα
    392
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Hol
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τεράστια υποβάθμιση υπηρεσίας, από έναν εναλλακτικό.

    Φυσικά τί περιμένατε, όταν πουλά κάτω του κόστους.

    Ας προσέχατε όσοι επιλέξατε προϊόν κάτω του κόστους.
    Σώωωωωωπα! Εγώ έχω επιλέξει προϊόν "κάτω του κόστους" όπως λες και μια χαρά είμαι...εδώ και δέκα χρόνια!
    Δηλαδή απαλλάχτηκα από τον ΟΤΕ κατά βάση όπως καταλαβαίνεις, ακόμα θυμάμαι κάτι ξεγυρισμένα ποσά στους λογαριασμούς την προηγούμενη δεκαετία και απορώ πως δεν το είχα αλλάξει πάροχο ακόμα πιο πίσω...

  15. #30
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Ειδικά για τους γιατρούς, μπορούν / πρέπει να στέλνουν τα αρχεία κρυπτογραφημένα ή κλειδωμένα και ας το στείλουν από όπου θέλουν.
    Για να είμαι ειλικρινής, περισσότερο εμπιστεύομαι την google παρά τον κάθε μήτσουλα του κάθε παρόχου.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nightbird7000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σώωωωωωπα! Εγώ έχω επιλέξει προϊόν "κάτω του κόστους" όπως λες και μια χαρά είμαι...εδώ και δέκα χρόνια!
    Δηλαδή απαλλάχτηκα από τον ΟΤΕ κατά βάση όπως καταλαβαίνεις, ακόμα θυμάμαι κάτι ξεγυρισμένα ποσά στους λογαριασμούς την προηγούμενη δεκαετία και απορώ πως δεν το είχα αλλάξει πάροχο ακόμα πιο πίσω...
    Μου θύμησες εποχές ΠΟΤΕ Αλλά είμαι έτοιμος να φύγω από wind και να πάω σε ΟΤΕ γιατί και η wind έχει τα θέματά της.
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-20, 20:28
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-18, 15:59
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-18, 10:22
  4. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-18, 13:01
  5. Τερματισμός της υπηρεσίας Opera VPN για Android
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-18, 13:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας