Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σε όλους,

    Μετακόμισα πρόσφατα σε πολυκατοικία στην Βούλα και επέλεξα το Fiber 50 του ΟΤΕ. Η ταχύτητα μου ειναι 6mbs, με max 8mbs, ενω εχω δει να συγχρονιζει και στα 2mbs.

    Ο τεχνικος του ΟΤΕ που ηρθε ειπε οτι ειναι θεμα δικτυου και δεν γινεται κατι καλυτερο. (μετα απο επικοινωνια με γειτονα που εχει ΟΤΕ, η ταχυτητα του ηταν στα 2mbs!)

    Η wind με την Vodafone, προσφερουν fiber 100 και λενε οτι δινουν εγγυση για τουλαχιστον 90.

    Αναρωτιεμαι πως ειναι αυτο δυνατον, οταν χρησιμοποιουνε πρακτικα τα καλωδια του ΟΤΕ, οποιος δεν δινει καν την δυνατοτητα να επιλεξω 100 στην διευθυνση μου.

    Τι προτεινετε; Να δοκιμασω Wind/Vodafone ή είναι χαμένος χρόνος; Και αν ναι, ποια απο τις 2;

    Επειδη ρωτησα, και οι 2 δινουν οπτικη ινα μεχρι το ΚΑΦΑΟ, πρακτικα οτι και ο ΟΤΕ δηλαδη.

    Οποιαδηποτε συμβουλη, ευπροσδεκτη, ευχαριστω πολυ!

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2014
    Μηνύματα
    839
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei HG8245T
    μήπως μπέρδεψες τα MegaByte με τα Megabits?

  3. #3
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πιθανοτατα, οι ταχυτητες που πιανω ειναι αστειες. Δεν μιλαω για ταχυτητες download, αλλα ποσο δειχνει το speedtest.

  4. #4
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109023/11255
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    δείξε μας τα στατιστικά του μόντεμ να δούμε τι γράφει . Επειδή έχω σπίτι στη βούλα κοντά στο νοσοκομείο οποίος δεν είναι στην καμπίνα συνδεμένος (γιατί ολη η βούλα έχει καμπίνες ) συνδέονται στον ΟΤΕ που βρίσκεται στην Ανω βούλα .. Εμείς με ADSL ΧΡΌΝΙΑ ΤΩΡΑ με οτε και Vodafone συγχρονίζει 12 - 12,5.

  5. #5
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πως μπορω να δω στατιστικα απο το μοντεμ;
    Δεν ειναι θεμα περιοχης σιγουρα, πριν μετακομισω ειχα την ιδια συνδεση με την Cosmote, 100 μετρα πιο μακρια απο οτι ειμαι τωρα και επιανα 35.
    Στο νοσοκομειο κοντα ειμαι και εγω.
    Ισως ειναι θεμα πολυκατοικιας;
    Παντως απο τον ΟΤΕ δεν φανηκανε διατεθειμενοι να το ψαξουνε παραπανω.
    Το κυριοτερο ερωτημα ειναι, υπαρχει οντως πιθανοτητα, να μην μπορει να δωσει ο ΟΤΕ 100αρα και να μπορει η Vodafone ή η Wind;

  6. #6
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από reyad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως μπορω να δω στατιστικα απο το μοντεμ;
    Δεν ειναι θεμα περιοχης σιγουρα, πριν μετακομισω ειχα την ιδια συνδεση με την Cosmote, 100 μετρα πιο μακρια απο οτι ειμαι τωρα και επιανα 35.
    Στο νοσοκομειο κοντα ειμαι και εγω.
    Ισως ειναι θεμα πολυκατοικιας;
    Παντως απο τον ΟΤΕ δεν φανηκανε διατεθειμενοι να το ψαξουνε παραπανω.
    Το κυριοτερο ερωτημα ειναι, υπαρχει οντως πιθανοτητα, να μην μπορει να δωσει ο ΟΤΕ 100αρα και να μπορει η Vodafone ή η Wind;
    Αν δέν δήνει ο ΟΤΕ κανένας άλλος δεν δήνει αν τους πιέσεις να αυξήσουν τις ίνες που έρχονται στην καμπίνα καλός.

  7. #7
    Εγγραφή
    18-11-2018
    Ηλικία
    24
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    100/100 Mbit
    ISP
    Inalan
    Αν μας δείξεις τα στατιστικά του μόντεμ σου μπορούμε να σε βοηθήσουμε περισσότερο ενδεχόμενως.

  8. #8
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Απλα σαν update, μετα απο ολον αυτον τον καιρο, δεν εχει υπαρξει μεγαλη προοδος.

    Η κοσμοτε το δηλωσε ως καλωδιακη βλαβη, η κατασταση βελτιωθηκε ελαφρως και τωρα συγχρονιζει στα 8-13.

    Η τελευταια απαντηση τους ηταν οτι δεν μπορουν να κανουν κατι αλλο, δηλωσανε ανεφικτοτητα και μου ειπανε οτι ισως φτιαχτει σε 6 μηνες.

    Θα δοκιμασω και την Vodafone και θα επικοινωνησω και με με ΕΕΤΤ και βλεπουμε..

  9. #9
    Εγγραφή
    23-03-2009
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    125
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    44000 /5000
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    Technicolor/TG788vn
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μπορείς να μας δείξεις τα στατιστικά Του router σου ? μονο ετσι μπορούμε να σε βοηθήσουμε )
    Conviction Rank2

  10. #10
    Εγγραφή
    14-10-2005
    Περιοχή
    Κυπριαδου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.145
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritz 5530
    Και νομιζω δεν ανηκει στην ενοτητα FTTH
    OS1: Windows 10,MoBo:Gigabyte Aorus 7 X299, CPU:Ι9-7900X,RAM:G.Skill DDR4 64GB,GPU:MSI 3080 RTX ,PSU:Corsair HX1500i ,SSD1:Samsung 970PRO 512GB SSD 2: Sandisk Ultra 2 960GB,HDD:21 TB W/D, Case:CoolerMaster Cosmos 2,CPU Cooler:Corsair H150i Pro, Monitor: Samsung Odyssey G7 32',Various: Logitech Z550,Keyboard:Logi G915

  11. #11
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από reyad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλα σαν update, μετα απο ολον αυτον τον καιρο, δεν εχει υπαρξει μεγαλη προοδος.

    Η κοσμοτε το δηλωσε ως καλωδιακη βλαβη, η κατασταση βελτιωθηκε ελαφρως και τωρα συγχρονιζει στα 8-13.

    Η τελευταια απαντηση τους ηταν οτι δεν μπορουν να κανουν κατι αλλο, δηλωσανε ανεφικτοτητα και μου ειπανε οτι ισως φτιαχτει σε 6 μηνες.

    Θα δοκιμασω και την Vodafone και θα επικοινωνησω και με με ΕΕΤΤ και βλεπουμε..
    Άμα είναι καλωδιακή βλάβη, το ίδιο πρόβλημα θα το έχεις σε όποιον πάροχο και να πας.
    Και δυστυχώς ισχύει ακόμα ότι αν είσαι πελάτης ΟΤΕ, οι καλωδιακές βλάβες φτιάχνονται πιο γρήγορα. Και είναι μεγάλο πλεονέκτημα ότι μιλάς απευθείας μαζί τους. Αν είσαι πελάτης παρόχου, ότι και να τους πεις θα σου πουν να μιλήσεις με τον πάροχό σου.

  12. #12
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα, δεν ειναι FTTH οπως σωστα ειπε καποιος φιλος παραπανω, ειναι VDSL....
    που σημαινει χαλκος απο καμπινα μεχρι το σπιτι, αν ειναι χαλασμενα τα καλωδια αντε γεια λεμε!!!
    δυστυχως εχουν κανει τα ονοματα Fiber αντι VDSL και ετσι πολυς κοσμος μπερδευεται.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άμα είναι καλωδιακή βλάβη, το ίδιο πρόβλημα θα το έχεις σε όποιον πάροχο και να πας.
    Και δυστυχώς ισχύει ακόμα ότι αν είσαι πελάτης ΟΤΕ, οι καλωδιακές βλάβες φτιάχνονται πιο γρήγορα. Και είναι μεγάλο πλεονέκτημα ότι μιλάς απευθείας μαζί τους. Αν είσαι πελάτης παρόχου, ότι και να τους πεις θα σου πουν να μιλήσεις με τον πάροχό σου.
    ετσι ακριβως, τα ιδια επαθα και εγω με υπογεια καλωδια και δεν μπορουν να αλλαχτουν για πρακτικους λογους.
    Αν δεν εισαι σε ΟΤΕ απλα την εβαψες!!!

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 960
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-20, 20:46
  2. Ταχύτητα συγχρονισμού και Line attenuation
    Από kaldio660 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-18, 21:31
  3. Tι προσφέρει μια καρτα γραφικών εκτος απο ταχυτητα? Επηρεάζει και τα χρωματα?
    Από nkoumo στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-18, 00:20
  4. Μεταβίβαση και τώρα περιμένω προσφορά
    Από BarcodeCrew στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-18, 00:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας