Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 44
  1. #1
    Εγγραφή
    08-09-2006
    Περιοχή
    Γρεβενά
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    966
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΡΕΒΕΝΑ
    Καλησπέρα σας και καλές γιορτές σε όλες και όλους μας με υγεία.
    Είναι γεγονός ότι έχω παμπάλαιο σύστημα (η αγορά είχε γίνει το 2006! βέβαια εκτός από τον επεξεργαστή AMD Athlon 64 X2 Dual Core 3800+ και τη μητρική όλα τα άλλα έχουν αλλαχθεί) και όλο και το καθυστερούσα γιατί βαριόμουν αυτή την αλλαγή αν και ουσιαστικά είναι λεπτομέρεια σε σχέση με το πολιτισμικό σοκ που θα πάθω.
    Βρίσκομαι μπροστά σε αρκετά διλήμματα οπότε θα προσπαθήσω να τα περιγράψω όσο μπορώ καλύτερα. Διάσπαρτα διαβάζοντας κατάλαβα ότι πιο αναβαθμίσιμο σύστημα είναι με AMD επεξεργαστή. Γιατί; Λόγω socket; Εννοείται πώς με ενδιαφέρει να είναι αναβαθμίσιμο το σύστημα ώστε να μου "κρατήσει" σε βάθος χρόνου. Πάμε παρακάτω. Αγόρασε πρόσφατα η ανιψιά μου έναν υπολογιστή από το vision studio στη Θεσσαλονίκη (δεν είναι διαφήμιση, απλά από εκεί σκέφτομαι να τον αγοράσω και εγώ) και μου άρεσε πολύ το κουτί το οποίο ήταν διαφανές με λυχνίες περί σωστής λειτουργίας κλπ. Σίγουρα δε θέλω μικρό κουτί, θέλω να έχει απλά γιατί στον τωρινό μου υπολογιστή, στην κυριολεξία έφτυνα αίμα κάθε φορά που ήθελα να αλλάξω ή να προσθέσω κάποιο part λόγω της στενότητας του χώρου. Υδρόψυξη; Χρειάζεται; Σε ποιες περιπτώσεις θα μου το προτείνατε;
    Έχουμε και λέμε, στον υπάρχοντα υπολογιστή έχω ένα δίσκο 500Gb και έναν 1,9Tb καθώς και έναν 128Gb ssd. Αυτούς τους τρεις σκέφτομαι να τους μεταφέρω στο καινούριο σύστημα. Τους 2 hdd για να έχω τα αρχεία μου και για αποθηκευτικό χώρο και τον ssd να βάζω καμιά διανομή Linux όταν βαριέμαι τα Windows. Αν όλα αυτά σάς φαντάζουν οκ, θα αγοράσω έναν 256gb ssd (μάλλον Samsung) για την εγκατάσταση του κύριου λειτουργικού που θα είναι τα Windows 10 των οποίων είμαι κάτοχος ως insider της Microsoft.
    Σκέφτομαι για 16gb RAM. Κάρτα γραφικών δεν ξέρω (εννοώ κάποια απλή ή κάποια καλύτερη). Βέβαια όλα αυτά έχουν σχέση και με το τι χρήση κάνω στον υπολογιστή. Με το παλιό το σύστημα έβαζα στον Chrome μερικές καρτέλες (20-25 και γονάτιζε γιατί του τελείωνε η ram). Από παιχνίδια χαλαρά (όχι ότι μπορούσα να κάνω και κάτι άλλο με το σύστημα που έχω), κάτι σε racing και συγκεκριμένα asphalt 8 (και λίγο το 9), αλλά με κλειστά τα πάντα γιατί διαφορετικά κολλούσε το σύμπαν. Για αυτό είμαι σε δίλημμα τι κάρτα γραφικών να πάρω, γιατί όσο αφορά στα παιχνίδια, ποιος έβαλε τη γλώσσα στο μέλι και είπε δε θέλω άλλο...
    Σε επεξεργασία φωτογραφίας όλο και θα χρησιμοποιήσω κανένα lightroom. Περιττό να πω ότι εφαρμογές Office χρησιμοποιούνται πολύ συχνά αλλά για την επεξεργαστική ισχύ που μιλάμε θεωρώ ότι δεν έχουμε κάποιο θέμα.
    Ποντίκι, πληκτρολόγιο, οθόνη, ηχεία εκτυπωτής υπάρχουν, οπότε δε θα προβώ σε αγορά τους.
    Τέλος, πηγαίνοντας στο οικονομικό, δεν ξέρω σε τι χρήματα να κινηθώ. Ένα 700άρι είναι καλά; Δεν αποκλείω να ανεβώ και παραπάνω αλλά για κάτι που θα μου φανεί χρήσιμο και όχι να το έχω για να το έχω και να μην το χρησιμοποιήσω. Το βέλτιστο θα ήταν και χαμηλότερα αλλά χωρίς κανένα συμβιβασμό στα παραπάνω. Δηλαδή θα πάω σε φθηνότερο σύστημα μόνο αν πειστώ ότι δε χάνω κάτι...

    Ανέφερα πριν το vision studio και ο λόγος είναι ότι η ανιψιά μου έμεινε πολύ ευχαριστημένη από το σύστημα που "έφτιαξε" στο συγκεκριμένο κατάστημα. Κατοικώ στην επαρχία και αυτό το διάστημα πηγαίνω συχνά στη Θεσσαλονίκη οπότε μπορώ να κάνω την παραγγελία μέσω της φυσικής μου παρουσίας. Μου το προτείνετε σαν κατάστημα (αν ναι, θα παρακαλούσα να μου προτείνετε parts μόνο από το συγκεκριμένο κατάστημα ώστε να μου κάνουν και τη συναρμολόγηση). Διαφορετικά, από ποιο κατάστημα;

    Αυτά μου έρχονται προς το παρόν στο μυαλό. Αν μου προκύψει κάτι θα συμπληρώσω. Λίγο με πιέζει ο χρόνος και θα προτιμούσα μέχρι αύριο το βράδυ, αν γίνεται να αποφασίσω ώστε να δοθεί η παραγγελία.

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω να μην κούρασα πολύ!

  2. #2
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    ναί λόγω socket. Το κατάστημα ίσως είναι λίγο πιο αλμυρό σε τιμές σε σχέση με άλλα μαγαζια στο skroutz , αλλά αυτό δεν είναι θέμα. Το θέμα είναι ότι σε κάποια προιοντα δίνει 1 με 2 χρόνια λιγότερη εγγύηση από όλα τα υπόλοιπα. Αν εξαιρέσεις αυτά είναι κατάστημα που δεν θα ακούσεις παράπονα.

    η συνθεση που θα σου δώσω στην αρχή είναι με ακριβά αλλα καλά πράματα. μετά θα σου δώσω και κάποιες ενναλακτικές να κόψεις χρήματα αν δεν μπορείς να τα διαθέσεις.

    http://www.visionstudio.gr/prodinfo....&sort=3&step=2
    http://www.visionstudio.gr/prodinfo....step=undefined
    http://www.visionstudio.gr/prodinfo....&sort=3&step=3
    http://www.visionstudio.gr/prodinfo....&sort=3&step=2
    http://www.visionstudio.gr/prodinfo....step=undefined
    http://www.visionstudio.gr/prodinfo....step=undefined
    http://www.visionstudio.gr/prodinfo....step=undefined
    http://www.visionstudio.gr/prodinfo....step=undefined

    ενναλακτικές για ότι σου χρειάζεται να φτάσεις το budget στα μέτρα σου κρατώντας ότι θέλεις από τα από πάνω parts
    http://www.visionstudio.gr/prodinfo....step=undefined
    http://www.visionstudio.gr/prodinfo....&sort=3&step=2
    http://www.visionstudio.gr/prodinfo....&sort=3&step=2
    http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=56606&cat=5
    http://www.visionstudio.gr/prodinfo....step=undefined (αυτό όχι για λόγω κοστους αλλά εμφάνισης , αν και προτιμώ bequiet. βγαίνει και σε λευκό)

    επειδή οι ενναλακτικές είναι φθηνότερες δεν σημαίνει ότι δεν είναι ποιοτικά και αυτά.
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  3. #3
    Εγγραφή
    08-09-2006
    Περιοχή
    Γρεβενά
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    966
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΡΕΒΕΝΑ
    Σε ευχαριστώ πολύ και για το χρόνο και για τον κόπο σου. Λόγω πολλών υποχρεώσεων δεν μπορούσα νωρίτερα να σχολιάσω. Θα ήθελα να σε ρωτήσω, πριν μπω στη διαδικασία να επιλέξω τι να χρησιμοποιήσω, ποιες θα είναι οι διαφορές στην απόδοση. Αγοράζοντας από το πρώτο σετ επιλογών σου, πηγαίνω και σε μεγαλύτερο βάθος χρόνου ή δεν έχει κάποια επίπτωση.
    Γενικά, επειδή έχω χρόνια να αγοράσω καινούριο σύστημα, πού κυμαίνεται περίπου η απόδοση του συστήματος που μου προτείνεις και συγγνώμη για τις πολλαπλές ερωτήσεις

  4. #4
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Και στις δυο περιπτωσεις ο επεξεργαστής είναι ο ίδιος. Ο ryzen 2600. Είναι οτι πιο ισορροπημένο μπορείς να διαλέξεις αυτήν την εποχή.

    Μνήμες απλα οι c15 είναι λίγο πιο γρήγορες και καλυτερο chip απο τις c16 αλλά οτι και να βάλεις θα σε καλυψει. Και οι δυο είναι 16gb.

    Το κουτί είναι υποκειμενικό. Και τα δυο είναι καλά αλλά μπορεί εσύ να θέλεις να πάρεις κάποιο άλλου που σου αρέσει περισσότερο.

    Τροφοδοτικό το bequiet είναι παρα πολύ καλό. Το seasonic είναι οτι καλυτερο σε αυτά τα χρήματα. Δεν κανεις λάθος με κανένα απο τα δυο.

    Μητρική η gigabyte έχει το ακριβό x470 chipset , intel lan και πιο φρέσκο chip ήχου. Η msi έχει το b450 chipset realtek lan και λίγο πιο παλιό chip ήχου. Το καλό είναι οτι ακόμα και με την msi δεν θα αντιμετωπισεος προβλήματα με θερμοκρασία στα ρεύματα καθώς έχει απο τις καλύτερες λύσεις στα χρήματα της. Δεν θα αναφέρω κάτι για overclock καθώς δεν φαντάζομαι να σε απασχολεί. Οπως καταλαβαίνεις και οι δυο γιαφυσιολογικη χρηση είναι οκ.

    Ssd , dvdr δεν νομίζω οτι χρειαζεσαι ενναλακτικες.

    Καρτες γραφικών δεν το συζητώ οτι υπαρχουν πολύ καλύτερες επιλογές και απο τις δυο. Για το assphalt δεν θα εχεις θέμα. Απλα λόγω οτι αν εβαζα καλύτερη θα ξέφευγε τελείως το budget σου πρότεινα μια φθηνή λύση με gt1030 που δεν είναι κάτι ιδιαίτερο αλλά την παλεύει και είναι φθηνη .Μετα μια rx560 που είναι μέτρια αλλά σίγουρα καλύτερη . Τώρα για να πεις οτι θα παίξεις κάτι πιο απαιτητικό πρεπει να αναιβεις και δυστυχώς το καταστημα της επιλογής σου είναι σχετικα ακριβό στις καρτες. Πχ για να πάρεις rx580 θα πας εδώ
    http://www.visionstudio.gr/prodinfo....&sort=3&step=4 υπαρχουν και ενδιάμεσες λύσεις όπως πχ 1050ti 4gb

  5. #5
    Εγγραφή
    08-09-2006
    Περιοχή
    Γρεβενά
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    966
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΡΕΒΕΝΑ
    Αναλυτικότατος και πάρα πολύ καλά επεξηγηματικός. Όπως τα αναφέρεις να γράψω και εγώ τις δικές μου απόψεις και πώς το βλέπω και ουσιαστικά να καταλήξω. Για τον ryzen το είδα ότι είναι ο ίδιος. Απλά επειδή έχω χρόνια να ασχοληθώ με hardware δεν ξέρω πού βρίσκεται ο 2600 σε σχέση με έναν ι5 για παράδειγμα. Όταν είχα αρχίσει να σκέφτομαι για καινούριο σύστημα, θεωρούσα ότι θα πάω "δαγκωτό" σε intel και μετά βλέποντας ότι με AMD είναι πιο upgradable αποφάσισα να πάω σε amd.
    Μνήμες είδα ότι είναι και οι δύο 16 gb και ο λόγος που διάλεξα τόσο είναι ότι ήδη τώρα έχω 7gb (βέβαια με πολύ παλιό επεξεργαστή) και από την άλλη αν πήγαινα σε ακόμα περισσότερη RAM, δηλαδή σε τίποτα 32, θεωρώ ότι θα πήγαινε ανεκμετάλλευτη, πέρα από το ότι θα ανέβαζε αρκετά το budget. Από τη στιγμή που πάω σε καινούριο σύστημα, μάλλον θα διαλέξω τις πιο ακριβώς υπό την έννοια της καλύτερης απόδοσης (μιας και που λες ότι είναι λίγο πιο γρήγορες) και αύριο μεθαύριο, καλά να είμαστε, αν δω ότι δε με καλύπτουν όσο θα ήθελα, παίρνω άλλο ένα παρόμοιο ζευγάρι και τις κάνω συνολικά 32. Να υποθέσω ότι τώρα θα μπουν σε dual channel;
    Για το κουτί γιατί προτιμάς bequiet. Λόγω ησυχίας; Γενικά είναι καλύτερο σε κάτι άλλο, ανεμιστηράκια κλπ; Γιατί είδα το κουτί της ανιψιάς μου που έχει αυτό το διαφανές και βλέπεις μέσα και το ζήλεψα (με την καλή έννοια). Οπότε σκέφτομαι για τη δεύτερη επιλογή που μου προτείνεις. Αλλά αν είναι σε κάτι καλύτερο το πρώτο θα ήθελα να μου το πεις.
    Για το τροφοδοτικό, στο σύστημα που έχω 12 χρόνια άλλαξα δύο τροφοδοτικά. Συγκεκριμένα το δεύτερο που έβαλα ήταν σχετικά noname (κάηκε η γούνα μου από τα γνωστά, δύο φορές που κάηκε) και το συγκεκριμένο, φτου να μην το ματιάσω, μια χαρά τα πάει. Ελπίζω για κάποιες μέρες ακόμα να λειτουργεί απροβλημάτιστα μέχρι να παραλάβω το καινούριο σύστημα , πλάκα κάνω. Σε τι με εξυπηρετεί περισσότερο το ακριβότερο σε σχέση με το άλλο πέραν του γεγονότος του ότι είναι υπεύθυνα να δώσουν ρεύμα σε όλο το σύστημα; Βλέπω ότι το πιο ακριβό έχει και 5 χρόνια εγγύησης έναντι 3 του άλλου όπως επίσης και μεγαλύτερων διαστάσεων ανεμιστήρα.
    Για τις μητρικές αν με ενδιέφερε το overclocking θα πήγαινα στη gigabyte; Το ρωτάω όχι επειδή με ενδιαφέρει το overclocking για να δω ποια είναι η καλύτερη overall πέρα από το κριτήριο της τιμής.
    Ssd τι εναλλακτική; Έτσι κι αλλιώς έχω ακούσει τόσα καλά πράγματα για αυτόν που μου προτείνεις που δε νομίζω να έχω πρόβλημα. Ελπίζω να μην έχω πρόβλημα να τοποθετήσω τους δύο hdd και τον άλλο ssd στο σύστημα. Τι controller είναι ο Μ.2;
    Για τις κάρτες γραφικών, να ξεκαθαρίσουμε ότι δεν με ενδιαφέρει gaming pc. Το ότι έγραψα για asphalt 8 ή 9 δεν εννοώ από το πρωί ως το βράδυ παίζω, αλλά παίζω λίγο έτσι για να χαλαρώσω. Απλά, ίσως πάω στην πιο ακριβή κάρτα με τη λογική ότι αν με τραβήξει κάποιο παιχνίδι να μπορώ να το παίζω σχετικά άνετα (μη φανταστείς τίποτα fornite κλπ, αναφέρομαι σε φυσιολογικό σχετικά χαμηλών προδιαγραφών). Βλέπω στην υπογραφή σου ότι είσαι (και) "Λινουξάς". Σε σχέση με την ati vs nvidia υπάρχει στις ati το ίδιο το χάλι στους drivers του Linux ή όλα είναι μια χαρά. Γιατί έχοντας πλέον και dedicated ssd για λίνουξ, ένα ubuntu, kubuntu, mint, pclinuxos ή τέλος πάντων ένα arch θα το βάλω, οπότε να ξέρω που βρίσκονται και οι drivers των καρτών.

    Λίγο πολύ αυτά με απασχολούν στο καινούριο σύστημα που μάλλον θα το παραγγείλω αύριο και θα πάω να το παραλάβω 2-5 Ιανουαρίου (που θα βρεθώ ξανά Θεσσαλονίκη). Πέρα από τις τιμές των καρτών γραφικών, συγκρίνοντας τις τιμές του συγκεκριμένου καταστήματος με το skroutz, δε βρήκα και τρελές διαφορές και σε κάποια parts ήταν και η πιο φθηνή τιμή. Είναι κάτι που δε βλέπω ή τέλος πάντων θεωρείς ότι υπάρχει λόγος να αποφύγω το συγκεκριμένο κατάστημα;

  6. #6
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Αν θέλεις intel , βγάζουμε σύνθεση και με intel. Και η intel και η amd καλύπτει τις ανάγκες σου. Ο 2600 είναι στην κατηγορία του i5. Απλά στην Amd το socket am4 θα παίρνει αναβάθμιση για ακόμα 2 χρονια λογικά.

    Θα μπουν σε dual channel ναι. Οταν λέω λίγο πιο γρηγορες , το εννοώ το λίγο. Μιλάω για stock απόδοση. Το καλό που έχουν οι ακριβές είναι το chip τους που σηκώνει περισσότερο oc. Αν δεν σε απασχολεί και τις φθηνές να πάρεις είσαι οκ.

    bequiet είναι η μάρκα αλλά δεν σε πήγα σε κουτί με ηχομονωση. Το προτιμώ σαν εμφάνιση. Αν σου αρέσει καλύτερα το aero 1000 να το προτιμήσεις, θα το βλέπεις κάθε μέρα.

    Κανονικά και το φθηνό 5ετη εγγύηση έχει αλλά δεν ξέρω τι κάνουν στο vision και του δίνουν 3 (ρώτησε τους) . Από κει και πέρα το bequiet είναι tier1 τροφοδοτικό , που σημαίνει πολύ καλή απόδοση και σταθερό ρεύμα. Αν δεν βλέπεις τον λόγο να δώσεις τα χρήματα στο bequiet , να προτιμήσεις το seasonic , είναι λίγο πιο παλιά σχολή αλλά δεν θα έχεις θέματα. Πάντως μην μπερδεύεις τη μαρκα με το καλό τροφοδοτικό. Η bequiet βγάζει πολλά τροφοδοτικά , δεν σου πρότεινα την μαρκα αλλά μια συγκεκριμένη σειρά. Το ίδιο πχ θα έκανα και με την corsair κλπ.

    Αυτό είπα και εγώ ότι ο samsung είναι μια χαρά ssd και δεν χρειάζεσαι ενναλακτικές. Το m.2 είναι σύνδεση πχ για αυτόν http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=60749&cat=6

    το έχω καταλάβει ότι δεν σε απασχολεί το gaming γι αυτό και οι προτάσεις μου ήταν μετριες ή κάτω του μετρίου σε απόδοση. Έχει φτιάξει αρκετά η amd σε linux αλλά όλα μια χαρά δεν ξέρω αν το λές. Αρα αφού δεν έχεις και απαιτήσεις η 1030 θα σε καλύψει. (κανονικά θα έπρεπε να έχει 3έτη εγγύηση , ρώτησε τους). Αν δεις ότι δεν δίνουν 3 , ε δες κι αυτή http://www.visionstudio.gr/prodinfo....step=undefined που δεν θα κάνει και θορυβο.

    Μητρική είναι ανάλογα τι θέλεις , δεν είναι αντικειμενικά η μια καλύτερη από την άλλη. Εγώ θα αγόραζα εύκολα και την msi. Υπάρχει και τρίτη επιλογή που σε συμφέρει , http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=54995&cat=3 . Είναι με πιο παλιό chipset x370 αλλά φυσικά με μια αναβάθμιση που το αναλαμβάνει το κατάστημα (φυσικά δωρεάν σε καινούργια συνθεση , το γράφω για να μην σου πουν για καμια χρέωση) δουλεύει μια χαρά με τον πιο καινούργιο επεξεργαστή. (όλες οι μητρικές αυτές κανονικά εχουν 3έτη εγγύηση, ρώτησε τους και γι αυτό καθώς αναγράφουν 2)

    Και στον επεξεργαστή είναι ακριβό αλλά δεν ειναι εκεί το θέμα. Δεν βλέπω κάποιο λόγο να σου πω να αποφύγεις το κατάστημα , αλλά να διευκρινήσεις σίγουρα τα έτη εγγύησης από τα parts που θα διαλέξεις.
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  7. #7
    Εγγραφή
    08-09-2006
    Περιοχή
    Γρεβενά
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    966
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΡΕΒΕΝΑ
    Το είδα το κείμενό σου το πρωί όμως έπρεπε να πάω αυθημερόν στη Θεσσαλονίκη και δεν είχα χρόνο νωρίτερα να απαντήσω.
    Όταν λες για αναβάθμιση στην AMD, εννοείς ότι τα sockets που θα κουμπώνουν στις μητρικές θα είναι AM4 για άλλα δύο χρόνια και άρα μπορώ να αλλάξω τον επεξεργαστή αν θελήσω αργότερα, σωστά; Κάτι τέτοιο δεν ισχύει με Ιntel; Και το τωρινό σύστημα με AMD είναι και αν δεν κάνω λάθος το socket είναι ΑΜ2. Βέβαια, εγώ δεν το εκμεταλλεύτηκα αυτό, δηλαδή δεν άλλαξα επεξεργαστή. Ουσιαστικά αλλά όλα τα άλλα εκτός από τον επεξεργαστή και τη μητρική. Θα μου προσφέρει κάτι επιπλέον ένα σύστημα με intel; Βασικά, έχω την υποψία ότι θα βγαίνει και πιο ακριβό.

    Όσο για τις μνήμες, όχι, oc δεν το έχω στα άμεσα σχέδιά μου! Ξέρεις, ποτέ δε λέω ποτέ, αλλά δεν είμαι αυτού του στυλ σε σχέση με τον υπολογιστή μου, αν και ποτέ δεν ξέρεις. Δηλαδή όποιο ζευγάρι μνήμες και να πάρω, δε θα δω διαφορά;

    Για τον bequiet κατάλαβα ότι είναι μάρκα, απλά υπέθεσα ότι είναι καλή στη μείωση θορύβου. Είναι αλήθεια ότι ζήλεψα ένα κουτί να είναι διαφανές ώστε να βλέπω μέσα. Εκτός από την εμφάνιση, άλλες διαφορές δεν έχει;

    Πάμε παρακάτω. Στα τροφοδοτικά που αναφέρεις, εντάξει, το ανέφερα το παράδειγμα με τα τροφοδοτικά που είχα ένα θέμα, πραγματικά ήταν πολύ καλά αλλά μου κάηκαν δύο φορές. Το Be Quiet τι εννοείς σταθερά ρεύματα; Βασικά με την εγγύηση, επειδή βλέπω και άλλες αποκλίσεις στο συγκεκριμένο μαγαζί, ενδέχεται να βάζουν εσκεμμένα λιγότερο χρόνο για να αποφεύγουν αντικατάσταση σε βάθος χρόνου. Μήπως αυτού του είδους οι αποκλίσεις είναι λόγος να στραφώ σε άλλο κατάστημα; Τέλος, στα τροφοδοτικά, μου λες αν δε βλέπω το λόγο να δώσω τα περισσότερα χρήματα... ο λόγος είναι ότι είναι πιο σταθερά τα ρεύματα ή και κάτι άλλο;

    Ναι, για τον ssd είναι πιστεύω πολύ καλή αγορά οπότε δε χρήζει περαιτέρω ανάλυσης. Για τη σύνδεση Μ.2 έμαθα τι είναι αφού σου έκανα την ερώτηση.

    Για τις κάρτες γραφικών, χονδρικά μιλάμε για 60 ευρώ διαφορά (μεταξύ των δύο αρχικών που μου πρότεινες). Ναι μεν δεν ενδιαφέρομαι για παιχνίδια, αλλά από την άλλη με το σύστημα που έχω για τι παιχνίδια να ενδιαφερθώ. Δε θέλω να δώσω 500 για κάρτα γραφικών αλλά να μην είναι και για πέταμα. Οι δύο που μου πρότεινες αρχικά, ποιες είναι οι διαφορές τους (εννοώ πρακτικά, τι θα μπορώ να κάνω με τη μία που δε θα μπορώ με την άλλη). Περί εγγυήσεων, ισχύουν όσα σου έγραψα και παραπάνω, μήπως να κοιτάξω άλλο μαγαζί (με προβληματίζει λίγο αυτό).

    Για τις μητρικές, να εισάγω και έναν άλλο παράγοντα; Του πόσο είναι ευρύχωρες, όταν τοποθετείς μνήμες κλπ. Οι διαφορές, όμως, των δύο αρχικών χρηματικά δεν είναι και μεγάλες. Τώρα για την άλλη που έβαλες, ναι μεν με bios update, αλλά από ό,τι κατάλαβα είναι πιο παλιά. Πιστεύω ότι ίσως είναι καλύτερα να κινηθώ σε μία από τις δύο αρχικές.

    Τέλος, πάλι σε αυτό το ζήτημα πάμε, του καταστήματος. Ναι και στον επεξεργαστή είδα ότι έχει περίπου 30 ευρώ από skroutz. Και είναι και το θέμα με τις εγγυήσεις, οπότε θα σε ξαναρωτήσω αν γνωρίζεις κάποιο κατάστημα αξιόπιστο και σε χρόνους εγγυήσεων για να γίνει από εκεί ή αγορά ή να προχωρήσω στο συγκεκριμένο κατάστημα; Όχι ότι έχω καταλήξει με τα parts, αλλά σιγά σιγά προς τα εκεί πηγαίνουμε.

    Πάντως η βοήθειά σου είναι κάτι παραπάνω από πολύτιμη και για αυτό σε υπέρ ευχαριστώ!

  8. #8
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ostvarivanje Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το είδα το κείμενό σου το πρωί όμως έπρεπε να πάω αυθημερόν στη Θεσσαλονίκη και δεν είχα χρόνο νωρίτερα να απαντήσω.
    Όταν λες για αναβάθμιση στην AMD, εννοείς ότι τα sockets που θα κουμπώνουν στις μητρικές θα είναι AM4 για άλλα δύο χρόνια και άρα μπορώ να αλλάξω τον επεξεργαστή αν θελήσω αργότερα, σωστά; Κάτι τέτοιο δεν ισχύει με Ιntel; Και το τωρινό σύστημα με AMD είναι και αν δεν κάνω λάθος το socket είναι ΑΜ2. Βέβαια, εγώ δεν το εκμεταλλεύτηκα αυτό, δηλαδή δεν άλλαξα επεξεργαστή. Ουσιαστικά αλλά όλα τα άλλα εκτός από τον επεξεργαστή και τη μητρική. Θα μου προσφέρει κάτι επιπλέον ένα σύστημα με intel; Βασικά, έχω την υποψία ότι θα βγαίνει και πιο ακριβό.

    Όσο για τις μνήμες, όχι, oc δεν το έχω στα άμεσα σχέδιά μου! Ξέρεις, ποτέ δε λέω ποτέ, αλλά δεν είμαι αυτού του στυλ σε σχέση με τον υπολογιστή μου, αν και ποτέ δεν ξέρεις. Δηλαδή όποιο ζευγάρι μνήμες και να πάρω, δε θα δω διαφορά;

    Για τον bequiet κατάλαβα ότι είναι μάρκα, απλά υπέθεσα ότι είναι καλή στη μείωση θορύβου. Είναι αλήθεια ότι ζήλεψα ένα κουτί να είναι διαφανές ώστε να βλέπω μέσα. Εκτός από την εμφάνιση, άλλες διαφορές δεν έχει;

    Πάμε παρακάτω. Στα τροφοδοτικά που αναφέρεις, εντάξει, το ανέφερα το παράδειγμα με τα τροφοδοτικά που είχα ένα θέμα, πραγματικά ήταν πολύ καλά αλλά μου κάηκαν δύο φορές. Το Be Quiet τι εννοείς σταθερά ρεύματα; Βασικά με την εγγύηση, επειδή βλέπω και άλλες αποκλίσεις στο συγκεκριμένο μαγαζί, ενδέχεται να βάζουν εσκεμμένα λιγότερο χρόνο για να αποφεύγουν αντικατάσταση σε βάθος χρόνου. Μήπως αυτού του είδους οι αποκλίσεις είναι λόγος να στραφώ σε άλλο κατάστημα; Τέλος, στα τροφοδοτικά, μου λες αν δε βλέπω το λόγο να δώσω τα περισσότερα χρήματα... ο λόγος είναι ότι είναι πιο σταθερά τα ρεύματα ή και κάτι άλλο;

    Ναι, για τον ssd είναι πιστεύω πολύ καλή αγορά οπότε δε χρήζει περαιτέρω ανάλυσης. Για τη σύνδεση Μ.2 έμαθα τι είναι αφού σου έκανα την ερώτηση.

    Για τις κάρτες γραφικών, χονδρικά μιλάμε για 60 ευρώ διαφορά (μεταξύ των δύο αρχικών που μου πρότεινες). Ναι μεν δεν ενδιαφέρομαι για παιχνίδια, αλλά από την άλλη με το σύστημα που έχω για τι παιχνίδια να ενδιαφερθώ. Δε θέλω να δώσω 500 για κάρτα γραφικών αλλά να μην είναι και για πέταμα. Οι δύο που μου πρότεινες αρχικά, ποιες είναι οι διαφορές τους (εννοώ πρακτικά, τι θα μπορώ να κάνω με τη μία που δε θα μπορώ με την άλλη). Περί εγγυήσεων, ισχύουν όσα σου έγραψα και παραπάνω, μήπως να κοιτάξω άλλο μαγαζί (με προβληματίζει λίγο αυτό).

    Για τις μητρικές, να εισάγω και έναν άλλο παράγοντα; Του πόσο είναι ευρύχωρες, όταν τοποθετείς μνήμες κλπ. Οι διαφορές, όμως, των δύο αρχικών χρηματικά δεν είναι και μεγάλες. Τώρα για την άλλη που έβαλες, ναι μεν με bios update, αλλά από ό,τι κατάλαβα είναι πιο παλιά. Πιστεύω ότι ίσως είναι καλύτερα να κινηθώ σε μία από τις δύο αρχικές.

    Τέλος, πάλι σε αυτό το ζήτημα πάμε, του καταστήματος. Ναι και στον επεξεργαστή είδα ότι έχει περίπου 30 ευρώ από skroutz. Και είναι και το θέμα με τις εγγυήσεις, οπότε θα σε ξαναρωτήσω αν γνωρίζεις κάποιο κατάστημα αξιόπιστο και σε χρόνους εγγυήσεων για να γίνει από εκεί ή αγορά ή να προχωρήσω στο συγκεκριμένο κατάστημα; Όχι ότι έχω καταλήξει με τα parts, αλλά σιγά σιγά προς τα εκεί πηγαίνουμε.

    Πάντως η βοήθειά σου είναι κάτι παραπάνω από πολύτιμη και για αυτό σε υπέρ ευχαριστώ!
    Δεν σου προσφέρει κάτι παραπανω αλλά μπορεί να θέλεις intel. Πολλοί έχουν σε εισαγωγικά θέμα και θέλουν ειτε amd ειτε intel. Είναι καθαρά θέμα επιλογής. Και τα δυο συστήματα καλά είναι. Σαν value for money με τα σημερινά δεδομένα amd. Η intel αλλάζει πιο συχνα socket αρα δεν μπορείς να κανεις αναβάθμιση στον επεξεργαστη. Η amd θα κρατήσει το am4 λίγο παραπανω. Αλλά όπως λες μπορεί και παλι να μην αλλαξεις ποτε επεξεργαστη αρα δεν θα το εκμεταλευτεις. Σου ξανά λέω είτε πάρεις intel ειτε amd , είναι τόσο δυνατοί που την δουλεια σου την κανεις με το παραπανω.

    Διάφορα δεν θα δεις , τουλαχιστον όχι τέτοια που να δικαιολογεί την διάφορα τιμής να πάρεις τις πιο ακριβές μνήμες. Ναι είναι καλύτερες σίγουρα , αν είχαν μικρότερη διάφορα τιμής δεν θα το συζητουσαμε καν αλλά με την διάφορα τιμής που έχουν τα υπέρ τους δεν θα τα δεις.

    Κοιτά η εγγύηση στα τροφοδοτικα δείχνει και την πεποίθηση του κατασκευαστή οτι το προϊόν του δεν χαλάει εύκολα. Υπαρχουν και με 10χρονια εγγύηση πχ. Το seasonic κανονικά έχει 5ετη εγγύηση , δεν μπορω να ξέρω γιατί του δίνουν 3. Ρώτησε τους. Διάφορες με το bequiet έχουν αλλά για το συστημα που φτιαχνεις το seasonic είναι υπεραρκετο.

    Οκ αρα αφού θέλεις λογικά κάτι σε nvidia και πιο δυνατη οι λύσεις είναι 1060 6gb > 1060 3gb > 1050 ti 4gb > 1050 > 1030 . ανάλογα με τα χρήματα που θα αποφασισεις οτι θα διαθέσεις θα βρούμε μια κάρτα.

    Για τις μητρικές φαντασου η asus με το x370 σαν ποιότητα είναι καλύτερη και απο τις 2 αλλες. Γι αυτό και στην πρότεινα και ας είναι παλαιοτερη.

    Για το κουτί διάφορες έχουν πχ σε διαστάσεις , διάταξη εσωτερικά , ανεμιστήρες κλπ αλλά και τα δυο είναι ωραία κουτιά. Μην κολας στα κουτια που σου εδειξα, δες κι αλλα.

    Για το καταστημα εγώ λέω να μιλησεις πρωτα μαζι τους. Μπορεί πχ να σου πουν οτι επειδή είναι σύνθεση υπολογιστη σου δίνουμε 3ετη εγγύηση για το μηχάνημα και ας έχει πχ ενα εξάρτημα 2χρονια εγγύηση. Ξέρω καταστήματα στην Αθήνα αλλά τι να το κανεις. Καλό είναι το μαγαζί που θα πάρεις να μπορείς σε περιπτωση που το χρειαστείς να μην κανεις ολοκληρο ταξιδι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vtester : 23-12-18 στις 01:21.

  9. #9
    Εγγραφή
    08-09-2006
    Περιοχή
    Γρεβενά
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    966
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΡΕΒΕΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vtester Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν σου προσφέρει κάτι παραπανω αλλά μπορεί να θέλεις intel. Πολλοί έχουν σε εισαγωγικά θέμα και θέλουν ειτε amd ειτε intel. Είναι καθαρά θέμα επιλογής. Και τα δυο συστήματα καλά είναι. Σαν value for money με τα σημερινά δεδομένα amd. Η intel αλλάζει πιο συχνα socket αρα δεν μπορείς να κανεις αναβάθμιση στον επεξεργαστη. Η amd θα κρατήσει το am4 λίγο παραπανω. Αλλά όπως λες μπορεί και παλι να μην αλλαξεις ποτε επεξεργαστη αρα δεν θα το εκμεταλευτεις. Σου ξανά λέω είτε πάρεις intel ειτε amd , είναι τόσο δυνατοί που την δουλεια σου την κανεις με το παραπανω.

    Διάφορα δεν θα δεις , τουλαχιστον όχι τέτοια που να δικαιολογεί την διάφορα τιμής να πάρεις τις πιο ακριβές μνήμες. Ναι είναι καλύτερες σίγουρα , αν είχαν μικρότερη διάφορα τιμής δεν θα το συζητουσαμε καν αλλά με την διάφορα τιμής που έχουν τα υπέρ τους δεν θα τα δεις.

    Κοιτά η εγγύηση στα τροφοδοτικα δείχνει και την πεποίθηση του κατασκευαστή οτι το προϊόν του δεν χαλάει εύκολα. Υπαρχουν και με 10χρονια εγγύηση πχ. Το seasonic κανονικά έχει 5ετη εγγύηση , δεν μπορω να ξέρω γιατί του δίνουν 3. Ρώτησε τους. Διάφορες με το bequiet έχουν αλλά για το συστημα που φτιαχνεις το seasonic είναι υπεραρκετο.

    Οκ αρα αφού θέλεις λογικά κάτι σε nvidia και πιο δυνατη οι λύσεις είναι 1060 6gb > 1060 3gb > 1050 ti 4gb > 1050 > 1030 . ανάλογα με τα χρήματα που θα αποφασισεις οτι θα διαθέσεις θα βρούμε μια κάρτα.

    Για τις μητρικές φαντασου η asus με το x370 σαν ποιότητα είναι καλύτερη και απο τις 2 αλλες. Γι αυτό και στην πρότεινα και ας είναι παλαιοτερη.

    Για το κουτί διάφορες έχουν πχ σε διαστάσεις , διάταξη εσωτερικά , ανεμιστήρες κλπ αλλά και τα δυο είναι ωραία κουτιά. Μην κολας στα κουτια που σου εδειξα, δες κι αλλα.

    Για το καταστημα εγώ λέω να μιλησεις πρωτα μαζι τους. Μπορεί πχ να σου πουν οτι επειδή είναι σύνθεση υπολογιστη σου δίνουμε 3ετη εγγύηση για το μηχάνημα και ας έχει πχ ενα εξάρτημα 2χρονια εγγύηση. Ξέρω καταστήματα στην Αθήνα αλλά τι να το κανεις. Καλό είναι το μαγαζί που θα πάρεις να μπορείς σε περιπτωση που το χρειαστείς να μην κανεις ολοκληρο ταξιδι.
    Για το θέμα τον επεξεργαστών, κρατάω την τελευταία σου πρόταση ότι και οι δύο είναι πολύ δυνατοί και ότι τη δουλειά μου θα την κάνω και με το παραπάνω. Δεν είναι ότι θέλω ντε και καλά AMD ή Intel, αλλά για να σου πω την αλήθεια για Intel είχα πρωτοσκεφτεί, μετά μας προέκυψε το περισσότερο αναβαθμίσιμο της AMD, οπότε για επεξεργαστή αυτόν και τέλος.

    Αφού δε θα δω τα υπέρ στις μνήμες, άρα διαλέγω τις φθηνότερες.

    Άρα τροφοδοτικό seasonic! Τώρα για την εγγύηση δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος.

    Συγγνώμη, αλλά δεν κατάλαβα που έγραψα ότι προτιμάω ντε και καλά nVidia. Τέλος πάντων, αν ήταν να διαλέξω από αυτές θα ήμον ανάμεσα στη 1050 και 1030. Θεωρώ για αυτά που τον θέλω τον υπολογιστή, το να βάλω κάποια ακριβότερη κάρτα είναι υπερβολή.

    Στις μητρικές με την Asus, μήπως μου κάνουν καμία μανούρα για να κάνουν bios update και το δώσουν το μηχάνημα έτσι και χρειάζεται να το κάνω εγώ. Έχω ξανακάνει, αλλά από ό,τι θυμάμαι γιατί πέρασαν και χρόνια, είχε ένα βαθμό επικινδυνότητας, μην κοπεί κανένα ρεύμα κλπ. (δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι).

    Καλά, δεν είναι το θέμα μας το κουτί. Έτσι κι αλλιώς, άλλο να το δεις ζωντανά και άλλο από μια φωτογραφία. Μάλλον καταλήγω σε αυτό το δεύτερο που μου έδειξες. Βγαίνει και σε λευκό, όπως μου έγραψες, αλλά πιο πολύ μου άρεσε το μαύρο, άρα .

    Όσο για το κατάστημα, αυτό που λες μάλλον δεν το κάνει, γιατί αγόρασε γνωστός κουτί, αλλά δεν είχε έρθει το κουτί και κάτι άλλο και πήρε τα υπόλοιπα parts και πήγε την επόμενη να πάρει το κουτί γιατί αυτός θα το συναρμολογούσε. Τα parts ήμουν και εγώ όταν τα πήρε και του είπαν από το κατάστημα ότι το κάθε ένα χαρτί (απόδειξη αγοράς) έγραφε και τα έτη εγγύησης του part.

    Εννοείται ότι πρέπει να είσαι κάπου κοντά στο κατάστημα που θα το αγοράσεις. Τον υπολογιστή που έχω τον πήρα από το e-shop. Έκανα την παραγγελία σε e-shop point στην Κοζάνη με τη φυσική μου παρουσία και μετά από μερικές μέρες ήρθε στα Γρεβενά (όπου και κατοικώ). Μες την καλή χαρά εγώ, τότε και κάποιοι θέλησαν να με μυήσουν στο Linux (θυμάμαι συζητούσαμε για Ubuntu) και πάω, κάνω την εγκατάσταση του ubuntu και πάω να βάλω ένα φλασάκι σε usb υποδοχή που είχε το κουτί μπροστά. Σβήνει ο υπολογιστής και δεν ξανάνοιξε! Το πήγα στο e-shop point στην Κοζάνη για να το στείλουν στην Αθήνα για επισκευή. Τηλέφωνα από εδώ και από εκεί να μάθω τι έγινε, τέλος πάντων, μετά απ[ό 10 ή λίγο παραπάνω μέρες μου ήρθε με αλλαγμένη μητρική γιατί είχε καεί. Πάω πάλι να βάλω φλασάκι μπροστά, πάλι τα ίδια, πάλι στην Κοζάνη, το έστειλαν Αθήνα, να παίρνω τηλέφωνο, να μην το σηκώνουν, τέλος πάντων δεν επικοινώνησα με το τεχνικό τμήμα, αλλά μόνο με κάποια τηλεφωνήτρια που κράτησε όνομα και τι ήθελα και τρέχα γύρευε... Όταν ήρθε για δεύτερη φορά και μέχρι σήμερα δεν τόλμησα να βάλω φλασάκι μπροστά παρά μόνο αγόρασα ένα hub και είχα το κεφάλι μου ήσυχο. Δηλαδή, για να σου δώσω να καταλάβεις, σε ενάμιση μήνα τον υπολογιστή τον είχα μια εβδομάδα και παρά του ότι ήταν δική τους υπαιτιότητα (για να μην το γράψω πιο αισχρά), εγώ την πλήρωσα ουσιαστικά! Για αυτό σκεφτόμουν κάποιο μαγαζί στη Θεσσαλονίκη, επειδή πηγαίνω συχνά αυτό το διάστημα.

    Μέχρι στιγμής με τα λινκς που έβαλα είμαστε στα 469,14 χωρίς κάρτα γραφικών και μητρική.

  10. #10
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ostvarivanje Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το θέμα τον επεξεργαστών, κρατάω την τελευταία σου πρόταση ότι και οι δύο είναι πολύ δυνατοί και ότι τη δουλειά μου θα την κάνω και με το παραπάνω. Δεν είναι ότι θέλω ντε και καλά AMD ή Intel, αλλά για να σου πω την αλήθεια για Intel είχα πρωτοσκεφτεί, μετά μας προέκυψε το περισσότερο αναβαθμίσιμο της AMD, οπότε για επεξεργαστή αυτόν και τέλος.

    Αφού δε θα δω τα υπέρ στις μνήμες, άρα διαλέγω τις φθηνότερες.

    Άρα τροφοδοτικό seasonic! Τώρα για την εγγύηση δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος.

    Συγγνώμη, αλλά δεν κατάλαβα που έγραψα ότι προτιμάω ντε και καλά nVidia. Τέλος πάντων, αν ήταν να διαλέξω από αυτές θα ήμον ανάμεσα στη 1050 και 1030. Θεωρώ για αυτά που τον θέλω τον υπολογιστή, το να βάλω κάποια ακριβότερη κάρτα είναι υπερβολή.

    Στις μητρικές με την Asus, μήπως μου κάνουν καμία μανούρα για να κάνουν bios update και το δώσουν το μηχάνημα έτσι και χρειάζεται να το κάνω εγώ. Έχω ξανακάνει, αλλά από ό,τι θυμάμαι γιατί πέρασαν και χρόνια, είχε ένα βαθμό επικινδυνότητας, μην κοπεί κανένα ρεύμα κλπ. (δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι).

    Καλά, δεν είναι το θέμα μας το κουτί. Έτσι κι αλλιώς, άλλο να το δεις ζωντανά και άλλο από μια φωτογραφία. Μάλλον καταλήγω σε αυτό το δεύτερο που μου έδειξες. Βγαίνει και σε λευκό, όπως μου έγραψες, αλλά πιο πολύ μου άρεσε το μαύρο, άρα .

    Όσο για το κατάστημα, αυτό που λες μάλλον δεν το κάνει, γιατί αγόρασε γνωστός κουτί, αλλά δεν είχε έρθει το κουτί και κάτι άλλο και πήρε τα υπόλοιπα parts και πήγε την επόμενη να πάρει το κουτί γιατί αυτός θα το συναρμολογούσε. Τα parts ήμουν και εγώ όταν τα πήρε και του είπαν από το κατάστημα ότι το κάθε ένα χαρτί (απόδειξη αγοράς) έγραφε και τα έτη εγγύησης του part.

    Εννοείται ότι πρέπει να είσαι κάπου κοντά στο κατάστημα που θα το αγοράσεις. Τον υπολογιστή που έχω τον πήρα από το e-shop. Έκανα την παραγγελία σε e-shop point στην Κοζάνη με τη φυσική μου παρουσία και μετά από μερικές μέρες ήρθε στα Γρεβενά (όπου και κατοικώ). Μες την καλή χαρά εγώ, τότε και κάποιοι θέλησαν να με μυήσουν στο Linux (θυμάμαι συζητούσαμε για Ubuntu) και πάω, κάνω την εγκατάσταση του ubuntu και πάω να βάλω ένα φλασάκι σε usb υποδοχή που είχε το κουτί μπροστά. Σβήνει ο υπολογιστής και δεν ξανάνοιξε! Το πήγα στο e-shop point στην Κοζάνη για να το στείλουν στην Αθήνα για επισκευή. Τηλέφωνα από εδώ και από εκεί να μάθω τι έγινε, τέλος πάντων, μετά απ[ό 10 ή λίγο παραπάνω μέρες μου ήρθε με αλλαγμένη μητρική γιατί είχε καεί. Πάω πάλι να βάλω φλασάκι μπροστά, πάλι τα ίδια, πάλι στην Κοζάνη, το έστειλαν Αθήνα, να παίρνω τηλέφωνο, να μην το σηκώνουν, τέλος πάντων δεν επικοινώνησα με το τεχνικό τμήμα, αλλά μόνο με κάποια τηλεφωνήτρια που κράτησε όνομα και τι ήθελα και τρέχα γύρευε... Όταν ήρθε για δεύτερη φορά και μέχρι σήμερα δεν τόλμησα να βάλω φλασάκι μπροστά παρά μόνο αγόρασα ένα hub και είχα το κεφάλι μου ήσυχο. Δηλαδή, για να σου δώσω να καταλάβεις, σε ενάμιση μήνα τον υπολογιστή τον είχα μια εβδομάδα και παρά του ότι ήταν δική τους υπαιτιότητα (για να μην το γράψω πιο αισχρά), εγώ την πλήρωσα ουσιαστικά! Για αυτό σκεφτόμουν κάποιο μαγαζί στη Θεσσαλονίκη, επειδή πηγαίνω συχνά αυτό το διάστημα.

    Μέχρι στιγμής με τα λινκς που έβαλα είμαστε στα 469,14 χωρίς κάρτα γραφικών και μητρική.
    Δεν το εγραψες κάπου κατηγορηματικά αλλά αφού θέλεις και linux παει απο μονο του στην nvidia. Αρα μάλλον με 137.81 την gigabyte gtx 1050.

    Για το bios update δεν άλλαξε κατι. Αν αγοραζες μονο την μητρική δεν είναι υποχρεωμένοι να σου κανουν bios update και αν το ζητουσες θα μπορούσαν αν θέλουν και να σε χρεωσουν. Σε ολόκληρη σύνθεση θα το κανουν για να δουλεύει το pc , δεν τίθεται θέμα μανουρας. Αν όμως δεν θέλεις παλιό chipset μια πολύ καλη επιλογή που έχουν πάρει και παιδιά στο φόρουμ είναι η msi b450 pro carbon ac στα 150.41 ευρώ. Άριστη λύση απλα την είχα ξεχάσει γιατί δεν είχε διαθεσιμότητα.

    Το κουτί αφού θα πας στο καταστημα ζητα να το δεις αν το χουν να ξέρεις και τι παίρνεις. Αλλά παιζουν και αρκετά βιντεο να δεις.

    Δεν θα σου πρότεινα eshop γιατί είναι το ίδιο με το να σου προτείνω καταστημα στην Αθήνα. Τα points είναι μονο για παραλαβή. Δεν γνωρίζω καταστήματα πανω να σου προτείνω με καλούς τεχνικούς.

  11. #11
    Εγγραφή
    08-09-2006
    Περιοχή
    Γρεβενά
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    966
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΡΕΒΕΝΑ
    Λοιπόν, για να συνοψίσουμε:
    Μητρική: http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=62790&cat=3
    Επεξεργαστής: http://www.visionstudio.gr/prodinfo....step=undefined
    Μνήμες: http://www.visionstudio.gr/prodinfo....&sort=3&step=2
    Κάρτα γραφικών: http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=53757&cat=5
    SSD: http://www.visionstudio.gr/prodinfo....step=undefined
    DVD/ RW: http://www.visionstudio.gr/prodinfo....step=undefined
    Κουτί: http://www.visionstudio.gr/prodinfo....step=undefined
    Τροφοδοτικό: http://www.visionstudio.gr/prodinfo....step=undefined
    Σύνολο: 840,03€

    Για το κουτί δύσκολο να το δω, γιατί το συγκεκριμένο κατάστημα έχει ένα χώρο όπου μπορείς να πας και να συνεννοηθείς με αυτούς και ένα υπόγειο που το έχουν ως αποθήκη αλλά και εκεί συνθέτουν τους υπολογιστές, όπου δεν μπορείς να πας. Μόνο λύση, αν το έχουν διαθέσιμο να σου το ανεβάσουν πάνω και να το δεις. Αν και κατέληξα στο λευκό, πιστεύω η αντίθεση θα δείχνει πιο όμορφα.

    Μα αν ήταν να σκεφτώ το e-shop θα το είχα πει εξ' αρχής και ουσιαστικά, εκτός αυτού με τη μητρική που καιγόταν λόγω δικής τους υπαιτιότητας (που δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη), και τροφοδοτικό και ένα σκληρό που από την αρχή είχε πρόβλημα μου τα άλλαξαν. Και ειδικά στο τροφοδοτικό, δεν είχαν ακριβώς το ίδιο και μου έστειλαν το αμέσως καλύτερο μοντέλο από αυτό που είχα.

    Βασικά... βγαίνω για καφέ (έχει και ωραία μέρα) και όταν επιστρέψω σκέφτομαι να το παραγγείλω. Θα σε παρακαλούσα να κάνεις λίγο ένα check στα parts σε σχέση με τις εγγυήσεις και να μου πεις αν σε κάποιο part δίνουν λιγότερη εγγύηση, ώστε να οριστικοποιήσω και την παραγγελία.

    Αυτά προς το παρόν. Δε μου έρχεται κάτι άλλο στο μυαλό. Αν προκύψει κάτι θα στείλω. Και πάλι σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

  12. #12
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    ε κανονικά η μητρική θα έπρεπε να έχει 3 χρόνια και το τροφοδοτικό 5. Μια χαρά σύνθεση . Καλές αγορές από εμένα και καλές γιορτές.
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  13. #13
    Εγγραφή
    08-09-2006
    Περιοχή
    Γρεβενά
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    966
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΡΕΒΕΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vtester Εμφάνιση μηνυμάτων
    ε κανονικά η μητρική θα έπρεπε να έχει 3 χρόνια και το τροφοδοτικό 5. Μια χαρά σύνθεση . Καλές αγορές από εμένα και καλές γιορτές.
    Ναι πράγματι, βλέπω σε άλλα ηλεκτρονικά καταστήματα να έχουν 3 χρόνια τη μητρική και πέντε το τροφοδοτικό. Ίσως τους κάνω μία ερώτηση τώρα ή να τους πάρω αύριο τηλέφωνο. Ίσως να κάνω και την παραγγελία επί τόπου.
    Για ακόμα μια φορά σε ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθειά σου, καλές γιορτές, πάντα υγεία και να περνάς όμορφα.

  14. #14
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Να ρωτήσεις και για την κάρτα γραφικών , και αυτή κανονικά έχει 3 έτη. Καλές γιορτές με υγεία!!!
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  15. #15
    Εγγραφή
    08-09-2006
    Περιοχή
    Γρεβενά
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    966
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΡΕΒΕΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vtester Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσεις και για την κάρτα γραφικών , και αυτή κανονικά έχει 3 έτη. Καλές γιορτές με υγεία!!!
    Ναι, είδα σε άλλα καταστήματα, 3 χρόνια την έχουν. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δίνουν λιγότερη εγγύηση. Για τη μητρική και το τροφοδοτικό ήδη ρώτησα μέσω της ηλεκτρονικής φόρμας που έχουν για επικοινωνία και έγραφαν ότι απαντούν μέσα σε μία μέρα. Να δω αύριο τι θα γίνει και ίσως τους πάρω τηλέφωνο αύριο. Άντε να δούμε

    Καλό βράδυ και χρόνια πολλά.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σύνθεση νέου υπολογιστή - Workstation/Gaming
    Από LIQUID_ στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-18, 21:46
  2. Σύνθεση νέου PC (Mid --> High)
    Από Nixterida στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-18, 14:01
  3. Σύνθεση νέου πύργου, max 400€
    Από stefan_city στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-18, 21:08
  4. Σύνθεση νέου Κομπιούτερ για Αρχιτέκτονα.
    Από jim68 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-18, 14:40
  5. σύνθεση νέου υπολογιστή
    Από miaougr στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-18, 15:33

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας