Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 31
  1. #16
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημέρα! διαβαζω όλα αυτά που λετε και μαλλον κατι ξεχασατε….
    επειδή τα εχω κανει μερικες φορες και η διαφορα είναι σχεδόν 3mbps!!!
    η γραμμη τι ηταν και τι είναι?

    μηπως για καποιο λογο ηταν σε Interleaved και εγινε σε fast path?
    γιατι σε fast path εχουμε μεν καλυτερα pings οποτε οκ βολευει αν ειμαστε φανατικοι με τα παιχνίδια, αλλα χανουμε σχεδόν 3mbps!!! από το download!
    οποτε φιλε μου δες το αυτό!
    Το εχω κανει με ΟΤΕ 2-3 φορες την αλλαγη και το 10 που ειχα γινοταν λιγο πανω από το 7, δλδ ειχα πτωση συχρονισμου αναμεσα σε 2.5-3mbps με ΟΛΑ τα αλλα στοιχεια της γραμμης ιδια!!!
    εγω δεν μπορω να σκεφτω κατι άλλο να φταιει!

    Αυτό με το εσκεμενα σε καμια περιπτωση δεν ισχυει κατι τετοιο!!!
    ο ΟΤΕ εχει τον χαλκο μεχρι εκει, αμα δεν ειμαστε συνδρομητες του δεν είναι σε θεση να γνωριζει κανενα άλλο στοιχειο, ουτε σπιτι μας ερχεται, ουτε μεσα στην πολυκατοικια μας ερχεται.
    Αν το ειπε καποιος από άλλο παροχο αυτό, απλα δεν βρισκει τι φταιει και όπως λεει η σοφη παροιμια ότι δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια….

  2. #17
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ουτε αυτο με το fastpath ειναι ακριβες.
    Η αλλαγη απο interleave σε fastpath αλλαζει την ταχυτητα γιατι αλλαζει ολο το profile σε μεγαλυτερο snrm, και το κανουν για να διατηρησουν τη σταθεροτητητα
    Το ιδιο το fastpath ΔΕΝ αλλαζει καμμια ταχυτητα στο download.
    (οποιος εχει δυνατοτητα να παιξει με το snr και αλλαξει μεταξυ fp/interleave σε γραμμη που δεν ειχε fec σε interleave mode, μπορει να εχει Ακριβως την ιδια ταχυτητα και σε fastpath. Δοκιμασμενο πολλακις).

    Στο θεμα μας, αρκεί η προσθηκη ενος και μονο συνδρομητη, (που να τυχει να ειναι σε πιο κοντινο ζευγαρι) για να πεσει η ταχυτητα λογω crosstalk.

  3. #18
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ουτε αυτο με το fastpath ειναι ακριβες.
    Η αλλαγη απο interleave σε fastpath αλλαζει την ταχυτητα γιατι αλλαζει ολο το profile σε μεγαλυτερο snrm, και το κανουν για να διατηρησουν τη σταθεροτητητα
    Το ιδιο το fastpath ΔΕΝ αλλαζει καμμια ταχυτητα στο download.
    (οποιος εχει δυνατοτητα να παιξει με το snr και αλλαξει μεταξυ fp/interleave σε γραμμη που δεν ειχε fec σε interleave mode, μπορει να εχει Ακριβως την ιδια ταχυτητα και σε fastpath. Δοκιμασμενο πολλακις).

    Στο θεμα μας, αρκεί η προσθηκη ενος και μονο συνδρομητη, (που να τυχει να ειναι σε πιο κοντινο ζευγαρι) για να πεσει η ταχυτητα λογω crosstalk.
    καλημέρα, δεν ισχυει αυτό που λες, όπως ειπα το εχω κανει ποσες φορες και εκτος ότι το εδειχνε στον συχρονισμο, εκανα δοκιμες με FTP NTUA download οποτε εβλεπα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ταχύτητες.
    Επισης παντου και ολοι το λενε δεν το λεω εγω και δεν το σκεφτηκα μονος μου.
    και προσφατα εβαλα οτε εξοχικο και στο fast path παλι κατω 3mbps αλλα εκει θελω ποιο καλα pings για διαφορους λογους και δεν με νοιαζει και εχει και ποιο σταθερη γραμμη.
    Αμα πειράζεις το SNR με εντολες κανεις ότι θες και εγω τωρα εχω 2,5mbps πανω με interleaved από 8.5 επειδή αλλαξα ρουτερ και το SNR είναι στα 3 και δεν πεφτει με τιποτα!!! άλλο αυτό όμως.

    Εμενα αυτό συμβαινει με ΟΤΕ επειδή ΔΕΝ το εχω κανει με αλλους παροχους δεν θα επιμείνω αν γινεται παντου και παντα. Σε εμενα με ΟΤΕ όμως αυτό ακριβως συμβαινει στις ΔΙΚΕΣ μου γραμμες.

    - - - Updated - - -

    Μαλλον καταλαβα τι λες, ότι αλλαζει το SNR λογω του fast path κτλ οκ, αλλα αυτό που βλεπει ο καθενας είναι τραγικη πτωση ταχύτητας συνδεσης που φαινεται στα downloads, ενας που δεν μπορει να πειραξει το SNR για τον ΑΒ λογο πχ κλειδωμενο μηχανημα, δεν εχει εντολες κτλ όπως στο speedport πχ, ή απλα δεν ξερει απο αυτα, τοτε δεν μπορει να κανει κατι οποτε μενει με 2.5-3mbps λιγοτερα.

    αν εχεις ένα μηχανημα που το πειράζεις πχ όπως το ZTE W300 που εχω στην ακρη τοτε ναι μπορεις να το αλλαξεις και να εχεις την ιδια, τοτε που τα εκανα αυτά δεν ασχολιομουν με εντολες τελνετ σε adsl routers οποτε δεν μπορουσα να επέμβω στο SNR down.

    Y.Γ ξερει κανεις σε speedport πως αλλαζει το SNR down από εμας, ΑΝ γινεται? μιας και το ανεφερα παραπανω...

  4. #19
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Για το speedport υπάρχουν νήματα, εδώ είσαι Offtopic

  5. #20
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    142
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    nikiforos kalhspera,
    h grammh ηταν σε Interleaved και Interleaved συνεχιζει να ειναι.
    netblues ετσι κ μπει ενας νεος συνδρομητης σε καλωδιο κοντα σε σενα ριχνει την γραμμη κατα 3 Μbps?
    δλδ ετσι κ μπουν 4-5 νεοι συνδρομητες σε καλωδιο διπλα σε σενα θα μηδενισει η ταχυτητα σου?
    σιγουρα το crosstalk υπαρχει αλλα θα πρεπει να συνδεθουν πολλοι νεοι συνδρομητες ταυτοχρονα κοντα στο δικο σου
    ζευγος καλωδιων.σκεψου ομως κ οτι δεν ερχονται μονο νεοι συνδρομητες αλλα φευγουν κ παλαιοί συνδρομητες.
    οποτε κ αυξανεται αλλα κ μοιωνεται το φαινομενο του crosstalk.
    επισης φυσικα κ οι εταιρειες εχουν την δυνατοτητα να σου αλλαξουν την ταχυτητα.εδω μπορεις να το κανεις εσυ σαν
    απλος χρηστης με απλα s/w εργαλεια (βλεπε Dmt tool) χωρις να αλλαξεις το προφιλ.παιζοντας μονο με το snr.

  6. #21
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Το crosstalk ειναι θορυβος, και το μοντελο που το περιγραφει ειναι παρα πολυ συνθετο.
    Ουτε αθροιζεται, ουτε προβλεπεται εκ των προτερω.

    Σεναριο συνομωσιας ομως δεν υπαρχει. Ειναι τεχνολογικος περιορισμος.
    Γιαυτο προεκυψε και το vdsl με τα dslam διπλα μας και γιαυτο παμε και σε ftth.

    To profil και το παιξιμο με το snr ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα...
    Παντα μπορεις να κερδισεις σε αξιοπιστια μειωνοντας τη ταχυτητα.
    Δεν μπορεις ομως να την αυξησεις πανω απο καποιο οριο, το οποιο ουσιαστικα προκυπτει απο τη δυνατοτητα της ψηφιακης αναλυσης σηματος ωστε να ξεχωρισει το σημα απο το θορυβο.

  7. #22
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    142
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    τοτε γτ εμενα ναι μεν επεσε η ταχυτητα αλλα το snr δεν αυξηθηκε?
    αφου οταν μειωνεις την ταχυτητα ανεβαζεις τον θορυβο κ το αναποδο

  8. #23
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Snr=signal to noice ratio. Δυναμικο μεγεθος που εκφραζει το λογο του σηματος προς θορυβο σε ενα τηλεπικοινωνιακο συστημα,.
    snrm= signal to noice ratio margin. Ποσο περιθωριο ασφαλειας θελουμε να εχουμε ωστε τυχον πτωση του snr να μην οδηγει σε αυξημενα σφαλματα στη γραμμη. Με δεδομενο θορυβο και δεδομενο snrm προκυπτει η ταχυτητα συνδεσης
    Αν ενα απο τα δυο αλλαξει, θα αλλαξει και η ταχυτητα συνδεσης (κατι που χρειαζεται επανασυνδεση και retrain της γραμμης)

    Και επειδη τα ρουτερομοντεμακια δεν ειναι οργανα ελεγχου γραμμης, το τι μετρανε και τι γραφουν ειναι στο πολυ περιπου

  9. #24
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    142
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Αν ενα απο τα δυο αλλαξει, θα αλλαξει και η ταχυτητα συνδεσης (κατι που χρειαζεται επανασυνδεση και retrain της γραμμης)
    πως γινεται λοιπον να εχει πεσει η ταχυτητα κατα 2.5Mbs (αξιοσεβαστο ποσο πτωσης) χωρις να εχει αλλαξει ουτε το snr ουτε κ το snrm?

    παντως το router που εχω (tp-link vr900,δε το λες κ της πλακας) εδειχνε ο,τι εδειχνε κ το επαγγελματικο οργανο μετρησης γραμμης του τεχνικου οσον αφορα ταχυτητα συγχρονισμου,snr,line attenuation.δλδ μετραγε σωστα.

  10. #25
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Μα το crosstalk (noise) επηρεαζει αμεσα το snr.
    Και το signal, δεν ειναι παντα το ιδιο.
    Ποσα subcarriers λειτουργουν? (αφου εχεις ιδεα τι ειναι το dmttool) Αν αφησουμε τα μισα, το snr το παμε οπου θελουμε, το snrm επισης αλλα η ταχυτητα στα μισα.
    Για να το πω αλλιως.
    Στην επομενη διακοπη ρευματος της περιοχης, αν εχεις ενα ups και συγχρονισει το tplink σου θα δεις ταχυτητες κοντα στο αναμενομενο θεωρητικο, βασει αποστασης.

  11. #26
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    142
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    δλδ αν καταλαβα καλα ετσι κ δινω τροφοδοσια στο ρουτερ απο ενα ups k στην περιοχη μου γινει διακοπη ρευματος
    τοτε το ρουτερ μου θα συγχρονησει πιο ψηλα? αυτο μου λες?

  12. #27
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Εγγυημενα. Και αρκετα Mbps μαλιστα

  13. #28
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    142
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    θες να μου εξηγησεις γτ γινεται αυτο?

  14. #29
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Την γνωρίζεις την απάντηση. Crosstalk. Για όσο διάστημα θα είσαι ο μόνος με ενεργή γραμμή ή από τις ελάχιστες ενεργές, δεν σου φαίνεται λογικό;
    Μόλις επανέλθει το ρεύμα, θα έρθεις πάλι στα γνωστά φαινόμενα.
    Αποδεδειγμένα πολλάκις, τόσο που δεν παίζεται πλέον ως στοίχημα.

  15. #30
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Από όσα διαβάζω ακριβός ότι έπαθα ..... Από τις 6 και μέχρι αργά το βράδυ ο θόρυβος ανεβαίνει μετά πέφτει . κύκλος αυτό

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απορία για Javascript text
    Από Red Yonko στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-18, 20:42
  2. Απορία για Mega.nz
    Από Red Yonko στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-18, 14:00
  3. Απορία για τα Google Images
    Από Red Yonko στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-18, 15:27
  4. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-18, 13:32
  5. Απορία για μετά τη λήξη συμβολαίου
    Από vkonstad στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-18, 23:48

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας