Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 31
  1. #1
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    142
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει στο αν μπορεί ο ΟΤΕ να ρίχνει την ταχύτητα συνδρομητών άλλων παρόχων (forthnet,wind klp) χωρίς να του το έχουν ζητήσει?
    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αν οι χρήστες είναι σε εξοπλισμό του εναλλακτικού όπως καταλαβαίνεις δεν έχει πρόσβαση στον εξοπλισμό για να αλλάξει τα στοιχεία σύνδεσης, ούτε να γνωρίζει ποια είναι αυτά.
    Υπάρχει μετά η περίπτωση να αλλάξουν τα χαρακτηριστικά της γραμμής γιατί μπήκανε και άλλοι χρήστες στην περιοχή, είναι κάτι που είναι περιορισμός της τεχνολογίας και όχι εσκεμμένο.

    Αν σου λένε απο την Forthnet οτι ο ΟΤΕ σου ρίχνει την ταχύτητα να τους πεις να κάνουν μήνυση στον ΟΤΕ και όχι να σου λένε παπατζες

  3. #3
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    142
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    οκ αυτό που μου λες το καταλαβαίνω.
    ο τεχνικός την 4νετ που ήρθε σήμερα κατόπιν δικού μου αιτήματος για έλεγχο λόγω πτώσης της ταχύτητας συγχρονισμού μου ανέφερε το εξής:
    λόγια τεχνικού 4νετ: αν ο ΟΤΕ πρόσθεσε παραπάνω μήκος χάλκινου καλωδίου επειδή υπήρχε βλάβη, λογικό να έχεις αυτή την πτώση.
    (μιλάμε για πτώση σχεδόν 2,5 Mbps).
    εγώ όμως ουδέποτε δήλωσα βλάβη στη γραμμή μου. όλα ήταν μια χαρά. oπότε ποιος ο λόγος να επεμβει ο οτε?
    επίσης αν υποθέσουμε ότι ισχύει αυτό που είπε το τεχνικός, δε θα έπρεπε να βλέπω κ μεγαλύτερο attenuation? αφού αυτό εξαρτάται από το μήκος του χάλκινου καλωδίου?

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από brainmasterx Εμφάνιση μηνυμάτων
    οκ αυτό που μου λες το καταλαβαίνω.
    ο τεχνικός την 4νετ που ήρθε σήμερα κατόπιν δικού μου αιτήματος για έλεγχο λόγω πτώσης της ταχύτητας συγχρονισμού μου ανέφερε το εξής:
    λόγια τεχνικού 4νετ: αν ο ΟΤΕ πρόσθεσε παραπάνω μήκος χάλκινου καλωδίου επειδή υπήρχε βλάβη, λογικό να έχεις αυτή την πτώση.
    (μιλάμε για πτώση σχεδόν 2,5 Mbps).
    εγώ όμως ουδέποτε δήλωσα βλάβη στη γραμμή μου. όλα ήταν μια χαρά. oπότε ποιος ο λόγος να επεμβει ο οτε?
    επίσης αν υποθέσουμε ότι ισχύει αυτό που είπε το τεχνικός, δε θα έπρεπε να βλέπω κ μεγαλύτερο attenuation? αφού αυτό εξαρτάται από το μήκος του χάλκινου καλωδίου?
    Ναι θα έπρεπε να βλέπεις διαφορετικό att,

  5. #5
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    142
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    αφού λοιπόν τα χαρακτηριστικά της γραμμής μου(snr,attenuation) παραμένουν τα ίδια όπως τότε που συγχρόνιζα σε υψηλότερη ταχύτητα,
    πρόβλημα εξωτερικής γραμμής δεν υπάρχει (καθαρή) καθώς επίσης δεν υπάρχει πρόβλημα ούτε συνδεσμολογίας εντός του σπιτιού,
    τι μπορεί να φταίει που ενώ είναι όλα καλά συγχρονίζω χαμηλότερα?

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Μπήκανε παραπάνω χρήστες, crosstalk

    Δεν είναι κάτι εσκεμμένο

  7. #7
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    142
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    ναι οκ ισχύει αυτό που λες για να πέσει η ταχύτητα, άλλα πιστεύω ότι πρέπει να μπουν πάρα πολλοί νέοι συνδρομητές επιπλέον για να έχει κάποιος παλιός συνδρομητής μείωση ταχύτητας της τάξης των 2.5 Mbps.
    πράγμα που το θεωρώ απίθανο έως αδύνατο να ήρθαν τόσοι πολλοί πελάτες στη 4νετ την ίδια στιγμή στην ίδια περιοχή.
    όποτε εγώ πιστεύω ότι μάλλον ή κάνα reset θέλει η κάρτα μου μέσα από το Α.Κ (πράγμα που το ζήτησα στον τεχνικό που ήρθε σπίτι μου άλλα δε δέχτηκε να το δώσει σαν αίτημα)ή να μου αλλάξουν κάποια πόρτα ή οι τεχνικοί (όχι αυτοί στο τηλεφωνικό κέντρο) έχουν βάλει περιορισμό ταχύτητας.

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από brainmasterx Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι οκ ισχύει αυτό που λες για να πέσει η ταχύτητα, άλλα πιστεύω ότι πρέπει να μπουν πάρα πολλοί νέοι συνδρομητές επιπλέον για να έχει κάποιος παλιός συνδρομητής μείωση ταχύτητας της τάξης των 2.5 Mbps.
    πράγμα που το θεωρώ απίθανο έως αδύνατο να ήρθαν τόσοι πολλοί πελάτες στη 4νετ την ίδια στιγμή στην ίδια περιοχή.
    όποτε εγώ πιστεύω ότι μάλλον ή κάνα reset θέλει η κάρτα μου μέσα από το Α.Κ (πράγμα που το ζήτησα στον τεχνικό που ήρθε σπίτι μου άλλα δε δέχτηκε να το δώσει σαν αίτημα)ή να μου αλλάξουν κάποια πόρτα ή οι τεχνικοί (όχι αυτοί στο τηλεφωνικό κέντρο) έχουν βάλει περιορισμό ταχύτητας.
    Δεν είναι μόνο πελάτες της Forthnet, είναι όλων των παρόχων.

  9. #9
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    142
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    το crosstalk ειναι ενα φαινομεο που εχει να κανει με το καλωδιο του χαλκου, σωστα? ηλεκτρομαγνητικη παρεμβολη μεταξυ υψισυχνων σηματων που μεταδιδονται στα γειτονικα ζευγη συνεστραμμενου χαλκινου καλωδιου.απο την στιγμη ομως που το καθε καφαο δεχεται συγκεκριμενο αριθμο χαλκινων καλωδιων που ξεκινανε απο το ΑΚ και καταλληγουν σε αυτο, και αυτα τα καφαο σχεδον παντα ειναι κορεσμενα απο χαλκινα καλωδια αρα κ δε μπορουν να δεχτουν αλλα, δε μπορουμε να πουμε οτι αυξηθηκε ο αριθμος τους,αρα δε μπορουμε να μιλαμε για το φαινομενο crosstalk.
    δλδ ναι οκ το crosstalk υπαρχει αλλα ειναι οσο ηταν κ πριν.δεν αυξηθηκε.
    εκτος αν το crosstalk αυξανεται οταν αυξανονται κ οι ταχυτητες δλδ οταν πας απο adsl σε vdsl, αλλα αν δε κανω λαθος ακομα στην περιοχη μου δεν υπαρχει vdsl.ολοι με adsl παιζουν.

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από brainmasterx Εμφάνιση μηνυμάτων
    το crosstalk ειναι ενα φαινομεο που εχει να κανει με το καλωδιο του χαλκου, σωστα? ηλεκτρομαγνητικη παρεμβολη μεταξυ υψισυχνων σηματων που μεταδιδονται στα γειτονικα ζευγη συνεστραμμενου χαλκινου καλωδιου.απο την στιγμη ομως που το καθε καφαο δεχεται συγκεκριμενο αριθμο χαλκινων καλωδιων που ξεκινανε απο το ΑΚ και καταλληγουν σε αυτο, και αυτα τα καφαο σχεδον παντα ειναι κορεσμενα απο χαλκινα καλωδια αρα κ δε μπορουν να δεχτουν αλλα, δε μπορουμε να πουμε οτι αυξηθηκε ο αριθμος τους,αρα δε μπορουμε να μιλαμε για το φαινομενο crosstalk.
    δλδ ναι οκ το crosstalk υπαρχει αλλα ειναι οσο ηταν κ πριν.δεν αυξηθηκε.
    εκτος αν το crosstalk αυξανεται οταν αυξανονται κ οι ταχυτητες δλδ οταν πας απο adsl σε vdsl, αλλα αν δε κανω λαθος ακομα στην περιοχη μου δεν υπαρχει vdsl.ολοι με adsl παιζουν.
    Είναι όλες οι γραμμές απο το ΑΚ με xdsl; όχι, αρκετές είναι μόνο με τηλεφωνία, αυτοί λοιπόν είπανε να μπούνε και αυτοί στο internet οπότε αυξάνεται το crosstalk, αν όλοι αύριο κλείσουν τα router τους τότε θα συγχρονίσεις σε πολύ καλύτερες ταχύτητες
    Δεν θα βάλουν νέα καλώδια

    Οπότε όχι δεν είναι το ίδιο όσο ήταν πριν
    Για παραπάνω πληροφορίες αλλά και για να δείς πως ακριβώς δουλεύει μπορείς να ψάξεις με τον όρο crosstalk

  11. #11
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    142
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    ποιος δεν εχει πλεον ιντερνετ στο σπιτι?
    αντε να μην εχουν καποιοι ηλικιωμενοι.και δε πιστευω οτι κ αυτοι στα 70-80 αποφασισαν να βαλουν και εκει που ειχαν μονο τηλεφωνο ειπαν κατσε να σερφαρουμε κιολας.
    τεσπα. πιστευω οτι για καποιο λογο εχουν κλειδωσει την ταχυτητα μου. κ πιθανων κ πολλων αλλων ακομα.

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Φυσικά, πάντα είναι πιο σίγουρο να υπάρχει κάποια συνωμοσία ώστε να κόψουν bandwidth απο τους χρήστες ώστε να βάλουν παραπάνω χρήστες στις υπάρχουσες γραμμές αντί να είναι ο τρόπος που δουλεύει η συγκεκριμένη τεχνολογία, το vectroring δεν το βγάλανε για να μειώσουν το crosstalk, απλά τους άρεσε το όνομα.

    Καλή συνέχεια!

  13. #13
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    142
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    το οτι ισχυει το φαινομενο του crosstalk δεν το αρνουμε,απλα δε πιστευω κ εσυ να αρνηθεις οτι οντως οι εταιρειες ριχνουν τις ταχυτητες των συνδρομητων τους επειδη το bandwidth που μπορουν να παρεχουν εχει συγκεκριμενο ευρος.οποτε σκεφτομενες παντα το συμφερον τους προτιμουν να εχουν πολλους πελατες με μικροτερες ταχυτητες κ ας ειναι κ δυσαρεστημενοι παρα λιγους πελατες με πιο υψηλες ταχυτητες κ ευχαριστημενους.

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest

  15. #15
    Εγγραφή
    18-12-2008
    Μηνύματα
    758
    Downloads
    55
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    122880/122880
    ISP
    HCN
    Router
    JM-FIBRE ONU JF511-TV
    Αγαπητέ brainmasterx, αμά οι εταιρείες θέλουν να κόψουν bandwidth μπορούν να το κάνουν με άλλους τρόπους. Τώρα π.χ. από τις 8μμ με Vodafone με 13άρα γραμμή έχω αυτή τη ταχύτητα, με χαμηλό ping όμως. Πιθανόν να εφαρμόζεται throttling
    .

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απορία για Javascript text
    Από Red Yonko στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-18, 20:42
  2. Απορία για Mega.nz
    Από Red Yonko στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-18, 14:00
  3. Απορία για τα Google Images
    Από Red Yonko στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-18, 15:27
  4. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-18, 13:32
  5. Απορία για μετά τη λήξη συμβολαίου
    Από vkonstad στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-18, 23:48

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας